• <

Wynik wyszukiwania - "grób" - Wiadomości

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

Amerykańskie wojsko w Strefie Gazy rozpoczęło budowę molo morskiego dla transportów z pomocą humanitarną

Pentagon poinformował w czwartek, że wojsko amerykańskie rozpoczęło budowę molo morskiego na wybrzeżu Strefy Gazy, które umożliwi dostarczanie drogą morską transportów z pomocą humanitarną do palestyńskiego terytorium. Konstrukcja ma zostać oddana do użytku na początku maja.
26.04.2024

Port Kołobrzeg. Inwestor zbuduje wielopoziomowy parking

Firma Interparking, czołowy inwestor parkingowy w Europie, jest już gotowa do budowy wielopoziomowego parkingu w kołobrzeskim porcie. Obiekt z 365 miejscami postojowymi powstanie na terenach administrowanych przez Zarząd Portu Morskiego. Inwestycja ma zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne w porcie i dzielnicy uzdrowiskowej. Budowla ma powstać w czasie do 14 miesięcy od rozpoczęcia prac.
04.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Pentagon: Konstrukcja pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni

Konstrukcja tymczasowej pływającej przystani u wybrzeży Gazy zajmie do 60 dni i zaangażuje ponad tysiąc żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Dodał, że jest to część intensywnej presji USA na zwiększenie pomocy do Strefy Gazy.
09.03.2024

Miłośnicy fotografowania statków mogą być zadowoleni. W Szczecinie stanął Portowy Fotopunkt Grobla

W ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego powstaje szereg obiektów użyteczności publicznej. Zakład Usług Komunalnych zakończył realizację jednego z nich, punktu do robienia zdjęć jednostek nawodnych znajdujących się na Odrze.
13.02.2024

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Lodowiec kontynentalny Grenlandii skurczył się o 5 tys. km2 powierzchni w ciągu 37 lat

Lodowiec kontynentalny Grenlandii stracił 5 091 km2 powierzchni w latach 1985-2022 - wynika z badań opublikowanych w środę w czasopiśmie Nature.
17.01.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Gdynia. Uroczystości z okazji 53. rocznicy Grudnia '70

Przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji 53. rocznicy tragicznych wydarzeń. W tym miejscu około godziny szóstej 17 grudnia 1970 r. padły strzały do robotników udających się do pracy.
17.12.2023

Przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców upamiętniono 53. rocznicę Grudnia' 70

Uroczystości upamiętniające 53. rocznicę Grudnia '70 odbyły się w sobotę przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Drogę do wolnej Polski odmierzają krzyże upamiętniające ofiarę tych, którzy odważnie upomnieli się o prawa i godność narodu – napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda.
16.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Grzegorz Witkowski złożył dymisję ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Na platformie X (dawniej Twitter) polityk poinformował o rozstaniu się ze stanowiskiem, które sprawował od 2020 roku.
23.11.2023

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Belgijsko-katarskie konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. odpowiedzialne za inwestycję głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu otrzymało 22 listopada zgodę wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka na dzierżawę 75 ha terenu w Świnoujściu na 30 lat. Wcześniej 9 listopada przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz inwestora, spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia. Celem było omówienie współpracy i planów związanych z tym przedsięwzięciem.
22.11.2023

Z roku na rok polskie porty generują coraz większe przychody do skarbu państwa

Przychody z polskich portów w ubiegłym roku wyniosły imponującą sumę 58 miliardów złotych, co stanowiło ważny wkład w budżet państwa. Krajowa Administracja Skarbowa dostarczyła te informacje, uwzględniając różnorodne opłaty, takie jak cła, akcyzy oraz podatek VAT.
12.11.2023

M.Gróbarczyk: Wnioski kontroli NIK ws. Zalewu Wiślanego wskazują na ich polityczny charakter

Termin, doraźny tryb i wnioski kontroli NIK wskazują na jej polityczny charakter, który niekoniecznie koresponduje z konstytucyjnymi zadaniami NIK - oświadczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk odnosząc się do raportu Izby ws. kontroli Zalewu Wiślanego.
09.11.2023

Marek Gróbarczyk: W środę rozpoczęcie budowy portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

M. Gróbarczyk: za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu

Za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu; morską energetykę wiatrową, która jest istotna dla bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w niedzielę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wpływy państwa z przeładunków w portach to 30 mld zł rocznie i rosną.
08.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Mieszkańcy przygotowują się do opuszczenia wysepki, którą zabiera morze

