• <

Skrzypulec i Ogar-Hill z olimpijską nominacją w żeglarskiej klasie 470

ew

11.06.2020 13:30 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Skrzypulec i Ogar-Hill z olimpijską nominacją w żeglarskiej klasie 470

Partnerzy portalu

Skrzypulec i Ogar-Hill z olimpijską nominacją w żeglarskiej klasie 470 - GospodarkaMorska.pl

Rywalizujące w klasie 470 Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) uzyskały nominację zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego do startu w igrzyskach w Tokio. Utrzymano także pozostałe olimpijskie imienne kwalifikacje.

Nominacja dla Skrzypulec i Ogar-Hill była formalnością. Siódma załoga ostatnich mistrzostw świat nie ma bowiem w kraju konkurencji i jako jedyna zdobywała punkty w najważniejszych regatach. Będzie to ich trzeci występ na igrzyskach, ale drugi wspólny. W 2012 roku w Londynie wywalczyły 12. lokatę, natomiast cztery lata później w Rio de Janeiro Ogar-Hill pływała w barwach Austrii.

Polska ma na razie olimpijską kwalifikację w sześciu konkurencjach – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet, Laser Radial, 49er oraz 49erFX. W tej ostatniej klasie zarząd PZŻ podtrzymał nominację dla Aleksandry Melzackiej (YKP Gdynia) i Kingi Łobody (AZS AWFiS Gdańsk), natomiast wśród deskarzy dla Zofii Klepackiej (Legia Warszawa) i Piotra Myszki (AZS AWFiS).

W klasach Laser Radial i 49er zdecydowano się wydłużyć kwalifikacje do 30 kwietnia 2021 roku. Podobnie jak w konkurencjach, w których biało-czerwoni nie zapewnili sobie jeszcze olimpijskiej przepustki, czyli głównie w klasach Laser Standard oraz Finn.

W klasie Laser Radial o wyjazd do stolicy Japonii rywalizują Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława), natomiast wśród skiffistów załogi Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS) oraz Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

Bliżsi startu na igrzyskach są Kwaśna oraz Przybytek z Kołodzińskim, którzy w dotychczasowych zawodach zgromadzili więcej punktów.

„Utrzymaliśmy wywalczone kwalifikacje imienne, a w konkurencjach, w których pandemia przerwała proces wyłaniania reprezentantów, wydłużyliśmy je do kwietnia 2021 roku. W ten sposób zasady kwalifikacji pozostały praktycznie niezmienione, wydłużył się jedynie termin podjęcia ostatecznej decyzji. W klasach 49er i Laser Radial do zakończenia kwalifikacji zostały jedne regaty i trenerzy wnioskowali, aby z nominacjami imiennymi jeszcze się wstrzymać” - wyjaśnił dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki.

W Tokio w 10 konkurencjach rywalizować będzie 350 żeglarzy – po raz pierwszy w równej liczbie wśród kobiet i mężczyzn.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.