• <

Wynik wyszukiwania - "bankrut" - Wiadomości

Marynarze porzuceni przez operatora. Armator i administracja morska to moralni bankruci?

Marynarze na wielu statkach walczą o przetrwanie po tym, jak zostali porzuceni przez saudyjską firmę Hadi H Al Hamman Establishment. ITF otrzymała wiele niepokojących doniesień o wstrzymaniu wypłat dla marynarzy pracujących na ośmiu statkach należących do Hadi H Al Hamman Establishment. Firma jest zarejestrowana w Bahrajnie, który nie ratyfikował MLC – alarmuje International Transport Workers’ Federation (ITF).
07.03.2024

Kiedy złożyć wniosek o upadłość przedsiębiorstwa?

Pandemia oraz okoliczności wojny na Ukrainie niewątpliwie spowodowały pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju dotkniętym wciąż wysokim poziomem inflacji. Kryzys dotyczy przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, które w związku z rosnącymi kosztami prowadzenia firmy czy niewypłacalnością kontrahentów coraz częściej zmuszone są sięgać po narzędzia prawne mające pomóc przywrócić płynność finansową (np. restrukturyzacja).
24.10.2023

Disney kupił Global Dream od upadłej stoczni MV Werften

Disney Cruise Line potwierdza, że sfinalizowano zakup nieukończonego statku wycieczkowego Global Dream, który był budowany przez MV Werften dla firmy Genting Hong Kong's Dream Cruises, kiedy stocznia, a później jej spółka macierzysta, zbankrutowała w styczniu 2022 r. Gigant rozrywkowy pozyskał statek wycieczkowy po korzystnej cenie i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wydatków kapitałowych korporacji dla inwestorów.
17.11.2022

Rejs jak z bajki? Disney chce kupić wycieczkowiec Global Dream

W związku z postępującą likwidacją Genting Hong Kong gigant medialny Disney podobno zwrócił uwagę na jeden z wycieczkowców Genting, Global Dream. Budowa tej jednostki odbywała się w stoczni MV Werften, spółce zależnej Genting, zanim Genting zbankrutował na początku 2022 roku.
15.10.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

Henryk Ogryczak nowym prezesem Grupy Przemysłowej Baltic

Od 1 sierpnia funkcję prezesa zarządu spółki Grupa Przemysłowa Baltic sp. z o.o. Sprawuje Henryk Ogryczak. Zastąpił on na tej pozycji Andrzeja Zienkiewicza.
03.08.2022

Prezes PKN Orlen: promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca

Sądzę, że promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca - powiedział w poniedziałek w Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zastrzegł, że nie będą one znaczące. Mają być realizowane m.in. poprzez programy lojalnościowe.
20.06.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

ARP: ceny węgla na świecie rosną przy zwiększonym popycie i ograniczonej podaży

Ceny węgla na światowym rynku w ostatnich tygodniach rosły do nienotowanych dotąd poziomów przy rosnącym popycie na to paliwo i wobec jego ograniczonej podaży - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy zakładają dalsze wzrosty cen węgla.
11.04.2022

Zarabianie na wojnie. Europejskie ceny są około 18 razy wyższe niż kontrakty terminowe w USA

Ceny gazu ziemnego osiągnęły w Europie rekordowy poziom. Inwazja Rosji na Ukrainę wykorzystana została do skokowego podniesienia cen przez wszystkich graczy.
08.03.2022

Zbankrutowany producent luksusowych jachtów sprzedany na aukcji

Italian Sea Group ogłosiło, że nabyło producenta luksusowych jachtów Perini Navi na aukcji komorniczej.
30.12.2021

Złomowanie kontenerowców maleje, gdyż brakuje na rynku wolnych statków

Pomimo 30 proc. wzrostu cen złomu, w ciągu ostatnich 60 dni sprzedano do rozbiórki zaledwie 1300 TEU tonażu kontenerowego, ponieważ operatorzy szukają jakiegokolwiek kontenerowca, który może przejść przegląd.
24.07.2021

Złomowanie kontenerowców maleje, gdyż brakuje na rynku wolnych statków

Pomimo 30% wzrostu cen złomu, w ciągu ostatnich 60 dni sprzedano do rozbiórki zaledwie 1300 TEU tonażu kontenerowego, ponieważ operatorzy szukają jakiegokolwiek kontenerowca, który może przejść przegląd.
23.07.2021

Trik ubezpieczeniowy, który pomoże Ci, gdy wykonawca zejdzie z placu budowy

Wystarczy jedno przemyślane działanie, by uwolnić inwestora od problemów związanych z zejściem wykonawcy z placu budowy. I rozwiązanie to doskonale sprawdza się w każdej inwestycji budowlanej – od tych realizowanych w portach, przez stocznie, a nawet na drogach gminnych. Eksperci STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi wypróbowali je podczas budowy tunelu drogowego wartego 1 miliard złotych. Zadziałało.
18.04.2021

Dietl: złoty nie stracił zaufania inwestorów

Polski złoty nie stracił zaufania inwestorów, warto promować go jako walutę rezerwową dla innych krajów. To również rodzaj promocji polskiej gospodarki - ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który w środę był gościem programu "Gość Specjalny PAP".
20.01.2021

Prezes Północnej Izby Gospodarczej: koniec obostrzeń, realne wsparcie albo firmy będą bankrutować

