• <

Wynik wyszukiwania - "oznakowanie" - Wiadomości

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jezior Mazurskich

Rozpoczęło się znakowanie szlaków żeglugowych na Mazurach. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych; znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały PAP Wody Polskie.
09.04.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

A. Marchewka o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu: naszym celem jest realizacja tej inwestycji

Budowa Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu będzie realizowana – powiedział w czwartek podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma rozpocząć działalność w 2028 r.
08.02.2024

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na tor wodny na rzece Elbląg

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na roboty pogłębiarskie na rzece Elbląg. Jest to IV Etap „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
29.01.2024

Wiesław Piotrzkowski odwołany z funkcji dyrektora Urzędu Morskiego

Wiesław Piotrzkowski został odwołany z funkcji dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Powody tej decyzji nie są na razie znane.
15.01.2024

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
13.11.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Jest umowa na analizę nawigacyjną pod tor podejściowy do portu w Świnoujściu

Na początku 2024 r. ma powstać analiza nawigacyjna dla ruchu statków po nowym podejściowym torze wodnym do portu w Świnoujściu. Jest ona niezbędna m.in. do określenia parametrów toru, związanych z manewrowaniem statków.
13.10.2023

Gdańsk. Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym na finiszu

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku jest na ukończeniu. Projekt w części budowlanej został już wykonany w całości, pozostały kwestie formalne i rozliczeniowe – przekazał PAP Urząd Morski w Gdyni.
11.09.2023

Szansa na udział w kolejnej strategicznej inwestycji hydrotechnicznej Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni szuka specjalistów do pracy przy realizacji „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
18.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Świnoujście. Kierowcy zadowoleni z otwarcia tunelu, narzekają na złe oznakowanie drogi dojazdowej

Kierowcy przejeżdżający w sobotę tunelem pod Świną w rozmowie z PAP wyrażali zadowolenie z otwarcia nowej drogi między wyspami Wolin i Uznam. Zauważali jednak, że trudno trafić do tunelu ze względu na brak oznakowania.
01.07.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Polskie firmy wzmacniają morskie zdolności obronne wschodniej flanki NATO

Cztery główne wydarzenia doprowadziły do kryzysu w systemie bezpieczeństwa w Europie. Ich początek datuje się w 2008 roku, kiedy Rosja najechała zbrojnie Gruzję. Reakcja społeczności międzynarodowej (brak zdecydowanych działań) na wydarzenia związane z aneksją Krymu i konfliktem w Donbasie były czwartym składnikiem wpływającym na eskalację agresywnych działań Rosji. Obserwowany obecnie konflikt zbrojny ma charakter najpoważniejszego wyzwania dla bezpieczeństwa na kontynencie europejskim od czasu zakończenia zimnej wojny.
30.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Projekt: nowela rozporządzenia ws. kar za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim

Projekt zmiany rozporządzenia ws. wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
17.05.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

W Gdańsku powstanie obowiązkowy punkt awizacji dla ciężarówek z węglem

Przy rondzie na ul. Budowniczych Portu Gdańskiego, na terenie udostępnionym przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od 10 lutego uruchomiony zostanie obowiązkowy punkt awizacji pojazdów ciężarowych z węglem.
05.02.2023

Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia

W ramach prac, prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni na torze wodnym do Portu Gdynia, rozpoczyna się odbudowa plaż w rejonie Gdyni i Gminy Kosakowo. W pierwszej kolejności wzmocnione zostaną odcinki brzegu w Babich Dołach i Mechelinkach, a następnie w Rewie. Zakończenie robót refulacyjnych na plażach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów oraz na odcinkach, gdzie plaży aktualnie nie ma, planowane jest jeszcze przed wakacjami. Ich harmonogram w dużej mierze zależny jest również od warunków pogodowych.
20.01.2023

Pożegnanie „Wyspiarki”, mrożenie gruntu i budowa dróg, czyli najważniejsze wydarzenia na budowie tunelu w 2022 roku

W styczniu 2023 roku mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. W tym czasie na budowie trwała między innymi budowa dróg, ramp dojazdowych do tunelu, konstrukcji wewnętrznych, jak również wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu metody mrożenia gruntu.
03.01.2023

Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 85 proc. prac

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. – przekazała PAP odpowiedzialna za komunikację ws. inwestycji Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Powstaje obecnie m.in. jezdnia w tunelu.
25.12.2022

Trasą Kaszubską kierowcy pojadą przed świętami. Nowy odcinek S6 udrożni układ komunikacyjny Pomorza

Kierowcy korzystają już z fragmentu nowej trasy pomiędzy Bożepolem Wielkim a Strzebielinem. Do Świąt Bożego Narodzenia GDDKiA planuje udostępnić do ruchu pozostałą część drogi ekspresowej S6 do węzła Gdynia Wielki Kack. W efekcie do dyspozycji kierowców będzie ponad 40 km Trasy Kaszubskiej.
13.12.2022

Szczecin. Oddano do użytku zmodernizowaną Bazę Oznakowania Nawigacyjnego

Hale pław, trafostacje, budynki warsztatowe i biurowe znalazły się w zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie. W piątek bazę oddano oficjalnie do użytku; jej remont był częścią projektu pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.
14.10.2022

Gróbarczyk o otwarciu Mierzei Wiślanej: przez śluzę najpierw przepłyną jednostki służb państwowych [WIDEO]

Trzy jednostki służb państwowych najpierw przepłyną przez śluzę w ramach odbioru technicznego: jednostka flagowa Urzędu Morskiego Zodiak II, Straży Granicznej i SAR-u - wskazał wiceszef MI Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sobotnich oficjalnych uroczystości otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej.
17.09.2022

