• <

Wynik wyszukiwania - "Rio de Janeiro" - Wiadomości

ME w klasie 49er – Malzacka i Jankowiak czwarte we Francji

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły w La Grande Motte we Francji czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49erFX. Na dziewiątej pozycji w klasie 49er zakończyli regaty Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki.
12.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Polacy zaczynają mistrzostwa Europy. Stawką medale i nominacja na igrzyska

We wtorek 7 maja, we francuskim La Grande Motte rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie 49er i 49erFX. W tej pierwszej srebrnego medalu zdobytego rok temu bronić będą Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, ale stawka tych regat jest dużo większa. Aż trzy polskie załogi rywalizują bowiem o imienną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
06.05.2024

Hiszpańskie media: Iran zwiększa swoje wpływy polityczne i wojskowe w Ameryce Południowej

Znaczenie polityczne Iranu rośnie w Ameryce Południowej, gdzie Teheran może liczyć także na przychylność dla swoich sił wojskowych - odnotowują w środę hiszpańskie media.
18.04.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Polskie żeglarki w czwartej „10” w Argentynie

Polskie żeglarki plasują się po trzech dniach odbywających się w argentyńskiej miejscowości Mar del Plata mistrzostw świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 w czwartej „10”. W stawce 102 zawodniczek z 47 krajów Wiktoria Gołębiowska zajmuje 31, a Agata Barwińska 38. lokatę.
08.01.2024

Asia Break Bulk i CSL Shipping nawiązują strategiczne partnerstwo

Spółka zależna Grupy COLI, Asia Break Bulk, nawiązała strategiczne partnerstwo z CSL Shipping (Chiny). CSL i ABB będą ściśle współpracować w celu wprowadzenia na rynek wielozadaniowego przewoźnika CSL Jian Yang Hua Qing. Statek posiada 2 dźwigi 250 mt do załadunku ładunków typu breakbulk, heavy lift i project cargo.
21.12.2023

CMA CGM odbiera statki na LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghau Shipbuilding dostarczyła CMA CGM kontenerowiec CMA CGM Bahia. Jednostka jest kolejną napędzaną LNG.
09.12.2023

W brazylijskich portach odbędzie się "operacja wojskowa przeciwko gangom narkotykowym"

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział w czwartek rozpoczęcie „wielkiej operacji wojskowej przeciwko gangom narkotykowym”, która wobec „ogromnego nasilenia przemocy z ich strony” zostanie przeprowadzona m.in. w głównych portach i na terenie lotnisk w całym kraju.
03.11.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Będą szukać aż do skutku. Koniec kolejnej misji poszukiwawczej Orła

Wczoraj nad ranem zakończyły się poszukiwania zaginionego w czasie II wojny światowej okrętu ORP Orzeł. Była to już dziesiąta ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Niestety - i tym razem misja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
28.08.2023

Olimpijski ceremoniał i regaty w deszczu i gradzie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w żeglarstwie

Z wielką pompą rozpoczęła się w środę w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizuje 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. Medaliści wyłonieni zostaną w sobotę. Z kolei w dniach 15-19 sierpnia na tym akwenie rywalizować będą przedstawiciele klas Optimist i L’Equipe.
09.08.2023

Na tropie ORP Orzeł. Wyrusza kolejna wyprawa celem odnalezienia słynnego okrętu podwodnego

Już po raz dziesiąty jest organizowana ekspedycja "Santi. Odnaleźć Orła". Celem jej uczestników jest odkrycie, gdzie spoczywa wrak najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego z czasów II wojny światowej, ORP Orzeł. Obecnie jest to jedna z największych tajemnic w historii polskiej Marynarki Wojennej.
24.07.2023

Olimpijski test polskich żeglarzy w Marsylii

Polscy żeglarze jak na razie, poza jednym wyjątkiem, nie odgrywają pierwszoplanowej roli w regatach Paris 2024 Test Event. Oficjalny przedolimpijski test odbywa się na akwenie igrzysk w Marsylii. Najlepiej z Polaków spisuje się Maks Żakowski który w klasie Formula Kite plasuje się na 5 miejscu i po trzech dniach ścigania liczy się w walce o medale.
12.07.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Francuzi aresztują "pasażerów" przemycających 95 kg kokainy podczas rejsu Costa Cruise

Francuskie władze potwierdzają, że zatrzymały cztery osoby, które płynęły na pokładzie statku wycieczkowego pod pozorem turystów, ale w rzeczywistości były wynajętymi brazylijskimi przemytnikami narkotyków przewożącymi duże ilości kokainy. Choć nie jest to pierwsza próba przemytu podjęta przez brazylijskie kartele narkotykowe, wydaje się, że jest to największa jak dotąd ilość kokainy przechwycona ze statku wycieczkowego.
21.05.2023

PŚ w kajakarstwie – pierwszy sprawdzian na Węgrzech

Po wielu miesiącach przygotowań polska reprezentacja w czwartek w Szegedzie wystartuje w zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie. Do rywalizacji wróciła Dorota Borowska, na Węgrzech zabraknie natomiast wicemistrzyni olimpijskiej Marty Walczykiewicz.
09.05.2023

Światowy Dzień Wody. Fundusze Norweskie umożliwiają ograniczenie zanieczyszczenia środowiska wodnego

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w celu uświadomienia jak dużym problemem jest brak dostępu do czystej wody pitnej i jak ważna jest prawidłowa gospodarka wodna. Projekty polskich przedsiębiorców mogące przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego i jego bezpośredniego otoczenia otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”.
22.03.2023

