• <

Wynik wyszukiwania - "pcc" - Wiadomości

Eksperci z PAN: jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

PRS i Uniwersytet Morski w Gdyni – porozumienie o współpracy podpisane

Dziś w siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy między uczelnią i Polskim Rejestrem Statków. Zacieśnia ono współpracę obu instytucji, która trwa od lat.
01.02.2024

Oceany mogą gromadzić 20 proc. węgla więcej, niż szacowano

Zdolność oceanów do magazynowania dwutlenku węgla z atmosfery jest około 20 proc. większa, niż wcześniej szacowano i ujęto w ostatnim raporcie IPCC - twierdzą autorzy publikacji w "Nature".
10.12.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

Gatunki inwazyjne na pokładzie – branża morska szuka remedium

Szkodniki i zwierzęta należące do gatunków inwazyjnych, jeśli znajdą się w ładowniach statków lub w samym ładunku, mogą spowodować nieodwracalne szkody. Branża morska szuka sposobu na walkę z problemem.
25.08.2023

PCC Intermodal uruchamia nowy regularny serwis intermodalny z/do Włoch

Nowe połączenie w sieci PCC Intermodal rusza już w sierpniu. Już można bookować pociągi do lub z Włoch.
01.08.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

PCC Intermodal SA włącza do eksploatacji lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Z końcem czerwca 2023 roku Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, dostarczył cztery wielosystemowe lokomotywy elektryczne Traxx 3 MS wiodącemu operatorowi intermodalnemu – PCC Intermodal SA. Kontrakt na dostawę lokomotyw, wraz z certyfikacją i szkoleniami, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest promocja i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
03.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów towarów z i do portów morskich.
02.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

UTK: w transporcie intermodalnym masa towarów spadła o 1,4 proc.

Masa towarów w kolejowych przewozach intermodalnych spadła w ubiegłym roku o 1,4 proc. do 26,2 mln ton - poinformował we wtorek Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Tym samym przerwany został trend wzrostów w tym transporcie trwający ponad dekadę.
09.05.2023

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.
31.03.2023

Polska badaczka wyjaśnia mechanizmy powstania cyklonu Seroja

Do powstania cyklonu Seroja, który w 2021 r. uderzył m.in. w Indonezję, przyczyniły się równikowe fale tropikalne. Cyklon w tym obszarze, blisko lądu - to rzadkość; może mieć związek ze zmianami klimatu - powiedziała PAP Beata Latos, pierwsza autorka publikacji w "Nature Communications".
15.03.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

Samsung Heavy Industries rozpoczyna rok 2023 z zamówieniami na FLNG i LNG o wartości 2 mld dolarów

Południowokoreańska firma stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) pozyskała nowe zamówienie na budowę dwóch gazowców LNG o wartości 500 mln USD, co zwiększyło jej zarobki z zamówień do 2 mld dolarów w pierwszym miesiącu 2023 roku.
01.02.2023

900 pasażerów ewakuowanych z promu w USA z powodu pożaru

Ratownicy ewakuowali prawie 900 pasażerów z promu Staten Island w czwartek wieczorem po pożarze w maszynowni statku, pięć osób zostało rannych, trzy z nich wymagają leczenia szpitalnego, poinformowała telewizja WNBC.
23.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Transport intermodalny na burzliwe czasy

Europa i Polska przechodzi na transport intermodalny.
29.11.2022

W. Brytania. Będzie ok. 100 nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym

W Wielkiej Brytanii ruszył w piątek proces przyznawania nowych koncesji na poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Jak się oczekuje, przyznanych zostanie około 100 koncesji.
07.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

DCT Gdańsk po raz drugi z prestiżową nagrodą TSL Award

Nagroda TSL Award przyznawana przez dziennik Rzeczpospolita za osiągnięcia czołowych firm z branży logistycznej. Po raz drugi laur powędrował do DCT Gdańsk, największego terminala kontenerowego na Morzu Bałtyckim.
05.09.2022

"Incydent" podczas budowy farmy morskiej Yunlin. Wpd wszczyna dochodzenie

U wybrzeży Tajwanu trwa budowa morskiej farmy wiatrowej Yunlin o mocy 640 MW. Jak donoszą branżowe media, powołując się na komentarze przedstawicieli inwestorów, miało dojść do "incydentu" w trakcie prac. Jeden z olbrzymich monopali miał zaginąć podczas montażu, prawdopodobnie pod dnem morskim. Winna źle przeprowadzone badania dna morskiego?
14.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Agencja Żeglugi ONZ nadal gra na zwłokę w sprawie działań na rzecz klimatu

