• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Małopolskie. Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj

gm

27.09.2022 13:42 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Małopolskie. Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj

Partnerzy portalu

Małopolskie. Wody Polskie zbudują suchy zbiornik, aby zabezpieczyć gminę Kłaj - GospodarkaMorska.pl

Kosztem prawie 3 mln zł powstanie suchy zbiornik na rzece Tusznica w gminie Kłaj (woj. małopolskie), który zwiększy bezpieczeństwo powodziowe tego obszaru. We wtorek Wody Polskie podpisały umowę z wykonawcą zadania. Jego ukończenie przewidziano w drugiej połowie 2023 r.

Jak poinformowała dyr. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora podczas podpisania umowy w Kłaju, inwestycja zakłada wykorzystane naturalnego ukształtowania terenu doliny Tusznicy. Zbudowane zostaną tam dwie zapory ziemne (boczna i czołowa) wraz z niezbędnymi urządzeniami. Nowy zbiornik podczas powodzi będzie mógł zgromadzić ponad 155 tys. m sześc. wody.

W ramach zadania zaplanowano także przełożenie mediów przebiegających w obrębie planowanego zbiornika poza zasięg piętrzenia.

„Użytkowanie zbiornika będzie polegało na jego napełnianiu wyłącznie w sytuacji ryzyka powodzi, gdy woda nie pomieści się w korycie rzeki. Zostanie ona wtedy zatrzymana przez zaporę i zmagazynowana w suchym zbiorniku” - wyjaśniła przedstawicielka Wód Polskich.

Jak przypomniała, tereny zabudowane położone wzdłuż potoku Tusznica są zalewane podczas wiosennych i letnich wezbrań potoku.

Według przedstawicieli RZGW realizacja inwestycji zwiększy ochronę przeciwpowodziową w dolinie potoku Tusznica. „Prace są konieczne ze względu na ochronę życia i mienia mieszkańców oraz lokalnej infrastruktury w obszarze oddziaływania zbiornika” - wskazano.

Zgodnie z planami prace zakończą się w drugiej połowie 2023 r. Inwestycja jest realizowana ze środków własnych Wód Polskich.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.