• <

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Gdynia 2019

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Gdynia 2019 - GospodarkaMorska.pl

ew

12.07.2019 Źródło: własne

To będzie największa i najbardziej prestiżowa impreza w historii polskiego żeglarstwa – podkreślił prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. Od poniedziałku do piątku w Gdyni w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata rywalizować będzie 409 zawodników z 66 państw. Biało-czerwoni wystąpią we wszystkich dziewięciu konkurencjach. W niedzielę o 18.30 rozpocznie się ceremonia otwarcia zawodów.


- Te regaty rozgrywane są w podobnej formule jak igrzyska, bo w każdej klasie ścigać się może przedstawiciel tylko jednego kraju. Nie ma natomiast, jak w olimpijskiej rywalizacji, limitu państw w poszczególnych konkurencjach – wyjaśnił prezes PZŻ.


W staraniach o prawo organizacji tej imprezy Gdynia, w ostatniej fazie negocjacji, zdystansowała Szanghaj i holenderskie Lelystad. Prezes Chamera podkreślił, że mistrzostwa są znakomitą promocją Polski, regionu i miasta, ale jednocześnie wielkim organizacyjnym oraz finansowym wyzwaniem.


 - Możemy się z nim zmierzyć głównie dzięki fantastycznie od lat układającej się współpracy z miastem Gdynia. O skali tego przedsięwzięcia świadczy nie tylko liczba uczestników, a razem z zawodnikami jest ich ponad 600, ale także wysokość budżetu, który wynosi trzy miliony złotych. Możemy na szczęście liczyć na wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także licznych sponsorów. Patronują nam ponadto Ministrowie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej  oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W organizację zawodów zaangażowały się także Pomorski Związek Żeglarski oraz gdyńskie kluby. Szczególne słowa uznania należą się sprawdzonej od lat ekipie dowodzonej przez Kajetana Dzika, która bezpośrednio pracuje przy zawodach oraz grupie 70 wolontariuszy – wyliczył. Na potrzeby mistrzostw stworzono wioskę regatową, wszyscy uczestnicy będą zakwaterowani w położonym tuż przy Marinie hotelu Mercure Gdynia Centrum.


 - Wiele wspólnego z prawdą ma często powtarzane hasło o Gdyni jako żeglarskiej stolicy. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście jak w domu czują się żeglarze z całego świata – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. I dodaje: - Żeglarstwo to wspaniały sport, a Gdynia dysponuje fantastycznymi warunkami do jego uprawiania i podziwiania.


Gdynia była już organizatorem tej imprezy w 2004 roku. 15 lat temu do Polski przyjechali przedstawiciele 53 państw, ale walka o medale toczyła się w siedmiu, a nie w dziewięciu konkurencjach. Znakomicie spisali się reprezentanci biało-czerwonych, którzy zdobyli dwa krążki z najcenniejszego kruszcu. Na najwyższym stopniu podium w deskarskiej klasie Mistral stanęli Zofia Klepacka i Kamil Lewandowski (powtórzył osiągnięcie Przemysława Miarczyńskiego z 1996 roku), dzięki czemu w klasyfikacji medalowej gospodarze uplasowali się, ex-aequo z Australią, na drugim miejscu. Najlepsi okazali się żeglarze z Wielkiej Brytanii.
 
- W tych regatach rozpoczynały się wielkie kariery przyszłych medalistów olimpijskich i uczestników Pucharu Ameryki. W Gdyni również powinniśmy zobaczyć w akcji przyszłe gwiazdy żeglarstwa – dodał prezes PZŻ.
 
15 lat temu Gdynia również okazała się odskocznią do późniejszych wielkich dokonań. Wspaniale rozwinął się talent triumfatorów zmagań w klasie 420 Nathana Outteridge’a i Iaina Jensena. Australijczycy to etatowi medaliści mistrzostw świata (Outteridge ma w kolekcji cztery, a Jensen trzy złote krążki) oraz mistrzowie olimpijscy z Londynu w 2012 roku i wicemistrzowie cztery lata później z Rio de Janeiro w klasie 49er. Z kolei trzeci w klasie 420 Brytyjczyk Stuart Bithell odnosił sukcesy w dwóch konkurencjach - to srebrny medalista igrzysk z Londynu w klasie 470, a także mistrz świata z 2017 roku z Porto, ale w klasie 49er. W klasie 420 najlepsze okazały się Australijki Elise Rechichi i Tessa Parkinson, które zaledwie cztery lata później zostały w Pekinie mistrzyniami olimpijskimi w klasie 470.
 
Drugi w klasie Laser Radial Chorwat Tonci Stipanovic zdobył w 2016 roku podczas igrzysk w Rio de Janeiro srebrny medal w klasie Laser Standard. Z kolei zwycięzca Nick Thompson to wielokrotny medalista mistrzostw świata. Na najwyższym stopniu podium w klasie Laser Standard Brytyjczyk stanął dwa razy - w 2015 i 2016 roku.
 
Piękną kartę w historii tej imprezy zapisała również Zofia Klepacka, która wywalczyła cztery złote medale z rzędu. Ostatni raz trzecia deskarka igrzysk olimpijskich sprzed siedmiu lat ze stolicy Wielkiej Brytanii triumfowała właśnie w 2004 roku w Gdyni. Dwoma zwycięstwami, w 2015 i 2016 roku, mogą się poszczycić w klasie 420 Julia Szmit i Hanna Dzik. W ubiegłym roku biało-czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal - na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter.
 
W Gdyni Polacy rywalizować będą we wszystkich konkurencjach. W klasie 29er Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie BAZA Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski  (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot). Poza tym ostatnim, który w 2017 roku razem z Tymoteuszem Cierzanem zajął w chińskiej miejscowości Sanya w klasie Nacra 15 dziewiątą pozycję, pozostali reprezentanci biało-czerwonych debiutują w tej imprezie.
 
Ceremonię otwarcia Młodzieżowych Mistrzostw Świata zaplanowano w niedzielę. Galową paradę wszystkich zawodników biorących udział w zawodach przewidziano o godzinie 18.30 na Skwerze Kościuszki, natomiast pół godziny później na Plaży Miejskiej w Gdyni Śródmieściu rozpoczną się główne uroczystości. Weźmie w nich udział prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Anderson, który będzie także oglądał pierwszy dzień zmagań na wodzie. Z kolei pod koniec regat w Gdyni pojawi się prezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej EUROSAF Josep M. Pla. Jedną z imprez towarzyszących regatom są 14. Targi Wiatr i Woda, które od 18 do 21 lipca odbędą się w Marinie Gdynia.

Organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z miastem Gdynia oraz współudziale Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.