• <

Specjalne oznakowanie dla około 19 000 dorszy bałtyckich

pc

01.09.2016 13:53 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Specjalne oznakowanie dla około 19 000 dorszy bałtyckich

Partnerzy portalu

Specjalne oznakowanie dla około 19 000 dorszy bałtyckich - GospodarkaMorska.pl

Jeszcze w tym roku rozpocznie się międzynarodowy projekt badawczy TABACOD, którego celem jest m.in. określenie wieku dorsza zamieszkującego Morze Bałtyckie. Udział w badaniach biorą polscy naukowcy z Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego (MIR-PIB) w Gdyni.

Dzięki projektowi TABACOD - Tagging Baltic Cod, naukowcy chcą m.in. sprawdzić wiek i tempo wzrostu dorszy. W ten sposób będą mogli ocenić, ile ryb tego gatunku żyje w Bałtyku. Pozwoli to Międzynarodowej Radzie Badań Morza (ICES) na precyzyjne określanie wielkości połowów mieszczących się w ramach granic zrównoważonej eksploatacji. Aby sprawdzić wiek dorszy, badacze będą posługiwać się wynikami historycznych znakowań, które połączą z nowymi wynikami badań. W tym celu zewnętrznymi znaczkami oznakowanych zostanie około 18 000 dorszy, przy jednoczesnym chemicznym oznakowaniu otolitów - to wapienny element narządu równowagi występujący u tych ryb. Chemiczne znakowanie, bezpieczne dla ludzi i zwierząt, jest widoczne na rosnącym otolicie w formie pierścienia założonego w momencie znakowania. Na podstawie wzrostu tego wapiennego elementu naukowcy mogą sprawdzić, ile urosła ryba od momentu zamocowania oznakowania aż do jej odłowienia, bez względu na jej stan. Nie zawsze pozwala na to samo znakowanie zewnętrzne, ponieważ jego wynik zależy głównie od kondycji ryb.

Kolejne 1 000 dorszy natomiast, otrzyma znaczki typu DST (Data Storage Tags), rejestrujące głębokość i temperaturę wody, w której przebywały ryby. W ten sposób naukowcy poznają, jak dorsze poruszają się i zachowują w morzu.

Ostatnim etapem badań będzie opracowanie metody określającej tempo wzrostu dorszy we wschodnim Bałtyku. Podstawą do tego będą wyniki badań otrzymane ze znakowania tego gatunku ryb.

Pierwsze rejsy znakowania dorszy wypłyną jeszcze w tym roku. Podczas nich MIR-PIB planuje oznakować łącznie 1 500 ryb. Kluczem do sukcesu będzie jak największa liczba zwrotów znaczków i całych dorszy. Tylko wtedy za pomocą mikroskopu fluorescencyjnego naukowcy mogą odczytać, jak bardzo zwiększył się pierścień zamieszczony na otolicie. Za złowienie dorsza z dwoma znaczkami wędkarze i rybacy otrzymają 100 euro. W ten sposób naukowcy chcą zachęcić ich do współudziału w projekcie.

Szczegóły projektu TABACOD.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.