• <

Wynik wyszukiwania - "ihi" - Wiadomości

W maju z Finlandii ma przypłynąć pogłębiarka, która będzie pracować na drodze wodnej przez Mierzeję Wiślaną

W maju z Finlandii ma przypłynąć pogłębiarka, która będzie obsługiwać drogę wodną przez Mierzeję Wiślaną. Specjalistyczny statek, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni, będzie wykorzystywany też do utrzymywania torów podejściowych do portów morskich do głębokości 18 m - podał Urząd Morski.
01.04.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Skokowy wzrost zysku Zrembu Chojnice

Poprawiające się wyniki producent specjalistycznych kontenerów to gównie efekt wchodzących do realizacji kolejnych zamówień z obszaru sił zbrojnych, które wynikają z przyznanej w ubiegłym roku koncesji z MSWiA. Zarząd Zrembu z optymizmem patrzy na 2024 rok i spodziewa się kontynuacji pozytywnego trendu.
29.02.2024

Rakiety trafiły w turecki frachtowiec w Ukrainie

Statek Kuruoglu-3, który w lutym 2022 roku utknął w ukraińskim Chersoniu, został trafiony najprawdopodobniej rosyjskimi rakietami. Jednostka nabiera wody.
28.02.2024

PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę dotyczącą wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2

Umowa obejmuje wykonanie przewiertu sterowanego pod plażą niezbędnego do poprowadzenia linii kablowych 275 kV oraz budowy tzw. muf łączeniowych, czyli stanowisk łączących morskie linie kablowe z lądowymi. Prace zrealizuje konsorcjum polskich firm – ROMGOS Gwiazdowscy i ZRB Janicki.
28.02.2024

Gospodarka w Polsce odczuje kryzys na Morzu Czerwonym. Opóźnienia i wzrosty cen to największe zagrożenie

Od kilku tygodni trwają ataki jemeńskich rebeliantów Huti na statki towarowe i kontenerowce przepływające przez Morze Czerwone, będące – wraz z Kanałem Sueskim – główną drogą morską łączącą Europę z Bliskim Wschodem i Azją. Jak mówią eksperci rynku TSL obecna sytuacja staje się uciążliwa dla logistyki na całym świecie, a kryzys na Morzu Czerwonym oznacza blokadę swobodnego przepływu transportu, co musi odbić się na światowym handlu.
31.01.2024

Premier Etiopii podpisał porozumienie z Somalilandem w sprawie dostępu do morza

Etiopia podpisała tzw. protokół ustaleń z samozwańczą republiką Somalilandu w sprawie korzystania z jednego z jej portów. Są to pierwsze kroki prawne na drodze do umożliwienia temu krajowi uzyskanie dostępu do morza – poinformował we wtorek premier Etiopii Abiy Ahmed.
03.01.2024

Etiopia chce odzyskać dostęp do Morza Czerwonego. Wydzierżawi wybrzeże od separatystycznego Somalilandu

Od czasu utraty dostępu do morza z powodu secesji Erytrei władze etiopskie szukają sposobu na odzyskanie możliwości korzystania z portów morskich i tym samym włączenia się na nowo w międzynarodową gospodarkę morską. Ma to być impuls dla rozwoju państwa i przepływ towarowy. W związku z tym kraj wydzierżawi od nieuznawanej międzynarodowo Republiki Somalilandu 20 km morza. W zamian Etiopia jako pierwsza uzna to separatystyczne państwo Somaliland i obiecuje zapewnić mu udziały w Ethiopian Airlines
02.01.2024

Filipiny i Japonia omawiają kwestie bezpieczeństwa. W tle napięte stosunki z Chinami

Chiny wezwały w czwartek Filipiny do "podejmowania racjonalnych decyzji" w kontekście sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Filipińskie ministerstwo obrony poinformowało o omówieniu "pilnych" kwestii bezpieczeństwa z szefem sztabu japońskiej armii. Dzień wcześniej szef dyplomacji Wang Yi obwinił Manilę o sprowadzenie stosunków z Pekinem "na rozdroże".
21.12.2023

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe, ale także podbijają tradycyjnie męskie dziedziny. Jednym z najbardziej fascynujących przykładów jest rosnąca liczba kobiet, które z pasją i niemałą determinacją zajmują się budową jachtów.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Odnaleziono ciało kolejnego członka załogi Kafkametler, poszukiwania nadal trwają

Po czterech dniach od wypadku statku towarowego Kafkametler u wybrzeży Turcji odnaleziono ciało kolejnego marynarza; trwają poszukiwania reszty załogi - poinformowały w czwartek tureckie władze
23.11.2023

Japonia. Ćwiczenia piechoty morskiej na wyspie uznawanej za potencjalny cel ataku Chin