Rosjanie przerzucają systemy S-300 przez okupowany Mariupol

Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył w środę doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta Petro Andriuszczenko na Telegramie.
10.08.2022

Elbląg. Podpisano umowę na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym

W piątek w Elblągu podpisano umowę na wykonanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym. To ostatni etap budowy nowej drogi wodnej, która połączy ten zalew z Zatoką Gdańską po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
06.05.2022

Port Gdańsk. Otwarcie Nabrzeża Ziółkowskiego już w ten weekend [WIDEO]

Nabrzeże Ziółkowskiego często odwiedzane przez mieszkańców i turystów, znowu będzie ogólnodostępne dla zwiedzających. Już w długi majowy weekend będzie można z bliska podziwiać jednostki wchodzące do Portu Wewnętrznego, w tym min. wycieczkowce, takie jak: „Spirit of discovery”, pływający pod brytyjską banderą, który zacumuje przy Nabrzeżu Westerplatte 7 maja.
01.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Wkrótce ostatni etap budowy na Zalewie Wiślanym

Pod koniec przyszłego tygodnia zostanie podpisana umowa na budowę toru wodnego w ramach powstającej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie to odcinek toru o długości ok. 8,2 km na Zalewie Wiślanym - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
01.05.2022

Infrastruktura portowa w Mrzeżynie i Niechorzu już po modernizacji. Co się zmieniło?

Falochron wschodni w Mrzeżynie oraz pomost rybacki nr 1 w Niechorzu zostały przebudowane. 1 kwietnia 2022 r. oddano je do użytku po modernizacji. Inwestycje były realizowane przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach projektu UE „Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”.
01.04.2022

Będzie nowy przetarg na pogłębienie toru wodnego przez Zalew Wiślany

Ogłoszony będzie nowy przetarg na pogłębienie toru wodnego przez Zalew Wiślany, poprawiający żeglugę jednostek przez budowany przekop Mierzei Wiślanej - podał PAP Urząd Morski w Gdyni. Obecne postępowanie zostało unieważnione.
13.02.2022

W Porcie Gdynia pogłębiony zostanie tor podejściowy

W Porcie Gdynia pogłębiony i poszerzony zostanie tor podejściowy. Koszt inwestycji, prowadzonej przez Urząd Morski w Gdyni, wyniesie ok. 130 mln zł. Prace mają być przeprowadzone w ciągu 20 miesięcy.
10.02.2022

Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Kwalifikacyjnych zaktualizowało i zmieniło przepisy dotyczące kontroli, inspekcji i prowadzenia dokumentacji wodoszczelnych przejść kablowych na statkach i jednostkach pływających. Nowe wymagania IACS w zakresie UR Z28, Z23 oraz Z17 obowiązują na wszystkich jednostkach, których budowa została zakontraktowana po 01.07.2021 r.
09.02.2022

Urząd Morski w Szczecinie. Tu zapadają ważne decyzje dla portów i powstają innowacyjne rozwiązania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]

O historii i najnowszych działaniach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który w tym roku obchodzi 75-lecie, opowiada dyrektor instytucji - Wojciech Zdanowicz.
19.12.2021

Ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znika oznakowanie tras wodnych

Wody Polskie poinformowały o "redukcji oznakowania żeglugowego na sezon zimowy". Wyłączono także maszty ostrzegające o nagłym załamaniu pogody, a ze śluz i niektórych kanałów można korzystać tylko po uprzednim uzgodnieniu.
30.10.2021

Urząd Morski w Szczecinie ma 75 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 75-lecia istnienia Urzędu Morskiego w Szczecinie obchodzono w piątek (24 września). Podczas uroczystości minister Gróbarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i zakładowych pracownikom naszego Urzędu, a także 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.
27.09.2021

Port Gdańsk. Jak wygląda Nabrzeże Zbożowe po remoncie? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po trzech latach od rozpoczęcia budowy można już podziwiać fragmenty wyremontowanego Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.
14.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Debata o Mierzei Wiślanej: "To będzie impuls dla regionu"

Mierzeja Wiślana oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. O tym, że inwestycja z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój regionu dyskutowano podczas drugiego dnia (27 sierpnia) Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
30.08.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

PRS członkiem Komitetu Technicznego przy PKN

Polski Rejestr Statków został członkiem Komitetu Technicznego nr 19 ds. Lotnictwa i Kosmonautyki przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
19.08.2021

Pirs pasażerski i nabrzeże w Krynicy do wydłużenia

Pirs oraz nabrzeże w krynickim porcie zostanie wydłużone, a skarpa będzie zabezpieczona. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców Krynicy Morskiej, jak i turystów odwiedzających Zalew Wiślany. Prace wykona sopocka Grupa NDI. Umowa została podpisana.
30.07.2021

„Parkingi” dla lodołamaczy i nowe oznakowanie szlaku żeglownego – kolejna inwestycja na Odrze

Siedem miejsc postojowo-cumowniczych oraz nowe oznakowanie szlaku żeglownego pojawi się na Odrze dolnej i granicznej. Głównym wykonawcą została firma AARSLEFF Sp. z o.o., która od ćwierć wieku działa na polskim rynku budowlanym. Prace mają potrwać do listopada 2022 roku.
12.07.2021

Prace PLK w porcie w Szczecinie przekroczyły półmetek

Blisko 100 rozjazdów i 37 kilometrów nowych torów poprawi kolejowy dostęp do portu w Szczecinie. Prace minęły półmetek. Nowe tory i sieć trakcyjna montowane są też w Świnoujściu. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz większej ilości ładunków. Inwestycja warta około 1,5 mld zł współfinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
28.05.2021

