• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szefowie MSZ Polski i Japonii o zacieśnianiu współpracy gospodarczej i politycznej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szefowie MSZ Polski i Japonii o zacieśnianiu współpracy gospodarczej i politycznej
Szefowie MSZ Polski i Japonii o zacieśnianiu współpracy gospodarczej i politycznej - GospodarkaMorska.pl

pc

18.05.2017 Źródło: PAP

Perspektywy zacieśniania współpracy politycznej i gospodarczej między Japonią a Polską, Grupą Wyszehradzką i Unią Europejską były w czwartek tematem rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishidy w Tokio.

Jak poinformował MSZ w komunikacie, podczas spotkania szefowie MSZ podpisali ponadto Plan Działania na lata 2017-2020 na rzecz implementacji ustanowionego w 2015 r. partnerstwa strategicznego między Polską a Japonią. Dokument ten stanowić ma „podsumowanie istniejących form współpracy między administracją, biznesem i środowiskami naukowymi i akademickimi obu krajów” oraz wskazywać na „nowe inicjatywy w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych w 2019 roku”.

=W rozmowie z Kishidą Waszczykowski zwrócił uwagę na fakt, że Polska i Japonia obchodzą w tym roku sześćdziesięciolecie odnowienia stosunków dyplomatycznych. „Z Japonią łączy nas więcej, niż mogłoby się wydawać: długa historia współpracy, wzajemna sympatia i szacunek oraz wspólne interesy polityczne i gospodarcze. Podzielamy wiele ocen odnośnie wyzwań współczesnego świata” – powiedział minister cytowany w komunikacie.

Jak podkreśliło biuro prasowe resortu dyplomacji, wizyta Waszczykowskiego w Japonii jest „pierwszym tej rangi wydarzeniem od podniesienia dwa lata temu wzajemnych relacji do poziomu partnerstwa strategicznego”.

Jak podano w komunikacie, w trakcie spotkania Waszczykowski poruszył również kwestie polsko-japońskich relacji gospodarczych, w tym japońskich inwestycji w Polsce oraz dwustronnej wymiany handlowej, a także współpracy pomiędzy Japonią a UE i Grupą Wyszehradzką. Szef polskiej dyplomacji przekonywał Kishidę do zwiększenia japońskiej aktywności w Polsce i jej regionie. Japoński minister – według przekazanych w komunikacie informacji – wyraził natomiast „zainteresowanie rozwojem współpracy gospodarczej i politycznej z Polską”. Kishida przyjął również zaproszenie Waszczykowskiego do złożenia wizyty w Warszawie.

Wśród tematów rozmów ministrów znalazły się również Brexit i kwestia Korei Północnej oraz współpraca polsko-japońska na forum organizacji wielostronnych, zwłaszcza ONZ – zrelacjonowano w komunikacie. Wskazano w tym kontekście, że Japonia sprawuje obecnie po raz jedenasty funkcję niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyni ją to „najczęściej wybieranym państwem do Rady Bezpieczeństwa”.

Według relacji MSZ, szef polskiej dyplomacji otworzył w czwartek ponadto seminarium poświęcone perspektywom współpracy polsko-japońskiej w dziedzinie energii, zatytułowane „Paliwa Alternatywne w transporcie – potencjalne obszary współpracy między Polską a Japonią”.

Jak zaznaczono, w spotkaniu zorganizowanym w ambasadzie RP w Tokio uczestniczyli przedstawiciele polskich i japońskich ministerstw gospodarki, sektora energetycznego i wydobywczego oraz instytutów badawczych i uczelni wyższych.

Na piątek Waszczykowski ma z kolei zaplanowane m.in. spotkanie z następcą cesarskiego tronu księciem Naruhito. Rozmówcy poruszą kwestie polsko-japońskiej współpracy kulturalnej oraz obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią, które będą miały miejsce w 2019 roku.

Obecny cesarz, 83-letni Akihito, zasygnalizował w wygłoszonym latem ubiegłego roku orędziu telewizyjnym, że chciałby abdykować. W wystąpieniu cesarz nie użył jednak słowa „abdykacja”, gdyż ustąpienia monarchy z tronu nie przewiduje konstytucja Japonii. Obecne prawodawstwo dopuszcza wyłącznie pośmiertną sukcesję.

Japonia jest najstarszą monarchią świata. Wiarygodne informacje o pierwszych cesarzach pochodzą z VII-V wieku p.n.e., przy czym na tronie od początku zasiada wciąż ta sama dynastia Yamato. Cesarz Japonii pozbawiony jest jakiejkolwiek władzy politycznej, ale spoczywa na nim wiele obowiązków ceremonialno-religijnych, a także zadań zlecanych przez rząd. Według agencji Kyodo, spośród dotychczasowych 125 cesarzy, mniej więcej połowa abdykowała, jednak ostatni raz taki przypadek miał miejsce prawie 200 lat temu.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.