• <

Upadłości niebezpiecznie się rozpędzają

sons

15.06.2020 09:47 Źródło: PAP
Strona główna Upadłości niebezpiecznie się rozpędzają
Upadłości niebezpiecznie się rozpędzają - GospodarkaMorska.pl

W maju sądy ogłosiły bankructwo 49 spółek - o 44 proc. więcej niż w kwietniu. Dane z początku czerwca zwiastują kataklizm - napisano w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

W artykule zwrócono uwagę, że otwieranie kolejnych gałęzi gospodarki i luzowanie obostrzeń "ma odzwierciedlenie także w orzeczeniach sadów upadłościowych".

"O ile w kwietniu z powodu lockdownu bankructw było nienaturalnie mało (tylko 34), o tyle w maju sytuacja zaczęła się zmieniać. Sądy przyspieszyły rozpatrywanie spraw i ogłosiły upadłość 49 firm - o 15 więcej niż w kwietniu" - podkreślono.

"Liczba ogłoszonych bankructw jest już na poziomie sprzed pandemii, bo sądy wróciły do swojego normalnego trybu pracy" - tłumaczy Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jego zdaniem "nadchodzące miesiące grożą niemalże lawinowym wzrostem liczby bankructw".

Wskazano, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2020 r. zbankrutowało 271 firm (53 proc. to spółki z o.o.) - o 10 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

"Puls Biznesu" podaje, że najwięcej postepowań upadłościowych wszczęto w woj. mazowieckim (20,6 proc.) i śląskim (12 proc.). "W maju najwięcej firm zbankrutowało w Warszawie (42), następne były Wrocław (13) i Szczecin (8)" - czytamy.

Podkreślono, że "co czwarte postepowanie upadłościowe dotyczyło firm handlowych (26 proc.) i przetwórstwa przemysłowego (24 proc.)". "Na trzecim miejscu najbardziej zagrożonych bankructwem branż jest budownictwo (14,5 proc.)" - napisano.(PAP)

Dziękujemy za wysłane grafiki.