Coraz więcej nowych torów na szlakach wiodących do portów Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są w trakcie realizacji inwestycji, której celem jest poprawa dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dotychczas ułożono już blisko 50 km nowych torów z zaplanowanych 100 km. Inwestycja umożliwi przewóz większej ilości towarów z i do obu portów.
25.05.2021

Adamczyk: przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej. Nie ma powodów, dla których nastąpiłoby jakiekolwiek opóźnienie robót - zadeklarował w środę w rozmowie z Polskim Radiem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
12.05.2021

Adamczyk: we wtorek umowa na drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej

Umowa na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej zostanie podpisana w najbliższy wtorek - zapowiedział w niedzielę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
18.04.2021

Wisła – barka jest teraz rozładowywana w porcie w Gdańsku

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (8 kwietnia) konferencji prasowej na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano właśnie załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy
09.04.2021

Kontenery z Portu Gdańsk już w Chełmnie. Wiślany rejs barki trwał jeden dzień

W czwartek, 7 kwietnia do Chełmna dopłynęła barka załadowana dzień wcześniej w Porcie Gdańsk 150 tonami komponentów do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
08.04.2021

Kontenery na Wiśle - komercyjny rejs barki z Portu Gdańsk do Chełmna [wideo,foto]

150 ton ładunku 150 kilometrów w górę rzeki – 6 kwietnia z Portu Gdańsk wystartował pilotażowy rejs komercyjny barki z ładunkiem kontenerów dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Towary dotrą Wisłą do Chełmna w czwartek (8 kwietnia), a barka, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną. Organizatorem przedsięwzięcia, które promuje ideę śródlądowego transportu wodnego, jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
06.04.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Adamczyk: przekop Mierzei Wiślanej szansą dla całego regionu (wideo)

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Warmii, dla Elbląga i całego regionu - mówił w środę podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu Mierzei Wiślanej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
10.03.2021

Urząd Morski w Gdyni wdraża precyzyjne pozycjonowanie na Zalewie Wiślanym

W styczniu 2021 roku nastąpił odbiór techniczny zadania pn. „Ustanowienie systemu pozycjonowania RTK akwenu Zalewu Wiślanego”. Celem, trwającej od maja ubiegłego roku, pracy było stworzenie i uruchomienie systemu dokładnego pozycjonowania na potrzeby pomiarów hydrograficznych i pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym. Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni prace były realizowane przez firmę Enamor Sp. z o.o. z Gdyni.
07.03.2021

Kolejne kilometry nowych torów do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Zima nie przerwała prac przy przebudowie infrastruktury kolejowej w portach Szczecin i Świnoujście. Ułożono już 26 km nowych torów. Między stacją Świnoujście a przystankiem Świnoujście Przytór budowany jest drugi tor. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przewóz większej ilości towarów. Prace o wartości ok. 1,5 mld zł są współfinansowane z instrumentu CEF „Łącząc Europę".
19.02.2021

Wróciła nadzieja na "normalny" sezon żeglarski

Żeglarze i przystanie jachtowe z nadzieją patrzą na nadchodzący sezon. Jego możliwie „normalny" przebieg jest potrzebny także całemu Wybrzeżu jako symptom stabilizacji rynku i sfery życia publicznego, ale także wprowadzania w życie nowych standardów zachowania i funkcjonowania obiektów.
17.02.2021

Od 1 stycznia podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani jak podróżni z państw trzecich

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.
30.12.2020

Ekolodzy: ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana

Pod wodą nie widać katastrofy, jaką wyrządzamy środowisku, a ta może się zbliżać, bo ponad 1/3 dziko żyjących stad ryb jest nadmiernie poławiana - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka.
24.12.2020

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Po roku zaawansowanie prac przy budowie nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany wynosi ok. 40 proc. Powstaje m.in. sztuczna wyspa na Zalewie, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcja zamknięć - podał Urząd Morski w Gdyni.
24.12.2020

Żegluga po Wiśle trudniejsza niż przez ocean

Szymon Kuczyński, żeglarz który w 2018 roku zakończył samotny rejs dookoła świata przypłynął Wisłą do Sandomierza. Morza i oceany przemierzał łodzią o długości zaledwie 6 metrów. Do Sandomierza przypłynął jeszcze mniejszym jachtem. Warunki żeglowania po górnej Wiśle określił jako trudne, ale docenił Sandomierz za infrastrukturę wodniacką.
06.11.2020

Usuwanie wraków zgodnie z Konwencją Nairobi

Konwencja z Nairobi z 2007 r. (NWRC), to międzynarodowa konwencja, która stanowi podstawę do usuwania wraków statków mogących mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo życia, towarów i mienia na morzu, a także na środowisko morskie. NWRC została przyjęta w 2007 r. na międzynarodowej konferencji w Kenii, a weszła w życie w 2015 r. Obecnie stronami NWRC są 53 państwa, które pokrywają około 76% światowego tonażu.
15.10.2020

Modernizujemy oznakowanie nawigacyjne. Inwestycje Wód Polskich w Szczecinie

Do Szczecina dotarło 91 elementów oznakowania nawigacyjnego. Pławy wykorzystywane są do oznaczania torów w głównym i bocznym nurcie Jeziora Głębokie. Sprzęt ten ma niezwykle istotne znaczenie dla żeglugi śródlądowej w porze nocnej.
30.09.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Wytyczne Brytyjskiej Izby Żeglugi - wybrane zagadnienia

Jak informowaliśmy w artykule z dnia 19 sierpnia br. Brytyjska Izba Żeglugi (UK Chamber of Shipping) opublikowała poradnik, który stanowi dokument informacyjny i wytyczne dla brytyjskich promów pasażerskich podczas COVID-19. Poradnik ten został opracowany w porozumieniu z partnerami branżowymi i członkami Izby.
23.09.2020

