• <

Tokio: Komplet polskich deskarzy w wyścigu medalowym regat przedolimpijskich

pc

20.08.2019 14:25 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Tokio: Komplet polskich deskarzy w wyścigu medalowym regat przedolimpijskich
Tokio: Komplet polskich deskarzy w wyścigu medalowym regat przedolimpijskich - GospodarkaMorska.pl

Polscy żeglarze w komplecie wystąpią w środę w wyścigu medalowym w klasie RS:X regat przedolimpijskich w Enoshimie. Szansę na drugą lokatę ma Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). W klasie 49er na podium powinni stanąć Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS).

W Enoshimie, podobnie jak na igrzyskach, każdą konkurencję zakończy podwójnie punktowany wyścig medalowy z udziałem dziesięciu najlepszych zawodników. W środę na olimpijskim akwenie wyłonieni zostaną triumfatorzy zmagań w klasach RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX oraz katamaranach Nacra 17.

Po 12 wyścigach Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński plasują się w stawce 21 załóg w klasie 49er na drugiej pozycji i wiadomo, że bez względu na wyniki ostatniej próby, nie zajmą lokaty gorszej niż czwarta. Skiffiści gdańskiego klubu mają szansę na zwycięstwo w regatach, bo tracą do Blaira Tuke’a i Petera Burlinga z Nowej Zelandii 13 punktów, ale trudno przypuszczać, aby złoci medaliści olimpijscy z Rio de Janeiro z 2016 roku roztrwonili tę przewagę.

Polacy muszą bardziej uważać na trzecich aktualnych mistrzów Europy Brytyjczyków Dylana Fletchera i Stuarta Bithella, którzy mają od nich osiem „oczek” mniej.

Na przedostatniej 22. pozycji zakończyły rywalizację w klasie 49erFX Madeleine Zielińska (AZS UWM Olsztyn) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). Przed wyścigiem medalowym liderkami są Saskia Tidey i Charlotte Dobson, ale Brytyjki mają tylko punkt przewagi nad mistrzyniami olimpijskimi sprzed trzech lat Brazylijkami Martine Grael i Kaheną Kunze.

W środę w wyścigu medalowym w windsurfingowej klasie RS:X w komplecie wystąpią polscy deskarze. W najlepszej sytuacji znajduje się zajmujący piąte miejsce Piotr Myszka, który do drugiego brązowego medalisty mistrzostw Europy Francuza Thomasa Goyarda traci cztery punkty, a od trzeciego Toma Squiresa z Wielkiej Brytanii i czwartego Włocha Mattii Camboniego ma tylko „oczko” mniej.

Szósty, ze stratą pięciu punktów do kolegi z reprezentacji, jest Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Prowadzi, z dużą przewagą nad konkurentami, Chińczyk Mengfan Gao. Dopiero 10. w gronie 24 żeglarzy jest dwukrotny mistrz olimpijski i aktualny mistrz świata Holender Dorian van Rijsselberge.

Medalowych szans nie mają już polskie deskarki, Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia), które przed decydującym startem plasują się odpowiednio na ósmej i 10. pozycji. Klepacka może awansować jedynie na szóstą, a sopocianka na ósmą lokatę.

Stawkę 20 zawodniczek otwiera brązowa medalistka mistrzostw świata Yunxiu Lu. Chinka wyprzedza Katy Spychakov z Izraela oraz mistrzynię olimpijską z Rio Francuzkę Charline Picon. Siódma jest aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Lilian de Geus.

Zwycięzców pozostałych konkurencji, czyli 470 kobiet i mężczyzn, Laser Radial i Laser Standard oraz Finn, poznamy w czwartek. W klasie 470 kobiety mają w środę do rozegrania dwa wyścigi z udziałem wszystkich 20 załóg. Po ośmiu startach Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKŻ Wiking Toruń) są czwarte.

Biało-czerwone poprzedzają trzy znakomite załogi – na czele znajdują się aktualne mistrzynie Starego Kontynentu i brązowe medalistki czempionatu globu Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, druga lokata przypada mistrzyniom świata Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii, a trzecia wicemistrzyniom świata, Japonkom Ai Kondo Yoshidzie i Miho Yoshioce, które straciły prowadzenie przez dyskwalifikację w ostatnim wyścigu.

We wtorek 18. pozycję w gronie 40 zawodniczek w klasie Laser Radial utrzymała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), natomiast Magda Kwaśna (ChKŻ Chojnice) spadła o jedno miejsce – z 34. na 35. Prowadzi Belgijka Emma Plasschaert.

Polacy mają olimpijską kwalifikację w czterech z 10 klas – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial. W Enoshimie rywalizują ponadto w klasach 49er i 49erFX.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.