• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend

ew

20.09.2019 12:18 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend
Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend - GospodarkaMorska.pl

Godzinny rejs jachtem żaglowym, zabawy dla dzieci, w tym m.in. nauka robienia węzłów czy szanty - najbliższy weekend 21 i 22 września, który zaplanowano na Wyspie Sobieszewskiej, zapowiada się morsko i ciekawie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na rejsy obowiązują zapisy.

Morze i wszystko co z nim związane zdominuje najbliższy weekend na Wyspie Sobieszewskiej. Powód? Choć utarło się, że “Dni Morza” przypadają w czerwcu, w Sobieszewie odbędą się właśnie teraz. I to po raz trzeci.

- Uważamy, że mieszkańcy Gdańska powinni być zawsze blisko morza, a “Dni Morza” jako event czerwcowy to naszym zdaniem za mało - wyjaśnia Weronika Pyda-Ledwoń, organizatorka “Dni Morza” na Wyspie Sobieszewskiej i pilot Chorągwi ZHP Gdańsk. - Dlatego chcielibyśmy propagować bliskość morza zawsze i dla każdego, organizujemy więc wydarzenie teraz, czyli we wrześniu.

Godzinny, darmowy rejs

Prawdopodobnie największą atrakcją dwudniowego świętowania będą bezpłatne, godzinne rejsy na jachtach żaglowych.

- W wydarzeniu udział weźmie sześć jachtów typu “Nerfyt” - wyjaśnia Weronika Pyda-Ledwoń. - To nasze jachty, którymi harcerze pływają po Zatoce. Są w pełni bezpieczne, mają jeden maszt i dwa żagle. Na jednostce mieści się 6 osób, łącznie z kapitanem.

Żeby móc spędzić 60 minut na wodzie, trzeba wcześniej zapisać się, co jest możliwe TUTAJ. Do uczestnictwa w rejsach zaproszeni są wszyscy zainteresowani, choć zarówno pływanie, jak i inne atrakcje związane z “Dniami Morza”, dedykowane są przede wszystkim gdańszczanom - tym małym i dużym.

- Nasza propozycja ma zaktywizować mieszkańców Gdańska i okolic, żeby lepiej poznali Wyspę Sobieszewską - wyjaśnia Aleksandra Guzik, rzeczniczka Chorągwi Gdańskiej ZHP. - Te działania odbywają się w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. Współpracujemy tutaj z Miastem Gdańsk, ponieważ w przyszłym roku na wyspie odbywać się będzie Europejskie Jamboree 2020.

Chętni, by wziąć udział w bezpłatnych rejsach powinni pamiętać, że na jednej łódce zmieści się maksymalnie 5 osób. Można więc zgłaszać się całymi rodzinami, ale też indywidualnie. Jeśli jest chęć by popływać, ale nie ma towarzystwa - bez obaw. Kompani na pewno znajdą się na miejscu. Dzieci i młodzież do lat 16 muszą pojawić się z opiekunem.

Odpowiedni ubiór


Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, której nie wolno pominąć. Zarówno ze względów związanych z własnym komfortem, jak i ze względów organizacyjnych, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Jeśli uczestnicy rejsów przyjdą nieodpowiednio ubrani, mogą nie zostać wpuszczeni na jacht.

- Przede wszystkim należy ubrać się odpowiednio do pogody, czyli ciepło - zaznacza Weronika Pyda-Ledwoń. - Mam nadzieję, że pogoda będzie wspaniała, ale na wszelki wypadek proponuję zabrać kurtki przeciwdeszczowe. Dobrze byłoby mieć na głowie czapkę. Jeśli będzie mocne słońce wybierzmy czapkę przeciwsłoneczną, jeśli nie będzie słońca, warto mieć cieplejsze okrycie głowy. Ważne są też buty. Obuwie musi mieć miękką podeszwę. Nie wpuścimy na łódkę osób, które będą chciały wejść w szpilkach czy ciężkich traperach.

Zbiórki na rejsy odbywać się będą przy przystani przy ul. Nadwiślańskiej 56 (przystanek „Sobieszewska” linii 186, tam gdzie dopływa w sezonie tramwaj wodny).

Nie tylko rejsy...


W tym samym miejscu (przy przystani przy ul. Nadwiślańskiej 56), przez dwa weekendowe dni, zaplanowano wiele form aktywizacji dla dla dzieci i młodzieży. Znajdzie się coś zarówno dla najmłodszych dzieci - np. malowanie buziek, tor zręcznościowy, wyścigi żaglówek z origami, kolorowanki czy spotkanie z Neptunem, czyli królem mórz. Także starsi uczestnicy wydarzenia będą mogli się czegoś nauczyć, np. jak się robi węzły żeglarskie.

Muzyczny akcent (sobota)

Skoro mowa o morskich atrakcjach nie może zabraknąć szantów. O wieczorny koncert z morskimi akcentami zadba Grupa Muzycznego Wsparcia, która wygrała tegoroczne Szanty pod Żurawiem. Koncert szantowy odbędzie się w sobotę, 21 września, o godz. 18.00 w Przystani Ptasi Raj przy ul. Nadwiślańskiej 139B (wewnątrz lokalu). Wydarzenie potrwa 1,5 godziny.

Program Dni Morza na Wyspie Sobieszewskiej


21 września (sobota)

11.00 - 16.00 rejsy dla mieszkańców
12.00 - 17.00 animacje dla dzieci i rodzin, spotkanie z Królem Mórz
18.00 - koncert szantowy Grupy Muzycznego Wsparcia, (lokalizacja: ul. Nadwiślańska 139B, Przystań Ptasi Raj)

22 września (niedziela)

10.00 - 15.00 rejsy dla mieszkańców
11.00-16.00 animacje dla dzieci i rodzin, spotkanie z Królem Mórz

WAŻNE! ZAREJESTROWANI UCZESTNICY REJSÓW PROSZENI SĄ O PRZYBYCIE NA MIEJSCE MIN. 15 MINUT PRZED ROZPOCZĘCIEM WYBRANEJ GODZINY PŁYWANIA

Źródło:
gdansk.pl
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35732,00 $ tona 0,17% 29 lip
 Cynk 2984,00 $ tona 1,12% 29 lip
 Aluminium 2556,00 $ tona 1,59% 29 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.