Podczas gdy większość krajowych delegatów Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) opowiedziała się za zbliżeniem branży morskiej do celu Porozumienia Paryskiego, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 1,5°C, podczas tegorocznego posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (Marine Environment Protection Committee, MEPC) organizacje pozarządowe wyraziły zaniepokojenie brakiem postępów IMO w zakresie pilnych, krótkoterminowych działań.
10.06.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Shell wycofuje się z pola naftowego Cambo na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wycofał się z kontrowersyjnego projektu naftowego w pobliżu szkockich Szetlandów, twierdząc, że projekt nie ma już sensu ekonomicznego dla firmy.
24.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

INCOS, czyli jak BCT ułatwia sobie pracę z pociągami [WIDEO]

Bałtycki Terminal Kontenerowy opracował własny system informatyczny, który znacznie ułatwia zarządzenia podstawieniami pociągów intermodalnych w terminalu. INCOS dostępny jest jednak dla wszystkich uczestników obrotu intermodalnego i może znacznie wpłynąć na rozwój transportu kolejowego w kraju.
12.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Fermentacja beztlenowa - złoty środek na produkcję zielonej energii?

Fermentacja beztlenowa jest niepokojąco pomijana jako odpowiedź na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG).
16.08.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstała już płyta fundamentowa pod trzeci zbiornik.
11.08.2021

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.
10.08.2021

Siemens Gamesa rozbuduję fabrykę łopat w Hull. Brytyjska branża nie kryje radości

Potentat energetyczny Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że zainwestuje 186 milionów w podwojenie zdolności produkcyjnych w fabryce łopat dla morskich farm wiatrowych w Hull. Branża brytyjska przyjęła z dużym zadowoleniem informacje o planach SGRE oraz innych firm. Brytyjczycy walczą o duży udział local content w sektorze energetyki wiatrowej.
10.08.2021

Czy LNG traci na ważności po ujawnieniu roli metanu w zmianach klimatu?

Członkowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) oraz grono naukowców ze 195 krajów, opublikują w poniedziałek pierwszy z czterech raportów, które mają zwrócić uwagę na rosnący wpływ metanu na ocieplenie atmosfery.
09.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Offshore wind i CCUS – jak połączyć dwie technologie na jednym obszarze morskim?

Wielka Brytania debatuje nad kwestią wyzwania związanego z połączeniem offshore wind i CCUS na tym samym obszarze morskim. W tym celu powołała Offshore Wind and CCUS Co-location Forum, które określi kluczowe rozwiązania.
10.07.2021

Kontrakt PESA Bydgoszcz i PCC Intermodal podpisany

PCC Intermodal SA – lider transport intermodalnego w Polsce oraz PESA Bydgoszcz SA – największy Polski producent pojazdów szynowych, zawarły kontrakt na dostawę 3 nowych lokomotyw.
07.07.2021

PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

29 czerwca 2021 roku firma PCC Intermodal SA, wiodący operator intermodalny, podpisała z Alstom umowę na dostawę czterech lokomotyw wielosystemowych Traxx MS3 wraz z zapewnieniem pełnej obsługi serwisowej.
30.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Intermodal - for a better future!

Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei! W 2020 roku dzięki klientom, którzy wybrali intermodal PCC Intermodal zredukowało emisje CO2 o ponad 315 tys. ton. To kolejny rekord! Jaki będzie w 2021? Kto zgadnie?! Dla tego słój miodu!
28.05.2021

Prezes PKN Orlen: budowa kompleksu Olefin III największą inwestycją petrochemiczną w Europie

Budowa za ok. 13,5 mld zł kompleksu Olefin III w zakładzie PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) to największa inwestycja petrochemiczna w Europie – powiedział prezes spółki Daniel Obajtek. Kompleks, w ramach realizowanego tam Programu Rozwoju Petrochemii, ma powstać do 2024 r. i ruszyć w 2025 r.
24.05.2021

Wybudowany w Gdańsku prom hołdem dla kanadyjskich Indian

BC Ferries i First Peoples' Cultural Council ogłosili, że nowy prom klasy Salish nazywał się będzie Salish Heron. Wybrane imię „Czapla Saliszowa” to hołd złożony Saliszom Nadmorskim (ang. Coast Salish) czyli grupie plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską (wzdłuż wybrzeża Salish Sea*) w Kanadzie.
25.03.2021

PCC Intermodal chce zwiększyć częstotliwość połączeń z Ukrainą

Mija rok, odkąd PCC Intermodal SA przyjęło pierwsze zamówienie na dostawy z Europy Zachodniej na Ukrainę i włączyło do swojej sieci regularnych połączeń pociąg z/do Mostyckiej.
04.03.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

Deloitte: kryzys klimatyczny większym wyzwaniem dla gospodarki niż pandemia Covid

Większym wyzwaniem dla światowej gospodarki niż pandemia będzie - zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie - kryzys klimatyczny - ocenili ekonomiści z Deloitte. Najmocniej skutki zmiany klimatu odczuje rolnictwo.
26.02.2021

