• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce
Dobre miejsca Polaków po wietrznym dniu na Pucharze Europy na Majorce - GospodarkaMorska.pl

Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

05.04.2019 Źródło: własne

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Piotr Kula (Finn) zajmują czwarte, a Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX) dziewiąte miejsce po wyścigach w silnym wietrze podczas Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca.

Czwarty dzień Pucharu Księżniczki Zofii u wybrzeży Majorki, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich, minął pod znakiem silnego wiatru, dochodzącego do blisko 30 węzłów. W regatach bierze udział 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.

Przy takiej pogodzie miejsca drugie, szóste oraz siedemnaste w klasie 49er zajęła czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), dzięki czemu awansowała z pozycji siódmej na czwartą. Z kolei nasi wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), najpierw zajęli miejsce siedemnaste, a następnie szesnaste oraz dwunaste. W efekcie spadli klasyfikacji generalnej z pozycji czwartej na dziewiątą. Liderami pozostali Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 10., 4. i 1.). Pięćdziesiątą trzecią pozycję zajmują natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), na dziewięćdziesiątej piątej znajdują się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń).

W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX, młode Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk) zajęły miejsca osiemnaste, ósme oraz piętnaste i zanotowały spadek z pozycji szóstej na dziewiątą. Z kolei na starcie nie stanęły w czwartek siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), w wyniku czego spadły z lokaty czterdziestej siódmej na pięćdziesiątą czwartą. Nowymi liderkami zostały mistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze (miejsca 11., 9. i 3.).

Świetnie w klasie Finn zaprezentował się ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który dwukrotnie był trzeci w złotej grupie i dzięki temu przesunął się w klasyfikacji generalnej z pozycji trzynastej aż na czwartą. Z kolei Krzysztof Stromski (YC Rewa) w pierwszym wyścigu był czterdziesty pierwszy, a w następnym nie wystartował, przez co zamienił pozycję trzydziestą siódmą na trzydziestą ósmą. Osiemdziesiąte miejsce zajmuje Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), osiemdziesiąty drugi jest Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa), a jedną pozycję dalej plasuje się Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice). Prowadzenie utrzymał Andrew Maloney z Nowej Zelandii (miejsca 6. i 14.).

Dobry dzień w klasie 470 mają za sobą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), ponieważ mijały linię mety jako drugie oraz piąte, co poskutkowało awansem z pozycji dwudziestej na jedenastą. Liderkami pozostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 1. i 13.).

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą piątą lokatę zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), a na sześćdziesiątej ósmej pozycji plasują się ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Na czele stawki umocnili się aktualni mistrzowie Europy, Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstrom (miejsca 3. i 3.). Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służą im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.

W klasie Laser Radial Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła tym razem miejsca trzydzieste dziewiąte oraz dwudzieste dziewiąte i przesunęła się z pozycji jedenastej na szesnastą. Natomiast znacznie lepiej w silnowiatrowych warunkach poradziła sobie Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która była tego dnia druga oraz dziewiąta i zamieniła lokatę pięćdziesiątą piątą na trzydziestą trzecią. Niezmiennie prowadzi brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom (miejsca 13. i RET-wycofała się).

W męskim Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem nadal jest Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w srebrnej grupie zajął miejsca szesnaste oraz trzydzieste czwarte i jest dopiero osiemdziesiąty czwarty. Z pozycji sto dziewiętnastej na dziewięćdziesiątą trzecią przesunął się Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 7. i 3.), a pozostali nasi reprezentanci zajmują miejsca powyżej setnego: Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) - 121. miejsce, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 125. miejsce, Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 162. miejsce, Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 174. miejsce i Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 175. miejsce. Na prowadzenie wysunął się Christopher Barnard ze Stanów Zjednoczonych (miejsca 8. i 11.).

Natomiast na trzydziestej dziewiątej pozycji w klasie Nacra 17 znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po tym jak w grupie srebrnej miejsca piąte oraz szesnaste przedzielili falstartem. Czterdziestą piątą lokatę zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 7., 9. i 11.). Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Prowadzenia nie oddali Jason Waterhouse i Lisa Darmanin z Nowej Zelandii (miejsca 5., 10. i 3.).

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 5 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.