• <

Rynek kontenerowy odżyje w drugim i trzecim kwartale 2016 roku

17.06.2015 05:01 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Rynek kontenerowy odżyje w drugim i trzecim kwartale 2016 roku

Partnerzy portalu

Rynek kontenerowy odżyje w drugim i trzecim kwartale 2016 roku - GospodarkaMorska.pl

Drugi i trzeci kwartał 2016 roku zapowiada się wyjątkowe dobrze dla armatorów kontenerowców. Dzięki małemu przyrostowi nowych jednostek zwiększą się wtedy stawki frachtowe na szlaku Azja-Północna Europa (w tym DCT Gdańsk).

- Od kwietnia do września tego roku światowej flocie przybędzie tylko 15 nowych statków o nośności większej niż 10 tys. TEU. Armatorom będzie wiec łatwiej zapełnić towarem swoje megakontenerowce – czytamy w raporcie wydanym przez bank Goldman Sachs. - Trwać będzie dalej również złomowanie starych, małych statków. Wskutek tego w przyszłym roku zmniejszy się także ogólny przyrost globalnej floty, z 9 do 5 proc. - twierdzą eksperci banku.

Według Goldman Sachs zwyżce rynku ma też służyć koncentracja armatorów w cztery duże alianse. Umożliwi to podejmowanie bardziej skutecznych i racjonalnych decyzji, gdyż brać w nich będzie udział 4 czy 5 firm. Bankierzy ilustrują to przykładem aliansu CKYHE, do którego należą Cosco, “K” Line, Yangming, Hanjin oraz Evergreen Line. CKYHE prowadzi na szlaku Azja-Północna Europa sześć tygodniowych serwisów i prowadzi jedną z najbardziej agresywnych polityk w kwestii zwiększania nośności oraz budowy dużych jednostek. Gdyby armatorzy z tego sojuszu zdecydowali się usunąć jeden ze swoich serwisów, ogólna liczba tonażu pływającego po szlaku zmniejszyłaby się aż o 3-4 proc.

- Gdyby CKYHE tak postąpiło, to naszym zdaniem nie straciło by wcale udziałów na rynku. Wszystko dzięki większym kontenerowcom, które są bardziej opłacalne – tłumaczą eksperci banku.

Przewidywania Goldman Sachs to dobra wiadomość dla armatorów w momencie, gdy stawki frachtowe osiągnęły najniższy poziom w historii – średnio 243 dolary za TEU. Najniższa cena, którą zauważono na rynku to 150 dolarów za TEU na szlaku Hamburg – Szanghaj.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.