• <

Wynik wyszukiwania - "Wody Polskie" - Wiadomości

Zmodernizowana infrastruktura wodna na Odrze granicznej

Wody Polskie zakończyły prace realizowane na Odrze granicznej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Infrastruktura hydrotechniczna uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Aktualnie trwają prace porządkowe oraz gwarancyjne. Zgodnie z planem w przyszłym roku ruszy monitoring poinwestycyjny przedsięwzięcia. We współpracy z Niemcami, infrastruktura będzie utrzymywana dla spełniania celów przeciwpowodziowych.
05.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

O rozwoju gospodarki rybackiej w Polsce

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski oraz reprezentanci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z przedstawicielami Okręgu i Kół Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Spotkanie, które odbyło się 16 lutego 2024 r., dotyczyło korzystania z obwodów rybackich ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ogłaszania konkursów ofert na oddanie w użytkowanie obwodów rybackich przez PGW Wody Polskie.
20.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

W celu zwiększenia bezpieczeństwa Wody Polskie remontują nieckę bielskiego potoku Straconka

Wody Polskie remontują nieckę potoku Straconka, który płynie wzdłuż bulwarów w Bielsku-Białej. To jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez bielszczan. Minister funduszy Grzegorz Puda zapowiedział w czwartek, że po zakończeniu remontu będzie bezpieczniej.
05.10.2023

Wody Polskie ogłosiły przetarg na dokumentację zbiornika Bzin

Wody Polskie ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy koncepcji programowo-przestrzennej i raportu oddziaływania na środowisko zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). Ma to być największy akwen w województwie świętokrzyskim, zajmie obszar około 100 hektarów.
05.10.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Wody Polskie: minionej doby z Kanału Gliwickiego wyłowiono ok. 350 kg śniętych ryb

Minionej doby z wód Kanału Gliwickiego wyłowiono około 350 kg śniętych ryb - poinformował w niedzielę Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gliwicach (Śląskie). Wody kanałów gliwickiego i kędzierzyńskiego oraz Odry są stale monitorowane, kontynuowane są też rejsy patrolowe - zapewniają Wody Polskie.
17.09.2023

Wody Polskie interweniują w sprawie śniętych ryb w Kanale Gliwickim

Trwa monitoring sytuacji w Kanale Gliwickim związany ze stwierdzeniem śniętych ryb. W niedzielę od wczesnych godzin porannych pracownicy obsługujący śluzy Kanału Gliwickiego podjęli z wody ok. 35 kg śniętych ryb, poinformowały Państwowe Gospodarstwo Wodne Wód Polskich.
10.09.2023

Wody Polskie dołączają do projektu Blue Valley

7 sierpnia w Warszawie odbyło się spotkanie prezesa Wód Polskich z marszałkami województw podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego w sprawie projektu „Blue Valley – Wiślanym Szlakiem”. Idea zakłada budowę trasy rowerowej wzdłuż brzegu Wisły i Sanu wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Głównym założeniem „Blue Valley” jest rozwój turystyczny regionu. Projekt będzie finansowany ze środków Unii Europejskiej.
08.08.2023

Skandal na promie w Warszawie. Podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego odtworzono hymn socjalistów

Były prezes Wód Polskich Przemysław Daca zamieścił w mediach społecznościowych film z uroczystej parady statków z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.
01.08.2023

Sytuacja na Odrze pod lupą Wód Polskich

Podczas rejsu patrolowego przy polsko-czeskiej granicy w rzece Odrze na terenie województwa śląskiego pracownicy Wód Polskich zauważyli, 26 lipca br., śnięte ryby. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś przedstawili działalność Wód Polskich podczas pierwszych chwil tego kryzysu oraz obecną sytuację.
27.07.2023

Wody Polskie zamówiły studium wykonalności zbiornika Kotlarnia

Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformował w czwartek o zamówieniu opracowania studium wykonalności budowy w miejscu wyrobiska piasku zbiornika Kotlarnia zasilanego wodami rzeki Bierawki. Inwestycja o szacunkowej wartości 180 mln zł miałaby powstać do 2029 r.
27.07.2023

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby

Do tej pory z Odry wyłowiono i zebrano już ponad 1100 kilogramów padłej ryby - powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że w próbkach wody pobranych na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi oraz, że trwają badania ichtiopatologiczne padłych ryb.
27.07.2023

Wody Polskie: śnięte ryby w granicznym odcinku Odry

Śnięte ryby napływające do Polski Odrą z terenu Czech zauważyli w środę na wysokości przygranicznej miejscowości Chałupki (woj. śląskie) pracownicy Wód Polskich. O sprawie został powiadomiony czeski zarządca rzeki. Na terenie Polski nie odnotowano śnięcia ryb.
26.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

Most nad Regalicą ma zostać ukończony w tym roku. Aktualnie trwa nasuwanie części konstrukcji

Budowa mostu nad Regalicą ma zakończyć się zgodnie z planem, nie jest zagrożone jej finansowanie. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec br., poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Nowy most zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego.
26.06.2023

Na plaży w Sopocie podsumowano kolejną edycję programu Aktywni Błękitni

W miniony wtorek, na plaży w Sopocie miało miejsce huczne podsumowanie czwartej już edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy ratownictwa wodnego, symboliczne wręczenie certyfikatów szkołom wyróżniającym się w programie. Partnerzy programu podsumowali tegoroczne działania, a nauczyciele i uczniowie wzięli udział w warsztatach, animacjach i pokazach bezpiecznego zachowania nad wodą.
16.06.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 wręczone [WIDEO]

Tegoroczne nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej znalazły swoich adresatów. Statuetki zostały wręczone podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień Kongresu Polskie Porty 2030.
06.06.2023

Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi

Prokuratura została poinformowana przez Polski Związek Wędkarski o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W zawiadomieniu pojawiły się zarzuty o braku podstaw prawnych i merytorycznych programu „Opłata krajowa”.
17.05.2023

Od piątku otwarcie dróg wodnych Systemu Wielkich Jezior Mazurskich

W piątek, 28 kwietnia zostaną otwarte dla żeglugi drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich - poinformowały Wody Polskie w komunikacie nawigacyjnym. Wskazano, że w nadchodzącym sezonie żeglarze nie będą mogli pływać po Kanale Łuczańskim ani korzystać ze śluz Karwik i Guzianka I.
27.04.2023

Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek

Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś poinformował, że Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry. Docelowo organizacja chce takie miejsca likwidować.
24.03.2023

Powstały zabezpieczenia przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów

Zakończono budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów. Zadanie obejmowało m.in. wykonanie czterech suchych zbiorników retencyjnych, pogłębienie rzeki Modły oraz podwyższenie wałów. Koszt prac wyniósł ponad 16,8 mln zł.
16.03.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje dot. ochrony przeciwpowodziowej za ponad 112 mln zł

Ponad 112 mln zł kosztowały dwie inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej Krakowa zrealizowane przez Wody Polskie. Dotyczyły one modernizacji dwóch odcinków wałów przeciwpowodziowych Wisły oraz budowy pompowni Lesisko.
24.02.2023

Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w Dolinie Maciejowickiej

W Maciejowicach została podpisana 30 stycznia br. umowa na przebudowę wału przeciwpowodziowego prawobrzeżnej doliny Wisły na odcinku Bączki – Antoniówka Świerżowska. Zadanie jest kontynuacją rozbudowy wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości blisko 27 km.
30.01.2023

Małopolskie. Wody Polskie odtwarzają ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
21.01.2023

Rusza modernizacja kanału Łuczańskiego

W styczniu tego roku rozpoczęto prace hydrotechniczne obejmujące przebudowę i umocnienie Kanału Łuczańskiego. Inwestycja unowocześni, a przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno. Realizacja projektu zajmie do 12 miesięcy, a ponowne oddanie kanału do użytkowania w pełnym zakresie planowane jest do końca 2023 roku. Całość planowanych prac wykona Korporacja Budowlana DORACO.
18.01.2023

Wody Polskie zakończyły inwestycje przeciwpowodziowe w Małopolsce

Wody Polskie zakończyły cztery zadania zwiększające bezpieczeństwo powodziowe na obszarze gmin Szczurowa i Borzęcin (Małopolskie). Prace o łącznym koszcie prawie 2 mln zł były prowadzone na lewym wale potoku Uszewka, obwałowaniach rzeki Uszwicy oraz na prawym wale rzeki Wisły.
04.01.2023

Gróbarczyk: formalizujemy prowadzoną od dawna współpracę wodną ze stroną ukraińską

Formalizujemy współpracę ze stroną ukraińską, która od dawna prowadzimy - ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w odniesieniu do podpisanego we wtorek we Wrocławiu memorandum w sprawie współpracy wodnej pomiędzy Wodami Polskimi i jej odpowiednikiem z Ukrainy.
25.10.2022

Projekt budowy lodołamaczy dla RZGW Gdańsk za blisko 80 mln zł podsumowany

Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk" obejmował zaprojektowanie, wybudowanie i przekazanie do służby czterech lodołamaczy przeznaczonych do akcji łamania lodów na Dolnej Wiśle pod nazwą: Puma, lodołamacz czołowy, Narwal, Nerpa i Manat lodołamacze liniowe. Jednostki zostały wybudowane przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia" S.A. Budżet projektu wyniósł 79 mln zł.
21.10.2022

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

W ramach opracowywanej specustawy odrzańskiej powstać ma nowa inspekcja, która będzie prowadzić kontrole wód, w tym monitoring rzek pod względem zanieczyszczeń - poinformował PAP wiceprezes Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Dodał, że inspekcja miałaby zacząć działać w roku 2024.
14.10.2022

Weber: w 2023 r. Wody Polskie mają otrzymać 250 mln zł na pogłębianie rzek

Wody Polskie w 2023 r. mają otrzymać z budżetu 250 mln zł na realizację programu pogłębiania rzek - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dodał, że prace mają być prowadzone m.in. w okolicy Płocka.
07.10.2022

Wody Polskie: nie betonujemy i nie pogłębiamy Odry; przywracamy jej równowagę

Inwestycje na Odrze mają sprawić, by nie wypłycała się i nie pogłębiała, nie zmieniła koryta, a woda miała swobodny przepływ; poprawi to bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi PAP wiceszef Wód Polskich Wojciech Skowyrski. Rzeka nie będzie pogłębiana ani betonowana - dodaje.
07.10.2022

Małopolskie. Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj

Kosztem prawie 3 mln zł powstanie suchy zbiornik na rzece Tusznica w gminie Kłaj (woj. małopolskie), który zwiększy bezpieczeństwo powodziowe tego obszaru. We wtorek Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą zadania. Jego ukończenie przewidziano w drugiej połowie 2023 r.
27.09.2022

Wody Polskie przebudują stopnie wodne na rzece Kamienica Nawojowska

Podpisana została umowa na przebudowę stopni wodnych na rzece Kamienicy Nawojowskiej (prawy dopływ Dunajca). To bardzo ważna i wyczekiwana inwestycja. Poświęcona jej była konferencja prasowa zorganizowana w piątek z udziałem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
23.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
16.09.2022

Co z podwyżkami cen wody i ścieków dla mieszkańców?

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przegłosowana przez Sejm, zapewni samorządom dodatkowe środki w wysokości blisko 13,7 mld zł z tytułu udziału we wpływach z PIT. W związku z tym Wody Polskie apelują o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządy mają instrumenty, aby stosować dopłaty i dofinansować przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.
13.09.2022

MI: Krzysztof Woś szefem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał Krzysztofa Wosia na prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - poinformował w środę resort. Zastępcą prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą został natomiast Wojciech Skowyrski.
31.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Moskwa: zidentyfikowano 280 miejsc zrzutów do Odry, badane są przez policję

Zidentyfikowano 280 miejsc drobnych, legalnych zrzutów do Odry, wszystkie zgłoszone są do postępowań prowadzonych przez policję; nie wiązałabym tego wprost z wydarzeniami na Odrze - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

Na Odrze 282 upusty bez pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków

Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - mówił we wtorek p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
23.08.2022

PSL: Wody Polskie do likwidacji. Szef przedsiębiorstwa do dymisji

Wody Polskie do likwidacji, bo nie realizują swoich obowiązków, a to, co mają robić, robią z opieszałością, nie uwzględniając tego, co wymaga dzisiaj rynek - mówił w czwartek poseł PSL Jarosław Rzepa.
18.08.2022