Brazylia udostępnia swoje porty irańskim okrętom. Izrael protestuje

Izraelskie władze skrytykowały rząd Brazylii za przyznaniu miejsca do cumowania dwóm irańskim okrętom wojennym, pomimo sankcji nakładanych na ten kraj. Wezwały rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy do ich odesłania.
03.03.2023

Zbliża się koniec telenoweli pt. "Lotniskowiec São Paulo". Brazylijska marynarka wojenna chce zatopić pechową jednostkę

Brazylijska Marynarka Wojenna potwierdziła, że zamierza przeprowadzić kontrolowane zatopienie wycofanego z eksploatacji lotniskowca São Paulo na wodach brazylijskich. Nie ujawniono dokładnego terminu ani miejsca zatopienia, ale oczekuje się, że po ostrzeżeniu, że okręt jest poważnie zagrożony utratą stabilności i pływalności.
06.02.2023

Damen i Compagnie Maritime Monegasque ogłaszają dwuletni kontrakt na FCS 7011 w Brazylii

Damen Shipyards i Compagnie Maritime Monégasque (CMM) ogłosiły podpisanie dwuletniego kontrakt na wsparcie offshore dla Damen Fast Crew Supplier (FCS) 7011 Aqua Helix. Statek będzie przewoził personel na i z platform morskich w ramach wsparcia projektu likwidacji złóż ropy naftowej i gazu. Aqua Helix przybył do Brazylii 26 stycznia, gdzie został powitany ceremonią na Pier Mauá w Rio de Janeiro.
03.02.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

"Times" przypomina historię ORP Orzeł

Informując o filmie "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta, który niedługo będzie dostępny w serwisach streamingowych w Wielkiej Brytanii, brytyjski dziennik "Times" przypomniał przy okazji historię okrętu ORP Orzeł i tego tajemnicze zaginiecie.
12.01.2023

Partner firmy Damen otwiera nowe biuro na Karaibach

LINEAL Engineering otworzyła nowy punkt w Barranquilla, na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Od momentu założenia przedsiębiorstwa pięć lat temu, jej siedziba znajdowała się w stolicy kraju, Bogocie, co było idealnym miejscem do obsługi klientów rządowych, w tym marynarki wojennej. Kolejne biuro umożliwi zapewnienie wyższego poziomu usług dla klientów z sektora prywatnego.
11.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Wypadek opuszczonego frachtowca zwrócił uwagę na brazylijskie cmentarzysko statków

Brazylijska zatoka, która niegdyś była domem dla rozległych lasów namorzynowych i schronieniem dla dziesiątków gatunków zwierząt morskich, dzisiaj jest wyjętym spod prawa cmentarzyskiem statków i tykającą bombą biologiczną.
01.01.2023

W Montrealu rozpoczyna COP 15 - dwutygodniowy szczyt ONZ ws. bioróżnorodności

Stolica kanadyjskiej prowincji Quebec jest miejscem rozpoczęto dziś szczytu ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15. Podczas obrad, które potrwają do 19 grudnia, 192 państwa mają uzgodnić porozumienie w sprawie ochrony różnorodności biologicznej.
07.12.2022

W przyszłym roku Brazylia organizuje pierwsze przetargi dla offshore wind

Ameryka Północna znajduje się coraz częściej w centrum zainteresowania globalnych inwestorów działających w morskiej energetyce wiatrowej. Takie kraje jak Brazylia chcą wykorzystać szanse płynące z rozwoju offshore wind na wodach oceanu. W przyszłym roku w tym kraju zostanie przeprowadzone pierwsze postępowania przetargowe dla wyznaczonych lokalizacji.
14.11.2022

Dwukrotny mistrz olimpijski w żeglarskiej klasie 470 Belcher kończy karierę

Australijski żeglarz Mat Belcher, który w klasie 470 wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal olimpijski, zdecydował się zakończyć karierę i nie będzie się przygotowywał do startu w igrzyskach w Paryżu.
20.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Polscy dyplomaci w Szkocji chcą upamiętnić Orła i inne okręty

Kampanię informacyjną na temat okrętu podwodnego ORP Orzeł i współpracy marynarek wojennych Polski i Wielkiej Brytanii w II wojnie światowej przygotowują dyplomaci z Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. W planie jest film dokumentalny i budowa makiety okrętu.
29.06.2022

Zatonięcie ORP „Orzeł” – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia w tajemniczych okolicznościach okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.
29.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Od świąt ponad 800 zakażonych osób na wycieczkowcach w Brazylii

Od Świąt Bożego Narodzenia do czwartku na wycieczkowcach pływających u brzegów Brazylii potwierdzonych zostało w sumie ponad 800 infekcji koronawirusem - oszacowały służby medyczne tego południowoamerykańskiego kraju.
07.01.2022

Tokio 2020. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar wicemistrzyniami olimpijskimi w żeglarskiej klasie 470!

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, czyli polska załoga w żeglarskiej klasie 470 wywalczyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio! Polki uległy tylko załodze brytyjskiej, Hannah Mills i Eilidh McIntyre.
04.08.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

ME w klasie RS:X – czworo polskich żeglarzy na starcie w Vilamourze

Czworo polskich żeglarzy stanie we wtorek w portugalskiej Vilamourze na starcie mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie są Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), którzy rywalizować będą na igrzyskach w Tokio.
08.03.2021

25. rocznica powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata

10 lutego 2021 roku mija 25 lat od powrotu ORP „Iskra" z rejsu dookoła świata. Okręt wrócił na 70. urodziny Gdyni. Rejs trwał 300 dni (301 licząc linię zmiany daty). W tym czasie przebył 37 739,9 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. To doskonała okazja aby powspominać. A jak to widzą po 25 latach ówczesny dowódca okrętu i jego zastępca, a także podchorążowie, którzy brali udział w rejsie, znajdziecie poniżej.
11.02.2021

Maersk pozwany za korupcję z udziałem Petrobras

Brazylijscy prokuratorzy złożyli pozew cywilny przeciwko duńskiemu gigantowi morskiemu Maersk, zarzucając mu działania korupcyjne, w związku z zabezpieczeniem kontraktów żeglugowych z państwowym gigantem naftowym Petrobras.
21.12.2020

ME w klasie RS:X - brąz Klepackiej, srebro Manowieckiego!