CNN: Norwegia, Kanada i Wielka Brytania nie są obrońcami klimatu

Wielka Brytania i Kanada zamierzają zredukować emisje CO2 do zera do 2050 roku, zaś Norwegia ma to osiągnąć do 2030 roku. Portal CNN twierdzi jednak, że kraje te przyczyniają się w znacznym stopniu do emisji gazów cieplarnianych na świecie oraz nie podejmują kroków, by faktycznie z tym skończyć.
17.02.2021

W tarsę ruszyły nowe wagony PCC Intermodal SA

Aż 20 nowych wagonów 90' zasiliło flotę PCC Intermodal. Spółka zamówiła je w ramach działania 3.2 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko a kolejne odbiory planowane są jeszcze w tym roku.
03.02.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Kanał Panamski łączy siły z PPC i PSA, by zoptymalizować dystrybucję szczepionek przeciwko COVID-19

Kanał Panamski podpisał list intencyjny z Panama Ports Company (PPC) oraz terminalem PSA, by pomóc w optymalizacji dróg dostaw w celu dystrybucji szczepionki COVID-19 i dostaw do Ameryki Łacińskiej.
27.01.2021

Polska Akademia Nauk o prognozach wzrostu poziomu wód na Bałtyku

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą - prognozuje interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w komunikacie dot. skutków wzrostu poziomu morza m.in. dla Gdańska, Żuław i Półwyspu Helskiego.
27.01.2021

Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość przewozów towarowych drogą kolejową między Polską, a Belgią

Firmy Lineas i PCC Intermodal zwiększają częstotliwość swoich regularnych połączeń kolejowych między Belgią, a Polską. Od 1 lutego Poland Xpress będzie kursował pięć razy w tygodniu. Połączenie zapewni o 50% większą przepustowość dla ładunków konwencjonalnych, a przestrzeń kontenerowa zwiększy się do ponad 600 TEU tygodniowo.
25.01.2021

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

Od stycznia spodziewany paraliż w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a krajami UE. To zagrożenie dla działalności polskich firm

Wielka Brytania nie chce unii celnej z krajami Wspólnoty, nie zanosi się też na osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków wymiany handlowej. Za 10 dni może więc nastąpić paraliż w handlu między Zjednoczonym Królestwem a kontynentalną Europą. Choć będzie on bardziej dotkliwy dla Brytyjczyków niż krajów unijnych, to może też dla wielu polskich firm oznaczać straty, a nawet zagrożenie dla ich działalności. Największe obawy mają producenci żywności.
21.12.2020

Topnienie lodu na Grenlandii może podnieść poziom mórz o 18 cm do końca wieku

Udoskonalone analizy przewidują, że grenlandzki lodowiec będzie topniał o 60 proc. szybciej, niż zakładano. Oznacza to, że w najgorszym scenariuszu, poziom oceanów do 2100 roku podniesie się o 18 cm, a nie, jak sądzono wcześniej, o 10 cm.
20.12.2020

Walka z kryzysem klimatycznym za mało radykalna

Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer.
14.12.2020

Tylko zielona i atomowa energia może zatrzymać zmiany klimatu

W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C.
08.12.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

Obywatelski Konwent Klimatyczny we Francji: inspiracja dla Polaków?

W 2018 roku zapowiedziana przez władze Francji podwyżka podatków od paliw kopalnych wywołała bezprecedensową falę protestów w całym kraju (słynny ruch „żółtych kamizelek"). W odpowiedzi, prezydent Emmanuel Macron obiecał, że w sprawie klimatu odda głos obywatelom.
26.10.2020

Czułość klimatu - znamy ją coraz dokładniej!

Koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm) przed epoką przedprzemysłową do 415 ppm obecnie. Bez podjęcia działań na rzecz redukcji emisji, do 2060 roku koncentracja CO2 może sięgnąć 560 ppm, podwajając swą wartość względem epoki przedprzemysłowej. Równowagowa czułość klimatu, czyli zmiana średniej temperatury w takiej właśnie sytuacji, przestaje być abstrakcyjnym wskaźnikiem. Po wielu latach badań jesteśmy w stanie dokładniej niż kiedykolwiek określić jej wartość. Niestety,
12.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Terminale na portowym zapleczu

Z uwagi na pogłębiające się ograniczenia przepustowości infrastruktury kolejowej i drogowej oraz biorąc pod uwagę istniejący układ torowy i drogowy w obrębie portów Gdańska i Gdyni, niezbędne jest stworzenie intermodalnego centrum konsolidacji oraz redystrybucji ładunków w możliwie bliskim sąsiedztwie (na tzw. bliskim zapleczu) obu portów. Utworzony w ten sposób przyportowy hub przeładunkowy ma umożliwić z jednej strony sprawną i efektywną obsługę wszystkich terminali morskich zlokalizowanych w portach Gdańska oraz Gdyni przy wyk
23.09.2020

Komisja Europejska może zwiększyć cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Będzie to wymagało zmian we wszystkich sektorach gospodarki