Japońscy marines przeprowadzili w niedzielę ćwiczenia desantu na wyspie Tokunoshima, w ramach których symulowali wyparcie najeźdźców z tego terytorium, uznawanego przez rząd w Tokio za potencjalny cel ataku Chin – przekazała agencja Reutera.
20.11.2023

Kluczowy moment dla fińskiej branży okrętowej. Rusza budowa pierwszej, wyjątkowej korwety

To był ważny dzień w stoczni Rauma Marine Constructions (RMC). 30 października odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę pierwszej, wielozadaniowej korwety typu Pohjanmaa, programu Squadron 2020. Tak jak polski program "Miecznik", ma być to początek wzmacniania nie tylko marynarki wojennej, ale też branży stoczniowej.
31.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Chiny krytykują zrzut wody z Fukushimy, ale nie chcą kontrolować

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
05.09.2023

Ślad węglowy na szlakach linowych maleje. Ale zbyt wolno

Ślad węglowy generowany przez floty działające w transporcie kontenerowym zmalały w pierwszym kwartale 2023 r. na 10 z 13 najbardziej ruchliwych serwisów liniowych – wynika z najnowszej analizy ekspertów firmy Xeneta. Największe emisje notowano na statkach obsługujących zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód. Pozytywnie wyróżnił się operator Yang Ming, który „stał się „bohaterem emisji” w branży „drugi kwartał z rzędu” – podkreśla Emily Stausbøll z Xeneta.
15.07.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Polacy powalczą o medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii

Ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata klas olimpijskich. Tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rozpoczną się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do soboty 8 kwietnia.
02.04.2023

Rosja i Chiny wciąż blokują silną odpowiedź ONZ na prowokacje Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie kryzysowym, by omówić ostatnie próby rakietowe Korei Północnej, ale Rosja i Chiny, które dysponują prawem weta, wciąż blokują jakąkolwiek silną reakcję na prowokacje Pjongjangu – podała japońska stacja NHK.
21.02.2023

Cargill zamawia masowce na metanol

Szwajcarski koncern Cargill, zajmujący się produktami i usługami dla przemysłu rolno-spożywczego, zamówił w Japonii dwa statki na metanol.
16.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Ukraiński okręt desantowy polskiej produkcji wciąż walczy

Choć nie ma oficjalnego potwierdzenia, to docierające z Ukrainy wiadomości każą sądzić, że jedyny ukraiński okręt desantowy jest wciąż zaangażowany w działania na froncie.
15.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Japonia stawia na holowniki elektryczne. Technologie dostarczy ABB

Globalny lider technologiczny ABB na zlecenie IHI Power Systems opracowuje elektryczny holownik dla portów Zatoki Tokijskiej. Jednostkę będzie użytkował japoński specjalista od holowania - Tokyo Kisen.
14.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich

Japońska firma IHI podała, że zakończyła testy urządzenia pozwalającego generować energię z prądów morskich.
06.07.2022

Leviathan zezłomuje w sposób zrównoważony. Ekologiczny recykling od komina aż do stępki

Minęło ponad 10 lat od zatonięcia Costa Concordia i ponad 5 lat od wydania przez Komisję Unii Europejskiej uaktualnionych przepisów regulujących recykling statków przeznaczonych na złom. W świecie żeglugowym powszechnie wiadomo, że złomowanie statków to termin umowny.
20.06.2022

Laura Hołowacz z Pierścieniem Hallera

W sobotę w Centrum Kultiry Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczystość wręczenia Pierścienia Hallera, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Polsce przez Ligę Morską i Rzeczną. Przyznano także pięć wyróżnień PRO MARI NOSTRO. Ich liczba wynikała z faktu, że w ostatnich latach ze względu na pandemię COVID-19 nie przyznawano wyróżnień.
19.06.2022

MSC zapowiada, że kupi Global Ports Holding. Biznes pasażerski na morzu dynamicznie rośnie

Global Ports Holding Plc, największy na świecie operator portów wycieczkowych, poinformował w środę, że otrzymał propozycję kupna za aktywów przez Mediterranean Shipping Company (MSC).
19.06.2022

ABS i SpaceX Elona Muska pracują wspólnie nad bezzałogowymi jednostkami

ABS (American Bureau of Shipping) podpisała umowę o wspólnym projekcie rozwojowym (JDP) z producentem statków kosmicznych firmą SpaceX, specjalizującą się w komunikacji satelitarnej. Firma będzie oceniać bezzałogową jednostkę Elona Muska, do odzyskiwania rakiet, pod kątem jej autonomicznych funkcji.
16.06.2022

Rosja gotowa utworzyć korytarz dla statków opuszczających Ukrainę. Ale Moskwa stawia pewne warunki

Rosja jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, które mogłyby opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji, jak donosi agencja prasowa Interfax, cytując rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Andrieja Rudenko.
28.05.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

