• <
Baltexpo2023_duży

Norweska stocznia Kleven Verft złożyła wniosek o upadłość

ew

06.07.2020 12:41
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Norweska stocznia Kleven Verft złożyła wniosek o upadłość

Partnerzy portalu

Norweska stocznia Kleven Verft złożyła wniosek o upadłość - GospodarkaMorska.pl
fot. kleven.no

Duża norweska stocznia zatrudniająca Polaków upadła - Kleven Verft bankrutem. W ubiegły piątek, zarząd stoczni Kleven Verft AS i dwóch spółek zależnych - Kleven Maritime Contract AS i Kleven Maritime Technology AS zgłosił wniosek o upadłość. Z decyzją nie zgadza się dyrektor zarządzający Tomislav Debeljak.

Wszczęcie postępowania upadłościowego nastąpiło zaraz po tym, jak lokalne banki postanowiły wypowiedzieć umowy finansowania. Ponadto, już w ubiegłym tygodniu  jej nowy właściciel, chorwacka Grupa DIV, wystosowała do klientów i wierzycieli pisemne ostrzeżenie, że jeśli do 1 lipca nie zostaną zawarte nowe umowy - stocznię czeka upadek.

Jak czytamy w oświadczeniu Grupy DIV: "Nieuzasadnione wypowiedzenie kredytu i późniejsze zamrożenie rachunków uniemożliwiły Kleven Verft i spółkom zależnym wykonywanie ich działalności, mimo że zarząd firmy włożył znaczne wysiłki w celu przywrócenia negocjacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami".

O bankructwie jako pierwsi dowiedzieli się pracownicy na spotkaniu trzeciego lipca. Według doniesień medialnych, w ostatnim czasie około 225 pracowników nie otrzymało od stoczni wynagrodzenia. Jeszcze pod koniec czerwca, rzecznik prasowy Kleven prosił pracowników, aby zachowali spokój. Jak mówił: "Przeszliśmy już kilka burz w przeszłości, więc myślę, że musimy po prostu zacząć od nowa."

W stoczni Kleven Verft było zatrudnionych wielu Polaków. Przedsiębiorstwo było również znaczącym zleceniodawcą polskich stoczni. Sprowadzało również z Polski części niezbędne do montażu statków oraz współpracowała z biurami projektowymi znad Wisły. Zarząd Kleven Verft kilkukrotnie wyrażał zainteresowanie zakupem Stoczni Gdańskiej.

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.