Posłowie Lewicy: Wody Polskie kłamią w sprawie zrzutów retencyjnych

Raporty na stronie internetowej Wrocławskich Wód Polskich wskazują na skandalicznie wielkie zrzuty wody ze zbiorników retencyjnych; z kolei centrala Wód Polskich w komunikacie informuje, że nie było zrzutów na przełomie lipca i sierpnia - powiedziała w środę poseł klubu Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.
17.08.2022

Trwa sztab kryzysowy związany z sytuacją na Odrze

"Nasi pracownicy, po kilkudziesięciu minutach pływania, mają tę ilość wyciągniętą z wody [ryb – red.], którą wczoraj mieli po 2-3 godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa” – poinformowały Wody Polskie. W Szczecinie obraduje sztab kryzysowy związany z sytuacja w Odrze.
12.08.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Umowa na podpisanie studium wykonalności Pętli Mazurskiej podpisana

Pętla Mazurska to kluczowe zadanie wśród inwestycji w rozwój infrastruktury służącej rekreacji wodnej na Mazurach - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wody Polskie podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności tej drogi wodnej.
14.07.2022

Forum Wizja Rozwoju: 20 mld zł inwestycji w gospodarkę wodami w Polsce

Wody Polskie realizują obecnie w naszym kraju ponad 300 inwestycji związanych z gospodarką wodną na kwotę ponad 20 mld zł. Celem tych działań jest m.in. modernizacja śródlądowych dróg transportowych. Zarządzanie polskimi zasobami wodnymi było tematem panelu „Wody Polskie – gospodarowanie wodami, jak robić to mądrze?”, który odbył się w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.06.2022

Widoczne postępy przy przebudowie mostu nad Regalicą

Przebudowa mostu na Regalicy to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Realizatorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
02.06.2022

Wody Polskie: w tym roku sto razy zdewastowano linię brzegową mazurskich jezior

Tylko w tym roku na terenie Wielkich Jezior Mazurskich linia brzegowa została umyślnie zdewastowana 100 razy - podały w środę Wody Polskie. Większość tych zdarzeń dotyczyła nielegalnego budowania pomostów, grodzenia dostępu do jezior i wycinania trzcinowisk.
25.05.2022

Wody Polskie planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne

Wody Polskie w Gliwicach planują remont zbiornika wodnego Wisła Czarne, by przywrócić mu maksymalną zdolność piętrzenia, a tym samym zwiększyć rezerwę wody pitnej.
03.04.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i kształtowaniu zasobów wodnych

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił 30 marca 2022 r. wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

Trwa rozbudowa systemu monitoringu przeciwpowodziowego na Żuławach

Żuławy to region o niezwykłych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych. Jednak ze względu na usytuowanie teren należy do grupy obszarów o najwyższym stopniu zagrożenia powodziowego w Polsce. Biorąc pod uwagę już zaistniałe i prognozowane zmiany klimatyczne, można stwierdzić, że dalsze funkcjonowanie Żuław jest uzależnione od nowoczesnej i sprawnie działającej infrastruktury przeciwpowodziowej oraz systemu zarządzania kryzysowego.
01.03.2022

Podpisano list intencyjny w sprawie zabezpieczenia brzegu Bugu [WIDEO]

List intencyjny dotyczący opracowania dokumentacji zabezpieczenia brzegu rzeki Bug w powiecie wołomińskim podpisali w czwartek w Pałacu Ślężany starosta wołomiński Adam Lubiak i prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
20.01.2022

Senacka komisja negatywnie o budżecie w części dot. gospodarki wodnej

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu negatywnie oceniła we wtorek budżet państwa na 2022 w części dot. gospodarki wodnej, w tym planu finansowego Wód Polskich. Pozytywną opinię komisji uzyskała część dot. klimatu z zastrzeżeniem, że przychody z uprawnień do emisji CO2 będą wyższe niż planowane.
04.01.2022

Wody Polskie w 2022 roku będą kontynuować inwestycje na Mazurach

Wody Polskie zadeklarowały kontynuację w 2022 roku dużych inwestycji prowadzonych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Łączny koszt prowadzonych na jeziorach i kanałach robót wynosi ponad 300 mln zł. Współfinansują je mazurskie samorządy z pieniędzy unijnych.
01.01.2022

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Bierze w niej udział siedem jednostek - pięć polskich i dwie niemieckie.
30.12.2021

Lodołamacze wyruszają do pracy na rzekach

Nadchodząca odwilż i korzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne pozwoliły na wypłynięcie lodołamaczy. W środę odbył się rejs patrolowy dwóch lodołamaczy na Dolnej Wiśle, kolejne dwie jednostki wyruszą jutro z portu we Włocławku - przekazały Wody Polskie w komunikacie.
29.12.2021

Wody Polskie: obecnie nie ma zagrożenia powodziami zatorowymi; monitorujemy sytuację

Obecnie nie ma stricte zagrożenia powodziami zatorowymi, zaś akcja kruszenia lodu na Odrze jest prowadzona po to, aby do takich powodzi nie doszło - powiedziała rzeczniczka Wód Polskich Anna Jastrzębska. Dodała, że lodołamacze wypłyną również w rejsy patrolowe na Wiśle na odcinku Gdańsk - Tczew.
29.12.2021

Sześć lodołamaczy zabezpieczy Zbiornik Włocławski

Tej zimy Wody Polskie zabezpieczą środkowy odcinek Wisły i tamtejszy Zbiornik Włocławski w sześć lodołamaczy, które w razie potrzeby wyruszą na rzekę do kruszenia pokrywy lodowej. Jednostki te będą stacjonowały przy tamie we Włocławku od 1 grudnia. Służbę zakończą tam 15 marca 2022 r.
18.11.2021

Ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znika oznakowanie tras wodnych

Wody Polskie poinformowały o "redukcji oznakowania żeglugowego na sezon zimowy". Wyłączono także maszty ostrzegające o nagłym załamaniu pogody, a ze śluz i niektórych kanałów można korzystać tylko po uprzednim uzgodnieniu.
30.10.2021

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Zaczął się remont kanału Piękna Góra