Ogłoszona 11 stycznia decyzja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o przedłużeniu do końca stycznia rygorów sanitarnych i obostrzeń nie powinna być zaskoczeniem, bo w Niemczech, Wielkiej Brytanii i większości krajów unijnych takie obostrzenia mają miejsce. Zaskakujące jest jednak to, że wciąż nie przedstawiono spójnej koncepcji na to jak pomóc przedsiębiorcom, którzy tracą właśnie majątki życia, zamykają firmy i zwalniają pracowników.
12.01.2021

W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.
04.12.2020

„Przedsiębiorcy nie przetrwają drugiego lockdownu”. Apel Północnej Izby Gospodarczej do parlamentarzystów

Na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz Prezes Zachodniopomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców zaapelowali do Rządu RP o szybkie wsparcie dla branż, które zagrożone są niechybnym bankructwem w obliczu wprowadzenia kolejnych restrykcji gospodarczych. W województwie zachodniopomorskich sytuacja jest bardzo poważna, o czym świadczy szereg zgłoszeń od takich branż jak: hotelarstwo, gastronomia, turystyka czy transport.
23.10.2020

Przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej spotykają się z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw

O branży fitness, handlu w niedzielę i działaniu w Radzie Przedsiębiorczości. Przedstawiciele Izby na spotkaniu z Rzecznikiem MŚP
19.10.2020

Przyszłość należy do morskiej energetyki wiatrowej!

O wodorze jako paliwie przyszłości i morskiej energetyce wiatrowej dyskutowano m.in. podczas 5. konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowe wydarzenie z udziałem ok. 130 prelegentów zakończyło się we wtorek w Rzeszowie.
13.10.2020

Do Szczecina zawinie nietypowa jednostka. Armator wyłączy ją z eksploatacji?

Ciekawy statek spodziewany w Szczecinie. W najbliższy poniedziałek przy nabrzeżu Bułgarskim zacumuje Apache II - 140-metrowa jednostka przeznaczona do układania rurociągów podmorskich niewielkich średnic.
04.10.2020

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.
02.09.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Norweska stocznia Kleven Verft złożyła wniosek o upadłość

Duża norweska stocznia zatrudniająca Polaków upadła - Kleven Verft bankrutem. W ubiegły piątek, zarząd stoczni Kleven Verft AS i dwóch spółek zależnych - Kleven Maritime Contract AS i Kleven Maritime Technology AS zgłosił wniosek o upadłość. Z decyzją nie zgadza się dyrektor zarządzający Tomislav Debeljak.
06.07.2020

Współpraca energetyczna z USA: przede wszystkim w sektorze gazu

Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych.
23.06.2020

Upadłości niebezpiecznie się rozpędzają

W maju sądy ogłosiły bankructwo 49 spółek - o 44 proc. więcej niż w kwietniu. Dane z początku czerwca zwiastują kataklizm - napisano w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
15.06.2020

Raport: Żegluga kontenerowa mocno skurczona z powodu pandemii koronawirusa

Branża przewozów kontenerowych o wartości 1 bln dolarów jest w poważnym spowolnieniu. Według niektórych firm i specjalistów od śledzenia statków część linii żeglugowych, których klienci detaliczni są dotknięci pandemią koronawirusa, zmniejszają prędkość żeglugi i wybierają dłuższe trasy po Afryce, unikając opłat za przejście kanałem Sueskim.
07.06.2020

USA nałożyło sankcje na czterech armatorów z powodu przewozu wenezuelskiej ropy

Departament Skarbu USA poinformował we wtorek, że nałożył sankcje na cztery firmy żeglugowe za transport ropy naftowej z Wenezueli, co jest ostatnią eskalacją wysiłków Waszyngtonu zmierzających do wyeliminowania socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro poprzez odcięcie eksportu ropy tego kraju.
02.06.2020

Von der Leyen: musimy przyspieszyć w kierunku zielonej i cyfrowej przyszłości

Musimy bardzo przyspieszyć w kierunku zielonej, cyfrowej i odpornej na kryzysy przyszłości - oświadczyła w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezentując założenia planu obudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa.
27.05.2020

Analitycy: liczba upadłości firm na świecie wzrośnie o 25 proc.

Spadek wzrostu gospodarczego na skutek pandemii dotknie 68 państw, a liczba upadłości firm wzrośnie o jedną czwartą na świecie w porównaniu z 2019 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najwięcej bankrutujących firm przybędzie w USA i Europie Zachodniej.
23.05.2020

Koronawirus doprowadzi europejski rynek offshore do upadku?

Pandemia koronawirusa namieszała w wielu branżach. Dotkliwie odczuje to również branża wydobywcza i offshore. Z najnowszego raportu Rystad wynika, iż działające na tych rynkach 20% europejskich średnich i małych firm może zbankrutować.
18.03.2020

Problemy armatorów kutrów rybackich w Norwegii

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie rozwiązania umowy dotyczącej budowy kutra Jens Kristen po tym, jak polska stocznia Poltramp Yard S.A w Świnoujściu, która podpisała kontrakt na budowę jednostki zbankrutowała, a prace zostały wstrzymane.
25.11.2019

Corsica Linea zamawia nowoczesny prom. Ważna inwestycja w przyszłość

Firma Corsica Linea będzie miała zupełnie nowy prom. Armator, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawarł właśnie kontrakt na budowę nowoczesnego promu, który jeszcze bardziej wzmocni jego znaczenie na Morzu Śródziemnym.
01.08.2019