Mieszkańcy panamskiej wysepki Carti Sugdupu o powierzchni niewiele większej od pięciu boisk piłki nożnej, która należy do karaibskiego archipelagu złożonego z 365 podobnych wysp i której ludność wywodząca się z indiańskiego plemienia Guna Yala żyje głównie z rybołówstwa, przygotowują się do przeprowadzki: morze zabiera ich ziemię.
07.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

Minister Gróbarczyk prostuje informacje o pogłębieniu rzeki Elbląg

Informacja o tym, że rząd zleci pogłębienie rzeki Elbląg do portu w tym mieście, była nadinterpretacją moich słów, powiedział PAP w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do publikacji "Dziennika Gazeta Prawna".
03.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.
24.07.2023

M. Gróbarczyk: Port w Elblągu jest dla nas ogromną szansą

Port w Elblągu jest dla nas ogromną szansą. Polska potrzebuje uruchomienia nowych tego typu obszarów. Pierwszy element inwestycji , a więc przekop Mierzei Wiślanej, został dokonany - powiedział "Naszemu Dziennikowi" wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.07.2023

Naukowcy przygnębieni po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia. Pokrywa lodowa może stopić się szybciej, niż myślano

Po zbadaniu grenlandzkiego rdzenia lodowego wydobytego przed półwieczem naukowcy doszli do wniosku, że może grozić nam "nieodwracalne szybkie topnienie" i znaczący wzrost poziomu mórz. O badaniu, opublikowanym w magazynie "Science", poinformował w piątek portal stacji CNN.
21.07.2023

Gróbarczyk: terminal kontenerowy w Świnoujściu zabezpieczy przeładunki Europy Centralnej i Południowej

Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu pod kątem przeładunkowym zabezpieczy region Europy Centralnej i Południowej, mówił w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.07.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

Gróbarczyk: mam nadzieję, że za 10 lat podwoimy wyniki przeładunków w portach

Za 10 lat podwoimy wyniki przeładunków w portach i osiągniemy 260 mln ton – przewiduje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. We wtorek na 10. Kongresie Morskim mówił, że jedną z ważniejszych planowanych inwestycji będzie budowa nowego toru podejściowego w Świnoujściu.
27.06.2023

Rząd Irlandii przekaże nawet 80 tys. euro osobom, które zechcą zamieszkać na wyspach na Atlantyku

Władze w Dublinie przekażą nawet ponad 80 tys. euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim i wyremontują znajdujący się tam opuszczony dom, aby zwiększyć liczbę mieszkańców wysp i ożywić turystykę.
20.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

4,5 mld zł na inwestycje w dorzeczu Odry

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował dzisiaj za pośrednictwem mediów społecznościowych, że koszty niezbędnych inwestycji w dorzeczu Odry szacowane są na kwotę 4,5 mld zł.
15.06.2023

Posłanka Falej: Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń to tama, która przeciwdziała powodziom

Żuławy Elbląskie oraz gmina Dzieżgoń, to tama, która przeciwdziała powodziom. Jeżeli ten teren nie będzie zabezpieczony, to dojdzie do takiej katastrofy powodziowej, której Polska nie widziała – mówiła w czwartek posłanka Lewicy Monika Falej.
15.06.2023

Wiceminister M. Gróbarczyk: rewitalizacja Odry wymaga czasu

Podczas posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy pytały o możliwość ograniczenia zrzutów ścieków do Kanału Gliwickiego i Odry. To, co proponujecie, oznacza zamknięcie zakładów i utratę wielu miejsc pracy - odpowiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.
15.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce odsłoniło szczątki żołnierzy II wojny światowej [WIDEO]

Niemieckie media podają, że gwałtowne obniżenie się poziomu wody w zbiorniku Kachowka w Ukrainie odsłoniło pozostałości po II wojnie światowej, w tym ludzkie szczątki.
12.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Budowa nowego doku dla „Gryfii” dokapitalizowana przez rząd

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił, że budowa nowego doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” ze Szczecina została dokapitalizowana kwotą 180 mln zł.
25.05.2023

Gróbarczyk: wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników

Pierwszy raz od lat pojawiły się na bramie stoczniowej wylistowane zawody, które stocznia natychmiast przyjmuje jako nowych pracowników. Wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników – przekazał w poniedziałek w Gdańsku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Gróbarczyk: polskie porty mogą miesięcznie przeładować ok. 1 mln ton zboża i innych produktów rolnych

Zdolności przeładunkowe polskich portów dot. zboża i innych produktów rolnych to około 1 mln ton miesięcznie - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.05.2023