Trzy ofiary śmiertelne i dwie zaginione w wyniku zatonięcia holownika u wybrzeży Włoch

Trzy osoby zginęły, a dwie są nadal poszukiwane po tym, jak u wybrzeży południowych Włoch podczas ciągnięcia pontonu na trasie między Włochami a Albanią zatonął holownik, podała w czwartek straż przybrzeżna – podaje Reuters.
22.05.2022

Vattenfall - pierwsza na świecie morska turbina wiatrowa produkująca H2

Firma Vattenfall otrzymała od rządu brytyjskiego 9,3 mln funtów dofinansowania na innowacje z funduszu Net Zero Innovation Portfolio Low Carbon Hydrogen Supply 2. Środki te zostaną wykorzystane na opracowanie pierwszej na świecie morskiej turbiny wiatrowej produkującej wodór, w której elektrolizer zostanie zamontowany bezpośrednio na działającej turbinie.
22.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Rozpoczęto budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Deweloper morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank poinformował, że rozpoczęto prace budowlane na terenie przyszłej elektrowni wiatrowej. Załoga NKT ruszyła z instalacją pierwszego odcinka kabla eksportowego HVDC u wybrzeży Yorkshire.
03.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Niemcy i Norwegia zainwestują w rurociąg wodorowy?

Niemcy i Norwegia rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba kraje, aby zmniejszyć zależność Europy od dostaw surowców z Rosji.
20.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

NYK i partnerzy opracują statki napędzane amoniakiem

Japońska firma Nippon Yusen KK (NYK) i jej partnerzy poinformowali we wtorek, że przeprowadzą projekt demonstracyjny, aby opracować statki komercyjne wyposażone w silniki napędzane amoniakiem, by pomóc zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatu.
27.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Korea Płd. przeprowadziła test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego

Kancelaria prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina poinformowała w środę, że południowokoreańskie siły zbrojne przeprowadziły pierwszy test rakiety balistycznej wystrzeliwanej z okrętu podwodnego. Kilka godzin wcześniej Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne.
15.09.2021

Wärtsilä przeprowadza pełne testy silników z wykorzystaniem wodoru i amoniaku

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä niedawno zakończyła pełne testy silników wykorzystujące wodór i paliwo amoniakalne, opisując je jako kluczowe dla dekarbonizacji sektora energetycznego i morskiego.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Potencjał azjatyckich stoczni po COVID-19 [raport]

Pandemia COVID-19 ujawniła zdolność azjatyckich stoczni do dostarczania efektywnych kosztowo statków niskoemisyjnych, znajdując odzwierciedlenie w sporym wolumenie zamówień. To właśnie azjatycki przemysł stoczniowy szybko podniósł się po trudnym dla światowym gospodarki 2020 roku, zwiększając swój udział w rynku.
01.06.2021

Izraelski statek zaatakowany na wodach Zatoki Perskiej

Należący do izraelskiej firmy statek towarowy Hyperion został zaatakowany we wtorek w pobliżu portu Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformowały na Twitterze dwa proirańskie media z siedzibą w Libanie. Według nieoficjalnych informacji nikt nie zginął.
14.04.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Chiny ostrzegły Japonię przed sojuszem z USA przeciwko nim

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ostrzegł w poniedziałek wieczorem swojego japońskiego odpowiednika Toshimitsu Motegi przed zbyt bliskimi relacjami z USA, a zwłaszcza sojuszem wymierzonym przeciwko nim.
06.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Gasum dostarczy LNG Wasaline i Wartsili

Firma energetyczna Gasum zbuduje terminal LNG w pobliżu fińskiego portu Vassa, co pozwoli zaopatrzyć Centrum Inteligentnych Technologii (CIT) stworzonemu przez armatora Wasaline i Wartsilę w skroplony gaz ziemny.
22.02.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

Japonia zakazała wjazdu wszystkim cudzoziemcom

W związku z wykryciem nowej i potencjalnie bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa Japonia czasowo zakazała wjazdu wszystkim cudzoziemcom, z wyjątkiem swych obywateli i osób posiadających prawo pobytu - poinformowało w niedzielę japońskie MSZ. W kraju notuje się rekordowe liczby zachorowań i zgonów.
27.12.2020

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Japoński rząd chce zainstalować nowe radary systemu Aegis na okrętach

Po rezygnacji z umieszczenia w dwóch lądowych bazach nowych radarów systemu Aegis Japonia chce je obecnie zainstalować na okrętach wojennych, by wzmocnić swą obronę przed ewentualnymi północnokoreańskimi pociskami balistycznymi - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun".
07.12.2020

Japonia buduje kolejną wielką farmę wiatrową

Tokyo Gas planuje zbudować jedną z największych morskich farm wiatrowych w Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni pragnie mocno zainwestować w sektor energetyki, by osiągnąć zerowe emisje do 2050 roku.
27.11.2020

Japonia będzie neutralna klimatycznie do 2050 r.

