• <
PZT_1100x200_gif_2020

OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe
OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe - GospodarkaMorska.pl

Newseria.pl

01.06.2016 Źródło: własne

Ponad miliard euro przychodów rocznie, budowa korytarza logistycznego północ-południe, rozwój portów i transportu, głównie kolejowego, oraz rozwój spedycji – takie założenia na najbliższe kilka lat stawia sobie zarząd OT Logistics.

– Zakładamy, że po roku 2021 nasza grupa kapitałowa osiągnie ponad 1 mld euro przychodów rocznie. Mamy już wszelkie niezbędne przyczółki do budowy korytarza logistycznego północ-południe czy Bałtyk–Adriatyk lub jak my rozumiemy to szerzej: Skandynawia–Morze Śródziemne. Sądzimy, że na bazie tych przyczółków realny jest rozwój portów i transportu, głównie kolejowego, oraz rozwój spedycji – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Zbigniew Nowik, prezes zarządu OT Logistics.

Grupa ma obecnie porty w Gdyni i Świnoujściu, a za dwa lata chce wybudować najnowocześniejszy w Europie terminal dla produktów agro w Gdańsku.

– Na 2018 rok zakładamy tam 4 mln ton przeładunku oraz 8 mln ton w 2019 roku. Chcemy też intensywnie rozwijać nasz port w Świnoujściu, by przyjmować w nim towary z rynku niemieckiego, czeskiego, słowackiego, a nawet węgierskiego. W tej chwili są one transportowane do Hamburga – mówi prezes spółki.

OT Logistics planuje też rozwój portu w Rijece, w którym kupił 21 proc. udziałów i jest tam największym inwestorem branżowym. Port w tej chwili przeładowuje ok. 2,5 mln ton towarów, ale spółka wierzy, że zwiększy szybko tę liczbę do 8 mln. – Na bazie tych portów będziemy w stanie rozwijać całą grupę – dodaje Nowik.

OT Logistic jest potentatem w transporcie rzecznym. Ma m.in. firmę w Niemczech (Deutsche Binnenreederei), silną pozycję na wschodzie Niemiec i w Polsce i chce ten segment dalej rozwijać, co związane jest z dużymi inwestycjami planowanymi w najbliższym czasie. Same inwestycje w rozwój polskiej żeglugi szacowane są na około 60 mld zł.

Jeśli chodzi o kolej, to jednym z elementów strategii spółki jest rozwój segmentu agro. – Polska staje się coraz większym eksporterem produktów, głównie pszenicy, i sądzimy, że takie miasta jak Gdańsk są do tego bardzo dobrze przygotowane. Ale dostarczanie towarów do portu samochodami staje się skomplikowane, w związku z czym uważamy, że szybki rozwój kolei jest niezbędny. Dlatego w ubiegłym roku kupiliśmy spółkę Landkol, zmieniliśmy jej nazwę na OT Rail i na jej bazie rozwijamy specjalistyczną kolej przeznaczoną do przewozu produktów rolnych – tłumaczy Nowik.

Grupa OT Logistics z dominującym kapitałem polskim ma ponad 60-letnią historię. Świadczy usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne w Polsce i Europie Środkowej oraz Zachodniej. Grupa składa się z ponad dwudziestu spółek o różnej wielkości oraz różnym profilu działalności. W wyniku kilkunastu fuzji i przejęć dokonanych w ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami grupa operuje nie tylko na rynku przewozów towarów żeglugą śródlądową, lecz także działa w takich obszarach jak spedycja morska i kolejowa oraz przeładunki w portach morskich. Właśnie te obszary działalności mają najistotniejszy wpływ na jej rozwój.

Grupa jest największym operatorem portowym w Polsce i największą firmą zajmującą się transportem wodnym-śródlądowym od Kaliningradu po porty w Niemczech i Holandii. W roku ubiegłym wypracowała 752,3 mln zł skonsolidowanych przychodów, a jej zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 15,13 mln zł.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.