HMM odświeżył swoją markę

Południowokoreańska spółka żeglugowa, Hyundai Merchant Marine (HMM) wprowadził nową tożsamość korporacyjną (CI) w celu zwiększenia wartości marki. CI ma odzwierciedlać "wizję i ambicję HMM, aby zrobić krok naprzód w kierunku świetlanej przyszłości".
20.05.2019

Malezja uzgodniła z Chinami wznowienie budowy ważnej linii kolejowej

Kuala Lumpur i Pekin uzgodniły w piątek, po miesiącach trudnych negocjacji, wznowienie realizacji wielomiliardowego projektu budowy linii kolejowej w Malezji, obniżając o prawie jedną trzecią szacowane koszty.
12.04.2019

KUKE: Przewidujemy, że w tym roku zbankrutuje ok. 680 polskich przedsiębiorstw

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozuje, że w tym roku zostanie dotkniętych bankructwem około 680 polskich firm - poinformowała we wtorek KUKE. Jak dodano, w ostatnich miesiącach suma upadłości polskich przedsiębiorstw pozostaje stabilna.
09.04.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

Warszawa: Rybacy przybrzeżni u ministra Gróbarczyka

Grupa rybaków przybrzeżnych protestowała w środę w Warszawie. Spotkali się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem i wręczyli mu petycję. Umówili się na następne spotkanie z ministrem pod koniec marca.
27.02.2019

HMM: Niepewność na rynku transportu kontenerowego obecna także w 2019 roku

Południowokoreański gigant żeglugowy, Hyundai Merchant Marine (HMM), spodziewa się kolejnego roku pełnego niepewności na rynku transportu kontenerowego. Ma to być skutkiem wielu globalnych czynników ekonomicznych. Wśród nich można wymienić światowe zwolnienie gospodarcze, Bexit i wojnę celną między USA i Chinami.
12.02.2019

HMM z ambitnym planem na przyszłość

Południowokoreański armator chce osiągnąć 5-procentowy udział na rynku żeglugi kontenerowej do 2022 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być niedawne podpisanie porozumienia z aliansem 2M składającym się z Maerska i MSC.
31.01.2019

Nowy serwis kontenerowy Chiny - Australia z sukcesem

Armatorzy Hyundai Merchant Marine (HMM), Evergreen i APL połączyły siły w uruchomieniu nowej usługi na szlaku Chiny - Australia.
04.12.2018

HMM chce dołączyć do grona liderów rynku kontenerowego

Południowokoreański armator chce osiągnąć 5-procentowy udział na rynku żeglugi kontenerowej do 2022 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być niedawne podpisanie porozumienia z aliansem 2M składającym się z Maerska i MSC.
30.10.2018

Zabytkowy żaglowiec promuje w Gdyni ekologiczną żywność. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Le Marité w Gdyni. Ten prawie 100-letni zabytkowy żaglowiec można bezpłatnie zwiedzać jeszcze do czwartku. Cumująca przy Nabrzeżu Pomorskim jednostka przypłynęła do Polski z niezwykłą misją. Byliśmy na pokładzie.
19.09.2018

Ekspert: Po kryzysie z 2008 r. wzmocniono nadzór finansowy; dziś zagrożeniem kryptowaluty

Kryzys światowy, który wybuchł w 2008 r. po upadku Lehman Brothers, doprowadził do wzmocnienia nadzoru finansowego w UE. Dziś rynki są bardziej bezpieczne. Ludzie maja jednak krótką pamięć, powstają nowe "bańki", a taką mogą być współcześnie np. kryptowaluty - mówi ekspert Bruegel Gregory Claeys.
14.09.2018

Premier: Przystępujemy do wielkiego planu udrożnienia Odry

Mamy program dla Dolnego Śląska, chcemy brać udział w uczciwym sporze na programy, na wiarygodność i skuteczność – mówił premier Mateusz Morawiecki na dolnośląskiej konwencji PiS. Z kolei Prezes Jarosław Kaczyński podkreślił, że partia chce współpracować i w samorządzie warto tworzyć koalicje inne niż w sejmie.
08.09.2018

Premier: Malezja rezygnuje z projektów inwestycyjnych finansowanych przez Chiny

Premier Malezji Mahathir Mohamad powiedział we wtorek dziennikarzom w Pekinie, że jego kraj zrezygnował z wielomiliardowych projektów inwestycyjnych finansowanych przez Chiny.
21.08.2018

Otworzono nowy serwis kontenerowy na szlaku Chiny - Australia

Armatorzy Hyundai Merchant Marine (HMM), Evergreen i APL połączyły siły w uruchomieniu nowej usługi na szlaku Chiny - Australia.
08.08.2018

Chińskie media: wiele firm może zbankrutować z powodu wojny celnej z USA

System sądowniczy Chin powinien się przygotować na wzrost liczby bankructw chińskich firm w związku z eskalacją wojny celnej z USA – ocenił w środowym komentarzu oficjalny dziennik chińskiego Najwyższego Sądu Ludowego „Renmin Fayuan Bao”.
25.07.2018

HMM zamknęło dwa serwisy transatlantyczne

Południowokoreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) zamknął swoje dwa serwisy transatlantyczne, by skupić się na swoich głównych szlakach.
18.07.2018

Molslinjen przejmie Danske Færger? Wszystko na to wskazuje

Już wkrótce możemy być świadkami bardzo ciekawej sytuacji na rynku przewozów promowych w Danii. Firma Molslinjen zainteresowana jest przejęciem Danske Færger. Wynikiem tego połączenia może być powstanie prawdziwego rynkowego giganta.
27.06.2018