Zofia Klepacka brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie RS:X. Srebrny medal w rywalizacji juniorów wywalczył Kamil Manowiecki. Regaty odbyły się w portugalskiej Vilamourze.
28.11.2020

Klepacka awansowała w Portugalii na trzecią pozycję

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) awansowała w czwartek w rozgrywanych w Vilamourze mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X z czwartego na trzecie miejsce. W środę z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który złamał żebro.
26.11.2020

ME w klasie RS:X – spadek Klepackiej na czwartą pozycję, Myszka się wycofał

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) spadła w środę z drugiego na czwarte miejsce rozgrywanych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. Z regat w Portugalii wycofał się Piotr Myszka – u żeglarza AZS AWFiS Gdańsk podejrzewa się złamanie żebra.
25.11.2020

ME w klasie RS:X – Klepacka druga, Myszka ósmy po pierwszym dniu

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie, a Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) ósme miejsce po pierwszym dniu rozgrywanych w Vilamourze mistrzostwach Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W Portugalii ściga się 88 żeglarzy z 26 państw.
24.11.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Koniec ME w klasie Laser - Agata Barwińska z brązem, srebro Filipa Ciszkiewicza

Agata Barwińska (MOS Iława) brązową medalistką mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial. Wśród mężczyzn, w nieolimpijskiej klasie Laser Radial srebrny medal wywalczył Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a brąz w kategorii do lat 21 zdobył Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). W klasie Laser Standard Polacy bez sukcesów. Mistrzowskie regaty od czwartku odbywały się w Gdańsku.
14.10.2020

Polacy w wyścigach finałowych ME w klasie Laser

Mistrzostwa Europy w Gdańsku to już trzecia żeglarska impreza tej rangi, która odbywa się w Polsce. Wcześniej w Pucku rozegrano mistrzostwa Europy w kitesurfingu, a w Gdyni rywalizowali żeglarze w olimpijskiej klasie Finn. Teraz zaś, w gdańskich Górkach Zachodnich o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu rywalizują żeglarze i żeglarki w olimpijskich klasach Laser Standard (mężczyźni) i Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Do Gdańska przyjechało wielu znakomitych żeglarzy, wśród których nie b
10.10.2020

ME w klasie Laser - świetny dzień Polaków

Dobry dzień polskich żeglarzy w mistrzostwach Europy klasy Laser, które odbywają się w Gdańsku. W klasie Laser Radial, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn biało-czerwoni zajmują medalowe pozycje. W klasie Laser Standard Polacy poza czołówką, ale powoli pną się do góry w klasyfikacji generalnej.
09.10.2020

Polacy nierówno w pierwszym dniu ME klasy Laser

Lorenzo Chiavarini w klasie Laser Standard, Anne Marie Rindom w klasie Laser Radial kobiet i Filip Ciszkiewicz w klasie Laser Radial mężczyzn – to liderzy po pierwszym dniu mistrzostw Europy klasy Laser. Regaty rozgrywane są w Gdańsku na ujściu Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich.
09.10.2020

ME w klasie Laser – polscy żeglarze na dalszych pozycjach

Lorenzo Chiavarini w klasie Laser Standard, Anne Marie Rindom w klasie Laser Radial kobiet i Filip Ciszkiewicz w klasie Laser Radial mężczyzn – to liderzy po pierwszym dniu mistrzostw Europy klasy Laser. Regaty rozgrywane są w Gdańsku na ujściu Wisły Śmiałej w Górkach Zachodnich.
08.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Medaliści olimpijscy i multimedaliści mistrzostw świata na starcie ME w klasie Laser

Już jutro w Gdańsku rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasie Laser. Do Górek Zachodnich przyjechały wielkie sławy światowego żeglarstwa, na starcie nie zabraknie mistrzów olimpijskich, multimedalistów mistrzostw świata i Europy. W klasie Laser Radial zobaczymy wszystkie medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
07.10.2020

Nowy raport ONZ: Zrównoważone rybołówstwo szansą na zachowanie bioróżnorodności oceanów

Nowy raport opublikowany przez ONZ „Global Biodiversity Outlook 5” wskazuje, że żaden z uzgodnionych 10 lat temu celów na rzecz ochrony bioróżnorodności na świecie nie został w pełni osiągnięty. Naturalne siedliska dzikich zwierząt nadal zanikają, postępuje wylesianie i zanieczyszczenie środowiska, a ogromna liczba gatunków pozostaje zagrożona wyginięciem w wyniku naszej działalności. Autorzy raportu apelują: dużym zagrożeniem dla bioróżnorodności oceanów są połowy ryb i owoców morza prowadzone w sposób niezrównoważony i nawołują
01.10.2020

Jak przeciętny Kowalski może zatrzymać katastrofę klimatyczną? 5 najgorszych pytań o klimat

Kilka tygodni temu aktywiści Extinction Rebellion podjęli strajk głodowy pod TVP, chcąc zwrócić uwagę na kluczową rolę mediów (przede wszystkim tych mających największy zasięg i misję do spełnienia, czyli mediów publicznych) w informowaniu społeczeństwa o kryzysie klimatycznym. A zaledwie kilka dni temu – działacze z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – podczas swojego marszu skrytykowali media za brak zainteresowania tym tematem w czasie pandemii: „gdy zamilkły echa naszych strajków, wy też zamilkliście”. Trudno nie przyznać im
29.09.2020