Neutralność klimatyczna pod względem emisji CO2 do 2050 roku - taki plan ogłosił dziś premier Japonii Yoshihide Suga podczas przemówienia programowego w parlamencie, podkreślając zmianę w polityce japońskich władz ws. ochrony klimatu.
26.10.2020

Pilotaż Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony

Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.
23.10.2020

Port Świnoujście wykorzystuje swoją szansę

Rozwój portów powinien być odpowiedzią na potrzeby handlu zagranicznego ich zaplecza i przedpola, a mówiąc prościej powinien uwzględniać strukturę ładunkową eksportu i importu kraju, kierunki geograficzne tej wymiany handlowej, a także aktualne trendy w żegludze morskiej.
21.10.2020

ZMPSiŚ wyróżniony przez ekonomistów z Uniwersytetu Szczecińskiego

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA został wyróżniony tytułem „Równa Firma”. Plebiscyt po raz ósmy z rzędu zorganizowała Fundacja Biznes Innowacje Networking Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego
21.10.2020

Polska flota handlowa – powrót do źródeł pilnie potrzebny

Po odzyskaniu niepodległości Polska nie miała własnej floty handlowej. Ówcześni rządzący zdawali sobie sprawę, że taki stan rzeczy nie jest korzystny dla państwa. Trochę zajęło, bo wiele było spraw pilnych. Ale w 1925 r. prezydent S. Wojciechowski ogłosił Ustawę o popieraniu polskiej żeglugi morskiej.
07.09.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone [foto]

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa. Japoński armator przeprasza (wideo)

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines, do którego należy osiadły na mieliźnie u wschodnich wybrzeży wyspy Mauritius masowiec, przeprosił oficjalnie za wyciek ok. 1000 ton ropy. Zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania skutków wycieku.
09.08.2020

"Wielki koncert nocy letniej" na 70-lecie Portu Szczecin-Świnoujście

W sobotni (18.07.) wieczór widzowie telewizyjnej Dwójki wypłynęli na wody szczecińskiego portu. To wszystko z okazji „Wielkiego koncertu nocy letniej” oraz jubileuszu 70-lecia Portów Szczecin-Świnoujście.
19.07.2020

MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp

Chiny przekazały Japonii protest przeciwko uchwale władz japońskiego miasta Ishigaki w sprawie spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim i zastrzegają sobie prawo do reakcji – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.
22.06.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

Skan 3D siłowni okrętowej w Niemczech w wykonaniu SEACON Engineering

Wraz ze stopniowym odmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do standardowej działalności, biuro projektowe SEACON Engineering również zdecydowało się reaktywować swoje usługi.
11.06.2020

Rusza Polska Liga Żeglarska

Polska Liga Żeglarska startuje już w ten weekend. 6 i 7 czerwca w Szczecinie pierwsza z 4 rund Ekstraklasy czyli Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Natomiast 1 Liga rozpocznie swoje zmagania w lipcu regatami w Sopocie.
02.06.2020

Katamarany rozpoczynają sezon regatowy

W dniach 6-7 czerwca 2020 obędą się w Sopocie regaty Sopot Catamaran Cup. Regaty będą jednymi z pierwszych regat na świecie po odmrożeniu restrykcji związanych z COVID – 19.
02.06.2020

Postępowanie restrukturyzacyjne jako ostatnia deska ratunku?

Wydarzenia ostatnich miesięcy znacząco wpłynęły na sytuację finansową wielu przedsiębiorców branży morskiej. Coraz więcej osób – czy to prowadzących działalność gospodarczą, czy też spółek prawa handlowego napotyka na problem niewypłacalności, pomimo podejmowanych przez państwo działań mających na celu zapobieżenie skutkom epidemii. Niekiedy ostatnią deską ratunku może okazać się postępowanie restrukturyzacyjne, które z założenia ma na celu utrzymanie bytu prawnego przedsiębiorstwa przy jednoczesnej restrukturyzacji zadłuż
02.06.2020

Japonia: 43 nowe zakażenia koronawirusem na włoskim wycieczkowcu

Testy przeprowadzone wśród członków załogi włoskiego wycieczkowca Costa Atlantica wykazały 43 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowały w piątek władze prefektury Nagasaki. Tym samy liczba wszystkich zakażonych na tym statku wzrosła do 91.
24.04.2020

Skupiska zakażeń koronawirusem na statku i w ośrodku dla dzieci w Japonii

Dwa nowe skupiska zakażeń koronawirusem potwierdzono w środę w Japonii. 33 nowe infekcje wykryto na wycieczkowcu, który przechodzi obecnie naprawy w Nagasaki, a osiem przypadków zdiagnozowano wśród dzieci mieszkających w ośrodku opieki w Tokio.
22.04.2020