Rozpoczął się remont mazurskich kanałów

Rozpoczęły się prace związane z remontem trzech kanałów na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Od połowy września żegluga będzie się tam odbywać wahadłowo; wodniacy i żeglarze będą musieli się stosować do oznakowania i wskazań osób, które będą kierować ruchem.
07.09.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Bezpieczne drogi na Pomorzu i w Okręgu Bałtijskim

Poprawa stanu dróg to większe bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Dzięki polsko-rosyjskiej współpracy zmodernizowana zostanie droga na Mierzei Wiślanej i ulica w Bałtijsku. To efekt projektu „Transgraniczne Trakty/Cross-Border Routes", realizowanego we współpracy z Partnerem rosyjskim – Bałtijskim Okręgiem Miejskim.
31.07.2020

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na Pogłębienie toru podejściowego Portu Gdynia

Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, w sumie ponad 167 mln zł, zostaną przeznaczone na modernizację dostępu drogowego do portu w Szczecinie, pogłębienie toru podejściowego do portu Gdynia oraz na zakup statku pożarniczego uzupełniającego flotę Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

ISR: Inwestycje w morski Szczecin

Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
24.07.2020

Prace na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

Od poniedziałku, 20 lipca, służby hydrograficzne 3. Flotylli Okrętów prowadzą prace batymetryczne. Zadania realizowane przez okręt hydrograficzny ORP Heweliusz są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na morskich akwenach Bałtyku. Prace sondażowe potrwają do końca tygodnia.
22.07.2020

DFDS przygotowuje promy przed przyjęciem wczasowiczów

Operator promowy, firma DFDS, zaproponowała, abyśmy rzucili okiem na to jak przygotowała swoje promy przed zaproszeniem wczasowiczów do podróży na upragnione wyjazdy w tym roku.
02.06.2020

Żeglugowe mapy Jeziora Dąbie zaktualizowane

W sezonie 2019/2020 nie było konieczności prowadzenia akcji lodołamania, co nie zmienia faktu, że ekipy pracujące na Odrze miały szerokie pole do działania. Wody Polskie zaktualizowały mapę śródlądowych dróg wodnych na Jeziorze Dąbie. Mapy są cennym źródłem informacji o akwenie zarówno dla osób zajmujących się logistyką jak i dla turystów. Można je pobrać ze strony internetowej Wód Polskich w Szczecinie.
05.05.2020

Zobacz postęp prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Mimo epidemii koronawirusa, przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, a na miejscu trwają intensywne prace. Aktualnie toczą się roboty kafarowe, polegające na pogrążaniu ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Trwają tam także roboty pogłębiarskie i prace zasypowe. W miejscu gdzie powstaje Kanał Żeglugowy trwają wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie on bowiem wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy
21.04.2020

Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego

Powstanie licząca prawie 300 kilometrów długości trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego. Samorząd województwa podpisał umowę z firmą, która zbuduje i oznakuje istniejące po stronie polskiej szlaki. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także niemiecki Greifswald.
13.01.2020

Inżynier kontraktu dla budowy nowego parkingu dla ciężarówek w Świnoujściu wybrany

Firma NBQ ze Szczecina została wybrana na inżyniera kontraktu dla inwestycji związanej z budową nowego parkingu dla ciężarówek przy terminalu promowym w Świnoujściu. Umowa w tej sprawie została podpisana w piątek 10 stycznia br.
13.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Litwa rozpoczyna budowę swojego odcinka gazociągu GIPL

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL; organizowany jest już przewóz wyprodukowanych w Polsce rur – poinformował w czwartek litewski operator przesyłowy Amber Grid.
02.01.2020

Nie będzie likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku? Kancelaria Premiera krytycznie o projekcie

Nie cichną ostre głosy sprzeciwu po ubiegłotygodniowej informacji o wszczęciu prac nad likwidacją Urzędu Morskiego w Słupsku i podziale jego kompetencji pomiędzy Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie. Jak sugeruje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, lepszym pomysłem byłoby wdrożenie działań naprawczych w administracji morskiej.
18.11.2019

Reakcja działaczy Platformy na plany zamknięcia Urzędu Morskiego w Słupsku

Jak powiedział dziś na specjalnie zwołanej konferencji senator Kazimierz Kleina: "zamiar likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku to decyzja hańbiąca, niszczy wszystko to, co przez lata udało się na naszym wybrzeżu dokonać". Protestują pracownicy i związki zawodowe. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Oficerów i Marynarzy skierowali już do ministra gospodarki morskiej protest przeciwko likwidacji, z prośbą o zmianę decyzji.
15.11.2019

Urząd Morski w Słupsku zostanie zlikwidowany

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestanie funkcjonować. Jego obowiązki przejmą Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie.
13.11.2019

PKP PLK podpisały umowę na projekt modernizacji trasy Tczew-Twarda Góra. To ważny odcinek magistrali węglowej

Sprawniejsze i szybsze podróże, takie będą główne efekty modernizacji prawie 50 km linii na odcinku Twarda Góra – Tczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dokumentację projektową. To kolejny projekt PLK przygotowywany do realizacji w przyszłej perspektywie. Inwestycja, poza zapewnieniem lepszych podróży, usprawni przewóz towarów.
24.09.2019

Terminal promowy w Świnoujściu będzie miał nowy parking dla ciężarówek

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wybuduje w Świnoujściu przy terminalu promowym nowy parking dla prawie 300 ciężarówek.
15.07.2019

Kanał przez Mierzeję jeszcze nie powstał, a miejsce już ściąga zwiedzających

Jeszcze przekop przez Mierzeję Wiślana nie powstał, a teren już przyciąga turystów. Urząd Morski w Gdyni przyznaje, że zainteresowanie przyszłą budową jest bardzo duże.
02.05.2019