We wtorek 6 września Wody Polskie podpisały umowę na remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich między jeziorami Tajty i Kisajno. Wartość umowy to około 3 miliony złotych.
07.09.2021

Spór o podwyżkę taryf za wodę i ścieki. MPWiK we Wrocławiu odpowiada Wodom Polskim

„Nie zgadzamy się na generowanie zysków na poziomie 9-11 proc. Gospodarka wodna to nie biznes, tylko podstawowe prawo człowieka” – mówił w środę, 28 lipca, prezes Wód Polskich Przemysław Daca. W czwartek zarzuty te odpiera Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu odnosząc się do wczorajszej konferencji Wód Polskich, które po raz kolejny nie zatwierdziły taryf MPWiK za wodę i ścieki.
29.07.2021

Daca: samorządy wnioskowały o podwyżkę opłat za wodę i ścieki o przeciętnie 20 proc

W pierwotnie złożonych wnioskach samorządy chciały wzrostu opłat za wodę i ścieki o przeciętnie 20 proc. Obecnie jest to niecałe 8 proc. wzrostu – powiedział w czwartek Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, w „Sygnałach Dnia”.
29.07.2021

Wody Polskie ponownie nie zatwierdziły taryf MPWiK za wodę i ścieki

Wody Polskie po raz kolejny nie zatwierdziły wniosku taryfowego MPWiK za wodę i ścieki dla Wrocławia. „Nie zgadzamy się na generowanie zysków na poziomie 9-11 proc. Gospodarka wodna to nie biznes, tylko podstawowe prawo człowieka” – mówił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
28.07.2021

Zjawisko błyskawicznych powodzi miejskich tematem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu

21 lipca 2021 r. na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na wniosek wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka omawiano sprawy tzw. powodzi miejskich oraz propozycje ministerstwa dotyczące rozwiązania tego problemu. W spotkaniu uczestniczył również Przemysław Daca Prezes Wód Polskich.
22.07.2021

Most Drogowy na Warcie przejdzie rewolucję. Umowa z wykonawcą podpisana

Firma Warbud S.A. przebuduje most drogowy na Warcie w Kostrzynie nad Odrą. Nowy obiekt umożliwi sprawne prowadzenie akcji lodołamania oraz spływ kry wzdłuż rzeki. Jest to niezwykle istotny element ochrony przeciwpowodziowej. W ramach inwestycji unowocześniona zostanie także infrastruktura drogowa. Prace mają potrwać do sierpnia 2023 roku.
16.07.2021

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą. Wykonawca przejmuje plac budowy

Wody Polskie przebudują przeprawę w Kostrzynie nad Odrą.
07.07.2021

Opolskie. Powstaje nowa śluza na stopniu wodnym Krapkowice

Kosztem ponad 209 mln zł do 2023 roku na stopniu wodnym Krapkowice (województwo opolskie) powstanie nowe śluza i sterownia. Dzięki zainaugurowanej we wtorek inwestycji szlak wodny z trzeciej klasy żeglowności ma być podniesiony do klasy piątej, międzynarodowej.
06.07.2021

Nowe lodołamacze oficjalnie przyjęte do służby

18 czerwca 2021 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w oficjalnym przyjęciu do służby dwóch nowych lodołamaczy. Jednostki zasilą flotę Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.
18.06.2021

Wąsik: w tym roku na pogłębianie Wisły w rejonie Płocka prawie 18 mln zł, w tym 5 mln zł z MSWiA

MSWiA dołoży 5 mln zł na tegoroczne pogłębianie Wisły w środkowym jej biegu, w rejonie Płocka (Mazowieckie) i Zbiornika Włocławskiego. Wody Polskie, które będą prowadziły te działania, przeznaczą na ten cel w sumie prawie 18 mln zł – oznajmił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
31.05.2021

Gróbarczyk: jesienią zakończą się konsultacje ws. planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz gospodarowania wodami

We wrześniu i październiku zakończą się konsultacje społeczne planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacji planów gospodarowania wodami – powiedział we wtorek na briefingu prasowym, w formule online, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
25.05.2021

29 inwestycji przeciwpowodziowych w dorzeczach Warty i środkowej Wisły

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaplanowało w woj. łódzkim realizację 29 działań przeciwpowodziowych - 15 w rejonie środkowej Wisły i 14 w dorzeczu Warty. W poniedziałek plany dotyczące gospodarki wodnej były konsultowane podczas spotkania online z samorządowcami.
17.05.2021

33 działania w regionie Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego w związku z ryzykiem powodziowym

Wody Polskie w ramach aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym zamierzają zrealizować 33 działania na wyznaczonych ośmiu obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi w regionie wodnym Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego - przekazał kierownik projektu Bartosz Ślizewski.
12.05.2021

Gróbarczyk: ruszyły konsultacje planów gospodarowania wodami

Ruszyły konsultacje społeczne w ramach planów gospodarowania wodami wraz z planami zarządzania ryzykiem powodziowym – poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
11.05.2021

Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł.
07.05.2021

Planowane działania przeciwpowodziowe w południowej części regionu środkowej Wisły

Rozbudowa lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Janowcu w i budowa zbiornika małej retencji Bzin w zlewni Kamiennej – to jedne z głównych działań przeciwpowodziowych planowanych do realizacji w południowej części regionu wodnego środkowej Wisły i zlewni Pilicy.
15.04.2021

Wody Polskie znakują jeziora

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Szlak ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarty pod koniec kwietnia - poinformowała PAP rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
13.04.2021

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.04.2021

Pracowita zima Wód Polskich

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie. Akcja lodołamania przeprowadzona była tak, że mieszkańcom nie groziła powódź. "Wody Polskie 15 marca zakończyły pogotowie zimowe. Za nami jeden z najbardziej pracowitych sezonów zimowych od wielu lat. Przez ponad tydzień trwała polsko-niemiecka akcja lodołamania. Jednostki Wód Polskich wypłynęły na wodę pierwszy raz od 2018 roku."
17.03.2021

Gróbarczyk: stopień na Wiśle w Siarzewie podniesie możliwości retencyjne i przeciwpowodziowe

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie to inwestycja niezwykle oczekiwana, przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły - powiedział w poniedziałek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.03.2021