NYK Line wyszkolił pierwszego kapitana

Jedno z największych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie, NYK Line, wypromowało pierwszego w swojej historii kapitana. Stało się tak dzięki specjalnemu programowi szkoleniowemu, trwającym od 2006 roku.
14.04.2020

Japonia: Rząd rozważa wysłanie sił morskich na Bliski Wschód

Rząd Japonii poinformował w piątek, że rozważa wysłanie okrętów swych Sił Samoobrony na Bliski Wschód, ale działałyby one niezależnie od dowodzonej przez USA koalicji, która ma operować w rejonie cieśniny Ormuz.
18.10.2019

Maroco inwestuje prawie 1,5 miliarda euro w budowę Dakhla Atlantic Port

Na poczatku września Rada Rządu Moraco przyjęła dekret ustanawiający komitet pod Ministerstwem Infrastruktury w celu nadzorowania budowy nowego portu Dakhla Atlantic.
15.09.2019

Korea Południowa: Ambasador Japonii wezwany w związku ze sporem handlowym

Południowokoreańskie MSZ wezwało japońskiego ambasadora w Seulu, by zaprotestować przeciwko pozbawieniu Korei Płd. przywilejów w handlu z Japonią. Decyzja, która weszła w życie w środę, wpisuje się w toczony przez oba kraje spór o podłożu historycznym.
28.08.2019

Trump będzie pierwszym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii

Prezydent USA Donald Trump będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, z jakim spotka się nowy cesarz Japonii, który obejmie tron 1 maja - poinformowano w komunikacie wydanym przez Biały Dom. Trump zamierza złożyć oficjalną wizytę w Japonii w dniach 25-28 maja.
19.04.2019

Japonia protestuje przeciwko rosyjskim planom ćwiczeń wojskowych koło spornej wyspy

Japonia przekazała Rosji protest w związku z jej planami przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych na wodach w pobliżu jednej z czterech wysp, o które oba kraje toczą spór terytorialny – poinformował w czwartek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.
04.04.2019

Fin poprowadzi projekt budowy trasy kolejowej Rail Baltica

Timo Riihimäki, dotychczas związany ze spółką budującą trakcje kolejowe w Finlandii, został powołany na stanowisko prezesa RB Rail AS, wspólnego przedsięwzięcia Litwy, Łotwy i Estonii, koordynującego budowę linii kolejowej Rail Baltica łączącej Tallinn z Polską, a dalej z Warszawą i pośrednio z Helsinkami.
13.02.2019

Merkel w Tokio: Niemcy i Japonia będą dążyły do reformy WTO

W obliczu zagrożeń dla globalnego handlu Berlin i Tokio zamierzają wspólnie dążyć do reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO) - zapowiedziała Angela Merkel we wtorek w drugim dniu wizyty w Japonii. Kanclerz Niemiec została przyjęta przez cesarza Akihito.
05.02.2019

Japonia: Merkel i Abe przeciwko narastającym tendencjom protekcjonistycznym w handlu

Premier Japonii Shinzo Abe i przebywająca z wizytą w Tokio kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli współpracę na rzecz ochrony wolnego handlu międzynarodowego wobec narastających tendencji protekcjonistycznych – przekazała w poniedziałek japońska agencja Kyodo.
04.02.2019

Agility uruchamia nowoczesne centrum logistyczne w Bahrajnie

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia swoją obecność na Bliskim Wschodzie. W Bahrajnie firma uruchomiła właśnie nowe centrum logistyczne o powierzchni 28.500 m². Będzie pełniło funkcję regionalnego węzła logistycznego i dystrybucyjnego oraz umożliwi Agility rozwój usług z obszaru magazynowania, spedycji, transportu oraz usług specjalistycznych. Koszt tej inwestycji wyniósł 10 mln USD.
31.01.2019

Według Japonii chiński statek odpłynął z jej inspektorami na pokładzie

Japonia poinformowała w czwartek, że złożyła protest w Pekinie w związku z tym, że podejrzany o dokonywanie połowów na jej wodach chiński trawler odpłynął z kontrolującymi go japońskimi inspektorami na pokładzie.
28.12.2018

Japonia wznowi komercyjne połowy wielorybów

Japonia wycofa się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i w lipcu wznowi komercyjny połów wielorybów - poinformował w środę japoński rząd. Połów ograniczony będzie tylko do wód terytorialnych Japonii i jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
26.12.2018

Abe obiecał Putinowi, że na spornych wyspach nie będzie wojsk USA

Podczas niedawnego spotkania w Singapurze premier Japonii Shinzo Abe obiecał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że na spornych wyspach nie zostaną rozmieszczone wojska USA, jeśli wyspy te wrócą pod kontrolę Tokio – podał w piątek dziennik "Asahi Shimbun".
16.11.2018