ME w klasie Finn – triumf Węgra Berecza, Kula 16. w Gdyni

Węgier Zsombor Berecz został w Gdyni mistrzem Europy w olimpijskiej klasie Finn. To pierwszy triumf w tej imprezie 34-letniego żeglarza. Drugi był Brytyjczyk Giles Scott, a trzeci Hiszpan Joan Cardona Mendez. Najlepszy z Polaków Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 16. lokatę.
06.09.2020

ME w klasie Finn - gdyński wiatr przetasował stawkę

Drugi dzień rozgrywanych w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days mistrzostw Europy w klasie Finn przyniósł spore zmiany w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie stracił broniący tytułu Brytyjczyk Giles Scott, a nowym liderem został Hiszpan Alejandro Muscat. Najlepszy z Polaków Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) poprawił się o dwie opozycje i jest 22.
04.09.2020

Finał 14. edycji kampanii „Pływam bez promili”

W Polsce co roku w wypadkach nad wodą ginie kilkaset osób. Ryzyko utonięcia jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej. Dlatego powstała kampania “Pływam bez promili”, która od 14 lat edukuje Polaków na temat bezpieczeństwa nad wodą, a tegoroczne działania kampanii spotkały się z dużym zainteresowaniem.
03.09.2020

VGSD 2020 - Giles Scott prowadzi po pierwszym dniu ME w klasie Finn

Reprezentanci Wielkiej Brytanii zdominowali rywalizację w pierwszym dniu mistrzostw Europy w klasie Finn, które odbywają się w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Prowadzi Giles Scott, a drugi jest Henry Wetherell. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia), który zajmuje 24 miejsce.
03.09.2020

42 żeglarzy z 23 krajów ścigać się będzie w Gdyni

42 żeglarzy z 23 krajów rozpocznie w środę rywalizację w Gdyni w mistrzostwach Europy w klasie Finn. W tym gronie jest ośmiu Polaków. Regaty potrwają do niedzieli, w planie jest 10 wyścigów. Ścigać się będą także zawodnicy do lat 23 oraz w kategorii Masters – powyżej 40 lat.
01.09.2020

Brązowy medalista mistrzostw Polski klasy Laser Standard nie zamierza kończyć z żeglowaniem

42-letni Maciej Grabowski, który zdobył w Gdyni brązowy medal mistrzostw Polski w klasie Laser Standard, nie zamierza kończyć z żeglowaniem. "Kiedyś postanowiłem, że tak długo będę pływał, aż wywalczę 15 tytuł, zatem mój czas jeszcze nie nadszedł" - przyznał PAP 14-krotny mistrz kraju.
31.08.2020

Liderzy w klasie Micro: rywale pokazali dziś lwi pazur

W czwartek w regatowe szranki w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanęli żeglarze w klasie Micro. Po trzech wyścigach Pucharu Europy na czele znajduje się dziewięciokrotny mistrz świata Piotr Tarnacki (77 Racing Club Gdańsk), który pływa razem z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem.
27.08.2020

Pierwszy dzień Volvo Gdynia Sailing Days bez wiatru

Pierwszy dzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days stał pod znakiem pięknej słonecznej pogody. Aura dopisała jednak tylko w połowie, zabrakło bowiem głównego żeglarskiego elementu, czyli wiatru. Z tego względu w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist.
18.08.2020

Żeglarz Piotr Myszka: trudniej zdobyć mistrzostwo Polski niż świata

Mistrz Polski w klasie RS:X Piotr Myszka przyznał, że krajowe regaty trudniej czasami wygrać niż mistrzostwa świata. „Kiedy zwyciężałem w tych ostatnich zawodach, nie udawało mi się w tym samym roku triumfować w mistrzostwach Polski” – przyznał PAP żeglarz AZS AWFiS Gdańsk.
24.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Skrzypulec i Ogar-Hill z olimpijską nominacją w żeglarskiej klasie 470

Rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) uzyskały nominację zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego do startu w igrzyskach w Tokio. Utrzymano także pozostałe olimpijskie imienne kwalifikacje.
11.06.2020

Jakiej łódki potrzebują niepełnosprawni?

W szkoleniu żeglarzy z niepełnosprawnościami obowiązuje dziś zasada: to co dobre dla mistrzów, musi być dobre dla początkujących amatorów. Najważniejsza jest bowiem logistyka i prostota sprzętu wykorzystywanego w żeglarstwie osób niepełnosprawnych.Grzegorz Prokopowicz, trener polskiej kadry żeglarzy niepełnosprawnych wyjaśnia zalety stosowania takich reguł.
28.05.2020

ORP Orzeł - reportaż słuchowiskowy

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. W ostatnią sobotę wyemitowany został premierowy odcinek z cyklu reportaży słuchowiskowych poświęconych dziejom tej legendarnej jednostki.
25.05.2020

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu ORP Orzeł

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z okazji wyjątkowej rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, mające siedzibę w Cielimowie koło Gniezna, we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskie
22.05.2020

Pracownicy zaczynają chorować w najbardziej uczęszczanym porcie w Brazylii

Pandemia koronawirusa dotarła już do jednego z najbardziej ruchliwych węzłów żeglugowych w Ameryce Łacińskiej.
13.05.2020

22 marca Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowym Dniem Wody

22 marca kraje nadbałtyckie obchodzą, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na znaczenie transportu morskiego i bezpieczeństwa na morzu, na ochronę środowiska i na problemy ludzi związanych z morzem.
22.03.2020