Ogłoszenie na opracowanie dokumentacji Stopnia Wodnego w Siarzewie

Wody Polskie przekazały do publikacji ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w Siarzewie. Postępowanie zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach procedury unijnej DUUE – podały w piątek Wody Polskie.
12.03.2021

IMGW: kulminacja wezbrania roztopowego na Wiśle w najbliższych godzinach dotrze do Zatoki Gdańskiej

Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
08.03.2021

W stoczni Remontowa Shipbulding zwodowano lodołamacz "Ocelot" dla RZGW w Szczecinie

"Ocelot" to pierwszy z dwóch lodołamaczy, który na zamówienie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, wybudowała Remontowa Shipbulding S.A. Około południa obyło się wodowanie jednostki w Gdańsku.
04.03.2021

IMGW: ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw

IMGW ostrzega przed dalszym wzrostem poziomu wody w rzekach na Podlasiu i Mazowszu oraz w woj. lubelskim i podkarpackim. W związku z tym we wtorek Instytut wydał hydrologiczne ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.
02.03.2021

Poziom Wisły wysoki ale sytuacja powoli wraca do normy

W rejonie środkowej Wisły, gdzie prowadzona była akcja lodołamania, poziom wody utrzymuje się w strefie stanów wysokich, przy czym na wodowskazach notowane są spadki i sytuacja się normalizuje. Stan rzeki jest monitorowany – poinformowały w poniedziałek rano Wody Polskie.
01.03.2021

Stany ostrzegawcze na kilku rzekach na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu stany ostrzegawcze są przekroczone na kilku rzekach. W większości przypadków woda opada – poinformowano w poniedziałek w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie.
01.03.2021

Lodołamacze przebiły się przez zator lodowy na Wiśle między Dobrzykowem a Kępą Polską

Lodołamaczom Wód Polskich udało przebić się przez zator lodowy na Wiśle pomiędzy Dobrzykowem a Kępą Polską. Lodołamacze kontynuują pracę przy rozbijaniu kry spływającej wraz z nurtem. Poziom rzeki w Wyszogrodzie opadł poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej poniżej stanu alarmowego.
27.02.2021

Lodołamacze ponownie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim - w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka opada

Na wiślany Zbiornik Włocławski ponownie wypłynęły w sobotę lodołamacze. Pracuje 7 jednostek, kierując się w górę rzeki. W Płocku poziom Wisły nieco wzrósł. Z kolei w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej rzeka opada. W samym Wyszogrodzie poziom wody utrzymuje się już na granicy stanu ostrzegawczego.
27.02.2021

Lodołamacze dopłynęły do zatoru pod Dobrzykowem - akcja będzie kontynuowana w sobotę

Lodołamaczom pracującym w środkowym biegu Wisły udało się piątek dopłynąć do zatoru lodowego powyżej Płocka, położonym przed Dobrzykowem. W sobotę akcja będzie kontynuowana – podały Wody Polskie. Poziom Wisły w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej opada. Wahania wody obserwowane są w Płocku.
26.02.2021

Poziom Wisły w Wyszogrodzie obniża się, a wzrasta w Kępie Polskiej - w Płocku rzeka znacznie opadła

Po tym, jak z nurtem Wisły przemieścił się w czwartek po południu lód zalegający w środkowym biegu rzeki, poziom wody obniżył się w Wyszogrodzie, ale wzrósł poniżej, w Kępie Polskiej. Wisła nadal przekracza tam stany alarmu. Podobnie jest jeszcze w Płocku, ale tam poziom wody znacznie już opadł.
25.02.2021

Wody Polskie: przemieścił się lód zalegający na Wiśle w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie

Przemieścił się wraz z nurtem Wisły lód zalegający na rzece w rejonie Kępy Polskiej. Także powyżej, w Wyszogrodzie, zaobserwowano ruch pokrywy lodowej - podały Wody Polskie. W Wyszogrodzie zagrożone podtopieniem są trzy domy. Lód płynący Wisłą z Kępy Polskiej może zatrzymać się w Dobrzykowie.
25.02.2021

Hydrolog z IMGW: najpoważniejsza sytuacja hydrologiczna jest w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu

W województwie świętokrzyskim sytuacja hydrologiczna nie jest stabilna - powiedział w czwartek PAP Jan Szymankiewicz, hydrolog z IMGW. Dodał , że najpoważniejsza sytuacja niosąca ze sobą zagrożenie jest jednak obecnie w rejonie Płocka, Kępy Polskiej i Wyszogrodu, a w ciągu najbliższych dni, także na wodowskazie Modlin będziemy obserwować wzrosty stanu wody.
25.02.2021

Możliwe, że saperzy wysadzą zatory na Wiśle!

W rejonie Kępy Polskie, gdzie Wisła przekracza stan alarmu, rozlokowywani są żołnierze 2. Pułku Saperów. Zadaniem wojska może być wysadzanie zatorów lodowych pomiędzy Kępą Polską a Wyszogrodem w przypadku zagrożenia ludzkiego życia i mienia - podały Wody Polskie.
25.02.2021

Straż pożarna w gotowości w związku z wysokim poziomem wody w rzekach na Mazowszu

Utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach na terenie województwa mazowieckiego, dlatego w związku z wystąpieniem fali wezbraniowej strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
25.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim dopłynęły do Płocka

Dwa lodołamacze "Sokół" i "Lew", które wcześniej brały udział w rozbijaniu rozległego zatoru lodowego na wiślanym Zbiorniku Włocławskim dopłynęły w środę po południu do Płocka. Jak poinformowali szefowie Wód Polskich, jednostki będą kruszyły tam dalej lód i podejmą próbę przebicia się w górę rzeki.
25.02.2021

Prezes Wód Polskich: lodołamacze dotrą w środę do Płocka

Po rozbiciu ostatnio zatoru na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, lodołamacze dotrą w środę do Płocka. Część jednostek będzie starała się następnie przebić w górę rzeki, w kierunku Kępy Polskiej, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
24.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego na Wiśle

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim i kontynuują tam akcję. Głównie poszerzana ma być teraz wykonana wcześniej rynna w pokrywie lodowej, aby kra łatwiej spływała. Prawdopodobnie w środę lodołamacze dotrą do Płocka.
23.02.2021