Niekorzystne zmiany klimatyczne postępują tak szybko, że cele, do których państwa zobowiązały się w porozumieniu paryskim z 2016 roku, już są niewystarczające. Komisja Europejska przedstawiła ocenę podwyższenia celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do nawet 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Autorzy dokumentu rekomendują zwiększenie celu do poziomu 55 proc. Do tego potrzebna będzie współpraca na każdym szczeblu: od konsumentów, przez biznes, po rządy i organizacje międzynarodowe. Zwłaszcza rola firm jest mocno podkr
23.09.2020

Historia naukowa fizyki klimatu: Lody i modele

W ramach cyklu o historii badań klimatu, portal "Nauka o Klimacie" tym razem zajmie się ostatnim okresem (po roku 1965), obejmującym rozwój nowoczesnych modeli klimatu, badań rdzeni lodowych oraz powstanie IPCC.
21.09.2020

Od węgla do zera: przed nami radykalne zmiany w transporcie morskim?

Eurodeputowani z Komisji Środowiska poparli wyznaczony przez Komisję Europejską plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku, ale na rok 2030 zaproponowali przyjęcie „bardziej ambitnego celu" ograniczenia emisji CO2 o 60%. Tym samym, Europa dąży do tego, aby do 2050 roku stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. By osiągnąć ten niezwykle ambitny cel, konieczne jest podjęcie działań służących ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery również z transportu morskiego.
17.09.2020

Krytyczny czas dla UE w zakresie działań na rzecz klimatu

Najbliższe miesiące pokażą, czy UE jest gotowa podjąć działania niezbędne do ochrony ludzi w Europie i na całym świecie przed licznymi kryzysami, które stoją przed nią, argumentuje Tara Connolly.
17.09.2020

Kurtyka: Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu

Minister klimatu, Michał Kurtyka wziął udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym przez World Nuclear Association. Panel poświęcony był omówieniu metod, przy pomocy których poszczególne kraje chcą ożywić gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy w procesie wychodzenia z kryzysu przy założeniu budowy zielonej gospodarki i zrównoważonego systemu energetycznego.
10.09.2020

Coraz więcej firm ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko

W ciągu trzech dekad Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Ten ambitny cel obierają nie tylko państwa, lecz także coraz więcej przedsiębiorstw. Jeden z czołowych na świecie i w Polsce producentów okien – Grupa VELUX – ogłosił właśnie, że zneutralizuje całą swoją emisję dwutlenku węgla od momentu rozpoczęcia działalności. To łącznie 5,6 mln ton CO2. Firma chce osiągnąć dożywotnią neutralność węglową do 2041 roku i przeznaczy na ten cel nawet 135 mln euro. To ambitne zadanie będzie realizowane w partnerstwie z WWF.
07.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie

Prof. Zbigniew Kundzewicz z Polskiej Akademii Nauk, jako pierwszy Polak, otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana. Doceniono jego badania dotyczące relacji między klimatem a zasobami wodnymi.
28.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal (wideo)

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat! O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.
18.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

Opłata manipulacyjna w DCT Gdańsk - jest odpowiedź UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przeprowadził postępowanie wyjaśniające, którego celem było zebranie informacji o rynku usług transportu kontenerowego drogą lądową do i z krajowych portów morskich. Działania te są odpowiedzią na zgłoszenie złożone przez dwóch operatorów transportu intermodalnego organizujących przewozy kolejowe, tj. PCC Intermodal SA z siedzibą w Gdyni oraz LOCONI Intermodal SA z siedzibą w Gdyni, wspierane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki w Gdyni.
24.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Sprzeciw branży wobec dyskryminacji transportu kolejowego – ruszyła akcja „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”

Pod patronatem Polskiej Izby Spedycji i Logistyki uruchomiona została inicjatywa „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”, która gromadzi najważniejszych przedstawicieli branży intermodalnej oraz spedycyjnej działających w Polsce. Jej celem jest doprecyzowanie charakteru tzw. „opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową” oraz odstąpienie przez DCT Gdańsk od pobierania jej w obecnej formie.
20.07.2020

Koalicja Klimatyczna: Polska nie może być wyjątkiem

Koalicja Klimatyczna wzywa premiera Mateusza Morawieckiego, aby na rozpoczynającej się Radzie Europejskiej zadeklarował, że Polska – tak jak wszystkie kraje UE - poprze cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Musimy w pełni zaangażować się w ograniczanie emisji już teraz. Odwlekanie niezbędnych działań będzie skutkować coraz poważniejszymi stratami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi.
20.07.2020

1500000 km na 15 urodziny PCC Intermodal!