Dwie nominacje PZŻ na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) zostali nominowani przez Polski Związek Żeglarski do startu w igrzyskach olimpijskich w windsurfingowej klasie RS:X. W Tokio rywalizować będzie 27 deskarek i 25 deskarzy.
20.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

MŚ w klasie RS:X – Tarnowski piąty, Klepacka siódma, triumf Holendrów

Paweł Tarnowski zajął piąte, a Zofia Klepacka siódme miejsce w mistrzostwach świata w żeglarskiej windsurfingowej klasie RS:X. W australijskim Sorrento na najwyższym stopniu podium stanęli Holendrzy - Lilian de Geus i broniący tytułu Kiran Badloe.
29.02.2020

MŚ w klasie RS:X – czworo Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Czworo Polaków zakwalifikowało się do wyścigu medalowego mistrzostw świata w żeglarskiej windsurfingowej klasie RS:X w australijskim Sorrento. W czołowych "10" znaleźli się: Zofia Klepacka, Maja Dziarnowska, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański.
28.02.2020

Polki rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) rozpoczynają jutro rywalizację w mistrzostwach świata klasy Laser Radial. Regaty odbędą się w Melbourne, a ich gospodarzem będzie Sandringham Yacht Club.
24.02.2020

Relacja z MŚ w klasie Laser Standard z udziałem Polaków w Melbourne

Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) zajął 38. miejsce w mistrzostwach świata w olimpijskiej klasie Laser Standard. Jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz był 45., a triumfował Niemiec Philipp Buhl. W Melbourne rywalizowało 124 żeglarzy z 45 krajów.
16.02.2020

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali do wyścigów finałowych mistrzostw świata klas 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński awansowali do wyścigów finałowych mistrzostw świata klas 49er, 49erFX i Nacra 17. Regaty rozgrywane są w australijskim mieście Geelong. W złotej grupie ścigać się będzie najlepszych 25 załóg.
12.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Sześciokrotny olimpijczyk w żeglarstwie Grek Bountouris w stanie krytycznym

Grek Anastasios Bountouris, sześciokrotny uczestnik igrzysk i brązowy medalista olimpijski w żeglarstwie z Moskwy (1980) miał wypadek motocyklowy w Atenach i jest w krytycznym stanie. 65-latek doznał obrażeń głowy i klatki piersiowej - poinformowały greckie media.
21.01.2020

Polscy żeglarze blisko olimpijskiej kwalifikacji MŚ w klasie 49er [wideo]

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er awansowali na 10. miejsca rozgrywanych w Auckland żeglarskich mistrzostw świata. Regaty zakończą się w niedzielę, a Polacy są blisko uzyskania kwalifikacji na igrzyska.
07.12.2019

Wielkie brazylijskie nadzieje koncernu BP wciąż bez realizacji

To miał być wielki brazylijski przełom dla koncernu BP, na jednym z najbardziej popularnych miejsc wydobycia ropy. Jednak dwa lata po nabyciu praw do odwiertów na bloku głębinowym Peroba firma wciąż nie znalazła prawdziwie opłacalnego złoża węglowodorów.
01.10.2019

MŚ w klasie RS:X: Dwoje Polaków w sobotnim wyścigu medalowym

Dwoje polskich żeglarzy wystąpi w sobotę w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) nie mają jednak szans na podium.
27.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Myszka nie utrzymał na Gardzie trzeciej pozycji

Piotr Myszka nie utrzymał w czwartek w rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostwach świata w windsurfingowej klasie RS:X trzeciej pozycji. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk spadł na szóste miejsce. Najlepsza z Polek Zofia Klepacka (Legia Warszawa) jest ósma.
27.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Awans Myszki na trzecią pozycję, spadek Klepackiej

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) awansował z siódmego na trzecie miejsce rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Spadek zanotowała trzecia po pierwszym dniu Zofia Klepacka – żeglarka Legii Warszawa jest ósma.
26.09.2019

MŚ w klasie RS:X: Klepacka trzecia po pierwszym dniu na Gardzie

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje trzecie miejsce po pierwszym dniu rozgrywanych na włoskim jeziorze Garda mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. W rywalizacji mężczyzn Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) plasuje się siódmej pozycji.
25.09.2019

Tokio: Trzecie lokaty Polaków w klasach 49er i RS:X w regatach przedolimpijskich (wideo)

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli trzecie miejsce w klasie 49er w żeglarskich regatach przedolimpijskich w Enoshimie. Na najniższym stopniu podium w windsurfingowej klasie RS:X stanął także ich klubowy kolega Piotr Myszka.
21.08.2019

Tokio: Komplet polskich deskarzy w wyścigu medalowym regat przedolimpijskich

Polscy żeglarze w komplecie wystąpią w środę w wyścigu medalowym w klasie RS:X regat przedolimpijskich w Enoshimie. Szansę na drugą lokatę ma Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). W klasie 49er na podium powinni stanąć Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS).
20.08.2019

Tokio: Polska załoga druga w klasie 49er w regatach przedolimpijskich

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują w klasie 49er drugie miejsce po trzecim dniu żeglarskich regat przedolimpijskich w Enoshimie. Prowadzenia w klasie 470 nie utrzymały Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń).
19.08.2019

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Porcie Gdynia. Dowódca okrętu zaprasza na pokład (foto, wideo)

Cisne Branco – brazylijska fregata żaglowa, od środy cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia. To flagowy okręt Marynarki Wojennej Brazylii. Żaglowiec w czwartek został udostępniony zwiedzającym. Z naszą kamerą odwiedziliśmy tę niezwykłą jednostkę.
08.08.2019

