• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie

ew

28.08.2020 13:13 Źródło: Polska Akademia Nauk
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie

Partnerzy portalu

Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie - GospodarkaMorska.pl
źródło: Polska Akademia Nauk

Prof. Zbigniew Kundzewicz, członek Polskiej Akademii Nauk,  jako pierwszy Polak otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana. Doceniono jego badania dotyczące relacji między klimatem a zasobami wodnymi.

Prestiżowe wyróżnienie ustanowił w 2002 roku saudyjski Książę Sułtan Bin Abdulaziz Al Saud. Chodzi o docenienie wybitnych osiągnięć, które pomagają łagodzić globalne problemy związane z wodą.

Uroczystości z udziałem laureatów odbywały się zazwyczaj w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Jednak z uwagi na pandemię COVID-19 nie wiadomo jeszcze jak, gdzie i kiedy zostaną w tym roku wręczone nagrody.

Warto dodać, że prof. Zbigniew Kundzewicz znalazł się tym samym w elitarnym gronie 4 ekspertów, którzy mają w swoim dorobku obie prestiżowe nagrody naukowe związane z wodą:

- Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana (ang. Award of the Prince Sultan Bin Abdulaziz International Prize for Water);
- Międzynarodową Nagrodę Hydrologiczną i medal Dooge’a, przyznawane wspólnie przez 3 organizacje: Międzynarodową Asocjację Nauk Hydrologicznych (IAHS), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) oraz Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

O laureacie

Prof. Zbigniew Kundzewicz jest hydrologiem i klimatologiem, członkiem Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Instytucie Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczył w pracach Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Autor ponad 400 prac naukowych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.