Most na Wyspę Sobieszewską. Trwają ostatnie prace wykończeniowe

Most 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski, łączący Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem, służy mieszkańcom już pięć miesięcy. Mimo to nadal trwają prace związane z tą inwestycją, zarówno na lądzie, jak i wodach Martwej Wisły. Co obecnie się tam dzieje?
18.04.2019

Uroczyste zatwierdzenie decyzji o unijnym dofinansowaniu dla projektu Urzędu Morskiego w Gdyni pn. „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”

Komisja Europejska 2 kwietnia potwierdziła unijny wkład dla kolejnych 9 projektów realizowanych w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pozytywne decyzje w imieniu beneficjentów POIiŚ zostały odebrane w Brukseli z rąk komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Coriny Creţu. W imieniu Urzędu Morskiego w Gdyni, realizującego projekt „Modernizacji układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”, decyzję odebrał Jarosław Orliński, dyrektor Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Inwestycji i
03.04.2019

II Regionalne Spotkanie Partnerów i Interesariuszy Projektu South Coast Baltic

W Elblągu 15 marca 2019 roku odbyła się kolejna konferencja poświęcona sytuacji nawigacyjnej na drogach wodnych Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego. Organizatorami spotkania byli: Spółka Pętla Żuławska, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Politechnika Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska użytkowników dróg wodnych i gestorów infrastruktury hydrotechnicznej i usługowej obszaru Delty Wisły.
28.03.2019

Testy DNA produktów rybnych i owoców morza. Wiemy, co jedzą konsumenci

Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Tymczasem badania DNA pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
20.03.2019

Rusza budowa ważnej dla rozwoju portów autostrady A1

Rusza budowa autostrady A1 w Łódzkiem. W pierwszej kolejności prace zaczną się na dwóch odcinkach - od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Radomska do granic województwa śląskiego. W poniedziałek 18 marca na drodze pojawią się pierwsze ekipy.
16.03.2019

Pierwszy w tym sezonie rejs statku pasażerskiego po mazurskich jeziorach

Z portu w Rucianem-Nidzie do Giżycka przepłynie w sobotę statek pasażerski Cummulus - będzie to pierwszy w tym sezonie rejs po Wielkich Jeziorach. Sezon żeglowny na Mazurach rozpocznie się formalnie pod koniec kwietnia.
16.03.2019

W Malborku powstanie przystań, a na Czarnej Wdzie - szlak kajakowy

Budowę nowej przystani wodnej na Nogacie w Malborku i utworzenie na uchodzącej do Bałtyku strudze Czarna Wda szlaku kajakowego przewidują umowy podpisane we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inwestycje mają być gotowe do końca 2020 r.
26.02.2019

Uruchomiono stronę www projektu „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m”

Urząd Morski w Szczecinie poinformował, że została uruchomiona strona internetowa inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m”, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące jej realizacji.
25.02.2019

We wtorek podpisanie umów na szlak kajakowy we Władysławowie i przystań żeglarską w Malborku

Marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski oraz przedstawiciele Władysławowa i Malborka podpiszą we wtorek, 26 lutego, kolejne umowy, dzięki którym rozwinie się turystyka na Pomorzu.
22.02.2019

Ruszył przetarg na budowę terminalu intermodalnego w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg pn. „Przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego”. Inwestycja ma być gotowa na koniec czerwca 2021. Oferty można składać do 28 marca.
10.02.2019

Baza Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie zostanie zmodernizowana

Baza Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie zostanie zmodernizowana. Urząd Morski ogłosił przetarg w tej sprawie. Termin składania ofert upływa 1 kwietnia tego roku.
01.02.2019

MIiR: 1,2 mld zł z UE na modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 1,2 mld zł z funduszy UE na projekt „Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m”, podał w środę resort inwestycji i rozwoju. To druga w tym roku pozytywna decyzja dla projektów POIiŚ 2014-2020.
16.01.2019

W PKN Orlen wdrożono projekt LDAR – redukcji niekontrolowanej emisji lotnych związków organicznych

W zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) zakończono wdrażanie projektu Leak Detection And Repair - LDAR, którego celem jest identyfikacja, monitorowanie i redukcja niekontrolowanej emisji lotnych związków organicznych (LZO).
28.11.2018

Port Północny dostanie prawie 137 mln zł ze środków UE na modernizację

Prawie 137 mln złotych ze środków UE na modernizację dostanie Port Północny w Gdańsku. Dzięki inwestycji Polska będzie mogła zwiększyć przeładunki drogą morską - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
14.11.2018

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na budowę południowego wylotu S7

Wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na budowę południowego wylotu trasy S7 Warszawa–Grójec - podał we wtorek w komunikacie prasowym Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
14.11.2018

Z mazurskich jezior zdjęto oznakowanie szlaków

Z mazurskich jezior zdjęto już boje wyznaczające szlaki dla żeglarzy. Mimo, że w poniedziałek na Mazurach spadł pierwszy śnieg nie brak takich, którzy nadal pływają po jeziorach.
29.10.2018

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA” (foto, wideo)

Urząd Morski w Gdyni otworzył projekt „Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego (w Gdańsku). Etap IIIA”. W jego ramach wykonane zostaną prace, które ułatwią żeglugę po Martwej Wiśle. Ich zakończenie planowane jest w 2020 r. Szczegóły realizacji inwestycji zostały zaprezentowane w środę w Gdańsku.
11.10.2018

Procedura ustanowienia i wykreślenia hipoteki morskiej na statku

Na statku wpisanym do rejestru okrętowego można ustanowić zastaw wpisany do tego rejestru (hipotekę morską). Hipoteka morska jest jedną z szeregu konstrukcji prawnych, która ma na celu zabezpieczenie roszczeń finansowych podmiotów uczestniczących w morskim obrocie gospodarczym.
17.09.2018

