• <
BOTA_2023

Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość ORP Ślązak

14.07.2015 07:30 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość ORP Ślązak

Partnerzy portalu

Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość ORP Ślązak - GospodarkaMorska.pl

Polski Rejestr Statków potwierdził gotowość okrętu patrolowego Ślązak do prowadzenia dalszych etapów budowy i wyposażenia. Potwierdzeniem tego był przekazany podczas uroczystości wodowania okrętu certyfikat gotowości do wodowania przekazany na ręce Dyrektora Zarządzającego Stoczni Marynarki Wojennej – Zenona Śmietany oraz Dowódcy 3. Flotylli Okrętów - Kontradmirała Mirosława Mordela.

Decyzja zapadła w oparciu o postanowienia Przepisów klasyfikacji i budowy okrętów wojennych, Kodeksu bezpieczeństwa okrętów wojennych – ANEP 77, założeń taktyczno – technicznych okrętu „ŚLĄZAK” oraz procedur i zasad działalności nadzorczej PRS w celu nadania klasy okrętu.

Przed podjęciem decyzji PRS przeprowadził kilka przeglądów i inspekcji, m.in.:

  • oraz po przeprowadzeniu niezbędnych przeglądów i inspekcji w zakresie:
  • podwodnego poszycia kadłuba z oznakowaniem,
  • poszycia pasa zmiennego zanurzenia,
  • dziobnicy, stępki, tylnicy,
  • płetw sterów wraz z trzonami sterowymi,
  • płetw stabilizatorów,
  • korków spustowych zbiorników paliwowych, balastowych i wody słodkiej,
  • skrzyń zaworów dennych wraz z armaturą denną.


Ślązak ma być oddany do służby w 2016 r. Do głównych zadań okrętu należy zwalczanie celów nawodnych, powietrznych, mniejszych jednostek i zagrożeń asymetrycznych; patrolowanie i ochrona torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych; eskortowanie i ochrona jednostek komercyjnych; kontrola morskich szlaków żeglugowych jako element sił wielonarodowych; zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego; współpraca z siłami specjalnymi w zakresie zabezpieczenia ich działań; doraźne bazowanie śmigłowca na pokładzie;udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych.

Polski Rejestr Statków sprawuje swój nadzór klasyfikacyjny w oparciu o własne Przepisy klasyfikacji i budowy okrętów wojennych. Są w nich uwzględnione wszelkie mające zastosowanie wymagania: klasyfikacyjne, konwencyjne, standardy, normy i procedury wojskowe oraz cywilne, tak narodowe jak i międzynarodowe, w tym NATO, UE i ONZ.

Dziękujemy za wysłane grafiki.