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinie do Gdyni

W środę, 7 sierpnia, do Portu w Gdyni wejdzie brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco. Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) 7 sierpnia w godzinach porannych. To pierwsza wizyta jednostki w Gdyni.
05.08.2019

MŚ w żeglarstwie: Polki daleko w klasie Laser Radial, sukces Dunki Rindom

Agata Barwińska (MOS SSW Iława) była 22., a Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) uplasowała się na 49. pozycji w zakończonych w japońskim Sakaiminato mistrzostwach świata w żeglarskiej klasie Laser Radial.
25.07.2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Gdynia 2019

To będzie największa i najbardziej prestiżowa impreza w historii polskiego żeglarstwa – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Od poniedziałku do piątku w Gdyni w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata rywalizować będzie 409 zawodników z 66 państw. Biało-czerwoni wystąpią we wszystkich dziewięciu konkurencjach. W niedzielę o 18.30 rozpocznie się ceremonia otwarcia zawodów.
12.07.2019

Norwegian Getaway w Porcie Gdynia. To najdłuższy wycieczkowiec w historii polskich portów (foto, wideo)

Ma ponad 325 m długości, zabiera na pokład prawie 4 030 pasażerów, jest luksusowy i elegancki. To Norwegian Getaway – największy wycieczkowiec tego sezonu w Porcie Gdynia i najdłuższy statek pasażerski, jaki kiedykolwiek zawinął do polskich portów. Jednostka zacumowała w czwartek przy Nabrzeżu Francuskim.
27.06.2019

PŚ w żeglarstwie: Myszka liderem przed wyścigiem medalowym w Marsylii

Żeglarz Piotr Myszka zajmuje pierwsze miejsce w klasie RS:X po czwartym dniu rywalizacji w finałowych zawodach Pucharu Świata w Marsylii i wystąpi w sobotnim wyścigu medalowym. W klasie 49er FX na drugiej pozycji są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
08.06.2019

Grupa Fracht uruchamia nowe biura w Brazylii

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia obecność i rozwija ofertę dla klientów w Ameryce Południowej. W tym roku firma uruchomiła już dwa nowe biura w kluczowych regionach przemysłowych Brazylii - Rio de Janeiro i Salvador, stolicy Bahii.
31.05.2019

Dzień Dziecka z Portem Gdańsk

Rozgrywki piłkarskie, piknik rodzinny, warsztaty kreatywne – to tylko kilka z atrakcji, które na Dzień Dziecka przygotował Port Gdańsk. Wstęp oraz atrakcje są darmowe.
30.05.2019

ME w żeglarstwie - podwójny sukces Polaków w klasie Laser Radial

Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) zdobył złoty, a Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) srebrny medal żeglarskich mistrzostw Europy w nieolimpijskiej klasie Laser Radial, które zakończyły się w sobotę w Porto.
25.05.2019

Aleksander Arian umocnił się na prowadzeniu ME klasy Laser

Aleksander Arian wygrał dwa czwartkowe wyścigi i umocnił się na prowadzeniu mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Drugi nadal jest natomiast Marcin Rudawski. Z kolei słabszy dzień mają za sobą Polacy w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
25.05.2019

ME w żeglarstwie: W klasie Laser Radial nadal Polacy na czele

Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów) utrzymał prowadzenie, a Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial, które odbywają się w Porto. Pierwszy z Polaków wygrał oba czwartkowe wyścigi.
24.05.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

ME w żeglarstwie - Polacy na prowadzeniu w Laser Radial

Aleksander Arian utrzymał prowadzenie, a Marcin Rudawski awansował z czwartej na drugą pozycję w żeglarskich mistrzostwach Europy w klasie Laser Radial, które odbywają się w portugalskim Porto.
23.05.2019

Aleksander Arian liderem ME klasy Laser Radial, młodzi też w czołówce

Aleksander Arian został liderem, a Marcin Rudawski awansował na czwartą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski jest trzeci, a Dominika Raszka piąta po 2. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
22.05.2019

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli 6. miejsce w ME w klasie 49er

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) zajęli szóste miejsce (dziewiąte w klasyfikacji ogólnej) w otwartych mistrzostwach Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które w dniach 13-19 maja odbyły się w Weymouth w Wielkiej Brytanii.
20.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

ME w żeglarstwie: Szóste miejsce Przybytka i Kołodzińskiego w Weymouth

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajęli w Weymouth szóste miejsce mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie 49er. Zwyciężyli Brytyjczycy Dylan Fletcher i Stuart Bithell, przed rodakami Jamesem Petersem i Fynnem Sterrittem.
20.05.2019

Dwie polskie załogi w złotych grupach ME klas 49er, 49erFX i Nacra 17

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) awansowali do złotych grup po pierwszej fazie mistrzostw Europy klas 49er, 49erFX i Nacra 17, które od poniedziałku 13 maja odbywają się w Weymouth w Wielkiej Brytanii.
16.05.2019

Za nami kolejny dzień mistrzostw Europy w klasie Finn

Piotr Kula zajmuje trzydzieste drugie, a Krzysztof Stromski pięćdziesiąte drugie miejsce po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach.
16.05.2019

Polacy rozpoczęli walkę w mistrzostwach Europy klasy Finn

Piotr Kula zajmuje dwudzieste piąte, a Krzysztof Stromski pięćdziesiąte pierwsze miejsce po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach.
15.05.2019

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.
15.05.2019

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
13.05.2019

ME klasy 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar awansowały na 5. miejsce

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar awansowały na 5. miejsce po kolejnym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470 we włoskim San Remo.
13.05.2019