Nowe inwestycje w gdańskim porcie. Będzie bezpieczniej i szybciej

Falochrony w gdańskim Porcie Północnym przejdą gruntowną modernizację. Na te działania UE przeznaczy prawie 611 milionów złotych.
29.08.2018

Obwodnica Szczecinka i odcinek S17 Warszawa-Garwolin z unijnym dofinansowaniem

Prawie 488 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę S11 obwodnicy Szczecinka oraz odcinka drogi ekspresowej S17 węzeł Zakręt – węzeł Lubelska.
19.07.2018

PLK za 40 mln zł przebudują perony i tory w Dąbrowie Górniczej

Kosztem 40 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe SA przebudują perony i tory na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia (Śląskie). Ma to skrócić czas podróży i usprawnić przewóz towarów w regionie.
28.06.2018

Unijne pieniądze na nowy terminal promowy w Gdyni i modernizację wejścia do portu w Gdańsku (foto, wideo)

Prawie 117 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Zarząd Morskiego Portu Gdynia na budowę terminalu promowego do obsługi dużych promów. Z kolei do Urzędu Morskiego w Gdyni trafią ponad 132 mln zł na kolejny etap modernizacji wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
18.06.2018

WWF popiera projekt Komisji Europejskiej dotyczący tworzyw sztucznych

Mniej plastikowych śmieci oraz zagubionych sieci w Oceanie Atlantyckim - to wyzwanie jakie stoi przed Komisją Europejską.
30.05.2018

Dziś belki, w wakacje elementy zwodzone – trwa budowa mostu w Sobieszewie (foto)

Na moście w Sobieszewie w sobotę przez cały dzień specjalna maszyna zwana Goliathem montuje ważące niemal 25 ton belki. Rano plac budowy odwiedzili Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.
05.05.2018

5 belek na 5 maja – kolejny etap budowy mostu w Sobieszewie

Na moście w Sobieszewie w sobotę przez cały dzień specjalna maszyna, zwana Goliatem, będzie montowała ważące niemal 25 ton belki. Plac budowy odwiedzą o godz. 9:15 Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.
04.05.2018

Oznakowanie elektroniczne elementów wyposażenia morskiego – nowe unijne rozporządzenie

W dniu 8 kwietnia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2018/414 z dnia 9 stycznia 2018 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/90/UE odnośnie do wskazania określonych elementów wyposażenia morskiego, w przypadku których można korzystać z oznakowania elektronicznego.
18.04.2018

Żołnierskie guziki i części broni wśród zabytków znalezionych na Westerplatte

Setki guzików i inne elementy polskich mundurów, fragmenty broni i porcelany używanej w Kasynie Oficerskim – te m.in. zabytki znaleźli archeolodzy w czasie drugiego sezonu badań terenu byłej polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. Prace będą kontynuowane.
04.01.2018

Dane ładunkowe zawarte w konosamencie – Art. III (3) Reguł Hague-Visby

Art. III (3) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (w ujęciu COGSA 1971) wyznacza pewien bazowy zakres informacji, który winien być zawarty w konosamencie wydanym przez przewoźnika na żądanie frachtującego w ramach zawartej umowy przewozu ładunku (umowy frachtowej).
18.12.2017

UOKiK o handlu rybami: nieprawidłowości w ponad 70 proc. sklepów i hurtowni

W ponad 70 proc. sklepów i hurtowni sprzedających ryby wykryto nieprawidłowości, najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy Inspekcji Handlowej mieli do ryb mrożonych - poinformował w środę w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
13.12.2017

To nie jest reklama świąteczna Pepsi

U wybrzeży Kanady wyłowiono homara z „wytatuowanym” logo Pepsi na jednym ze szczypiec. Zdjęcie, które opublikowano w sieci może z powodzeniem stać się symbolem naszych czasów. Śmieci rocznie zabijają ponad milion zwierząt.
07.12.2017

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie (foto, wideo)

Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.
03.12.2017

Wyposażenie morskie- nowe standardy unijne od 16.03.2017

Z dniem 16 marca 2017 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie wykonawcze Komisji regulujące wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania wyposażenia morskiego. Pełna nazwa tego aktu prawnego brzmi następująco: Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/306 z dnia 6 lutego 2017 r. określające wymogi w zakresie projektowania, budowy i działania oraz normy badań dla wyposażenia morskiego.
17.10.2017

Błędne oznakowania i połowy bez zezwolenia

Poławianie ryb bez zezwolenia, błędne oznakowanie narzędzi połowowych oraz brak świadectw zdrowia i dokumentów potwierdzających kwalifikacje – to nieprawidłowości ujawnione 15 października na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym przez funkcjonariuszy Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej.
16.10.2017

140 mln zł na poprawę połączeń ze Szczecina w kierunku Berlina

Wygodniejsza podróż za granicę, poprawa konkurencyjności kolei w transporcie ładunków, większa dostępność i przepustowość trasy ze Szczecina do granicy polsko – niemieckiej – to efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Prace zakończą się w 2020 roku. Zarządca infrastruktury wyda na nie łącznie 140 mln zł.
10.08.2017

O przyszłości transportu Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawialiśmy podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19 - 27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się 17 maja w Urzędzie Marszałkowskim.
08.08.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Otwarto drogę wodną Wielkich Jezior Mazurskich i rzeki Pisy

Od poniedziałku otwarta została droga wodna systemu Wielkich Jezior Mazurskich i rzeki Pisy - poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Powodem późniejszego niż w poprzednich latach otwarcia szlaków żeglownych były zbyt wysokie stany wód.
19.06.2017

Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

W sobotę wieczorem otwarto dla ruchu pieszą kładkę nad Motławą łączącą najczęściej odwiedzaną przez turystów historyczną część Gdańska z wyspą Ołowianką. Na wyspie ulokowane są m.in. filharmonia i muzeum; zwodzona kładka znacznie skróci do nich drogę.
17.06.2017

Kładka na Ołowiankę, czyli tam i z powrotem już od soboty. Sprawdź, co się tam obecnie dzieje (na żywo)

Otwarcie nowego gdańskiego mostu zaplanowano 17 czerwca, o godz. 21. Uroczystość rozpocznie się na Ołowiance, na parkingu Filharmonii Bałtyckiej. To stąd mieszkańcy, w towarzystwie uroczystych fanfar, przejdą po raz pierwszy po kładce. Gospodarzem wydarzenia będzie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
16.06.2017

Kładka na Ołowiankę – uroczyste otwarcie już w sobotę

Kładka piesza wiodąca z Długiego Pobrzeża na Wyspę Ołowiankę zostanie otwarta już w najbliższą sobotę. Nowy most nad Motławą stanie się ważnym elementem komunikacyjnym dla mieszkańców, a także atrakcją dla spacerowiczów i turystów.
14.06.2017

Przetarg na projekt odcinka Rail Baltica Białystok-Ełk

PKP PLK ogłosiły przetarg na projekt przebudowy fragmentu międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od Białegostoku do Ełku. Powstanie drugi tor, zmodernizowanych będzie siedem stacji.
08.06.2017

Sprawniejszy przewóz towarów na Śląsku

Wymienione tory, wyremontowane mosty, odnowione perony. Zwiększą się możliwości transportu towarów na Śląsku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę wartą 70 mln zł na remont linii między Bierawą a Nędzą i Raciborzem a Krzyżanowicami.
30.05.2017

Podnieśli i opuścili. Kładka na Ołowiankę po pierwszym podniesieniu (wideo)

Na wysokość około 40 metrów po raz pierwszy podniesiona została kładka na Ołowiankę. Wszystko poszło zgodnie z planem. Oznacza to, że nic nie powinno stanąć na przeszkodzie, by 17 czerwca oddać kładkę do użytkowania gdańszczanom.
24.05.2017

Przyszłość płynie do nas Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawiano podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19-27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. Podsumowanie rejsu odbyło się w środę w Urzędzie Marszałkowskim.
22.05.2017

Mapy szlaków wodnych – jezioro Dąbie 2017

W związku z rozpoczęciem sezonu żeglarskiego RZGW Szczecin publikuje dwie mapy jeziora Dąbie zawierające m.in tory wodne, pływające oznakowanie nawigacyjne oraz pozycje stanowisk sieciowych zgodnych z decyzjami na 2017 rok.
10.05.2017

Rozpoczął się montaż najważniejszego elementu kładki na Wyspę Ołowiankę (foto, wideo)

Ma około 40 m długości i waży prawie 90 t. To zwodzone przęsło – najważniejszy element kładki na Wyspę Ołowiankę w Gdańsku. Jego montaż rozpoczął się w poniedziałek. Przeprawa, która skomunikuje Ołowiankę z Głównym Miastem, ma zostać otwarta w połowie czerwca.
08.05.2017

Gdańskie nabrzeża przejdą modernizacje

Niedługo ruszy kolejne unijne przedsięwzięcie, które poprawi warunki cumowania statków w wewnętrznej części gdańskiego portu.
27.03.2017

W województwie pomorskim powstaną 34 szlaki kajakowe o długości ok. 1,2 tys. km

Utworzenie 34 szlaków kajakowych na pomorskich rzekach o łącznej długości ok. 1,2 tys. km jest głównym celem realizacji projektu „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. W najbliższych kilku latach mają powstać m.in. przystanie, miejsca biwakowe i tzw. przenoski.
16.12.2016

Pierwsza w Polsce oficjalna plaża nudystów powstanie w Łebie

Piasek, woda, słońce. Ta plaża z pozoru nie będzie różniła się od innych. Za jednym wyjątkiem – opalać się będą na niej nudyści. I to oficjalnie. Decyzję o otwarciu takiego miejsca podjęła Łeba razem z Federacją Naturystów Polskich.
11.10.2016

Specjalne oznakowanie dla około 19 000 dorszy bałtyckich

Jeszcze w tym roku rozpocznie się międzynarodowy projekt badawczy TABACOD, którego celem jest m.in. określenie wieku dorsza zamieszkującego Morze Bałtyckie. Udział w badaniach biorą polscy naukowcy z Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego (MIR-PIB) w Gdyni.
01.09.2016

Nowy dyrektor Urzędu Morskiego

Z dniem 20 lipca 2016 r. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powołał kpt. ż. w. Wiesława Piotrzkowskiego na stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
25.07.2016

Eurotunnel wspiera budowę nowej strefy dla ciężarówek przy M20

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił plan wybudowania specjalnej strefy dla ciężarówek przy drodze M20, zdolnej pomieścić do 3600 pojazdów, za łączną kwotę 250 milionów funtów.
13.07.2016

Sztuczne rafy będą dodatkowo oznakowane

Na plażach w Ustce, Rowach i Łebie, a także na terenie portów w tych miejscowościach pojawią się informacje o zagrożeniach, jakie niesie za sobą sztuczna rafa wybudowana na plażach. Łącznie postawionych będzie kilkadziesiąt znaków i tablic informacyjnych, które będą przestrzegały o niebezpieczeństwie zarówno miłośników kąpieli jak i sportów wodnych. Informacje i tablice, to pokłosie inwestycji pod nazwą „Ochrona brzegów morskich na wysokości Łeby, Rowów i Ustki”. Projekt kosztował prawie 145 mln zł. Ponad 107 mln zł to pie
23.06.2016

