Nowy rurociąg odprowadzający ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" ułożony pod Wisłą może uszkodzić wały przeciwpowodziowe – obawia się prezes Wód Polskich (WP) Przemysław Daca.
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przesłał w środę list otwarty do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Wyraził w nim po raz kolejny kilka zastrzeżeń. Zwrócił uwagę, że budowa nowego układu przesyłowego powinny być zrealizowane niezwłocznie po wystąpieniu pierwszej awarii w ubiegłym roku. "W konsekwencji uchroniłoby ekosystem przed zrzutem ponad 10 mln metrów sześciennych surowych ścieków do Wisły" - wskazał.
Daca wyraził również obawy dotyczące bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych prawobrzeżnej Warszawy. Rurociąg został wykonany metodą przewiertu, co może doprowadzić do "negatywnego wpływu instalacji na ich szczelność oraz stabilność".
Pod znakiem zapytania stoi w ocenie Wód Polskich wydajność przesyłu nowego rurociągu. "Zastosowano stalowy kolektor o średnicy 1200 mm gwarantujący przepływ teoretycznie do 3,5 m/s. Jednak w związku z zawartością w ściekach znacznych ilości frakcji mineralnych oraz części stałych obliczeniowy parametr maksymalnej przepustowości 3,5 m/s jest według naszych doświadczeń, nieosiągalny" – napisał Daca.
Wskazał, że jedna nitka instalacji nie zapewni prawidłowego przesyłu całości ścieków. "Podczas pogody deszczowej lub podczas roztopów śniegu, jak również podczas godzin szczytowych, może dochodzić do zrzutów nieoczyszczonych ścieków kolektorem burzowym" do Wisły.
Prezes przypomniał również, że decyzja wydana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (z dnia 7 września 2020 r.), nie zwalniała MPWiK z uzyskania niezbędnych zezwoleń, pozwoleń wynikających z przepisów ustawy Prawo wodne, w szczególności, gdy jej przedmiotem jest wykonanie nowego obiektu budowlanego.
W opinii WP decyzja PINB upoważnia inwestora do prowadzenia prac w celu ratowania życia i zdrowia nie ma ona zastosowania w przypadku rozwiązania trwałego, o charakterze wieloletniego użytkowania.
Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka" doszło 29 sierpnia. Od tego czasu do 27 października MPWiK zrzuciło do Wisły – według Wód Polskich – ponad 10 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Norweski przewoźnik otrzymał pierwszy statek PCTC zgodny z nowymi przepisami bezpieczeństwa IMO
W Peru rozpoczęto budowę fregaty. To kolejne z serii przedsięwzięć w ramach rozwoju floty i branży okrętowej
Drugi okręt podwodny dla sił morskich Hiszpanii zwodowany. Tak się prezentuje
Ulstein woduje kolejny statek, którego kadłub zbudował CRIST. Tak prezentuje się Nexans Electra
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
W Turcji ruszyła budowa pierwszego okrętu logistycznego dla sił morskich Portugalii