To już 15 lat od momentu gdy PCC Intermodal uruchomiło pierwszy intermodalny pociąg. Historia spółki zaczęła się w 2005 roku, kiedy to regularny pociąg z kontenerami wyruszył z Dolnego Śląska na Północ. Od tego czasu operator zarówno w relacjach krajowych jak i międzynarodowych zbudował sieć regularnych, codziennych połączeń intermodalnych i uruchamiając rocznie ponad 5000 pociągów połączył serwisem kolejowym Polskę z Niemcami, Holandią, Belgią i Białorusią.
15.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Świętojańska Parada Żeglarska już za nami. Weź udział w konkursie fotograficznym!

W sobotę odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
22.06.2020

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.
21.06.2020

Przegalina wznawia ruch – I etap inwestycji bliski ukończeniu

W ramach realizowanego kontraktu trwa przebudowa infrastruktury czynnej Śluzy Południowej oraz, pod nadzorem konserwatorskim, realizowane są prace remontowe komory Śluzy Północnej i budynku dawnej maszynowni. Prace zbliżają się ku końcowi.
18.05.2020

Budowa bramy do polskich portów ruszy w 2022 roku?

Budowa inwestycji wartej ponad 200 mln zł czyli suchego portu w Zajączkowie Tczewskim może rozpocząć się w 2022 roku. Jak udało nam się dowiedzieć, dwa dni temu zostało wysłane zapytanie ofertowe na przygotowanie projektu budowlanego.
14.05.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

Tarcza Antykryzysowa 1.0 i 2.0

Publikacja zawiera zmiany uchwalone przez Sejm w dniu 16.04.2020 r. (tzw. Tarcza 2.0, ustawa opublikowana 17.04.2020 r. Dz. U. Poz. 695) oraz projekt rządowego programu tzw. Tarczy Finansowej.
19.04.2020

Opłata manipulacyjna za obsługę kolejową w DCT Gdańsk

Polska Izba Spedycji i Logistyki prowadziła w imieniu operatorów intermodalnych negocjacje z DCT Gdańsk w sprawie „opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową” za każde TEU wjeżdżające lub wyjeżdżające do i z terminalu drogą kolejową. W dni powszednie opłata wynosi 4,6 euro, a w soboty, niedziele i święta wzrasta o 50, 100 i 150 proc. Otrzymaliśmy komentarz w tej sprawie od przedstawicieli gdańskiego terminalu.
08.04.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

Ministerstwo rozwoju: Wartość Tarczy antykryzysowej to co najmniej 10 proc. PKB

Ochrona zatrudnienia, zachowanie płynności w firmach, w tym m.in. przez pokrycie przez państwo składek na ZUS i dopłaty do wynagrodzeń - to rozwiązania, w środę które zaakceptował rząd w ramach tzw. "Tarczy antykryzysowej". Resort rozwoju szacuje wartość pakietu na co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
25.03.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Rozwiązania poprawiające płynność finansową przedsiębiorstw w pakiecie antykryzysowym dla firm

Przesunięcie terminów płatności, mikropożyczki dla przedsiębiorców - takie m.in. są propozycje poprawiające płynność finansową firm, które składają się na tarczę antykryzysową.
22.03.2020

MOL zaprojektuje bezemisyjnego samochodowca

Czołowy japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), połączył siły z rodzimą firmą e5 Lab w celu stworzenia hybrydowego samochodowca (PCC) zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz bateriami o dużej pojemności.
17.12.2019

Nowy TRAXX zasilił tabor PCC Intermodal SA

Spółki PCC Intermodal SA oraz Alpha Trains Group zawarły porozumienie o współpracy na bazie którego od nowego roku, lider transportu intermodalnego w Polsce będzie operował samodzielnie 4 lokomotywami typu Traxx.
17.12.2019

Kolejne 4 urządzenia przeładunkowe zasilą terminale PCC INTERMODAL SA

PCC Intermodal SA oraz Cargotec Poland Sp. z o.o. podpisały umowę na dostawę czterech wozów przedsiębiernych (typu reachstacker) o łącznej wartości blisko 1,5 mln EUR.
12.12.2019

Naukowiec: zmiany klimatyczne przyczynią się do częstszych powodzi w Wenecji

W efekcie szybkich zmian klimatycznych zagrożenie powodziowe w Wenecji będzie rosło. Bez działań zapobiegawczych, m.in. w postaci ruchomych zapór, przyszłość miasta rysuje się w czarnych barwach - powiedział PAP dr Marek Kasprzak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
19.11.2019

Energobaltic z nowymi koncesjami do 2030 roku

Urząd Regulacji Energetyki przedłużył spółce Energobaltic, należącej do LOTOS Petrobaltic, koncesje na prowadzoną przez nią działalność na kolejnych jedenaście lat, do 31 grudnia 2030 r. Firma zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego.
03.10.2019

Żywe zasoby mórz i oceanów zagrożone zmianami klimatu

25 września br. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływu zmian klimatycznych na oceany i kriosferę. Raport jest efektem pracy ponad 100 naukowców z 30 krajów, którzy przez ostatnie 2 lata zrewidowali ponad 7 tys. najnowszych naukowych publikacji na powyższy temat
01.10.2019