Bezprecedensowa mobilizacja rybaków przeciwko połowom prądem

Rybacy przybrzeżni, poławiający tradycyjnymi metodami w różnych krajach mobilizują się do jednoczesnej akcji w wielu portach, w celu wyrażenia swojego sprzeciwu wobec połowów prądem i wzywają politycznych decydentów do wprowadzenia definitywnego zakazu tej niszczycielskiej technice połowów w UE.
18.06.2018

Koniec firmy Linda Line. Sąd ogłosił jej bankructwo

Pochodzący z Estonii przewoźnik promowy, Linda Line został ogłoszony bankrutem. Sąd przychylił się do wniosku przedsiębiorstwa i wyznaczył syndyka.
28.05.2018

HMM wycofuje się z szlaku transatlantycznego

Południowokoreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) zamknął swoje dwa serwisy transatlantyczne, by skupić się na swoich głównych szlakach.
24.05.2018

Mniejsze kontenerowce sporym obciążeniem dla armatorów

Światowa flota starych kontenerowców panamax o ładowności od 4 do 5,3 tys. TEU zmniejszyła się do 543 jednostki, o 127 statków mniej niż podczas szczytu w 2013 roku.
22.05.2018

To szokujące, czym wypełnione są żołądki tych morskich ptaków

Oceany pełne śmieci to zagrożenie nie tylko dla ryb, ale także morskich ptaków. Dowodem na to są te poruszające zdjęcia martwych albatrosów, których żołądki wypełniają plastikowe śmieci. Fotografie powstały na wyspie Midway na północy Pacyfiku podczas kręcenia filmu „Albatros”. Jego reżyserem jest amerykański fotograf Chris Jordan.
11.05.2018

Polskie firmy bez wsparcia nie mają szans przebić się na bogatszych zachodnich rynkach

Polskie firmy bez wsparcia nie mają szans przebić się na bogatszych zachodnich rynkach ze względu na bariery, jakie napotykają w UE - wynika z przedstawionego w czwartek raportu WEI.
22.03.2018

Drewry: Ambicje HMM o byciu liderem na rynku kontenerowym to mrzonki

Hyundai Merchant Marine ma ambicje zostać liderem globalnego rynku transportu morskiego, ale według ekspertów z Drewry są to tylko mrzonki. HMM obecnie posiada bowiem zaledwie 5 proc. tego rynku i według Drewry powinno się skupić na powrocie do zyskowności.
27.02.2018

Protest stoczniowców z Gryfii

Około 50 pracowników Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia zorganizowało manifestację przed Urzędem Miasta w Świnoujściu. Boją się o utratę pracy – poinformowało iswinoujscie.pl.
11.12.2017

Sejm uchwalił ustawę o zniesienia limitu składek na ZUS

Sejm uchwalił w piątek rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający obecnie nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za ustawą głosowało 226 posłów, 209 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
24.11.2017

Mniejsze kontenerowce obciążeniem dla armatorów

Światowa flota starych kontenerowców panamax o ładowności od 4 do 5,3 tys. TEU zmniejszyła się do 543 jednostki, o 127 statków mniej niż podczas szczytu w 2013 roku.
20.11.2017

Młodzi przedsiębiorcy: Polska goni Finlandię we wspieraniu startupów

Mamy jeszcze sporo do zrobienia, jeśli chodzi o wspieranie startupów, ale w Finlandii przekonaliśmy się, że idziemy w dobrym kierunku; Polska goni Finlandię - powiedzieli PAP w Helsinkach młodzi polscy przedsiębiorcy, którzy towarzyszą prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
25.10.2017

MSC kupiło udziały w amerykańskim operatorze portowym

MSC zakończyło przejęcie większościowego udziału w amerykańskim operatorze portowym Total Terminals International (TTI) należącym wcześniej do upadłego Hanjinu. Szwajcarska spółka musiała wcześniej porozumieć się z wierzycielami zbankrutowanego armatora.
06.10.2017

Koreański armator celuje w czołówkę rynku

Południowokoreański armator chce osiągnąć 5-procentowy udział na rynku żeglugi kontenerowej do 2021 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być niedawne podpisanie porozumienia z aliansem 2M składającym się z Maerska i MSC.
30.09.2017

Klasyczne kontenerowce panamax odchodzą do lamusa

Światowa flota starych kontenerowców panamax o ładowności od 4 do 5,3 tys. TEU zmniejszyła się do 543 jednostki, o 127 statków mniej niż podczas szczytu w 2013 roku.
13.09.2017

Spada wartość panamaxów. Trafiają coraz częściej na złom

W tym roku zezłomowano już 50 kontenerowców zdolne pomieścić 230 tys. kontenerów. Dla porównania w 2015 roku ta liczba wyniosła zaledwie 187,5 tys. TEU. Tylko przez ostatnie 30 dni na złom trafiło 21 jednostek.
31.08.2017

Rickmers Group składa wniosek o bankructwo

Rickmers Group, jeden z największych na świecie właścicieli statków i firm zarządzających, odrzucił propozycje restrukturyzacji zadłużenia. Firma woli zbankrutować i rozpocząć proces naprawczy. Grupa od lat była związana ze Stocznią Szczecińską.
16.08.2017

Spada wartość mniejszych kontenerowców. Trafiają coraz częściej na złom

W tym roku zezłomowano już 35 kontenerowców zdolne pomieścić 150 tys. kontenerów. Dla porównania w 2015 roku ta liczba wyniosła zaledwie 187,5 tys. TEU. Tylko przez ostatnie 30 dni na złom trafiło 21 jednostek.
04.07.2017

