• <
BOTA_2023

Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie

16.06.2015 14:44 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie

Partnerzy portalu

Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie - GospodarkaMorska.pl

Do końca lipca potrwa remont jedynego w Europie kolejowego mostu zwodzonego na rzece Regalica w Szczecinie. „Jest jeszcze siedem takich obiektów w Stanach Zjednoczonych. Ważna historyczna dla Polski sprawa, zabytek techniki, którą warto pokazać i wyremontować, aby mogła służyć dalej żegludze na Regalicy” - powiedział Zbigniew Wolny z PKP PLK.

Kończy się pierwszy etap remontu jedynego w Polsce zwodzonego mostu na rzece Regalica w Szczecinie Podjuchach. Zdemontowano już tory, wykonano też pełne oznakowanie dla żeglugi, które zapewni bezpieczne poruszanie się statków podczas remontu. Trwa antykorozyjne zabezpieczanie części stałej przęsła zwodzonego. Całość zadania obejmuje wyremontowanie przęsła zwodzonego, mechanizmu jego obsługi oraz systemu sterowania podnoszeniem. Ponadto wyremontowany zostanie rezerwowy system zasilania, który podniesie niezawodność funkcjonowania przęsła. Przeprawa będzie czynna nie tylko w wyznaczonych godzinach, jak dotychczas, lecz przez całą dobę. Prace potrwają do końca lipca.

Most składa się z pięciu przęseł. Jedno z nich jest przęsłem zwodzonym (podnoszonym). Całkowita długość mostu to 261,80 m. Przęsło zwodzone ma długość 17,35 m, szerokość 5 m i waży 163 tony. Jest podnoszone lub opuszczane w czasie od 2 do 4 minut. W ciągu doby przęsło zwodzone jest podnoszone i opuszczane średnio 10 – 16 razy dla przepuszczania jednostek żeglugi śródlądowej. Koszt inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 4 mln złotych.

Kolejowy most zwodzony nad Regalicą (Odrą Wschodnią) jest jedynym czynnym obecnie obiektem tego typu w Polsce i jedynym z napędem mechanicznym w Europie. Został zbudowany wraz z linią kolejową nr 273 Wrocław - Szczecin w 1877 r. Piąte przęsło było wówczas obrotowe, podczas modernizacji w latach 1933-1935 zostało ono zastąpione przęsłem zwodzonym z przeciwwagą. Most nie posiada własnej nazwy. Czasami jest potocznie nazywany Mostem Wrocławskim (od linii kolejowej na której został wzniesiony). Znajduje się na trasie ze stacji Szczecin Port Centralny przed wjazdem na Szczecin Podjuchy.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.