Już 11 października kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019

Ponad 30 prelegentów, 600 gości i 4 na nowo zdefiniowane panele tematyczne. Eksperci sektora morskiego, samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, żeby dyskutować o branży morskiej i jej wyzwaniach. A wszystko podczas kolejnej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się już 11 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
30.09.2019

Dorsz z Morza Północnego traci certyfikat zrównoważonego rybołówstwa

Certyfikaty MSC dla rybołówstw dorsza na Morzu Północnym zostają zawieszone, po tym jak liczebność stada spadła poniżej bezpiecznego poziomu biologicznego. Zawieszenie dotyczy wszystkich rybołówstw posiadających certyfikat MSC, które poławiają dorsza na Morzu Północnym.
26.09.2019

IPCC: Oceany i lodowce są niszczone szybciej niż sądzono

Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - apelują członkowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Ich najnowszy raport nt. wpływu kryzysu klimatycznego na lodowce i oceany opublikowano w środę.
26.09.2019

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019 już 11 października

Perspektywy rozwoju gospodarki morskiej w krajach UE na tle światowych rynków to motyw przewodni tegorocznej edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
27.08.2019

Polskie i szwedzkie MŚP szukają rozwiązań związanych z niedoborem pracowników

Głównym czynnikiem hamującym rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce i Szwecji pozostaje trudność w pozyskiwaniu nowych pracowników. Najnowsze dane dotyczące dynamiki MŚP w obu krajach potwierdziły prognozy z 2018r. mówiące o tym, że sektor pozostanie pod silnym wpływem sytuacji na rynku pracy.
26.08.2019

Gibraltar: USA chcą udaremnić zwolnienie zatrzymanego tankowca

Rząd Gibraltaru potwierdził w czwartek wcześniejsze doniesienia mediów, że ministerstwo sprawiedliwości USA zwróciło się do gibraltarskiego Sądu Najwyższego, by odmówił zgody na uwolnienie tankowca z irańską ropą, której odbiorcą miała być Syria.
15.08.2019

MSI: Wpływ polityki klimatycznej na transport morski

Szybka dekarbonizacja globalnych źródeł energii będzie miała radykalny wpływ na transport morski na świecie – to główne założenia najnowszego raportu „Carbon Carriers” opracowanego przez firmę doradczą Maritime Strategies International. Dokument opisuje m.in. konsekwencje odejścia od węglowodorów na rzecz odnawialnych źródeł energii i biopaliw.
18.07.2019

Polska blokuje europejskie dążenia do neutralności klimatycznej – kolejna stracona szansa dla świata

W czwartek, w wyniku sprzeciwu Polski, Węgier, Czech i Estonii, Rada Europejska nie przyjęła jednoznacznego celu dojścia przez Unię Europejską do zeroemisyjnej gospodarki w 2050 roku. W kontekście rosnącego zagrożenia zmianą klimatu, pełnienia przez Polskę funkcji Prezydencji Konwencji Klimatycznej i masowych nacisków społecznych, zablokowanie porozumienia jest kuriozalne i szkodliwe dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu. Brak tego celu znacznie osłabia mandat Unii Europejskiej w globalnej polityce klimatycznej podczas
21.06.2019

Gajewski: Uporządkowano opodatkowanie kryptowalut, dzięki blockchain można uszczelnić VAT

Mamy już porządek, jeśli chodzi o opodatkowanie kryptowalut; technologię blockchain można wykorzystać do większego uszczelnienia luki w VAT - uważa dyrektor Centrum Analiz i Studiów Podatkowych z SGH, prof. Dominik Gajewski.
06.06.2019

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
10.05.2019

Targi Pracy TRANSPORTER

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, studenci kierunku Transport (ŚTW) oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO zapraszają na Targi Pracy TRANSPORTER, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 17 kwietnia 2019 r. Targi adresowane są przede wszystkim do studentów oraz absolwentów kierunku Transport. Firmy przedstawią oferty: pracy, praktyk i staży.
10.04.2019

Budowanie flot narodowych- przykładem Norwegia i Korea Południowa

Po oceanach pływa ponad 93 tys. statków o łącznej nośności 1,86 mld t. Nie wszystkie znajdują zatrudnienie. Często zmiana strategii albo błąd armatora sprawiają, że na rynku pojawiają się statki po okazyjnych cenach. Bywa, że operator musi wzmocnić serwis i pilnie poszukuje na morskie połączenie nowej jednostki. Mimo niskich cen ropy wciąż dynamiczny jest rynek offshore.
18.02.2019

Zmiany w zarządach w Grupie DB Cargo Polska

Grupa DB Cargo Polska dokonała zmian w wewnętrznych strukturach zarządczych. Paweł Wac, dotychczasowy Prezes Zarządu DB Portu Szczecin, z dniem 1 stycznia 2019 roku powołany został na stanowisko Prezesa Zarządu spółki Infra SILESIA. Zastąpił na tym stanowisku Michała Batko, który od 1 sierpnia 2018 roku objął funkcję Dyrektora Utrzymania w DB Cargo Polska i pełnił ją równolegle ze stanowiskiem Prezesa Zarządu Infra SILESII. Następcą Pawła Waca, został Daniel Saar, który z dniem 1 stycznia 2019 roku powołany został na stano
07.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

Al Gore: walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych wyborów moralnych ludzkości

Powstrzymanie zmian klimatycznych, które są poważnym zagrożeniem dla świata, to jeden z najważniejszych moralnych wyborów w historii ludzkości - mówił w środę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Al Gore.
12.12.2018

Niższy PCC od umów pożyczek jednak od 1.01.2019 r.

Dnia 13 listopada 2018 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Przedmiotowa ustawa obok wielu innych zmian przewiduje począwszy od dnia 1 stycznia 2019 r. także zmianę regulacji w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od umów pożyczek.
11.12.2018

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

Greenpeace: Bez zdecydowanych działań na rzecz klimatu światu grozi największa katastrofa w historii

Obecni światowi politycy są być może ostatnią generacją liderów, która może powstrzymać zmiany klimatyczne; bez zdecydowanych działań w tej dziedzinie światu grozi katastrofa – podkreślają działacze Greenpeace tuż przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.
01.12.2018

Islandia zakaże wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w tym plastikowych sztućców i toreb na zakupy

W planie działania dotyczącym redukcji odpadów pochodzących z tworzyw sztucznych, powołanym przez Ministra Środowiska Islandii, przewiduje się wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku.
27.11.2018

IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

W kontekście polityki klimatycznej, raportów naukowych, negatywnych zmian klimatu widać, że pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona i niezbędna - ocenił w rozmowie z PAP Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
14.11.2018

Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu

Laureat tegorocznego Nobla w sferze ekonomii Amerykanin, Paul Romer twierdzi, że redukcja globalnego ocieplenia do 1,5 st. C jest możliwa pod warunkiem wprowadzenia tzw. podatku węglowego. Ekonomista mówił o tym we wtorek w programie radiowym kanadyjskiej stacji CBC.
10.10.2018

Od 01.01.2019 roku pożyczki z mniejszą stawką PCC?

Nowy projekt resortu finansów przewiduje zmniejszenie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek i depozytów nieprawidłowych do 0,5 %. Podatku nie zapłacą również osoby, który pożyczyły nie więcej niż 1 000 złotych.
20.09.2018

Kołodziej: Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
26.06.2018

MF: Nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.
19.06.2018

Gruza: Nie będzie PCC od kryptowalut, nie odstępujemy jednak od ich opodatkowania

Nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC); MF nie odstępuje jednak od opodatkowania tego typu instrumentów, trwają prace legislacyjne w tej sprawie - poinformował w piątek wiceminister finansów Paweł Gruza.
20.04.2018

Podatek od kryptowalut. Inwestorzy nie są pewni, na jakich zasadach będą się rozliczać

Opublikowane na początku miesiąca stanowiska Ministerstwa Finansów ws. rozliczania dochodów z kryptowalut wzbudziło wiele kontrowersji. Na 10 dni przed ostatecznym terminem złożenia PIT-ów wątpliwości dotyczą przede wszystkim konieczności wysyłania przy każdej transakcji formularza podatku od czynności cywilnoprawnych, co przy setkach czy tysiącach drobnych transakcji wymagałoby wypełniania ogromnej liczby dokumentów. Problemem jest także wykazanie kosztu uzyskania przychodu, czyli zainwestowanej kwoty.
20.04.2018

MF pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut

Ministerstwo Finansów pracuje nad zaproponowaniem dogodnej formy opodatkowania kryptowalut - poinformował resort finansów w poniedziałkowym komunikacie. Wcześniej na stronie MF ukazała się informacja o aktualnych zasadach opodatkowania obrotu kryptowalutami.
09.04.2018

Specjalizacja czy masówka - dylemat polskiego przemysłu chemicznego

Masowa produkcja podstawowych chemikaliów czy specjalistyczne produkty, wymagające wysokich nakładów i myśli technicznej, ale wysoko opłacalne - to zdaniem uczestników konferencji Nafta-Chemia w Warszawie główny dylemat polskiego przemysłu chemicznego.
06.12.2017

Anatol Kupryciuk nowym prezesem spółki Lotos Kolej

Nowym prezesem należącej do Grupy Lotos spółki Lotos Koleje jest Anatol Kupryciuk, a członkiem zarządu – Krzysztof Wiktorowicz – taką decyzję podjęło Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki. Dotychczasowy prezes i wiceprezes zostali odwołani.
18.05.2017