Zderzenie trawlera z kutrem na Morzu Japońskim - 13 uratowanych

Południowokoreański trawler zderzył się w czwartek z japońskim kutrem rybackim na Morzu Japońskim w odległości około 330 km na północny wschód od wyspy, do której prawa roszczą sobie oba kraje. Wszystkich 13 marynarzy uratowano.
15.11.2018

Chińskie MSZ broni prawa do handlu z Iranem w związku z sankcjami USA

Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying wyraziła w poniedziałek ubolewanie z powodu przywrócenia sankcji USA przeciwko Iranowi i oświadczyła, że prawo Chin do handlu z tym krajem powinno być uznane. Nie powiedziała jednak, czy ChRL została wyłączona z sankcji.
05.11.2018

Chiny: Premier Japonii w Pekinie zapowiada „nowy wymiar” relacji

Premier Japonii Shinzo Abe rozpoczął w czwartek trzydniową wizytę w Chinach, odbieraną jako sygnał ocieplenia w trudnych stosunkach na linii Tokio-Pekin. Na uroczystości w Wielkiej Hali Ludowej zapowiedział "nową erę" współpracy i "nowy wymiar" relacji.
26.10.2018

PKP PLK wypłaciły 14 mln zł podwykonawcom Astaldi

PKP Polskie Linie Kolejowe wypłaciły kolejne należności podwykonawcom firmy Astaldi - poinformowała w czwartek spółka.
04.10.2018

Chińskie okręty przepłynęły w pobliżu spornych wysp Senkaku

Okręty chińskiej straży przybrzeżnej przepłynęły w środę w pobliżu bezludnych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim, do których pretensje zgłaszają zarówno Pekin, jak i Tokio – poinformowały straże przybrzeżne Chin i Japonii.
04.07.2018

Japonia: Protest przeciw obecności chińskiego statku wiertniczego na spornych wodach

Władze Japonii zaprotestowały w piątek przeciwko wysłaniu przez Chiny statku wiertniczego do poszukiwania złóż gazu na spornych wodach Morza Wschodniochińskiego - poinformował rząd w Tokio.
29.06.2018

Japonia zawiesza ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek ataku Korei Płn.

Japonia zawiesi ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek ataku rakietowego Korei Płn. w związku z niedawnym historycznym szczytem przywódcy tego reżimu Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem – oświadczył w piątek rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga.
22.06.2018

Japonia: Ropa, która dotarła do dwóch wysepek, pochodzi z irańskiego tankowca (wideo)

Ropa, która dotarła do dwóch wysepek na południu Japonii, pochodzi najprawdopodobniej z irańskiego tankowca Sanchi, który zatonął 14 stycznia na Morzu Wschodniochińskim z ładunkiem miliona baryłek lekkiej ropy - podała w czwartek japońska straż przybrzeżna.
22.02.2018

Japonia: ropa z tankowca mogła dotrzeć do wybrzeży na południu

U południowych wybrzeży Japonii pojawiły się plamy ropy i są obawy, że może chodzić o wyciek z irańskiego tankowca, który zatonął prawie trzy tygodnie temu, wywołując największą katastrofę ekologiczną od lat - poinformowała w piątek japońska straż przybrzeżna.
02.02.2018

Japonia/Ministerstwo obrony: Chińska fregata w pobliżu wysp Senkaku

Chińska fregata i niezidentyfikowany zagraniczny okręt podwodny zostały zauważone w pobliżu japońskich wód terytorialnych w okolicy kontrolowanych przez Tokio wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Japonii.
11.01.2018

Japonia: Wzmocnione patrole po odnalezieniu północnokoreańskich łodzi (wideo)

Japonia wzmacnia patrole i apeluje do miejscowych władz i mieszkańców o ostrożność w związku z odnalezieniem w ostatnim czasie u północnego wybrzeża kraju łodzi pochodzących zapewne z Korei Płn. Na jednej z nich znaleziono zwłoki 8 ludzi - podaje we wtorek AP.
29.11.2017

Północnokoreańska łódź rybacka na wybrzeżu Japonii

Północnokoreańska łódź rybacka z ośmioma mężczyznami na pokładzie, którzy twierdzą, że są rybakami, przybiła do wybrzeża Japonii - poinformował w piątek Reuters.
24.11.2017

Korea Płn. grozi, że zatopi Japonię, a USA obróci w popiół i ciemność

Korea Płn. zagroziła w czwartek, że użyje broni jądrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatnią próbę nuklearną.
14.09.2017

Korea Północna: Kolejna próba balistyczna; wystrzelono trzy rakiety krótkiego zasięgu

