• <

Abe obiecał Putinowi, że na spornych wyspach nie będzie wojsk USA

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Abe obiecał Putinowi, że na spornych wyspach nie będzie wojsk USA
Abe obiecał Putinowi, że na spornych wyspach nie będzie wojsk USA - GospodarkaMorska.pl

ew

16.11.2018 Źródło: PAP

Podczas niedawnego spotkania w Singapurze premier Japonii Shinzo Abe obiecał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że na spornych wyspach nie zostaną rozmieszczone wojska USA, jeśli wyspy te wrócą pod kontrolę Tokio – podał w piątek dziennik "Asahi Shimbun".

Po środowym spotkaniu Abe i rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow informowali, że obaj przywódcy uzgodnili przyspieszenie rozmów na temat traktatu pokojowego i rozwiązania sporu terytorialnego o kontrolowane przez Moskwę wyspy na Oceanie Spokojnym, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi, a Japończycy – Terytoriami Północnymi.

Z powodu tego sporu Rosja i Japonia do dziś nie podpisały formalnego układu pokojowego po drugiej wojnie światowej. We wrześniu Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły pokój "bez żadnych warunków wstępnych" jeszcze w tym roku, ale Abe odrzucił tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp.

Tokio domaga się zwrotu wszystkich czterech wysp, które Armia Czerwona zajęła wraz z całym archipelagiem Kuryli latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii. W pierwszej kolejności miałyby zostać zwrócone dwie, a w dalszej perspektywie – pozostałe dwie wyspy.

Według "Asahi Shimbun" negocjacje w tej sprawie stanęły w miejscu, gdyż Moskwa obawia się, że jeśli przekaże wyspy Tokio, doprowadzi do umieszczenia na nich wojsk USA, które są sojusznikiem Japonii.

Podczas spotkania w Singapurze Abe zapewnił Putina, że jeśli Rosja odda wyspy, Japonia nie zgodzi się, by USA umieściły na nich swoje wojska – podał dziennik, powołując się na niewymienionych z nazwiska urzędników kancelarii japońskiego premiera. Sekretarz japońskiego rządu Yoshihide Suga odmówił komentarza w tej sprawie.

Wysokiej rangi urzędnik japońskiego MSZ, cytowany anonimowo przez "Asahi Shimbun", ocenił, że na podstawie japońsko-amerykańskich umów USA mogą ubiegać się o utworzenie baz wojskowych na całym terytorium Japonii, ale "czy Japonia się na to zgodzi, to już inna sprawa".

Według gazety Tokio planuje przedyskutować tę sprawę z Waszyngtonem, kontynuując jednocześnie negocjacje z Moskwą. Nie jest jednak jasne, czy USA będą skłonne pójść na współpracę, biorąc pod uwagę ich napięte stosunki z Rosją – ocenił dziennik.

Rzecznik Kremla, komentując te doniesienia, powiedział w piątek, że przywódcy Rosji i Japonii omawiali sprawę traktatu pokojowego "w formacie jeden na jeden" i że nie chciałby upubliczniać "niuansów" na ten temat. Pieskow ograniczył się jedynie do potwierdzenia, że "temat zobowiązań sojuszniczych Japonii jest ważny w kontekście dyskusji o problemach traktatu pokojowego" Moskwy i Tokio.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.