Gróbarczyk: wkrótce rozpoczniemy negocjacje ws. współpracy biznesowej z właścicielami gruntów w elbląskim porcie

Nie zamierzamy nacjonalizować portu w Elblągu; w niedługim czasie rozpoczniemy negocjacje ws. współpracy biznesowej z właścicielami gruntów znajdujących się w porcie - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
21.05.2023

Gróbarczyk: rząd przyjął program budowy toru wodnego do Terminala Kontenerowego w Świnoujściu

Rząd przyjął program dotyczący budowy toru wodnego prowadzącego do mającego powstać Terminala Kontenerowego w Świnoujściu - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.05.2023

Gróbarczyk: trwa przygotowanie nabrzeża pod terminal instalacyjny w Świnoujściu

Trwają roboty rozbiórkowe, przygotowanie nabrzeża pod pierwszy w Polsce terminal offshore – poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Świnoujściu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2024 i 2025 r.
18.05.2023

Zbliża się Kongres Polskie Porty 2030: potrzebna jest konkretna, strategiczna wizja rozwoju – rozmowa z Markiem Gróbarczykiem

Polskie porty stają się strategicznym punktem na europejskiej mapie logistycznej. Aby utrzymać ich znaczenie w dobie zmieniających się realiów polska polityka infrastrukturalna musi stale ewoluować. O kluczowych inwestycjach, wizji polskich portów w perspektywie 2030 oraz potrzebie dalszej dyskusji na temat ich rozwoju rozmawiamy z wiceministrem infrastruktury – Markiem Gróbarczykiem.
09.05.2023

Gróbarczyk: rzekę Elbląg musimy pogłębić do końca roku; jest jeszcze czas na negocjacje

Do końca roku musimy zrobić pogłębienie rzeki Elbląg, dojście do Zalewu Wiślanego i pogłębienie całego Zalewu Wiślanego, więc mamy jeszcze czas na negocjacje – powiedział w poniedziałek w radiu RMF24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sporu z samorządem.
08.05.2023

Gróbarczyk: do portu w Elblągu będzie mogło zawijać tysiąc jednostek

W czwartek w Polsat News wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że wedle szacunków nawet tysiąc jednostek, które obecnie zawijają do portów w Gdańsku i Gdyni, będzie mogło wchodzić do portu w Elblągu
04.05.2023

Gróbarczyk: nie jest wykluczone, że w Elblągu zawrzemy umowę z prywatnymi inwestorami

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekazał w TVP Info, że nie jest wykluczone, że w Elblągu zostanie zawarta umowa z prywatnymi inwestorami. Dodał, że sytuacja w porcie jest skomplikowana, ponieważ większość terenów nabrzeży nie należy do miasta.
04.05.2023

MOL Polska otworzył nawodną stację paliw w Gdańsku

MOL Polska ogłosił uruchomienie w Gdańsku pierwszej pod tą marką nawodnej stacji paliw dla jachtów, łodzi motorowych i skuterów wodnych.
03.05.2023

Statek wikingów odkryty w kopcu grobowym w Norwegii

20-metrowy statek wikingów został odkryty w kopcu, wcześniej uważanym za pusty – informuje serwis Science Norway. Odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu georadaru.
30.04.2023

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

Zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować zboże przywożone z Ukrainy - zapewnił w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
19.04.2023

Gróbarczyk: Polskie porty przez najbliższe lata będą odnotowywać wzrost przeładunków

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk prognozuje, że najbliższe lata będą dla naszych portów bardzo udane, a ich znaczenie na świecie stale wzrasta.
13.04.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

M. Gróbarczyk: jesienią tor wodny między Elblągiem a Mierzeją Wiślaną będzie skończony

Tor wody łączący kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem będzie gotowy jesienią br. - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że utrzymanie kanału do końca ub.r. kosztowało ponad 900 tys. zł.
11.04.2023

Gdańsk: Porzucony jacht motorowy ma nowego właściciela

Porzucony w przystani Sienna Grobla w Gdańsku jacht stał bez opieki przez pięć lat. Pomimo licznych prób nie udało się skontaktować z właścicielem jednostki. Zdecydowano się zatem na jej wycenienie i ogłoszono przetarg. Sprzedaż miała jej dać „drugie życie”. Niszczejący jacht trafił w ręce pasjonata Adama Otrompka, który zadeklarował, że własnoręcznie go naprawi i odnowi. Nabywca zapłacił 75 tysięcy złotych.
03.04.2023

Gróbarczyk: w ciągu 6-7 lat Świnoujście będzie poważną konkurencją dla Hamburga

Dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
01.04.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Największy na świecie drewniany żaglowiec wypływa w rejs po europejskich portach