Korea Płn. wystrzeliła w sobotę trzy rakiety krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego z poligonu w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu. Jak podało dowództwo Floty Pacyfiku USA pierwsza i trzecia z rakiet eksplodowały na morzu, a druga przy starcie.
26.08.2017

Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w piątek kolejną próbę rakiety balistycznej - poinformował Pentagon. Pocisk wylądował najprawdopodobniej w japońskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. "Zagrożenie dla Japonii stało się realne i poważne" - powiedział premier Japonii Shinzo Abe.
29.07.2017

Japonia: Kolizja z USS Fitzgerald zgłoszona dopiero po 55 minutach

Japońska straż przybrzeżna poinformowała w poniedziałek, że szuka powodów, dla których została zawiadomiona o kolizji filipińskiego kontenerowca ACX Crystal z amerykańskim niszczycielem rakietowym USS Fitzgerald dopiero 55 minut po fakcie.
19.06.2017

Intensywny sezon remontowy w Stoczni Szkuner we Władysławowie

- Aktualnie w stoczni realizujemy 10 remontów i przebudów dla klientów z Polski oraz Danii i Holandii - mówi Marcin Ryngwelski, dyrektor stoczni. Stocznia ma zabukowane prace do października tego roku. Ze względu na bardzo dużo prac kadłubowych stocznia poszukuje wykwalifikowanych spawaczy oraz monterów.
08.06.2017

Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny średniego zasięgu, który przeleciał ok. 500 km i spadł do Morza Japońskiego – podały władze Korei Południowej, USA i Japonii. Według Białego Domu, miał on mniejszy zasięg niż rakiety testowane w ostatnim czasie.
21.05.2017

Szefowie MSZ Polski i Japonii o zacieśnianiu współpracy gospodarczej i politycznej

Perspektywy zacieśniania współpracy politycznej i gospodarczej między Japonią a Polską, Grupą Wyszehradzką i Unią Europejską były w czwartek tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidy w Tokio.
18.05.2017

Pakiet przewozowy – nowe obowiązki także dla podmiotów z branży morskiej

18 kwietnia 2017 r. wejdzie w życie ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która wprowadza tzw. pakiet przewozowy. Pomimo tego, iż nowe regulacje obejmują wyłącznie drogowy przewóz towarów, ich wejście w życie może mieć istotne znaczenie również dla podmiotów z szeroko rozumianej branży morskiej.
10.04.2017

Seven Mar w Remontowej

Gdańska Stocznia Remontowa przeprowadzi prace na statku Seven Mar, należący do firmy Subsea 7. Obejmą one demontaż i zabezpieczenie urządzeń. Jednostka będzie także przeniesiona do nabrzeża Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.04.2017

Ostatni z ośmiu tankowców klasy ECO już na wodzie

W sobotę, 25 marca, firma General Dynamics NASSCO zwodowała 185,9-metrowy Palmetto State - ostatni statek z ośmiu tankowców klasy ECO.
30.03.2017

Rok 2016 dla szczecińskiego terminalu Cronimet Pl sp. z o.o.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz usprawnieniom technicznym, jak i wysiłkowi załogi, firma Cronimet w 2016 roku na swoim szczecińskim terminalu przeładowała łącznie około 130 tys. ton złomu. W zeszłym roku Cronimet obsłużył około 50 jednostek pływających w tym statki, barki.
20.03.2017

Środki na tunel pod Świną przyznane

Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakwalifikowało wniosek o dofinansowanie budowy tunelu pod Świną kwotą w wysokości 85 procent szacowanych kosztów. Umowa o przekazaniu środków zostanie podpisana na koniec marca - poinformowało iswinoujscie.pl.
19.03.2017

Horyzont II rozpoczyna sezon morskich praktyk

Statek szkoleniowo-badawczy "Horyzont II" rozpoczyna cykl praktyk radarowych studentów III roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Programowe, dwutygodniowe praktyki, przejdą trzy grupy - w sumie ok. 120 studentów.
20.02.2017

To się nazywa huśtawka (wideo)

Spędzić święta w takim klimacie… nie do pozazdroszczenia. Bigwavemaster1, który pracuje na statku Emergency Response & Rescue opublikował nagranie pokazujące skutki ataku huragan Conor w wybrzeże Wielkiej Brytanii.
05.01.2017

Efekt bezprawności – sprzeczności z prawem umów frachtowych w świetle prawa angielskiego

Efekt jaki może mieć stan bezprawności – sprzeczności z prawem („illegality”) na skuteczność prawną i realizację umowy frachtowej uzależniony jest, w pierwszym rzędzie, od tego jaki był cel legislacyjny lub prawny (swoiste „ratio legis”) danej ustawy czy też normy prawa zwyczajowego ("common law") powodującej lub mogącej powodować nieważność czy też nieskuteczność prawną danej umowy.
26.12.2016

Rozpoczęła się operacja wydobycia jachtu Zjawa IV

Po kilku dniach spędzonych na mieliźnie, rozpoczęła się dzisiaj (11.12) operacja wydobycia jachtu Zjawa IV - poinformował armator jednostki, Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
10.12.2016

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego. Część II.

