• <
BOTA_2023

Trik ubezpieczeniowy, który pomoże Ci, gdy wykonawca zejdzie z placu budowy

ac

18.04.2021 18:00 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Trik ubezpieczeniowy, który pomoże Ci, gdy wykonawca zejdzie z placu budowy

Partnerzy portalu

Trik ubezpieczeniowy, który pomoże Ci, gdy wykonawca zejdzie z placu budowy - GospodarkaMorska.pl
fot. mat.prasowe

Wystarczy jedno przemyślane działanie, by uwolnić inwestora od problemów związanych z zejściem wykonawcy z placu budowy. I rozwiązanie to doskonale sprawdza się w każdej inwestycji budowlanej – od tych realizowanych w portach, przez stocznie, a nawet na drogach gminnych. Eksperci STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi wypróbowali je podczas budowy tunelu drogowego wartego 1 miliard złotych. Zadziałało.

Niniejszy artykuł opowiada o innym od standardowego sposobie realizacji ubezpieczeń inwestycji budowlanych. Dowiesz się z niego:

  • Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie branża budowlana i jak to może przełożyć się na plany Twojej firmy.
  • W jaki sposób, dzięki ubezpieczeniu, STBU chroni terminowość inwestycji swoich Klientów.
  • Ile milionów złotych zaoszczędziła GM Świnoujście, dzięki wykorzystaniu tego prostego triku.

Ciemne chmury nad żurawiami?

Najświeższe analizy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zwiastują potencjalne trudności dla branży budowlanej. Rok 2021 może być dla niej trudniejszy niż poprzedni. Opublikowany w lutym indeks rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł w tym sektorze do 1,32 procenta. Względem styczniowego 1,17 proc. 

Oraz 0,67 proc. 12 miesięcy wcześniej.

W ramach najprostszej odpowiedzi – to efekt pandemii. Ale problemem dla wykonawców robót budowlanych są też rosnące ceny materiałów (stal osiąga ceny najwyższe od niemal dziesięciu lat) oraz paliw. Te wzrosty mają utrzymać się w kolejnych kwartałach roku. A branża nie radzi sobie z ich adaptacją na swoje kosztorysy. 

W tym momencie jeszcze wyraźniej może uwypuklić się problem znany od lat. Zejście wykonawcy z placu budowy. Koszmar inwestorów. Który może rodzić szereg negatywnych skutków ubezpieczeniowych. Można je złagodzić odpowiednim programem zaaranżowanym przez brokera.

Jak większość chroni inwestycję budowlaną?

W STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi jesteśmy realistami. Wiemy, że w procesie inwestycji – sprawy ochrony ubezpieczeniowej bardzo często schodzą na dalszy plan. Najczęściej, właścicielem polisy chroniącej budowę jest wykonawca prac. Inni brokerzy ubezpieczeniowi skupiają się więc w swojej pracy na analizie istniejącej ochrony i jej ewentualnym uszczelnieniem. Ograniczeniu strat.

Sami też tak robiliśmy.

Dopóki nie zdaliśmy sobie sprawy, że naszych Klientów musimy chronić w sposób niestandardowy. Żeby chronić ich naprawdę.

Gdy wykonawca zbankrutuje i zejdzie z placu budowy… zabierze ze sobą polisę ją chroniącą. Inwestor będzie musiał zawrzeć ją od nowa. Na cały czas inwestycji (bo nie da się ubezpieczyć tylko części kontraktu). Konieczne jest więc poniesienie dodatkowych kosztów… oraz przesunięcie terminu realizacji.

Rozwiązanie? Odwrócenie ról

Bezpieczeństwo naszych Klientów zwiększamy dzięki przeniesieniu gestii ubezpieczeniowej na nich samych.

Wiąże się to z opłaceniem polisy? Tak, ale koszt ubezpieczenia i tak zawsze ponosił inwestor. Tylko go nie widział, bo wykonawca doliczał go do wartości swojego kontraktu. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor zyskuje też możliwość wpływu na ten koszt. Nie musi go tylko akceptować. Oszczędza też na kontrakcie wykonawcy.

Przysparza to dodatkowej pracy? Absolutnie nie. Wbrew pozorom – upraszcza cały proces, gdyż w odpowiednio zaaranżowanym programie, np. w formie umowy generalnej sprawi, że inwestor nie będzie musiał myśleć o ubezpieczeniach przy każdym kontrakcie. 

Dodatkowo, jako broker wykorzystujący tę metodę od dawna, przejmujemy cały obowiązek przygotowania programu ubezpieczenia, administrowania polisami, a nawet likwidacji potencjalnych szkód. Aby wspomóc naszych Klientów i zdjąć ten ciężar z ich barków.

Wszystkie opisane powyżej problemy mogą brzmieć skomplikowanie, ale… w STBU lubimy i trudne branże, i trudne sytuacje. Od blisko ćwierć wieku znajdujemy dla nich efektywne rozwiązania. 

Przeniesienie gestii ubezpieczeniowej na inwestora zadziałało w ogromnym projekcie GM Świnoujście. Władze zachodniopomorskiego miasta przy realizacji wartego prawie 1 miliard złotych tunelu pod Świną nie tylko uniezależniły się od problemu zejścia wykonawcy z placu budowy, ale też… oszczędziły.

Realny koszt ubezpieczenia okazał się niższy aż o 2 miliony złotych od tego zaplanowanego w miejskim budżecie. Wszystko, dzięki niestandardowemu podejściu.


Chcesz spytać autora, czy to rozwiązanie zadziała w Twojej firmie?

Napisz do nas!


Grzegorz Romanowicz

Dyrektor Rozwoju Sprzedaży

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

Poznaj STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

www.stbu.pl 


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.