Ogłoszono już cztery z sześciu przystanków na europejskiej trasie szwedzkiego żaglowca Götheborg. W tym roku statek po raz pierwszy odwiedzi Giblartar.
15.02.2023

Gróbarczyk: sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna

Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
08.02.2023

Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy

Z pomocą rumuńskiej infrastruktury udało się z Ukrainiy wyekspediować w 2022 roku ponad 12 mln ton zbóż, pomimo toczącej się wojny. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
02.02.2023

Marynarka Wojenna uczciła 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W odświętnej atmosferze, z udziałem wojskowej kadry i środowisk patriotycznych odbyły się obchody upamiętniające zryw niepodległościowy, który rozpoczął się w styczniu 1863 roku i trwał kilkanaście miesięcy.
24.01.2023

„Nowy gazoport w krainie Nord Stream 2”. Gróbarczyk o nowej inwestycji w Niemczech

W ostatnią sobotę dokonano oficjalnego otwarcia kolejnej, pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU, tym razem na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Do sprawy „gazoportu w krainie Nord Stream 2” odniósł się na Twitterze Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
18.01.2023

Gigantyczne fale na morzu. Szaleje burza Fien

W znacznej części Hiszpanii ogłoszono czerwony, najwyższy stopień alertu pogodowego w związku z burzą Fien, która ma potrwać aż do końca tygodnia. Odnotowuje się niskie temperatury, deszcze, huraganowe wiatry, opady śniegu i 9-metrowe fale na morzu - podała Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET).
17.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

Rozwiązaniem, które jest przez nas preferowane i ten kierunek będzie rozwijany, to bezwzględnie morska energetyka wiatrowa – powiedział w sobotę w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk.
26.11.2022

Gróbarczyk: nie ma żadnych zrzutów wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły

Nie występują żadne zrzuty wody zasolonej z toruńskiej Geotermii do Wisły, pracownik Nadzoru Wodnego w Toruniu był na miejscu i nie stwierdził zrzutu solanki – przekazał w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zdaniem KO, z Geotermii do Wisły trafia 19 ton solanki na godzinę.
16.11.2022

Spotkanie z prezesem szwedzkiego portu Ystad

Podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury omówiono dotychczasową współpracę polskich armatorów promowych oraz perspektywy rozwoju związane z odnową polskiej floty promowej.
04.11.2022

Gróbarczyk: formalizujemy prowadzoną od dawna współpracę wodną ze stroną ukraińską

Formalizujemy współpracę ze stroną ukraińską, która od dawna prowadzimy - ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w odniesieniu do podpisanego we wtorek we Wrocławiu memorandum w sprawie współpracy wodnej pomiędzy Wodami Polskimi i jej odpowiednikiem z Ukrainy.
25.10.2022

Gróbarczyk: rozpoczęła się fizyczna budowa promów dla PŻM i PŻB

Dziś w Gdańsku rozpoczęto cięcie blach pod budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Tym samym ruszyło fizyczne rozpoczęcie ich budowy – podał w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.10.2022

Port Gdańsk przeładował 8 milionów ton węgla. W planie otwarcie nowych nabrzeży

Od początku roku do października w Porcie Gdańsk przeładowano łącznie 8 mln ton węgla w imporcie – poinformowała PAP Anna Drozd, rzeczniczka prasowa portu.
24.10.2022

Port w Ustce wybrany przez Grupę PGE na centrum serwisowe dla projektów offshore wind

W Porcie Ustka powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE, zaprezentowała plany dotyczące zagospodarowania terenów portowych na potrzeby projektów na morzu.
17.10.2022

Gróbarczyk: pierwszy ro-pax dla PŻM będzie budowany już w tym roku

Pierwszy prom typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) zacznie być budowany jeszcze w 2022 roku - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jednostka powinna być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r.
26.09.2022

Europejscy armatorzy i firmy logistyczne zyski inwestują w Afryce i Azji. CME CGM oraz AP Maersk nie zwalniają ekspansji

CEVA Logistics poinformowało, że zacieśni relacje z HMM. Bazą jest wieloletnia umowa na wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w serwisach oceanicznych. A.P. Moller Capital zapowiedział, że zainwestuje w infrastrukturę portową i logistyczną w Afryce Zachodniej. To tylko dwa przykłady kolejnych aktywności linii żeglugowych na rynku logistycznym i odwrotnie.
22.09.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Projekt terminala kontenerowego w Świnoujściu. Gróbarczyk: strona niemiecka próbuje, poprzez ograniczenie takich inwestycji, wzmacniać swój biznes