Zator lodowy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim przesuwa się w dół rzeki

W wyniku pracy lodołamaczy w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, zator lodowy w rejonie Woli Brwileńskiej prawdopodobnie ruszył nieco w dół rzeki.
22.02.2021

Koniec lodołamania w Szczecinie. Sytuacja jest mocno ustabilizowana

Zakończyła się polsko-niemiecka akcja lodołamania koordynowana przez Wody Polskie w Szczecinie. Przez ponad tydzień lód na Odrze kruszyło 13 jednostek pływających – 7 z Polski oraz 6 z Niemiec.
22.02.2021

Lodołamacze rozbijają zator na Zbiorniku Włocławskim

W środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, w rejonie Woli Brwileńskiej pod Płockiem kontynuowana jest akcja kruszenia zatoru lodowego o długości ok. 7 km. Jak podały Wody Polskie, do akcji dołączyć mają w poniedziałek dwa lodołamacze, które dopłyną z Gdańska.
22.02.2021

Niewiele zmienił się poziom Wisły, lodołamacze dopłynęły do zatoru

Niewiele zmienił się wysoki poziom Wisły od Wyszogrodu do Płocka. Rzeka wciąż przekracza tam stany alarmu. W piątek na wiślanym Zbiorniku Włocławskim ponownie pracowały lodołamacze. Było to tym razem 8 jednostek, o 2 więcej niż wcześniej. Część z nich dotarła do zatoru w rejonie Woli Brwileńskiej.
19.02.2021

Lodołamacze dotarły do pierwszego dużego zatoru na środkowej Wiśle - w rejonie Woli Brwileńskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, dotarły w piątek do pierwszego dużego zatoru na wysokości Woli Brwileńskiej, rozpoczynając akcję rozbijania i spławiania lodu. Tydzień temu doszło tam do wyjścia kry lodowej na pobocze drogi krajowej nr 62 Płock-Włocławek.
19.02.2021

Na Zbiorniku Włocławskim pracują lodołamacze - poziom Wisły wciąż wysoki

W środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim w czwartek od rana pracuje sześć lodołamaczy. Akcja lodołamania odbywa się na odcinku rzeki od Dobrzynia nad Wisłą do Nowej Wsi. Poziom Wisły w rejonie Płocka, a także powyżej, w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej jest wciąż wysoki.
18.02.2021

Lodołamacze wznowiły pracę na Wiśle

Lodołamacze o godz. 7 wznowiły pracę na Wiśle - powiedziała w środę we Włocławku dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że przyszła odwilż i spławianie kry będzie łatwiejsze.
17.02.2021

Wody Polskie interweniują w Szczecinie

Dzisiaj popołudniu odbyło się interwencyjne lodołamanie, którego celem było przywrócenie niezakłóconego dopływu wody do części Elektrociepłowni Pomorzany, która uległa awarii.
09.02.2021

Uszkodzony wał przeciwpowodziowy w Kępie Polskiej będzie zabezpieczony

Wody Polskie podpisały umowę na zabezpieczenie wału przeciwpowodziowego ciągnącego się wzdłuż Wisły w rejonie Kępy Polskiej (Mazowieckie), który został uszkodzony w 2020 r. Prace, które mają rozpocząć się w najbliższym czasie, uzależnione będą od warunków pogodowych. Koszt to ponad 1,2 mln zł.
02.02.2021

Wody Polskie edukują on-line

Program edukacyjny Wód Polskich Aktywni Błękitni wszedł w drugi semestr roku szkolnego 2020/21. Ograniczenia epidemiczne nie sprzyjają szkolnej aktywności, jednak Wody Polskie starają się realizować działania edukacyjne on-line.
01.02.2021

Lodołamacze Wód Polskich oczami dzieci – sukces edukacji przez zabawę

Ochrona przed powodzią i suszą to jedno z kluczowych zadań Wód Polskich. Dla bezpieczeństwa powodziowego zimą nasze lodołamacze są w gotowości do akcji lodołamania, aby zapobiegać powodziom zatorowym i umożliwić żeglugę zimą. Właśnie to stało się inspiracją do pokazania edukacji powodziowej przez zabawę. Na profilu Facebook Aktywnych Błękitnych nasi najmłodsi odbiorcy pokazali lodołamacze w akcji, opisując to, w jaki sposób ich praca wpływa na bezpieczeństwo powodziowe. Nasze wydarzenie spotkało się z ogromnym odzewem dzieci, któ
27.01.2021

Zjawiska lodowe na polskich akwenach - najnowsze informacje

Na skutek mrozów na rzekach i zbiornikach wodnych utworzyły się zjawiska lodowe, które mogą powodować zagrożenie zatorowe. Obecnie Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich administrujące rejon środkowej Wisły oraz Bugu przeszły w tryb pracy całodobowej. Sytuacja na rzekach i zbiornikach jest monitorowana. Poniżej przedstawiamy aktualne informacje.
22.01.2021

MI: Rusza wyczekiwana rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Krakowie

Wody Polskie do 2022 roku domkną system zabezpieczenia przeciwpowodziowego Krakowa. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zmodernizuje w ramach inwestycji „Rozbudowa wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły w Krakowie" 20 km wałów na terenie trzech dzielnic Krakowa: Podgórza, Czyżyn i Nowej Huty. Inwestycja obejmie również część gminy Wieliczka. Jej realizacja pozwoli na kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krakowa, w tym ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu dla miast
19.01.2021

Paweł Rusiecki nowym Zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym

Paweł Rusiecki 14 stycznia 2021 roku został powołany przez Ministra Infrastruktury na stanowisko Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazał gratulacje nowo mianowanemu Zastępcy i powiedział:
15.01.2021

Wody Polskie: „Odra to nasze wspólne dobro”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi ambitny projekt inwestycyjny, którego zadaniem jest rewitalizacja żeglugowa Odry granicznej. Projekt przewiduje wiele zadań, wśród których należy wymienić odbudowę zabudowy regulacyjnej, zwiększenie prześwitów pod mostami i budowę nowej bazy dla lodołamaczy w Szczecinie Podjuchach. Inwestycje są realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, który jest finansowany między innymi przez Bank Światowy, ale też i inne instrumenty finansowe, w tym POi
15.01.2021

Lodołamacze w gotowości. Pierwsze zjawiska lodowe możliwe w najbliższych dniach

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje, że w związku z prognozowanym ochłodzeniem oraz aktualną niską temperaturą wody możliwe jest pojawienie się pierwszych zjawisk lodowych.
13.01.2021

Wody Polskie zwiększają ochronę przeciwpowodziową Krosna Odrzańskiego

Ochrona przeciwpowodziowa jest jednym z priorytetów Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców rejonów szczególnie zagrożonych występowaniem wezbrań, Nasze Gospodarstwo realizuje kompleksowy program ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. W jego ramach prowadzone są różnego typu inwestycje, których celem jest zwiększenie ochrony mieszkańców.
12.01.2021

Prezes Wód Polskich ostrzega przed kolejną poważną awarią oczyszczalni Czajka

Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Aktywni Błękitni – interaktywna edukacja wodna!