Morawiecki: potrzebne oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura

Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura - mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem.
01.07.2017

Hyundai Merchant Marine planuje dołączyć do czołówki rynku

Południowokoreański armator chce osiągnąć 5-procentowy udział na rynku żeglugi kontenerowej do 2021 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być niedawne podpisanie porozumienia z aliansem 2M składającym się z Maerska i MSC.
28.06.2017

MSR Gryfia położyła stępkę pod budowę promu dla PŻB (foto, wideo)

W szczecińskiej stoczni Gryfia uroczyście położono w piątek stępkę pod nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, stocznie to kluczowa część wielkiej strategii reindustrializacji. Specjalne listy skierowali premier i prezydent.
23.06.2017

Morawiecki: przyjechaliśmy do Szczecina, by dać nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej

Przyjechaliśmy tutaj, żeby dać nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na statki, które będą tutaj budowane - powiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
23.06.2017

MSC przejęło udziały w amerykańskim operatorze portowym

MSC nabyło większościowy udział w amerykańskim operatorze portowym Total Terminals International (TTI) należący wcześniej do upadłego Hanjinu. Szwajcarska spółka musiała wcześniej porozumieć się z wierzycielami zbankrutowanego armatora.
30.05.2017

Spada wartość panamaxów, a złomowanie idzie w górę

W tym roku zezłomowano już 35 kontenerowców zdolne pomieścić 150 tys. kontenerów. Dla porównania w 2015 roku ta liczba wyniosła zaledwie 187,5 tys. TEU. Tylko przez ostatnie 30 dni na złom trafiło 21 jednostek.
31.03.2017

PŻM zamierza wybudować cztery promy

Polska Żegluga Morska zamierza wybudować 4 promy, które miałyby kursować na szlaku z Świnoujścia do Szwecji. Decyzje w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym roku.
06.03.2017

MSC potwierdza przejęcie udziałów w amerykańskim operatorze portowym Hanjinu

MSC nabyło większościowy udział w amerykańskim operatorze portowym Total Terminals International (TTI) należący wcześniej do upadłego Hanjinu. Szwajcarska spółka musiała wcześniej porozumieć się z wierzycielami zbankrutowanego armatora.
01.02.2017

Jeden z największych włoskich armatorów szuka wsparcia rządu

Giuseppe Bottiglieri Shipping, jeden z największych włoskich armatorów, szuka zabezpieczenia od tamteszych sądów przed swoimi wierzycielami. Firma chce resktrukturyzacji swoich zadłużeń, które narosły w ostatnich latach kryzysu.
23.01.2017

PŻM chce walczyć z kryzysem za pomocą odmłodzonej floty

Polska Żegluga Morska chce konkurować na pogrążonym w kryzysie rynku przewozów przy pomocy najmłodszej od lat 70. floty.
19.01.2017

HMM zatrudni 220 pracowników upadłego Hanjinu

Nawet 220 byłych pracowników upadłego armatora Hanjin Shipping niedługo rozpocznie pracę w Hyundai Merchant Marine. Południokoreański przewoźnik dotąd zatrudnił już 131 pracowników z sektora onshore, offshore i zarządzania statkami.
12.01.2017

Złomowanie kontenerowców dalej wzrasta wraz ze spadkiem wartości panamaxów

W tym roku zezłomowano już 202 kontenerowce zdolne pomieścić 700 tys. kontenerów. Dla porównania w całym zeszłym roku ta liczba wyniosła zaledwie 187,5 tys. TEU. Tylko przez ostatnie 30 dni na złom trafiły 32 jednostki.
22.12.2016

Czołowy armator kontenerowy oczekuje zysku w pierwszym kwartale 2017 roku

Koreańskie Hyundai Merchant Marine (HMM) oczekuje małego wzrostu zysku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Mają w tym pomóc wyższe stawki frachtu oraz cięcię kosztów - powiedział Yoo Chang-keun.
20.12.2016

Ambitne plany Hyundai Merchant Marine

Południowokoreański armator chce osiągnąć 5-procentowy udział na rynku żeglugi kontenerowej do 2021 roku. Pierwszym krokiem w tym kierunku ma być niedawne podpisanie porozumienia z aliansem 2M składającym się z Maerska i MSC.
13.12.2016

Trwa wyprzedaż Hanjinu. Nabywcę znalazły 4 kontenerowce panamax

Cztery panamaxy o ładowności 4,275 TEU zbankrutowanego Hanjin zostały sprzedane południowokoreańskiemu armatorowi Korea Marine Transport za kwotę 22,4 mln dolarów.
09.12.2016

Więcej kontenerowców bez pracy

Łączna pojemność kontenerowców, które zostały wyłączone ze służby, wzrosła do 1,7 mln TEU - wylicza agencja konsultingowa Drewry. Łącznie bezczynnie w portach czeka już 435 statków, o 193 jednostki więcej niż w zeszłym roku.
08.12.2016

Raport: Przewoźnicy kontenerów piąty kwartał z rzędu ze stratą

Czołowi armatorzy kontenerowi zakończyli kolejny kwarta z negatywym wskaźnikiem rentowności sprzedaży wynoszącym -7,8 proc. - donosi agencja Alphaliner.
07.12.2016

Korea Line wycofuje się z walki o udziały w amerykańskim porcie

Południowokoreańska firma żeglugowa Korea Line Corp. wycofała się z walki o zakup udziałów Hanjin w amerykańskim porcie Long Beach.
07.12.2016