Spokojny początek Polaków na mistrzostwach Europy w klasie 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajmują 17. miejsce po pierwszym dniu żeglarskich mistrzostw Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470 we włoskim San Remo. Jest to najwyższa pozycja polskich żeglarzy w tej imprezie.
10.05.2019

MON: Od października prawie 17 tysięcy chętnych, by wstąpić do wojska

W trzech etapach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" chęć wstąpienia do wojska wyraziło blisko 17 tys. zainteresowanych – napisał w poniedziałek na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.
07.05.2019

China Navigation Company nabyła spółkę z rynku transportu towarów masowych od Hamburg Süd

Hamburg Süd zakończył sprzedaż swojej podspółki zajmującej się transportem towarów masowych firmie China Navigation Company (CNCo), która jest częścią Swire Group.
27.04.2019

Mecz Portu Gdańsk

Już 1 czerwca, na stadionie Polonii Gdańsk odbędzie się Mecz Charytatywny połączony z piknikiem rodzinnym. Organizatorem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Podczas sportowej zabawy zostanie zorganizowana zbiórka funduszy dla podopiecznych Fundacji "Pan Władek", której założyciel – Władysław Ornowski – był wieloletnim pracownikiem Portu Gdańsk.
23.04.2019

PŚ w Genui: 7. miejsce Tadeusza Kubiaka oraz Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

Tadeusz Kubiak zajął 7. miejsce w klasie Laser Standard, a Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar ukończyły rywalizację na tej samej pozycji w klasie 470 podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui.
21.04.2019

PŚ w Genui: Troje Polaków w wyścigach medalowych

Zajmujący 5. miejsce w klasie Laser Standard Tadeusz Kubiak oraz znajdujące się na 7. pozycji w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zakwalifikowali się do niedzielnych wyścigów medalowych na żeglarskim Pucharze Świata klas olimpijskich w Genui.
21.04.2019

PŚ w Genui: dobry dzień polskich załóg w klasie 49er, wszystkie klasy rozpoczęły rywalizację

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują jedenaste, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki piętnaste miejsce w klasie 49er po udanym dniu podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasach, które do tej pory jeszcze nie pływały.
19.04.2019

Kolejny bezwietrzny dzień na Pucharze Świata w Genui

Zajmujący dziewiąte miejsce w klasie Laser Standard Tadeusz Kubiak nadal jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po kolejnym bezwietrznym dniu na żeglarskim Pucharze Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasie Laser Radial.
18.04.2019

Tadeusz Kubiak dziewiąty po bezwietrznym dniu na PŚ w Genui

Tadeusz Kubiak zajmuje dziewiąte miejsce w klasie Laser Standard po bezwietrznym dniu podczas żeglarskiego Puchar Świata klas olimpijskich w Genui.
17.04.2019

Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X, troje Polaków w dziesiątce

Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które w dniach 9-13 kwietnia odbyły się w Palma de Mallorca.
14.04.2019

Dwoje Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach mistrzostw Europy w klasie RS:X

Maja Dziarnowska zajmuje siódme, a Piotr Myszka dziewiąte miejsce po dwóch dniach mistrzostw Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które odbywają się w Palma de Mallorca.
11.04.2019

Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Piotr Kula (Finn) zajmują czwarte, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) dziewiąte miejsce po wyścigach w silnym wietrze podczas Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
05.04.2019

Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach Pucharu Księżniczki Zofii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.
03.04.2019

Hamburg Süd zakończył sprzedaż podspółki zajmującej się transportem towarów masowych

Hamburg Süd zakończył sprzedaż swojej podspółki zajmującej się transportem towarów masowych firmie China Navigation Company (CNCo), która jest częścią Swire Group.
02.04.2019

PE w żeglarstwie – Skrzypulec i Ogar siódme po pierwszym dniu na Majorce

1224 żeglarzy z 67 państw rywalizuje w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. Z Polaków pierwszego dnia jubileuszowej 50. edycji tej imprezy najlepiej spisały się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które w klasie 470 zajmują siódmą lokatę.
02.04.2019

36 Polaków na starcie Pucharu Księżniczki Zofii

Aż 36 polskich żeglarzy rozpocznie w poniedziałek 1 kwietnia rywalizację w Pucharze Księżniczki Zofii, zaliczanym do żeglarskiego Pucharu Europy klas olimpijskich. Na starcie regat rozgrywanych w Palma de Mallorca stanie 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigać się będą w 10 klasach.
01.04.2019

Zakończyła się kolejna ekspedycja Santi Odnaleźć Orła. Nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł (foto)

Pierwsza w tym roku ekspedycja Santi Odnaleźć Orła, a siódma z kolei, właśnie dobiegła końca. Dzięki nawiązanej w roku 2018 współpracy z Sea War Museum Jutland, zakres poszukiwań prowadzony był na bardzo szeroką skalę. Mimo to, nadal nie udało się odnaleźć wraku ORP Orzeł.
26.03.2019

Światowy Dzień Wody i Światowy Dzień Meteorologii

Światowy Dzień Wody święto obchodzone corocznie 22 marca. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło je podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. W tym roku Światowy Dzień Wody odbędzie się pod hasłem „Leaving no one behind” (z ang. – nie pozostawiając nikogo w tyle), które kładzie nacisk na solidarność wobec problemów związanych z wodą.
23.03.2019

Tomasz Chamera, Dominik Życki i Waldemar Heflich rozmawiali o przyszłym sezonie, igrzyskach oraz Trzebieży

W sobotę 2 marca podczas 31. Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera uczestniczył w rozmowie na temat największych wyzwań polskiego żeglarstwa w 2019 roku. Poza przygotowaniami do najbliższych igrzysk olimpijskich były poruszane także tematy tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing czy prac modernizacyjnych w Porcie Jachtowym Trzebież.
03.03.2019

