• <
HARTWIG SZCZECIN

Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

JK

17.06.2017 21:56 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka
Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka - GospodarkaMorska.pl

W sobotę wieczorem otwarto dla ruchu pieszą kładkę nad Motławą łączącą najczęściej odwiedzaną przez turystów historyczną część Gdańska z wyspą Ołowianką. Na wyspie ulokowane są m.in. filharmonia i muzeum; zwodzona kładka znacznie skróci do nich drogę.

Na obu brzegach Motławy na możliwość pokonania przeprawy czekały w sobotni wieczór setki osób. W gronie tych, którzy jako pierwsi przeszli zwodzoną kładką znaleźli się m.in. prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

"Gdańsk łączy. Te brzegi aż się prosiły, żeby je połączyć mobilną kładką. Dzisiaj w Europie musimy łączyć, sklejać. Jesteśmy przeciwni budowaniu murów i zasieków; dzieleniu. Chcemy łączyć. Gdańsk jest miastem, od którego zaczyna się wszystko, co dobre, a więc i my zaczynamy łączyć" – powiedział w czasie uroczystości Adamowicz.

Przypomniał, że z pomysłem połączenia brzegów Motławy kładką zwrócił się do niego kilkanaście lat temu Roman Perucki – dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która to instytucja w 1998 r. pozyskała, a następnie rozpoczęła przebudowywać na swoje potrzeby położony na Ołowiance obiekt po starej elektrowni. "Długo szukano pieniędzy, projektów i w końcu kładka jest" – powiedział prezydent Gdańska.

Prace przy budowie przeprawy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln, z czego 2,2 mln zł pochodziło z dotacji celowej marszałka województwa pomorskiego, a pozostałe środki wyłożyło miasto Gdańsk.

Kładka znacznie skróci drogę pomiędzy historycznym centrum Gdańska a terenami położonymi na przeciwległym brzegu rzeki Motławy, w tym wyspą Ołowianką, na której - obok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - ulokowane jest m.in. Narodowe Muzeum Morskie.

Cała kładka – łącznie z przyczółkami ma około 70 m długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Najważniejszą jej częścią jest liczące około 40 metrów długości i ważące około 90 ton zwodzone – wykonane ze stali, przęsło, które po podniesieniu, umożliwi żeglugę na tym odcinku Motławy.

Jak poinformował Michał Piotrowski z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu, od 1 kwietnia do 30 października, pomiędzy 7 rano a północą kładka będzie otwierana o pełnych godzinach. W pozostałym czasie oraz poza sezonem kładka będzie otwierana na prośbę jednostek pływających.

Otwarcie bądź zamknięcie zwodzonego przęsła trwa około dwóch minut. Przewidywany czas, przez który – po otwarciu – kładka pozostaje podniesiona powinien wynieść od 10 do 30 minut. Na sygnał policji czy WOPR kładka będzie otwierana na żądanie. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie ona otwierana przy wietrze wiejącym z prędkością większą niż około 58 km na godzinę.

Kładka przez cały rok będzie obsługiwana całodobowo przez dwóch pracowników. "Obsługa będzie wyposażona w radiotelefony, za pomocą których będzie mogła kontaktować się z jednostkami pływającymi i Kapitanatem Portu. Tor wodny w obrębie kładki został wyposażony w oznakowanie nawigacyjne oraz sygnalizację, która będzie informować jednostki pływające o możliwości przepłynięcia" – wyjaśnił Piotrowski.

Oprócz otwartej w sobotę kładki w historycznym centrum Gdańska planowana jest jeszcze jedna piesza przeprawa przez Motławę. Będzie to kładka obrotowa, a zlokalizowana zostanie na wysokości ul. św. Ducha. Ma mieć ona 57 metrów długości i połączyć Długie Pobrzeże z północnym cyplem Wyspy Spichrzów. Ta przeprawa ma być gotowa pod koniec 2018 roku.

Kładka na wysokości ul. św. Ducha stanowi element większej inwestycji - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Przedsięwzięcie ma zrealizować do 2023 roku spółka celowa Granaria Development Gdańsk powołana przez konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland. Koszt budowy samej kładki to ok. 10 mln zł.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.