Kryzys na rynku przewozów morskich dotyka także polskich armatorów

Są duże straty, ale to było do przewidzenia - mówi w rozmowie z Radiem Szczecin dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, największego armatora w kraju. Paweł Szynkaruk podkreślił, że szczecińska firma od przynajmniej dwóch lat zmaga się z globalnym kryzysem na rynku przewozów i dzięki polityce oszczędzania "na czym się da" czeka na poprawę koniunktury. Dokładne wyniki finanswoe będą znane wiosną przyszłego roku.
06.12.2016

HMM zakupiło 11 jednostek Hanjin Shipping

Koreański armator Hyundai Merchant Marine Co. (HMM) przejmie 11 statków należących do zbankrutowanego Hanjin Shipping.
03.11.2016

Prezes CMA CGM: Może być więcej taki przypadków jak Hanjin

Prezes CMA CGM: Może być więcej taki przypadków jak Hanjin
26.10.2016

Hyundai Merchant Marine chce przejąć udziały Hanjin na szlaku Azja - USA

Koreański armator Hyundai Merchant Marine (HMM) zamierza złożyć ofertę zakup udziałów na szlaku Azja - USA zbankrutowanego przewoźnika. To byłaby kluczowa transakcja dla Hanjin, bo dałaby im możliwość spłacenia długu u kredytorów.
19.10.2016

Obiecujące początki działalności Corsica Linea. Firma zdradza ambitne plany

Firma Maritime Corse Méditerranée, która oferuje połączenia promowe pod marką Corsica Linea, podsumowała pierwszy sezon swojej działalności.
12.10.2016

Bańka po upadku Hanjin pękła. Stawki frachtowe znów spadają

Wzrost stawek na szlaku Azja-Europa spowodowany upadkiem armatora Hanjin okazał się krótkotrwały. W tym tygodniu stawki spadły aż o 20 proc., do poprzedniego poziomu.
25.09.2016

CMA CGM: Upadek Hanjin to szansa dla nas

Francuski gigant kontenerowy, CMA CGM, zamierza wykorzystać upadek koreańskiego armatora Hanjin w celach konsolidacji - zapowiedział wiceprezes koncernu, Rodolphe Saade.
21.09.2016

Olbrzymi wzrost stawek spotowych dla kontenerowców. Światowe rynki reagują na upadek armatora Hanjin

Aż o 37 proc. wzrosły stawki spotowe (kontrakty krótkoterminowe) na trasie z Azji do Europy. Przyczyną tej sytuacji jest ogłoszenie upadłości przez Hanjin Shipping - siódmego co do wielkości armatora kontenerowego świata.
04.09.2016

Ropa Brent w ciągu najbliższych kwartałów powróci do poziomu 70 dol. za baryłkę

Cena 30 dol. za baryłkę ropy nie jest ceną uczciwą – uważa Marcin Działek, analityk techniczny i doradca inwestycyjny DM BZ WBK. Dlatego jego zdaniem lada moment cena ropy europejskiej wystrzeli do poziomu co najmniej 50 dol. za baryłkę. W następnym rzucie wzrośnie o kolejne 20 dol.
22.02.2016

Norweska stocznia bankrutuje

Norweska stocznia Noryards Fosen AS wczoraj w Sądzie Rejonowym w Fosen ogłosiła upadłość, po tym jak zostało anulowane zamówienie na nowy statek. Był to jedyny kontrakt, który firma miała obecnie podpisany.
15.10.2015

Wielkie konstrukcje morskie (cz. 2): Francuski skandal i walka z komarami

W zeszłym roku świętowaliśmy stulecie otwarcia Kanału Panamskiego. Wybudowana przez Amerykanów, 80-kilometrowa droga wodna połączyła Pacyfik z Atlantykiem i na zawsze zmieniła oblicze światowego handlu. Wystarczy zauważyć, że droga z Nowego Jorku do Kalifornii historyczną trasą (okrążając Amerykę Południową) była dłuższa aż o 12,8 tys. km! Warto zapoznać się z historią jednego z największych projektów budowlanych.
03.10.2015

Raport: Spowolnienie gospodarcze Chin wciąż solą w oku armatorów

Wolny wzrost gospodarczy Chin to duże zagrożenie dla rynku transportu morskiego, który już w tym momencie znajduje się w kryzysie przez nadpodaż jednostek i niskie stawki frachtu – twierdzą analitycy z agencji ratingowej Fitch Ratings.
29.09.2015

Łotewski armator pozbywa się części udziałów

Łotewski przewoźnik Latvian Shipping Company sprzeda część swoich udziałów. To etap restrukturyzacji zbankrutowanego armatora.
31.08.2015

Ubezpieczyciele wycenili straty w chińskim Tiencin

Znamy pierwsze wyliczenia strat, jakie poniósł port w Tiencin wskutek dwóch eksplozji, które wybuchły 12 sierpnia. China’s Central University of Finance and Economics wyceniła je na 833 mln – 1,67 mld dolarów. Podobne wyliczenia przedstawiło Credit Suisse: od 1 do 1,5 mld dolarów.
26.08.2015

Pierwsze aresztowania w sprawie eksplozji w chińskim Tiencin. Utrudnienia dla armatorów

Chińskie władze aresztowały właścicieli magazynu, w którym przechowywane były materiały wybuchowe. Jak twierdzi policja, przyczyną eksplozji w porcie Tiencin było ich zapalenie.
14.08.2015