60 lat temu w gdańskim kinie „Leningrad” odbyła się premiera filmu „Orzeł”

60 lat temu, 7 lutego w gdańskim kinie "Leningrad", odbyła się premiera filmu "Orzeł", opowiadającego historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r.
08.02.2019

Piotr Kula dziewiąty, sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata w Miami

Piotr Kula zajął dziewiąte miejsce w klasie Finn podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, który w dniach 29 stycznia-3 lutego odbył się w Miami. Dzień wcześniej drugie, czwarte oraz szóste miejsce w klasie RS:X zajęli kolejno Radosław Furmański, Paweł Tarnowski oraz Zofia Klepacka, a na dziesiątej pozycji w klasie 49erFX rywalizację ukończyły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.
04.02.2019

Radosław Furmański zajął drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami!

Dla naszych młodych dziewczyn jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy. Na piątku udział w regatach zakończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które uplasowały się na dwudziestej trzeciej pozycji. Rywalizację w tej flocie wygrały Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze, a na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meec
03.02.2019

PŚ w Miami: pięcioro Polaków w sobotnich wyścigach medalowych

Zofia Klepacka, Paweł Tarnowski i Radosław Furmański awansowali do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda wystartują w nim w klasie 49erFX podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Miami.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie - Tarnowski nowym liderem w klasie RS:X

Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) awansował na pierwsze miejsce w klasie RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata. Dotychczasowy lider Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) spadł na piątą pozycję.
02.02.2019

PŚ w żeglarstwie - Polacy liderami w trzech konkurencjach

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) w klasie RS:X oraz Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) w klasie 470 prowadzą w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata.
01.02.2019

PŚ w żeglarstwie: Klepacka druga w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) zajmuje drugie miejsce po dwóch wyścigach klasy RS:X w rozgrywanych w Miami regatach żeglarskiego Pucharu Świata.
31.01.2019

Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar świetnie rozpoczęły żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami i po pierwszym dniu zmagań są liderkami w klasie 470. Ponadto trzecie miejsce w klasie RS:X zajmuje Paweł Tarnowski.
30.01.2019

Piotr Myszka zajął piąte miejsce w mistrzostwach Ameryki Północnej

Piotr Myszka zajął piąte miejsce w mistrzostwach Ameryki Północnej w klasie RS:X, które w dniach 22-23 stycznia odbyły się w Miami w Stanach Zjednoczonych.
24.01.2019

Piotr Myszka liderem regat w USA

Piotr Myszka jest liderem po pierwszym dniu mistrzostw Ameryki Północnej w klasie RS:X, które odbywają się w Miami w Stanach Zjednoczonych. W dniach 19-21 stycznia odbyły się także mistrzostwa Ameryki Północnej w klasie 470 i czwarte miejsce zajęły w nich Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.
23.01.2019

Singapurska spółka przejmie transport masowy Hamburg Süd

China Navigation Company (CNCo), podspółka singapurskiej Swire Group, przejmie udziały dotyczące sektora transportu towarów masowych od niemieckiego armatora Hamburg Süd.
21.01.2019

Polski Związek Żeglarski wspiera WOŚP

Polski Związek Żeglarski wspiera tegoroczny 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na aukcję internetową WOŚP wystawiona została oficjalna koszulka Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego z autografami czołowych zawodników PZŻ i członków Kadry Narodowej Seniorów PZŻ.
10.01.2019

Piotr Myszka: Mam nadzieję, że do walki o kwalifikację olimpijską przystąpię w pełni przygotowany

- Mam nadzieję, że do przyszłego sezonu dotrwam już bez problemów zdrowotnych i w pełni przygotowany przystąpię do walki o imienną kwalifikację olimpijską - powiedział Piotr Myszka, który w przyszłym roku rozpocznie walkę o imienną kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
22.12.2018

Prezes PZŻ Chamera: Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu

Biało-czerwoni wywalczyli do tej pory trzy kwalifikacje, ale prezes Polskiego Związku Żeglarskiego liczy, że w igrzyskach 2020 roku reprezentacja o wiele bardziej liczna. "Nie wyobrażam sobie, abyśmy wrócili z Tokio bez medalu" - powiedział PAP Tomasz Chamera.
07.12.2018

Ziarno ekologii w pomorskim żeglarstwie zostało zasiane

Organizowany przez Hevelianum i Yacht Club Gdańsk panel dyskusyjny „Czy żeglarstwo jest eko?” odbył się w sobotę. O postawach proekologicznych w żeglarstwie i nie tylko dyskutowali żeglarze regatowi Michał Korneszczuk i Paweł Kołodziński, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu Leszek Paszkowski, Michał Bała ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu oraz zgromadzona publiczność.
27.11.2018

Co możemy zrobić dla Zatoki Gdańskiej?

Daj się wciągnąć do dyskusji o tym, jak współużytkownicy wody i plaż mogą działać na rzecz naszego akwenu. Czy możemy bez wyrzutów sumienia do morza wrzucić skórkę od banana? Co można złapać przy pomocy płetwy sterowej jachtu? Którzy z fanów wodnych atrakcji nad Zatoką śmiecą? Na te i inne pytania odpowiedzą paneliści spotkania w Gdańsku.
22.11.2018

Pogoda uniemożliwiła poszukiwanie wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

Panująca na Morzu Północnym sztormowa pogoda uniemożliwiła polskiej ekipie poszukiwania wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu podwodnego ORP Orzeł. Zespół poszukiwawczy postanowił przerwać wyprawę i wrócić do Polski.
30.09.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.