Projekt terminala kontenerowego w Świnoujściu ma podstawy ekonomiczne i odpowiada zapotrzebowaniem rynku - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Ocenił, że Niemcy, poprzez ograniczenie takich inwestycji, próbują wzmacniać swój biznes.
20.09.2022

Gróbarczyk: rząd w pierwszym etapie chce zainwestować 100 mln zł w port w Elblągu

Rząd planuje, że w pierwszym etapie inwestycje w porcie w Elblągu sięgną 100 mln zł. Ministerstwo Infrastruktury oczekuje obecnie na przedstawienie przez samorząd, jaka jest strategia rozwoju portu i jego stan właścicielski - powiedział we wtorek Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.09.2022

Szwecja transferuje energię po bardzo wysokich cenach "do swoich o wiele mniej zamożnych sąsiadów litewskich przez Morze Bałtyckie"

Musimy mieć odwagę nazywać zło złem, Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa; kiedy w ukraińskim mieście Izium odkopywane są masowe groby, nikt w Europie nie ma prawa spać spokojnie - mówił w poniedziałek w Bratysławie premier Mateusz Morawiecki.
19.09.2022

Gróbarczyk o otwarciu Mierzei Wiślanej: przez śluzę najpierw przepłyną jednostki służb państwowych [WIDEO]

Trzy jednostki służb państwowych najpierw przepłyną przez śluzę w ramach odbioru technicznego: jednostka flagowa Urzędu Morskiego Zodiak II, Straży Granicznej i SAR-u - wskazał wiceszef MI Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sobotnich oficjalnych uroczystości otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej.
17.09.2022

Wróblewski: mamy w Elblągu port z nowoczesną infrastrukturą; Gróbarczyk: potrzebne dalsze inwestycje

Mamy w Elblągu port morski z nowoczesną infrastrukturą, w którą jako miasto zainwestowaliśmy już ponad 100 mln zł - podkreślił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wskazał, że potrzebne są dalsze inwestycje i dokapitalizowanie spółki.
17.09.2022

Spektakularna budowa zakończona. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy

Zakończyła się budowa jednej z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce – kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy.
16.09.2022

Gróbarczyk: uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany kończy całkowicie z podległością rosyjską

Poprzez rozpoczęcie żeglugi i swobodne uwolnienie drogi wodnej na Zalew Wiślany chcemy skończyć całkowicie z podległością rosyjską - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak stwierdził, był to ostatni akwen, który nie był w jurysdykcji polskiej de facto.
16.09.2022

Gróbarczyk: termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień 2023 r.

Ostateczny termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień przyszłego roku; wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że koszt inwestycji to ok. 1,9 mld zł.
15.09.2022

Gróbarczyk: za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać "dziesięciotysięczniki"

Za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać tzw. coastery, czyli "dziesięciotysięczniki" - zapowiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.09.2022

Kpt Piotrzkowski o przekopie przez Mierzeję Wiślaną: Wszystko jest dopięte na ostatni guzik

Możemy powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Niewiele ponad dwa lata zajęła nam budowa drogi wodnej w postaci tych dość ciekawych i ładnych budowli hydrotechnicznych – powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. Wiesław Piotrzkowski.
13.09.2022

Ostatnie prace i porządki na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej

Do otwarcia dla jednostek pływających nowego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną pozostały ostatnie dni. Choć ruch statków byłby już możliwy to konieczna jest jeszcze realizacja ostatnich prac wykończeniowych w rejonie portu osłonowego i porządkowych na terenie całej inwestycji. Wciąż trwają szkolenia z obsługi nadrzędnego systemu sterowania.
08.09.2022

Gróbarczyk: na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków

Na Odrze powstanie 12 nowych oczyszczalni ścieków, kilka zostanie zmodernizowanych, potrzebne będzie wybudowanie 2 tys. km nowej kanalizacji. Wstępnie przygotowano na to 6 mld zł - poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
07.09.2022

Kierownictwo Wód Polskich i RZGW złożyli ministrowi Gróbarczykowi raport z działań dt. śnięcia ryb

Prezes Wód Polskich i dyrektorzy Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej złożyli raport z działań dotyczących śnięcia ryb. Dokument został przedłożony wiceministrowi infrastruktury Markowi Gróbarczykowi - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury.
05.09.2022

Gróbarczyk: otwarcie Kanału Żeglugowego to nowe możliwości rozwojowe m.in. dla Elbląga, Warmii