W pierwszej części opracowania omówione zostały skutki prawne tego typu wadliwych oświadczeń woli, które złożone zostały przed zawarciem umowy frachtowej i które de facto skłoniły strony do jej zawarcia, ale jednocześnie, które to oświadczenia woli nigdy nie stały się elementem składowym warunków umownych.
30.10.2016

Powstanie oceanarium w Świnoujściu?

Wszystko na to wskazuje. Znalazła się firma, która chce je wybudować – informuje Radio Szczecin. Trzeba tylko znaleźć 200 mln zł i można przystąpić do realizacji projektu.
30.10.2016

Pożar na kontenerowcu

W ładowni kontenerowca CCNI Arauco o pojemności 9000 TEU wybuchł pożar. Do wypadku doszło w czwartek w Porcie Hamburg.
02.09.2016

Współpraca Polski i Kazachstanu szansą dla polskich portów

Porty w Szczecinie i Świnoujściu. To właśnie one mają skorzystać na współpracy Polski z Kazachstanem. Zapowiedział to prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Obaj prezydenci podpisali deklarację o gospodarczym partnerstwie.
23.08.2016

Protesty przeciwko chińskim jednostkom w pobliżu wysp Senkaku

Japonia ogłosiła w poniedziałek, że zareaguje stanowczo na obecność chińskich jednostek na jej wodach terytorialnych wokół spornych wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Według Tokio, w ciągu weekendu wpłynęły tam one 14 razy, powodując wzrost napięcia.
08.08.2016

„Berlin” zainaugurował sezon wycieczkowy w Świnoujściu

Pierwszy wycieczkowiec w tym roku, jaki pojawił się w Świnoujściu, to pływający pod maltańską banderą „Berlin”. Pojawił się w porcie 19 lipca i zacumował przy Kapitanacie Portu.
21.07.2016

8-metrowy wieloryb poprosił o pomoc kajakarzy (wideo)

I to dosłownie. Młody humbak podpłynął do grupy kajakarzy i zaczął ocierać się o jedną z łódek. Okazało się, że jest owinięty w linę. Jeden z kajakarzy wskoczył do wody i pomógł mu wyplątać się.
19.07.2016

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania już obowiązuje

15 lipca 2016 r. w życie weszły przepisy ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw („Nowelizacja”), wprowadzające do polskiego porządku prawnego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania („Klauzula”), której celem jest przeciwdziałanie praktykom agresywnej optymalizacji podatkowej.
18.07.2016

Zasoby wodne w Polsce jak w Egipcie

„Zasoby wodne w Polsce są na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do Egiptu” – mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Minister dodaje, że aktualny stan gospodarki wodnej to efekt wieloletnich zaniedbań, sięgających nawet lat 80. ubiegłego wieku.
09.07.2016

Państwa członkowskie Unii Europejskiej wypracowały porozumienie w sprawie Dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania

21 czerwca 2016 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej wypracowały porozumienie dotyczące tzw. Dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania (Anti – Tax Avoidance Directive („Dyrektywa ATAD), której głównym założeniem jest przeciwdziałanie praktykom agresywnej optymalizacji podatkowej.
07.07.2016

„Titanic” na „Darze Pomorza”

Wystawy papierowych modeli statków i okrętów na "Darze Pomorza" zawsze cieszą się dużą popularnością. Zachwyt zwiedzających wzbudza staranność odwzorowania najmniejszych szczegółów i precyzja ich wykonania.
23.06.2016

OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe

Ponad miliard euro przychodów rocznie, budowa korytarza logistycznego północ-południe, rozwój portów i transportu, głównie kolejowego, oraz rozwój spedycji – takie założenia na najbliższe kilka lat stawia sobie zarząd OT Logistics.
01.06.2016

Wkrótce początek sezonu żeglugowego na Kanale Gliwickim

Sezon żeglugowy na liczącym ponad 41 km Kanale Gliwickim rozpoczął się w poniedziałek. Od 1 maja do 31 października kanał będzie dostępny przez cały tydzień w godz. 6-22.
18.04.2016

Włochy: nieważne referendum ws. wierceń morskich oraz wydobycia ropy i gazu

Niedzielne referendum we Włoszech w sprawie propozycji zniesienia automatycznego przedłużania koncesji na wydobycie ropy naftowej i gazu z dna Adriatyku jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Wyniosła ona 29 procent - podano po zamknięciu lokali.
18.04.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.