Pieniądze na intermodal, jak poślad sypany kurom

Od pierwszej edycji Forum Transportu Intermodalnego „Fracht” – a w Gdańsku zakończyła się właśnie piąta – niczym bumerang, wraca sprawa rozdzielania funduszy przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Regularnie podnoszony jest zarzut, że często przyznawane one są nie tam, gdzie byłoby to najbardziej wskazane – lecz tam, gdzie się o to najumiejętniej zabiega. Koronnym przykładem są tu lądowe terminale intermodalne, t.zw. suche porty.
17.04.2017

Wenecji grozi całkowite zalanie do 2100 roku

Do 2100 roku Wenecja i miasta położone nad Adriatykiem, od Triestu po Rawennę, mogą zostać całkowicie zalane z powodu raptownego podniesienia się poziomu Morza Śródziemnego – ostrzegł międzynarodowy zespół naukowców. Potwierdził wcześniej stawiane już hipotezy.
03.03.2017

Wspólna Kaczka 2016 za nami. Znamy laureatów „bursztynowych” nagród

EuroAfrica Services oddział w Polsce oraz Navimor International Com laureatami „Bursztynowej Kaczki”. Nagrody zostały wręczone w piątek podczas XVII Spotkania Biznesu Morskiego Wybrzeża Gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2016. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
16.10.2016

W Szczecinie rozmawiają o przyszłości morskich farm wiatrowych

W Szczecinie spotkali się przedstawiciele polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, producentów i instytucji związanych z obszarem offshore. Wczoraj (30.05) rozpoczęła się bowiem Konferencja Pomeranian Offshore Networking Platform. Spotkanie potrwa zakończy się dziś.
31.05.2016

Zakończono rozbudowę terminalu intermodalnego w Gliwicach

2015 roku zakończył się zgodnie z planem ukończeniem inwestycji na czwartym z pięciu terminali zarządzanych przez PCC Intermodal S.A. – Terminalu Gliwice (Górny Śląsk).
12.05.2016

Aż sześć firm w tym roku otrzyma bursztynowe wyróżnienia

Krajowa Izba Gospodarki Morskiej w tym roku przyznała aż sześć nagród w ramach Nagród Honorowych KIGM „Bursztynowa Kaczka” i Wyróżnień Honorowych „Bursztynowe Jajko”.
11.05.2016

Pierwszy regularny pociąg Kutno – Chengdu

30 kwietnia 2016 roku na terminalu PCC Intermodal w Kutnie odbyła się uroczystość, podczas której Sekretarz Prowincji Sichuan, Wang Dongming, dał znak odjazdu dla pierwszego regularnego pociągu Kutno – Chengdu. Operatorem połączenia na linii Kutno – Brześć jest PCC Intermodal. Na granicy Polsko – Białoruskiej 41 x 40’ kontenerów zostanie przeładowane na platformy szerokotorowe, skąd rozpocznie się ich dalsza podróż do Chin. Transit time pociągu z centralnej Polski (Kutno) do Chengdu wyniesie około 11 dni.
02.05.2016

LOTOS Kolej ma umowę z PCC Intermodal

12 kwietnia 2016 roku, zarządy spółek PCC Intermodal S.A. oraz LOTOS Kolej Sp. z o.o. podpisały umowę na realizację przewozów kolejowych z ważnością do 31 marca 2018 roku.
13.04.2016

Crist członkiem NPCC

Norwesko-Polska Izba Handlowa (NPCC) jest pozarządową organizacją non-profit założoną i reprezentowaną przez środowiska biznesowe związane z Norwegią i Polską. Powstała w 2011 roku z inicjatywy Wydziału Promocji i Handlu Ambasady RP w Oslo.
03.03.2016

Spółka komandytowa jest, dla celów PCC, spółką kapitałową

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wyrażonym w wyroku z dnia 29 stycznia 2016 r. (sygn. akt VIII SA/Wa 363/15), przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych
22.02.2016

Polscy naukowcy pomogą obniżyć koszty wydobycia ropy i gazu

Specjalistyczne substancje opracowane przez polskich badaczy pozwolą zmniejszyć całościowe koszty eksploatacji ropy i gazu. Taki cel przyświeca nawiązanej właśnie współpracy spółki PCC Exol i Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego (INIG-PIB). Inwestycje w nowoczesne technologie pozwalają firmom wygrywać konkurencję na rynku. Coraz częściej sięgają one po rozwiązania autorstwa polskich naukowców.
18.11.2015

Znaczenie logistyki dla gospodarki i jakości życia – podsumowanie Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach

– Wpływ infrastruktury i logistyki na rozwój gospodarki, przełożenie na jakość życia, wykorzystanie usytuowania i atutów Polski oraz zrealizowanych już inwestycji – dominowały wśród tematów i dyskusji największego spotkania branży TSL (transport – spedycja – logistyka) w Europie Centralnej – Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach.
07.10.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.