Zakazy wejścia na kierownicach ujścia Wisły

Na kierownicach ujścia Wisły pojawiły się nowe znaki informujące o zakazie wejścia. Oznakowanie kierownic ujścia Wisły ostrzega przed niebezpieczeństwem.
13.06.2016

Na mazurskich jeziorach zaczęto znakować szlaki żeglugowe

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie rozpoczął znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Boje mają być rozstawione do 21 kwietnia. W tym rokusezon ma mazurskich jeziorach zapowiada się dobrze.
09.04.2016

Rocznica podniesienia bandery

Rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem dla załogi każdego okrętu. Z tej okazji, w piątek 27 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość 33. rocznicy podniesienia bandery na okrętach ORP Arctowski i ORP Heweliusz.
27.11.2015

Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość ORP Ślązak

Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość okrętu patrolowego Ślązak do prowadzenia dalszych etapów budowy i wyposażenia. Potwierdzeniem tego był przekazany podczas uroczystości wodowania okrętu certyfikat gotowości do wodowania przekazany na ręce Dyrektora Zarządzającego Stoczni Marynarki Wojennej – Zenona Śmietany oraz Dowódcy 3. Flotylli Okrętów - Kontradmirała Mirosława Mordela.
14.07.2015

Jak powstała największa inwestycja morska w Polsce – czyli o budowie falochronu w Świnoujściu

Jednym z ważniejszych etapów powstania terminalu LNG w Świnoujściu była budowa falochronu, ukończona już w 2013 roku. Nowy falochron ma ochronić instalacje do odbioru gazu z oraz zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na podejściu do portów Szczecin-Świnoujście. O procesie budowy tego obiektu rozmawiamy z Rolandem Pazdanem, naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Morskim w Szczecinie, prowadzącego tę inwestycję.
29.06.2015

Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie

Do końca lipca potrwa remont jedynego w Europie kolejowego mostu zwodzonego na rzece Regalica w Szczecinie. „Jest jeszcze siedem takich obiektów w Stanach Zjednoczonych. Ważna historyczna dla Polski sprawa, zabytek techniki, którą warto pokazać i wyremontować, aby mogła służyć dalej żegludze na Regalicy” - powiedział Zbigniew Wolny z PKP PLK.
16.06.2015

Rusza żegluga na Kanale Elbląskim

W sobotę 30 maja rusza na nowo żegluga na całej długości Kanału Elbląskiego. Na terenie pochylni Buczyniec nastąpi uroczyste oddanie kanału do użytkowania po trwającej ponad dwa lata rewitalizacji. Uroczystość będzie połączona z otwarciem nowo wybudowanej Izby Historycznej Kanału Elbląskiego.
29.05.2015

Siły na zamiary – rozmowa z Krzysztofem Wnorowskim, instruktorem nurkowania, uczestnikiem wyprawy SANTI Odnaleźć Orła

SANTI ODNALEŹĆ ORŁA to ambitny projekt badawczy, który ma doprowadzić do odkrycia miejsca spoczynku wraku najsławniejszego okrętu podwodnego Rzeczypospolitej Polskiej ORP „Orzeł”.
29.11.2014

Jabo – rodzinna firma rozwija żagle

Stocznia Jabo Jan Wierzchowski istnieje od 20. lat. Firma zajmuje się budową w pełni wyposażonych jachtów, oferuje też wykonanie oddzielnych konstrukcji z aluminium i stali, między innymi: kadłubów i nadbudówek, jednostek pływających, masztów i boi.
20.10.2014

Hipoteka morska jako forma zabezpieczenia roszczeń

Morski obrót handlowy charakteryzuje się znacznym poziomem ryzyka gospodarczego. Konieczność zabezpieczenia potencjalnych roszczeń finansowych podmiotów uczestniczących w ww. obrocie, skutkowała wykształceniem się szeregu konstrukcji prawnych, które zaczęto wykorzystywać przede wszystkim w celu zabezpieczenia roszczeń związanych z handlem i obrotem morskim.
20.08.2014

Porty morskie z unijnym dofinansowaniem

Urząd Morski w Szczecinie otrzyma ponad 31 mln PLN dofinansowania ze środków UE na realizację inwestycji w portach morskich w Świnoujściu i Szczecinie. Ponad 4,6 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do portu w Gdańsku na realizację trzech inwestycji prowadzonych w ramach działania 7.2 Rozwój transportu morskiego.
08.07.2014

Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m.

Dobra wiadomość dla żeglarzy i wodniaków! Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m. Prace czerpalne rozpoczną się 2 czerwca i potrwają około tygodnia.
02.06.2014

Odwiedź Bazę Oznakowania Nawigacyjnego

Urząd Morski w Szczecinie zaprasza w najbliższą sobotę wszystkich chętnych do swojej Bazy Oznakowania Nawigacyjnego. Oprócz przyjrzenia się z bliska znakom zapewniającym bezpieczeństwo na wodze, można będzie zwiedzić jednostki pływające UM. Zaplanowano też pokaz akcji ratunkowej na Odrze.
06.05.2014

Na Odrze nowy rodzaj oznakowania nawigacyjnego dla żeglugi

Na Odrze zamontowano nowy rodzaj oznakowania nawigacyjnego, które ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi. To wspólne przedsięwzięcie polskiej oraz niemieckiej administracji nawigacyjnej i wodnej. Testowane oznakowanie jest w Polsce nowością.
24.04.2014

Sunreef Yachts - Made In Poland

Podbój światowych rynków to cel i marzenie wielu polskich firm. Przypadek firmy Sunreef Yachts pokazuje, że jachty budowane w Gdańsku to gwarancja jakości dla nabywców dóbr luksusowych na całym świecie.
10.12.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.