Czas nauki zdalnej to idealny moment na dotarcie do młodych odbiorców w nowoczesny, angażujący i niekonwencjonalny sposób. Przekonali się o tym dziś uczniowie ze szkół podstawowych z całej Polski, którzy uczestniczyli w interaktywnym spektaklu pt. „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos”, zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Wód Polskich „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie”.
17.12.2020

Wody Polskie przygotowane do zimy!

Dwie ostatnie zimy były najłagodniejszymi od lat, a ostatnia akcja lodołamania na Odrze miała miejsce w marcu 2018 roku. To nie powinno jednak uśpić naszej czujności operacyjnej, a wręcz przeciwnie – w tak trudnym czasie jak rok 2020 musimy być gotowi absolutnie na wszystko!
17.12.2020

Wody Polskie: nowy rurociąg pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe

Nowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" ułożony pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe – obawia się prezes Wód Polskich (WP) Przemysław Daca.
16.12.2020

Wody Polskie rozbudują wały przeciwpowodziowe w Krośnie Odrzańskim

Wody Polskie podpisały z wykonawcą umowę na wzmocnienie zabezpieczenia przed powodzią Krosna Odrzańskiego w województwie lubuskim. Łączna długość wybudowanych i rozbudowywanych odcinków wałów nad Odrą wyniesie 6 kilometrów, a kanałów ulgi 2,5 kilometra. Całość znacząco podniesie stopień ochrony ponad 10 tysięcy mieszkańców i ich mienia oraz lokalnej infrastruktury. #StopPowodzi! Przekazanie placu budowy wykonawcy zadania jest zaplanowane na pierwszą połowę 2021 roku.
15.12.2020

W grudniu ruszą konsultacje nowych planów zarządzania powodzią w Polsce

W grudniu mają ruszyć konsultacje społeczne nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce - poinformowały we wtorek Wody Polskie. Nowe plany, oprócz np. dokończenia inwestycji na Odrze skupiać się mają bardziej na górnym odcinku Wisły.
08.12.2020

Kończy się remont XIV-wiecznego Kanału Dobrzyckiego

Jeszcze w tym miesiącu zakończą się prace przy umocnieniu brzegów i pogłębieniu Kanału Dobrzyckiego, łączącego jezioro Ewingi z Jeziorakiem - poinformowały Wody Polskie. Wykopany w XIV wieku kanał jest najstarszym tego typu obiektem hydrotechnicznym w kraju.
07.12.2020

WWF: Wody Polskie nielegalnie niszczą rzeki

Kolejny raz dewastowane są rzeki za pieniądze podatników. Tym razem działania Wód Polskich poszły dalej: zamiast usuwać skutki powodzi w sposób przemyślany i zaplanowany, regulują dorywczo odcinki rzek w zlewni Raby, czyli m.in. Tarnawkę, Krzyworzekę, Stradomkę i Uszwicę. Z rzek usuwany jest żwir, a brzegi umacniane są za pomocą m.in. opasek brzegowych i koszy siatkowo-kamiennych, które nie tylko szkodzą przyrodzie, ale nie zapewniają bezpieczeństwa w trakcie wylewów, przyspieszając spływ wody, a także zwiększając siłę fali powod
20.11.2020

Odpowiedź Wód Polskich na tekst NIK: Wody Polskie to więcej niż urząd

Niniejszy tekst stanowi odniesienie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do informacji zawartych w tekście, który ukazał się na stronach NIK.
22.10.2020

Wody Polskie - chaos u podstaw

Bez wystarczających środków finansowych, bez dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników, bez właściwej koordynacji procesu przejmowania zadań i majątku od samorządów oraz z zaniedbaniami w zarządzaniu. Tak według Najwyższej Izby Kontroli przebiegał proces tworzenia i organizacji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, co miało niekorzystny wpływ na ponad dwuletnie funkcjonowanie tej instytucji.
21.10.2020

Zakład wodociągów powinien informować o każdym zrzucie ścieków do Odry

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie powinien informować Wody Polski o każdym zrzucie ścieków do Odry – stwierdziły Wody Polskie po kontroli w zakładzie. Kilka tygodni temu zakład zrzucił do rzeki ścieki.
09.10.2020

Wody Polskie opracowały plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło prace nad projektem planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Tym samym nasz kraj znalazł się w gronie 10 państw europejskich, które stworzyły i przyjęły taki dokument planistyczny. Ma on wskazać najistotniejsze kierunki działań, które pomogą zapobiec kryzysowi wodnemu w Polsce.
06.10.2020

Ostrogi na żuławskim odcinku Wisły zmodernizowane

Wody Polskie ukończyły modernizację 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Remont wpłynie na usprawnienie warunków żeglugowych, zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego i ułatwi prowadzenie akcji lodołamania na tym odcinku Wisły.
01.10.2020

Zakończyła się odbudowa kolejnych ostróg na Wiśle

Kosztem 17,2 mln. zł Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbudowało 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły. Inwestycja została zrealizowana w ramach drugiego etapu programu kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.
30.09.2020

Modernizujemy oznakowanie nawigacyjne. Inwestycje Wód Polskich w Szczecinie

Do Szczecina dotarło 91 elementów oznakowania nawigacyjnego. Pławy wykorzystywane są do oznaczania torów w głównym i bocznym nurcie Jeziora Głębokie. Sprzęt ten ma niezwykle istotne znaczenie dla żeglugi śródlądowej w porze nocnej.
30.09.2020

