• <

ew/pya.org.pl

14.04.2019 13:56 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X, troje Polaków w dziesiątce

Partnerzy portalu

Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X, troje Polaków w dziesiątce - GospodarkaMorska.pl

Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które w dniach 9-13 kwietnia odbyły się w Palma de Mallorca.

Sobota była ostatnim dniem mistrzostw Europy seniorów i juniorów w olimpijskim windsurfingu u wybrzeży Majorki. Tego dnia odbyło się po jednym, podwójnie punktowanym wyścigu medalowym dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej w każdej flocie oraz po jednym wyścigu normalnym dla zawodników z miejsc spoza dziesiątki. W regatach wzięło udział 333 żeglarzy z 43 krajów i 6 kontynentów. Udział sportowców spoza Europy był możliwy, ponieważ regaty rozgrywane są w formule otwartej.

W kategorii kobiet do wyścigu medalowego zakwalifikowały się Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot) oraz Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która w latach 2017-2018 stawała na najwyższym stopniu podium. W ostatnim starcie Dziarnowska przypłynęła piąta, co dało jej czwarte miejsce w klasyfikacji mistrzostw Europy, a w ogólnej, biorąc pod uwagę zawodniczki spoza Europy, była siódma. Polka powtórzyła swój wyczyn z 2015 roku z Mondello, kiedy również była czwarta. Z kolei brązowa medalistka igrzysk w Londynie minęła linię mety ósma i ostatecznie zajęła siódme miejsce, a w otwartej klasyfikacji dziesiąte. Dzięki wygranej w sobotę obie klasyfikacje wygrała aktualna mistrzyni świata, Holenderka Lilian de Geus. Drugą pozycję zajęła brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Chinka Yunxiu Lu, trzecia ogólnie, a druga wśród Europejek, była Emma Wilson z Wielkiej Brytanii, poprawiając się o jedną lokatę względem zeszłego roku, a brązowy medal mistrzostw Europy wywalczyła aktualna wicemistrzyni świata, Francuzka Charline Picon, która ogólnie była czwarta.

Czternaste miejsce w mistrzostwach Europy zajęła Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 19. ogólnie, na dwudziestej drugiej pozycji zatrzymała się Kamila Główczak (YKP Warszawa) - 29. ogólnie, jako trzydziesta swój występ ukończyła Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 41. ogólnie, a trzydziesta piąta była Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) - 47. ogólnie.

Wśród mężczyzn pierwsze dziewięć miejsc zajęli Europejczycy, a w wyścigu medalowym wystąpił jedynie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) i po tym jak wpłynął na metę ósmy, pozostał na siódmej pozycji. Zwyciężył aktualny wicemistrz świata, Holender Kiran Badloe, srebrny medal zdobył jego rodak, mistrz olimpijski z Londynu oraz Rio de Janeiro, a także aktualny mistrz świat Dorian Van Rijsselberghe, a z brązowego krążka cieszył się Francuz Thomas Goyard.

Z kolei dwunasty w klasyfikacji mistrzostw Europy rywalizację ukończył Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 13. ogólnie, szesnastą pozycję zajął Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) - 17. ogólnie , a sześćdziesiąty piąty był jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński - 82. ogólnie.

Dla naszych seniorów zawody miały szczególne znaczenie, ponieważ poza rywalizacją o medale, rozpoczęli na nich walkę również o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, Polacy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus. Dokonali tego Zofia Klepacka (Legia Warszawa) oraz Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) zajmując w swoich kategoriach piąte miejsce. Teraz czas na rozstrzygniecie tego, kto dokładnie będzie reprezentował Polskę na regatach olimpijskich w Japonii.

Regaty na Majorce były pierwszymi, podczas których polscy kadrowicze mogli zdobyć punkty zaliczane do krajowej klasyfikacji w walce o przepustki olimpijskie. Punktowane były tylko miejsca od 1. do 15., biorąc pod uwagę wyłącznie zawodników z Europy. W związku z tym Maja Dziarnowska zdobyła dwanaście punktów do wspomnianej klasyfikacji, Zofia Klepacka wywalczyła ich dziewięć, a Karolina Lipińska dwa. Natomiast Piotr Myszka zdobył dziewięć punktów, a Paweł Tarnowski cztery.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie RS:X będą jeszcze mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 22-28 września 2019 odbędą się we włoskiej miejscowości Torbole oraz mistrzostwa świata seniorów z 2020 roku, które zaplanowane są na dni 23-29 lutego w Auckland w Nowej Zelandii. Podczas tych imprez punktowane będą miejsca od 1. do 20.

W kategorii juniorek siedemnaste miejsce w mistrzostwach Europy zajęła Maja Kuchta (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwudziesta była Julia Dawidowicz (YKP Warszawa). Obie zawodniczki uplasowały się na tych samych pozycjach w klasyfikacji ogólnej. Mistrzynią Europy juniorek została Izraelka Naama Gazit, na drugim stopniu podium stanęła jej rodaczka Linoy Geva, a trzecią pozycję zajęła Francuzka Heloise Macquaert.

Z kolei wśród chłopców osiemnastą lokatę zajął Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 18. ogólnie, dwudziesty siódmy był Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk) - 27. ogólnie, na trzydziestej ósmej pozycji znalazł się Michał Polak (GKŻ Gdańsk) - 39. ogólnie, trzy lokaty dalej uplasował się Adam Żarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 43. ogólnie, czterdzieste piąte miejsce zajął Dawid Litwinek (KS Baza Mrągowo) - 47. ogólnie, osiemdziesiąty siódmy był Kamil Ugniewski - 97. ogólnie, a dziewięćdziesiąty piąty Alexander Bienie (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot) - 105. ogólnie. Zwyciężył Francuz Fabien Pianazza, a na podium znaleźli się także Włoch Nicolo Renna oraz kolejny reprezentant Francji, Yun Pouliquen.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020