Litewski przewoźnik towarów masowych na progu bankructwa

Litewskie Ministerstwo Transportu i Komunikacji złożyło wniosek o upadłość armatora Lithuanian Shipping Company (LSC). Urząd, które posiada 56,6 proc. udziałów litewskiego przewoźnika, zdecydowało się na taki krok z powodu ogromnego zadłużenia przedsiębiorstwa.
24.07.2015

Mols-Linien modyfikuje prognozę na rok 2015. Rewelacyjny wynik duńskiego przewoźnika

Mols-Linien znów zaskakuje. Armator zapowiedział, że rezultat, jaki uda mu się osiągnąć w tym roku, będzie prawdopodobnie znacznie lepszy, niż zakładano wcześniej. Prognozę zmieniono po analizie wyników za pierwszy kwartał br.
24.04.2015

PŻM zmaga się z gigantycznym kryzysem frachtowym. Ma straty, tnie promy

Tak dużego kryzysu na rynku frachtowym nie było od lat. Mimo to PŻM zamawia dużą partię nowych statków, ale wstrzymuje prace nad budową nowych promów. Dlaczego?
18.03.2015

Ustka w wakacje bez kilometra plaży. Urząd Morski chce wyłączyć latem część kąpieliska

Budowa sztucznej rafy spowoduje, że zostanie zamknięty fragment usteckiej plaży na wschód od Traktu Solidarności. Mieszkańcy Ustki sprzeciwiają się tej decyzji.- Ludzie, którzy żyją z miejsc noclegowych nie zarobią ani złotówki, mówi Jacek Traczyk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ustce.
11.02.2015

Wärtsilä nadal się wyprzedaje

China State Shipbuilding Corps (CSSC) uzyskała wymagane aprobaty urzędów antymonopolowych do przejęcia większościowego pakietu akcji fińskiego producenta silników okrętowych – Wärtsilä.
03.02.2015

Jest nowy wykonawca Centrum Żeglarskiego

Firma Ciroko dokończy budowę szczecińskiego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Spółka ze Szczecina, która wygrała przetarg, swoje prace wyceniła na ponad 14 mln zł.
26.08.2014

Rozbudowa Centrum Żeglarskiego przeciąga się. Prokuratura przedłuża śledztwo

Do 21 lipca miasto przedłuża termin składania ofert dla firm chętnych na dokończenie rozbudowy Centrum Żeglarskiego przy ulicy Przestrzennej w Szczecinie.
10.07.2014

Genco bankrutuje?

Spółka Genco Shipping &Trading Ltd, której większościowym właścicielem jest giełdowy i żeglugowy potentat Peter Georgiopoulos, zawarła z pożyczkodawcami porozumienie, z którego nie była w stanie się wywiązać. The Wall Street Journal informuje, że władze spółki zapowiedziały już wniesienie do sądu wniosku o bankructwo.
15.04.2014

Zakupowy szał wśród armatorów

Armatorzy promowi przygotowują się do mającej wejść w życie nowej unijnej dyrektywy siarkowej. Z dniem 1 stycznia 2015 roku będą musieli ograniczyć zawartość siarki z obecnego 1 % do 0,1% w paliwach stosowanych na promach kursujących po Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i Kanale La Manche. W związku z powyższym przewoźnicy promowi stanęli przed dylematem, czy bardziej opłacalna jest modernizacja istniejących czy budowa nowych jednostek spełniających wymagania dyrektywy. Wielu z nich decyduje się na zakup nowych statków.
01.04.2014

W tym roku może skończyć się kryzys w transporcie morskim. Lekkie odbicie było widoczne już pod koniec roku

Po trudnym ubiegłym roku Polska Żegluga Morska liczy na stabilizację i odbicie w obecnym. Już ostatni kwartał 2013 r. udało się zamknąć z zyskiem operacyjnym w wysokości 16,8 mln dolarów. Armatorom doskwierają przede wszystkim wysokie ceny paliwa oraz słaba koniunktura gospodarcza. Na rynku jest nadpodaż statków.
29.01.2014

Szczecin: Ostatnie statki z naszej stoczni

Dziewięć modeli statków budowanych w Stoczni Szczecińskiej Nova trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wypożyczył je właściciel terenu po zamkniętym zakładzie - Towarzystwo Finansowe Silesia.
04.10.2013

Zwolniony dyrektor Centrum Żeglarskiego przerywa milczenie

Sebastian Wypych, bez udziału mediów, przedstawił szczecińskim radnym z komisji rewizyjnej swoją wersję tego, co wydarzyło się w czasie rozbudowy miejskiej mariny. Z jego relacji wynika, że pokazał dokumenty, w których informował o nieprawidłowościach i zawyżonym kosztorysie prac.
11.06.2013

Rozbudowa Centrum Żeglarskiego po finale TTSR

Z ponad dwuletnim opóźnieniem zakończy się rozbudowa Centrum Żeglarskiego w Dąbiu. Już od kilku miesięcy wiemy, że marina nie będzie gotowa przed finałem The Tall Ships\' Races. Miasto zapewnia jednak, że sfinalizuje inwestycję w grudniu tego roku.
22.02.2013

Pieniądze dla stoczniowców. Dostaną 10 proc.