Prezes Wód Polskich: Jedna nitka rurociągu pod dnem Wisły to za mało

Jedna nitka rurociągu, którą pod dnem Wisły mają być przesyłane nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", będzie miała zbyt niską wydajność. Część nieoczyszczonych ścieków trafi do Wisły – ocenił dziś prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.
29.09.2020

W ciągu 3 lat wbicie pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział dzisiaj we Włocławku, że w ciągu trzech lat należy się spodziewać wbicia pierwszej łopaty na budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Realizację tej inwestycji uznał za konieczną w kontekście przyszłości tamy we Włocławku.
28.09.2020

O śródlądowych inwestycjach Wód Polskich na EURO-TRANS

XVI edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej EURO-TRANS stała się miejscem merytorycznej debaty o wpływie transportu na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej, a także zmianie wzorców mobilności i modeli biznesowych oraz udziału transportu w gospodarce 4.0. Jednym z prelegentów był Wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś, który mówił o działaniach Wód Polskich na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej w dobie postępujących zmian klimatu.
22.09.2020

Supraski System Wodny dawniej i dziś

Już 250 lat temu supraski kronikarz, bazylianin ks. Mikołaj Radkiewicz, zastanawiał się nad ustaleniem daty powstania tego hydrotechnicznego obiektu w skład którego wchodzi 2,5 km kanału, grobla rozdzielająca kanał od rzeki i 7 ha staw młynowy. W kronice supraskiego zakonu ks. Radkiewicz pisał, że twórcą Systemu Wodnego był opat ks. Nikodem Szybiński, który zarządzał Supraślem i jego dobrami w latach 1635-1643. W źródłach historycznych kanał zwany był „Kopanicą” lub „Rzeką Kopaną”, staw młyński natomiast miejscowi określali jako
18.09.2020

Plany Wód Polskich w zakresie adaptacji do zmian klimatu

Szósta edycja Międzynarodowego Kongresu „EKO FORUM” stała się miejscem debaty o rozwoju gospodarki z użyciem nowoczesnych, pro-środowiskowych technologii. W trakcie wydarzenia Wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś przedstawił plany inwestycyjne Gospodarstwa dotyczące wzrostu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) a także szczegóły krajowego programu retencji korytowej, którego zadaniem jest poprawa bilansu wodnego na terenach rolnych. Część dotycząca gospodarowania wodami została zapoczątkowana ważną d
16.09.2020

Stanowisko Wód Polskich w sprawie zrzutu ścieków do Odry

Wody Polskie w Szczecinie w miniony weekend zostały zaalarmowane przez wędkarzy ze Szczecina o niebezpiecznie wyglądającym zrzucie ścieków komunalnych do Odry na wysokości ul. Zapadłej. Uwrażliwieni na takie działania, mając na uwadze do jak wielkich strat w środowisku może doprowadzić zrzut nieczystości do rzeki, podjęliśmy natychmiastowe działania mające na celu wyjaśnienie z jakiego powodu doszło do zdarzenia. Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy usprawiedliwienia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Miejska spółka zap
09.09.2020

Prezes Wód Polskich: pozwolenie na zastępczy rurociąg wydane w 18 godzin

Zaledwie 18 godzin trwało wydanie przez Wody Polskie stołecznemu MPWiK pozwolenie na budowę mostu pontonowego i zapasowego rurociągu – poinformował na Twitterze prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
08.09.2020

Wody Polskie są w stanie przyjąć każdy miliard złotych

Wody Polskie mają szereg prawie przygotowanych lub przygotowanych projektów, są w stanie przyjąć każdy miliard złotych, aby je realizować – powiedział w piątek szef tej instytucji Przemysław Daca. Wymienił m.in. zbiornik Wielowieś Klasztorna czy stopnie wodne poniżej Malczyc.
05.09.2020

Trwają remonty śluz w regionie wodnym Noteci

Wody Polskie, od momentu swojego powstania w 2018 roku, prowadzą sukcesywne prace modernizacyjne na unikatowych, często zabytkowych, obiektach hydrotechnicznych by ich użytkowanie było sprawne, a żegluga na szlakach wodnych stała się bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Jednym z takich szlaków jest region wodny Noteci, na którym PGW WP prowadzi inwestycje poprawiające warunki żeglugowe na kwotę ponad 20 mln zł.
04.09.2020

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rozwój śródlądowych dróg wodnych

Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Modernizacja potrwa od września 2020 do lipca 2023 r. W ramach dofinansowania, w ciągu niespełna trzech lat przeprowadzony zostanie szereg działań, które usprawnią funkcjonowanie trzech obiektów. Co ważne, inwestycje będą przyjazne dla środowiska naturalnego – na obiektach m.in. wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Łą
19.08.2020

Ruszyły prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.
06.08.2020

MGMiŻŚ: Wody Polskie na inwestycje wydały w ub.r. ponad 1 mld zł

Wody Polskie w 2019 roku prowadziły 226 zadań inwestycyjnych na kwotę ok. 1 mld 150 mln zł - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Dodała, że prace były prowadzone m.in. na 26 tys. km rzek.
23.07.2020

Wody Polskie chcą współpracy z samorządowcami. Tylko tak możemy skutecznie walczyć z zaśmiecaniem rzek!

W ubiegłym tygodniu Zarząd Zlewni w Koszalinie zorganizował spotkanie pt. Odpady komunalne w ciekach administrowanych przez PGW WP Zarząd Zlewni w Koszalinie. Problem z roku na rok jest coraz poważniejszy – śmieci jest coraz więcej, odczuwamy więc potrzebę informowania samorządów o ich obowiązkach wobec utrzymania porządku na terenie gmin, ale i w wodzie. Koszalińska konferencja jasno wyjaśniła jakie są kompetencje Wód Polskich, a jakie zadania własne gmin.
20.07.2020

Podpisanie umowy na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podpisało umowę na budowę wrót sztormowych na rzece Tudze.
08.07.2020

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na wyspie Ołowiance przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie prawie 80 mln zł zbudowała szczecińska Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na dolnej Wiśle.
30.11.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.