17 września uruchomiony zostanie Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną; w tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie - powiedział w sobotę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe - dodał.
03.09.2022

Gróbarczyk: nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry, przywołujemy niemiecką minister do porządku

Nie zrobimy ani kroku wstecz ws. modernizacji Odry - podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Słowa niemieckiej minister ochrony środowiska Steffi Lemke o tym, że rozbudowa Odry powinna być zatrzymana, określił jako skandal. Przywołujemy niemiecką minister do porządku - dodał.
30.08.2022

Gróbarczyk: jeśli nie czynniki naturalne, to do Odry substancja dostała się z oczyszczalni

Jeśli sytuacja na Odrze nie była spowodowana przez czynniki naturalne, to znaczy, że z oczyszczalni ścieków zostały spuszczone substancje niebezpieczne - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.08.2022

Jak branża morska otwiera się na przedsiębiorczość

Przedstawiciele i przedstawicielki czterech europejskich miast portowych spotkali się w czerwcu w Koprze w Słowenii, aby w ramach projektu BluAct po raz kolejny dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwoju niebieskiej gospodarki. Praktyczne rozwiązania pomagające szukać innowacji i wzmacniać zrównoważony rozwój miast i regionów nadmorskich były motywem przewodnim dla dwóch dni warsztatów, rozmów i wizyt studyjnych. Co jest szczególnie wartościowe, w wymianę dobrych praktyk zaangażowane były zarówno osoby reprezent
10.08.2022

Baltic Pipe będzie oddany 27 września. Feta będzie w Szczecinie

Oficjalne oddanie Baltic Pipe nastąpi 27 września. Planowana jest oficjalna uroczystość w Szczecinie - potwierdzają wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz były pełnomocnik rządu Piotr Naimski.
03.08.2022

Gróbarczyk: węgla nie zabraknie dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów

Dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów "węgla na pewno nie zabraknie" - zapewnił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Potwierdził, że 29 września nastąpi otwarcie Baltic Pipe, a 17 września kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
02.08.2022

Gróbarczyk spotka się armatorami rybołówstwa i uzgodnią szczegóły pomocy

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Wejherowie, zapewnił przedstawiciela armatorów rybołówstwa (którzy mają zakaz połowu dorsza na Bałtyku), że w ciągu 3-4 tygodni dojdzie do spotkania między nimi a wiceministrem Gróbarczykiem. W trakcie spotkania dojdzie do uzgodnień rozwiązań - zapewnił premier.
24.07.2022

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego

Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej – powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
06.07.2022

Kongres Morski 2022. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę

Porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę – powiedział w nawiązaniu do sytuacji politycznej w Europie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, otwierając 9. Międzynarodowego Kongres Morski.
29.06.2022

Gróbarczyk: zakładamy możliwość budowy nowego terminala w okolicach Tolkmicka

Będziemy potrzebowali nowych powierzchni magazynowych; zakładamy możliwość budowy nowego terminala w okolicy Tolkmicka, który będzie pełnił rolę terminala masowego - stwierdził w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zastrzegł, że prowadzone są w tej sprawie analizy.
23.06.2022

102. rocznica szkolnictwa morskiego w Polsce

21 czerwca 2022 roku Uniwersytet Morski w Gdyni świętował 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój UMG.
22.06.2022

[WIDEO] Posidonia 2022. Polska branża morska zameldowała się na targach

W poniedziałek rozpoczęły się jedne z największych targów branży morskiej w Europie – grecka Posidonia. Pośród blisko 2 tysięcy firm z 88 krajów świata nie mogło zabraknąć reprezentantów Polski.
07.06.2022

Gróbarczyk: Politechnika Morska będzie pierwszą taką politechniką w kraju

"To będzie pierwsza Politechnika Morska w naszym kraju. Na świecie istnieją, ale myślę, że wszystkie inne zostaną przyćmione przez Politechnikę Morską w Szczecinie" – powiedział w poniedziałek w Szczecinie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.05.2022

Wody Polskie: w tym roku sto razy zdewastowano linię brzegową mazurskich jezior

Tylko w tym roku na terenie Wielkich Jezior Mazurskich linia brzegowa została umyślnie zdewastowana 100 razy - podały w środę Wody Polskie. Większość tych zdarzeń dotyczyła nielegalnego budowania pomostów, grodzenia dostępu do jezior i wycinania trzcinowisk.
25.05.2022

Kiedy otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej?

„Prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem; nie widzimy zagrożenia dla ich realizacji”– zapewnił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Otwarcie kanału przez Mierzeję ma nastąpić 17 września.
17.05.2022

Gróbarczyk: jest 125 wniosków o koncesje na nowych obszarach dla offshore

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował w czwartek w Sejmie, że dotychczas wpłynęło 125 wniosków o koncesje na morskie farmy wiatrowe na nowych obszarach morskich udostępnionych dla offshore.
12.05.2022

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin zakończone

Zakończyły się prace związane z modernizacją toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 metra i budową nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Dzięki inwestycji maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków, zawijających do Szczecina, zwiększy się z 9,15 m do ok. 11 m.
09.05.2022

Gróbarczyk: zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshore to zadanie uczelni

Zbudowanie osłony naukowej i dydaktycznej w obszarze offshore, których w Polsce, na Morzu Bałtyckim, jeszcze nie ma, to zadanie uczelni – powiedział w poniedziałek na Politechnice Koszalińskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

Gróbarczyk: otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 17 września

Podczas konferencji prasowej minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września.
06.04.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i kształtowaniu zasobów wodnych

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił 30 marca 2022 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Linie brzegowe nad mazurskimi jeziorami są notorycznie dewastowane

Nad brzegami rzek i jezior na Mazurach notorycznie dewastowane są linie brzegowe. Rocznie dostajemy kilkaset zgłoszeń o tego typu działaniach - przyznała rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
15.03.2022

Terminal instalacyjny offshore cumuje w Porcie Gdańsk

Port w Gdańsku w dniu 8 marca 2022 roku ogłosił postepowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych Portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
09.03.2022

Terminal offshore na terenie DCT Gdańsk? Minister Gróbarczyk komentuje

Po tym, jak 1 marca rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację dla terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych z Gdyni na Gdańsk, w branży krążą spekulacje, gdzie stanie dokładnie.
08.03.2022

Prawo dżungli w praktyce. Konflikt rosyjsko-ukraiński a sektor morski

Sektor morski żywo reaguje na wszelkie incydenty geopolityczne, zaś obecny konflikt rosyjsko-ukraiński jest tego typu przykładem. Wyższe stawki transportu morskiego, wzrost cen paliw to potencjalne scenariusze dalszego rozwoju niepewnej sytuacji.
24.02.2022

Gróbarczyk: dla branży morskiej Fit for 55 jest też ogromną szansą

Dla branży morskiej propozycje Komisji Europejskiej w ramach Fit for 55 to jest też ogromna szansa - powiedział w czwartek w Gdyni wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Podkreślił, że resort stawia na rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2022

Gróbarczyk: pod koniec tego roku przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłyną pierwsze statki

Wszystko wskazuje, ze pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej – powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
08.02.2022

Gróbarczyk: nie widzę ryzyka zmiany wartości kontraktu na przekop Mierzei Wiślanej

Wzrost cen materiałów budowlanych nie powinien wpłynąć na wartość kontraktu na budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - ocenił w wypowiedzi dla PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
28.01.2022

Gróbarczyk: projekt powrotu do polskiej bandery musi zostać odsunięty do czasu, gdy pozwoli na to budżet państwa

"Jesteśmy gotowi z ustawą, jednakże sytuacja budżetowa w kraju uniemożliwia nam procedowanie w tej formie, jeśli chodzi o uzyskanie środków, które byłby wsparciem dla armatorów" – powiedział w środę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej sekretarz stanu w MI Marek Gróbarczyk.
26.01.2022

Gróbarczyk: PŻB rozpoczęła proces pozyskania nowego promu

Polska Żegluga Bałtycka rozpoczęła proces pozyskania nowego promu - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że armator jest "w trakcie podpisywania listu intencyjnego".
23.01.2022

Wody Polskie mają już Departament Rybactwa

Z początkiem stycznia 2022 w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.
21.01.2022

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
11.01.2022

Do zasypu grobli sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym zostanie użyte milion ton piasku

Do zasypu grobli sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym zostanie użyte milion ton piasku - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni. Powstająca od zera wyspa jest elementem budowy nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.
08.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

Zalew Wiślany zamarznięty, ale większość prac przy budowie sztucznej wyspy wykonana

Zalew Wiślany jest zamarznięty, ale termin prac przy budowie sztucznej wyspy nie jest zagrożony. Większość prac została już zrobiona - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Sztuczna wyspa jest elementem budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
18.12.2021

101 lat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uczelnia obchodzi Święto Szkoły

8 grudnia społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci.
08.12.2021

W rejonie przekopu Mierzei monitoring przyrodniczy i nowe budki dla ptaków i nietoperzy

57 budek dla ptaków i 100 budek dla nietoperzy rozmieszczonych zostanie w pobliżu budowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Inwestor, Urząd Morski w Gdyni zapewnia, że budowa nowej drogi wodnej jest zgodna z wymogami środowiskowymi.
04.12.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

Kontrakt na budowę promów dla PŻM i PŻB podpisany

W Gdańsku podpisano umowę na budowę promów ro-pax, którą zrealizuje Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego.
28.11.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Gróbarczyk: w tym tygodniu rozporządzenie o koncesjach offshore

W tym tygodniu zostanie podpisane kluczowe rozporządzenie, które będzie decydowało o przydziale kolejnych koncesji offshore - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
22.11.2021

Gróbarczyk potwierdza 360 mln zł na budowę falochronu w Świnoujściu

Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie 360 mln zł na inwestycję polegającą na budowie falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu stało się faktem - podkreślił w środę wiceszef resortu infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.11.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają testy drugiego mostu i budowa wyspy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zakończono część prac w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej. Trwają testy i regulacja mechanizmów drugiego mostu obrotowego. Bliskie ukończenia jest też pogrążanie ścianek szczelnych sztucznej wyspy. Co jeszcze dzieje się na budowie Przekopu Mierzej Wiślanej?
22.10.2021

Gróbarczyk: w przyszłym roku zakończenie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie – powiedział w środę podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
13.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Ministerstwo: wielu armatorów zgłasza się do stoczni "Gryfia"

Bardzo wielu armatorów zgłasza się do szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" – powiedział we wtorek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Zaznaczył, że "jest optymistą", jeśli chodzi o stocznię ze względu na nadchodzący "boom remontowy".
29.09.2021

Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy

Po zakończonej procedurze odbiorowej przystań trafiła pod zarząd Gdańskiego Ośrodka Sportu. Może tu już zacumować ponad 70 jednostek pływających.
27.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap. Trwa montaż pierwszej bramy do "serca" inwestycji [WIDEO, ZDJĘCIA]

We wrześniu rozpoczął się montaż pierwszej bramy do śluzy na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. To jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Bramy zapobiegną mieszaniu się wód obu akwenów.
21.09.2021

8. Kongres Morski: "Pierwszy prom na przełomie 2024 i 2025 roku"

Na przełom 2024 i 2025 roku wskazał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk pytany we wtorek o możliwy termin budowy pierwszego promu. Zaznaczył, że musi to zostać potwierdzone przez stocznie.
14.09.2021

Gróbarczyk: przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie za granicą

Myślę, że to jest czas, abyśmy rozpoczęli dyskusję na temat akwizycji. Przygotowujemy rozwiązania prawne, które umożliwią portom inwestowanie poza granicami naszego kraju – powiedział we wtorek sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas 8. Kongresu Morskiego.
14.09.2021

Premier: jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 8. Kongresu Morskiego.
14.09.2021

Białoczerwona ze srebrnym orłem. Replika bandery „Lwowa” w Tczewie

Białoczerwona bandera ze srebrnym orłem na czerwonej tarczy przez wiele lat promowała Polskę Morską. Po 1918 r. „Lwów” wraz z załogą pokazywał że Polska jest Morska w pełnym wymiarze, odwiedzając porty w Europie i po drugiej stronie Atlantyku. 4 września 1921 r. odbyła się uroczystość podniesienia białoczerwonej bandery. Jej replikę podniesiono 100 lat później na maszcie 1 Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.
06.09.2021

Diabeł tkwi w szczegółach. Wodór a dekarbonizacja transportu morskiego

Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności światowej floty, wodór jawi się jako najpoważniejszy kandydat.
17.08.2021

Trzy sztuczne wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym

W ostatnich miesiącach na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym powstają łącznie trzy sztuczne wyspy, w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5m” oraz „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. jest autorem dokumentacji projektowej, a także pełni nadzór autorski w trakcie wykonywanych robót budowlanych.
13.08.2021

Mazurska Pętla. Czy w końcu dojdzie do przekopania nowego kanału na Mazurach?

Mazurska Pętla ma być gotowa w ciągu siedmiu lat. Ideą tego pomysłu jest przekopanie nowych kanałów tak, by Szlak Wielkich Jezior można przepłynąć wkoło, co teraz jest niemożliwe.
07.08.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Gróbarczyk w Porcie Gdańsk: naszym celem 150 mln ton przeładunków w portach rocznie

Naszym celem jest podniesienie rocznych przeładunków w polskich portach do 150 mln ton rocznie - oświadczył w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w porcie w Gdańsku.
26.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.