Kancelaria komornicza opublikowała listę z kwotami, jakie mają trafić do byłych stoczniowców. To pieniądze z tytułu zaległych pensji za pracę w Stoczni Szczecińskiej.
12.02.2013

Rybacy: to wygląda na katastrofę ekologiczną

Bałtycki dorsz jest coraz chudszy. Dorosłe pełnowymiarowe osobniki są tak małe, że nie nadają się do przetwórstwa. Rybacy i przetwórcy coraz głośniej mówią o katastrofie ekologicznej.
20.01.2013

Marek Błuś: Trawa ma znaczenie

Bankructwo niemieckich stoczni w Stralsundzie i Wolgaście (P&S Werften) wywołało u nas komentarze, że oto na rynku powstaje miejsce dla polskich zakładów, czyli można planować wznowienie produkcji statków w Szczecinie. Ktoś tu ulega złudzeniom.
21.09.2012

Mimo poręczenia, niemieckie stocznie zbankrutowały

Do sądu administracyjnego w Stralsundzie wpłynął właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości stoczni w Stralsundzie i Wolgaście. Tym samym kilkumiesięczne próby utrzymania przedsiębiorstw zakończyły się fiaskiem.
30.08.2012

Widmo bankructwa wisi nad chińskimi stoczniami

Kłopoty gospodarcze Grecji są poważnym problemem dla chińskiego przemysłu stoczniowego. Greccy armatorzy masowo rezygnują z zamówionych wcześniej statków.
11.06.2012

Firmy splajtowały, ale inwestycja jest bezpieczna?

Plajta firm budujących terminal gazu skroplonego w Świnoujściu nie zagraża inwestycji - zgodnie informują spółki i Polskie LNG. W poniedziałek, PBG oraz Hydrobudowa Polska złożyły do sądów wnioski o ogłoszenie upadłości układowej. Zdaniem ekspertów, powodem bankructwa tych i wielu innych przedsiębiorstw są złe praktyki przetargowe w Polsce.
06.06.2012

Bankrutują spółki budujące terminal LNG

Bankrutują jeden z wykonawców i jeden z podwykonawców terminalu LNG w Świnoujściu. Firmy PBG oraz Hydrobudowa Polska SA zamierzają ogłosić upadłość. Pierwsza spółka to członek konsorcjum, które wygrało przetarg na inwestycję, druga jest odpowiedzialna za betonowanie zbiorników gazu skroplonego. Jak poinformował nas rzecznik LNG Maciej Mazur, przedsięwzięcie nie jest jednak zagrożone.
05.06.2012

Ostatni brzeg

Z Andrzejem Osiecimskim, człowiekiem PLO, rozmawia Władysław Jaszowski.
16.03.2012

Mniej za więcej

Pustki widoczne ostatnio przy nabrzeżach Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia niepokoją naszych Czytelników. Martwią się oni o dalszy los zakładu. Prezes Gryfii zapewnia, że nie chce likwidować stoczni – projektów rzeczywiście jest i będzie mniej niż kiedyś, ale za to bardziej wartościowych.
01.02.2012

Coraz trudniej o kredyt

Od wielu miesięcy cały rynek finansowy Unii Europejskiej wstrząsany jest kolejnymi negatywnymi informacjami, które prorokują rychły rozpad strefy euro. W fatalnej sytuacji znalazły się banki, zwłaszcza te, które mają w swoich portfelach obligacje najbardziej zadłużonych państw europejskich : Grecji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii czy Irlandii. W konsekwencji, większość instytucji finansowych zamierza w najbliższej przyszłości (lub już to zrobiły) znacznie ograniczyć działalność kredytową. Dotyczy to także pożyczek udzielanych na in
17.01.2012

Sprzedaż Gucia nie pomogła

Sąd ogłosił upadłość Zakładu Usług Żeglugowych w Szczecinie. Tym samym kolejne przedsiębiorstwo z branży morskiej dołączyło do grona bankrutów. W rozwiązaniu problemów finansowych działającej od ponad 60 lat firmy miała pomóc sprzedaż dźwigu „Gucio”. Według pracowników ZUŻ-u, decyzja ta pogrążyła zakład.
11.01.2012

Kryzys będzie szansą

Morza i Oceany: - Jak minął rok 2011 w przeładunkach?
28.11.2011

PŻM bez PŻB

Nie będzie fuzji spółek morskich w naszym regionie - dowiedziało się Radio Szczecin.
18.11.2011

Tereny portowe papierni Skolwin na sprzedaż

Syndyk zagraniczny firmy Norhaven szuka inwestorów, którzy chcieliby kupić ten obszar.
17.06.2011

Wraca VAT

Wydawało się, że sprawa związana z naliczaniem podatku VAT spółkom portowym jest już wyjaśniona, ale okazuje się, że fiskus nie ustępuje.
10.02.2011

O cyrku, co zwodował się sam

Rozwój statku od żaglowca do parowca następował powoli, a rozmiary jednostek rosły stopniowo i ostrożnie. Nadszedł jednak moment/: kiedy w Wielkiej Brytanii zrobiono prawdziwy skok. Zbudowano s/s Great Eastern.
31.12.2010

Dlaczego polskie stocznie mają tak duże kłopoty?

Problem branży stoczniowej nie polega na tym, że jest ona niezdolna genetycznie lub „intelektualnie” do nawiązania walki konkurencyjnej na rynkach zagranicznych i obrony swoich interesów – powiedział wnp.pl Zbigniew Karpiński, prezes Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. - Jaka jest koniunktura na rynku stoczniowym?
27.08.2010

Przepraszam, czy tu mafia?

Likwidacja przemysłu stoczniowego należy do najpodlejszych afer czasu transformacji.
06.08.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.