W ostatnią sobotę dokonano oficjalnego otwarcia kolejnej, pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU, tym razem na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Do sprawy „gazoportu w krainie Nord Stream 2” odniósł się na Twitterze Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Terminal FSRU Lubmin został dostarczony przez francuski koncern energetyczny TotalEnergies. W sobotniej uroczystości uczestniczył sam kanclerz Niemic Olaf Scholz oraz premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig. Infrastruktura będzie eksploatowana przez niemiecką firmę Deutsche ReGas.
Von Lubmin in #MV können wir Deutschland & Europa mit Energie versorgen. Es landet bereits grüner Strom aus Windparks an. Wasserstoff soll zukünftig produziert & eingespeist werden. Für den Übergang sorgen wir mit LNG für Energiesicherheit & Unabhängigkeit. #mvliefert pic.twitter.com/MNMYBQJvnF
— Manuela Schwesig (@ManuelaSchwesig) January 14, 2023
TotalEnergies będzie jednym z głównych dostawców LNG w Niemczech. W grudniu 2022 roku Francuzi dostarczyli jednostkę Deutsche ReGas Neptun - jedną z dwóch należących do spółki pływających jednostek magazynowania i regazyfikacji. Roczna zdolność regazyfikacyjna jednostki wynosi 5 mld metrów sześciennych gazu, co wystarczy na pokrycie około 5 proc. niemieckiego zapotrzebowania na błękitne paliwo.
Po przeprowadzeniu przez Deutsche ReGas procedury open season, w październiku 2022 r., TotalEnergies zakontraktował zdolność regazyfikacyjną na poziomie2,6 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
TotalEnergies jest trzecim co do wielkości graczem na rynku LNG na świecie, z udziałem w rynku wynoszącym około 10 proc. i globalnym portfelem o wartości 40 Mt/r dzięki udziałom w zakładach skraplania gazu we wszystkich regionach geograficznych. Ambicją TotalEnergies jest zwiększenie udziału gazu ziemnego w swoim koszyku sprzedaży do 50 proc. do 2030 roku, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i wyeliminowanie emisji metanu w łańcuchu dostaw.
Do
otwarcia drugiego FSRU w ‘krainie Nord Stream 2” odniósł się na
Twitterze polski wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wskazał,
że „to jest solidarność, której emanacją są nasi zachodni sąsiedzi! Im
wolno wszystko - Polsce nic!”
Drugi pływający gazoport Niemiec ruszył w krainie Nord Stream 2‼️
— Marek Gróbarczyk (@marekgrobarczyk) January 17, 2023
Kanclerz Scholz i premier Meklemburgii Schwesig zainaugurowali pracę drugiego pływającego terminalu LNG w Niemczech. I to jest solidarność, której emanacją są nasi zachodni sąsiedzi! Im wolno wszystko - Polsce nic! pic.twitter.com/zwvwyy1wEN
Dodał,
że „terminal kontenerowy w Polsce przeszkadza Pani Schwesig i próbuje
zablokować tę inwestycję różnymi zabiegami, zaskarża ją gdzie tylko
może, a sama natomiast otwiera nowy gazoport”.
Terminal Kontenerowy w Polsce przeszkadza Pani Schwesig i próbuje zablokować tę inwestycję różnymi zabiegami, zaskarża ją gdzie tylko może, a sama natomiast otwiera nowy gazoport. To wciąż to samo poczucie wyższości nad innymi narodami! https://t.co/QRBmUdRMMH
— Marek Gróbarczyk (@marekgrobarczyk) January 17, 2023
Jak informowaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl, niemiecka grupa ekologiczna złożyła skargę w sprawie nowego pływającego terminala LNG, ale w Wilhelmshaven. Argumentowała w komunikacie, że związany z eksploatacji gazowców zrzut używanego chloru jest szkodliwy, a niemieckie cele klimatyczne mogą być zagrożone za sprawą rozwijanych projektów LNG.
Inwestycje w FSRU są związane z trudną sytuacją Niemiec po wybuchu wojny na Ukrainie. Zachodni sąsiedzi przyspieszyli inwestycje w infrastrukturę do importu LNG, która ma zastąpić import gazu rurociągami z Rosji. W ocenie szef krajowego regulatora sieci, sytuacja w zakresie dostaw gazu do Niemiec jest bezpieczna, a niedobory gazu tej zimy raczej już nie wystąpią.
Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA
Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie
Renaturyzacja Doliny Łupawy jeszcze w tym roku
Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność
Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie