• <

Wynik wyszukiwania - "PSSE" - Wiadomości

PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiono pracownię z symulatorami spawania VR wykonanymi przez Flint Systems. Na kilku stanowiskach uczniowie i nauczyciele zawodu będą mogli uszyć się spawania gazowego i różnych rodzajów spawania przy użyciu elektrod. To kolejna pracowania Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
29.03.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała blisko 17 mln zł na wsparcie startupów

„Strefa Akceleracji”, to program dla startupów, który zapewni wsparcie finansowe, opiekę mentorską, możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych – nabór rozpocznie się wkrótce.
07.02.2024

PSSE z nowymi aukcjami nieruchomości w Gdyni

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła aukcje nieruchomości w Gdyni. Sprawdź, jak możesz zainwestować w ten rozwijający się region!
15.01.2024

Nowe inwestycje, wsparcie edukacji i zaskakująco duża aktywność sektora MŚP, czyli gospodarcze podsumowanie 2023 roku

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. W 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, a deklarowany nakład inwestycyjny projektów przekroczył 1,8 mld zł.
09.01.2024

Częściowy odbiór symulatora spawania Flint Systems zakończony pozytywnie

Flint Systems przedstawił odbiorcy, Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, prototyp zamówionego symulatora spawania.
07.11.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

Inwestycje bliżej sektora MŚP – 5 lat Polskiej Strefy Inwestycji

Dokładnie 5 lat temu, bo 14 września 2018 roku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała, pierwszą w kraju, decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Od tego czasu, w ciągu niecałych 5 lat (od września 2018 do końca sierpnia 2023) wydano w całym kraju łącznie 2 255 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość projektów inwestycyjnych przekroczyła 109,5 mld zł. Inwestorzy zadeklarowali powstanie 45 559 nowych miejsc pracy - tak wielu inwestycji w Polsce nie było jeszcze nigdy.
14.09.2023

Nowe perspektywy dla inwestorów w Gdyni. PSSE ogłasza aukcje na atrakcyjne nieruchomości

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ogłosiła trzy atrakcyjne aukcje nieruchomości. Sprawdź, jak możesz zainwestować w ten rozwijający się region!
04.09.2023

Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę

Działania Przemysława Sztandery zostały docenione Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie to przyznawane jest osobom, zasłużonym dla państwa lub obywateli, których czyny przekraczają zakres ich zwykłych obowiązków i przynoszą znaczną korzyść na rzecz gospodarki i rozwoju kraju.
19.06.2023

Porozumienie o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Koreą Południową

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Busan-Jinhae Free Economic Zone Authority podpisały porozumienie oparte na wzajemnej współpracy, wymianie informacji oraz doświadczeń w zakresie wsparcia przedsiębiorczości. Ze strony PSSE dokument sygnował prezes Zarządu Przemysław Sztandera, w imieniu BJFEZ podpis złożył komisarz Kim Ki-Young.
10.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Była prezes PSSE i 21 innych osób z zarzutami o wyłudzenia i niegospodarność

Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżyła 22 osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzanie dotacji unijnych oraz w sprawie nieprawidłowości w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - poinformowała prokuratura.
12.04.2023

Połączyli siły by kompleksowo wspierać przedsiębiorców

Polska Strefa Inwestycji, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., KUKE, Polska Agencja Inwestycji i Handlu - czym właściwie zajmują się te instytucje? Do kogo są skierowane ich programy i jakie korzyści niosą przedsiębiorcom? Na te pytania odpowiada kompleksowy informator, który ma zapewnić firmom szybkie i skuteczne znalezienie właściwej formy wsparcia.
06.04.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
23.03.2023

Flint Systems opracowuje symulator spawania w VR dla PSSE

Na mocy podpisanej 10 marca umowy pomiędzy Flint Systems a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE), Flint Systems dostarczy PSSE symulator spawania łączący technologię wirtualnej rzeczywistości z prawdziwymi elementami wykorzystywanymi przy spawaniu.
21.03.2023

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.
13.03.2023

PSSE pracuje nad symulatorem spawalniczym z Flint Systems

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z firmą Flint Systems rozpoczęła prace nad symulatorem spawalniczym w technologii VR. Symulator posłuży uczniom szkół branżowych w uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji.
13.03.2023

Zbliża się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Już niebawem w Gdańsku odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane po raz piąty przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, PZU S.A. i TUW PZUW.
14.02.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów [WIDEO]

Ekipa PSSE odnotowuje kolejne sukcesy. Ich działania przynoszą rezultaty – są najlepsi w Polsce i przodują w światowych zestawieniach.
15.01.2023

Pomorska SSE drugą Strefą w Europie i siódmą na świecie

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się wśród najlepszych stref ekonomicznych świata. W tegorocznym rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 PSSE znalazła się na 7 miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie oraz na 2 miejscu w Europie.
06.10.2022

PSSE i Northvolt uruchamiają program akceleracyjny dla startupów związanych z magazynowaniem energii

Eco-On to program akceleracyjny wspierający startupy działające głównie w obszarze magazynowania energii, automatyzacji i robotyzacji. Organizatorem programu jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny, należący do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a rolę wiodącego partnera objął Northvolt. Do projektu można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej gpnt.pl.
03.10.2022

Na terenach dawnej Stoczni Gdynia bezpieczniej dzięki PSSE

Na terenach dawnej Stoczni Gdynia zaczęły obowiązywać nowe nazwy ulic. Zmiana, wprowadzona na wniosek Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podyktowana jest koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa pracownikom firm zlokalizowanych na tym terenie.
22.09.2022

Nowy skład Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała nowych członków do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. W jej skład wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad dialogu społecznego z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
22.09.2022

Coraz więcej firm korzystających ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
16.08.2022

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

Spółka Networked Energy Services (NES) otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na utworzenie nowego zakładu – "Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego". Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
02.06.2022

Nowe ulice na terenach dawnej Stoczni Gdynia

Na wniosek Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o. o. Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę, zatwierdzającą nazwy ulic na wewnętrznych drogach dawnej Stoczni Gdynia.
04.05.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

PSSE otworzyła nabór na bezpłatne kursy zawodowe

Mieszkańcy Pomorza, którzy chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe, mogą ponownie liczyć na pomoc Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka rozpoczęła kolejny nabór na bezpłatne szkolenia.
18.02.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych PSSE z dofinansowaniem Fundacji Velux

Zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym ośrodek edukacyjny o nazwie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, otrzymał wsparcie od Fundacji Velux w wysokości ponad 6,5 mln zł na dalszy rozwój. W ramach dofinansowania powstanie między innymi specjalistyczny symulator spawalniczy, doposażone zostaną także pracownie robotyki oraz druku 3D.
28.01.2022

PSSE z rekordowym wynikiem. Spółka wydała 62 decyzje o wsparciu finansowym dla firm

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w 2021 r. 62 decyzje o wsparciu finansowym dla firm, to o prawie 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku - podała w piątek Monika Fabich z PSSE. Wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła 1,7 mld zł.
10.12.2021

Semco Maritime A/S – światowy lider podstacji morskich, otwiera nowoczesne centrum na Pomorzu

Firma SEMCO ETP RENEWABLES sp. z o.o. we współpracy z Semco Maritime A/S otwiera centrum usług w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. Przedsiębiorstwo przeznaczy na ten cel ponad 8 mln zł. W ramach inwestycji powstanie ponad 40 nowych miejsc pracy. Projekt zostanie zrealizowany przy wsparciu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
09.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

Nowy zakład produkcyjny w Gniewie. Zainwestują 21 milionów złotych

Firma Kronos-Polymer zainwestuje ok. 21 mln zł w budowę nowego zakładu recyklingu w Gniewie. Przedsiębiorstwo otrzymało od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
01.09.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

PSSE ze wsparciem dla Unitestu. Światowy lider trójwymiarowych symulatorów siłowni okrętowych jest z Gdyni [wideo]

Unitest Marine Simulators to niewielka firma z Gdyni, która jest światowym liderem w produkcji symulatorów siłowni okrętowych. – Nasze symulatory docierają do ponad 60 krajów. Znają nas wszyscy w branży – mówi z dumą kierownictwo spółki. – Tak nowoczesne i konkurencyjne produkty wyróżniają nas w świecie. Chcemy je promować i stawiać za wzór – dodaje prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
28.05.2021

Pierwsze statki zawinęły do nowego kenijskiego portu głębokowodnego

Dwa statki A.P. Moller-Maersk A/S po raz pierwszy zawinęły do nowego portu na Oceanie Indyjskim. Kenijski obiekt, który rozpoczął działalność w czwartek, ma przybliżyć kraj do spełnienia ambicji zostania głównym węzłem żeglugowym na wybrzeżu Afryki Wschodniej.
21.05.2021

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł.
23.04.2021

Ku zielonej przyszłości - nowa inwestycja w Gdańsku

Szwedzka firma Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów, czyli prawie 750 mln złotych, w budowę fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych systemów bateryjnych.
19.02.2021

Rekordowy rok w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2020 rok. Pomimo pandemii Covid-19 to rekordowy rok dla Spółki – 48 wydanych decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji o łącznym nakładzie ponad 1,6 mld zł. Inwestycje przyczyniły się do powstania 710 nowych miejsc pracy, a ponad 6 tys. stanowisk zostało utrzymanych.
07.01.2021

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera przedsiębiorców w czasach pandemii (wideo)

Pandemia COVID-19 to trudny czas dla wielu przedsiębiorców. Firmy szukają instrumentów wsparcia, które umożliwią im realizację planów rozwoju. Takim instrumentem jest Polska Strefa Inwestycji, która oferuje szereg zachęt począwszy od ulgi podatkowej po doradztwo inwestycyjne i pomoc w pozyskaniu partnerów biznesowych.
18.11.2020

Muehlhan Polska: kompleksowe remonty powłok malarskich w ekologicznym wydaniu (foto, wideo)

W Gdańsku, przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, na przełomie miesięcy wrzesień – październik firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. przeprowadziła prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
26.10.2020

Muehlhan remontuje chemikaliowiec Oraholm

Przy Nabrzeżu Trawlerowym na terenie PSSE Media Operator, firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. prowadzi prace konserwacyjno-malarskie zbiorników ładunkowych na jednostce M/T Oraholm (chemikaliowiec).
21.09.2020

Nowoczesna prototypownia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. oraz Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento sp. z o. o. podpisały porozumienie, w ramach którego w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym powstanie nowoczesna prototypownia Protolab2.
04.09.2020

Nowa identyfikacja Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. rozstrzygnęła konkurs na nową identyfikację wizualną. Zwyciężył Student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
01.09.2020

Sejm przyjął informację rządu o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych w 2019 r.

Sejm przyjął w piątek informację rządu o SSE. Na koniec 2019 r. strefy obejmowały tereny zlokalizowane w 186 miastach i 311 gminach, a średni stopień zagospodarowania stref wyniósł prawie 65 proc. Od początku ich istnienia zainwestowano 132 mld zł.
24.07.2020

Absolwenci szkół branżowych wchodzą na rynek pracy

Zakończyła się edukacja pierwszego rocznika branżowej szkoły I stopnia. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez trzy lata towarzyszyła uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni, pomagając młodym postawić pierwsze kroki na rynku pracy.
15.07.2020

Nowy Inwestor w Polskiej Strefie Inwestycji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała trzynastą decyzję o wsparciu w 2020 roku. Nowy inwestor to Kuszner Cargo Port sp. j., który wybuduje bazę przeładunkowo – magazynową w Gdańsku. Usługi oferowane przez przedsiębiorstwo będą kompleksowe i wpisują się w konstrukcję transportu intermodalnego. Planowana inwestycja to nie tylko nowa baza przeładunkowa, ale także budowa hali magazynowo – namiotowej oraz zakup niezbędnego sprzętu do kompleksowej obsługi klienta. Firma zamierza korzystać z nowoczesnych reach stackerów, które n
15.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna: ogłoszenie o przetargu

Informujemy, iż Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. ogłosiła przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej składającej się z działek 655/2, 658/2, 660/2 (KW nr GD1Y/00104745/1) oraz z działki 650/1 (KW nr GD1Y/00033553/9) o łącznej powierzchni 2195 m2, zlokalizowanych w Gdyni, w obrębie 0026 Śródmieście, przy ulicy Czechosłowackiej 3.
08.04.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

PSSE angażuje przedsiębiorców do walki z koronawirusem

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zachęca firmy, które chcą wesprzeć walkę z koronawirusem, do współpracy. Za pośrednictwem prostego formlarza, można zgłosić chęć przekazania konkretnych zasobów. Zgromadzone dane zostaną przekazane do Ministerstwa Aktywów Państwowych, KPRM i służb koordynujących dalsze działania.
19.03.2020

Komunikat Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na temat sytuacji związanej z koronawirusem

Postępując według zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dbając bezpieczeństwo w obiektach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z uwagą i troską patrzymy na rozwój sytuacji związanej z koronowirusem w Polsce.
12.03.2020

Polskie Forum Technologii Morskich kontynuuje spotkania z młodzieżą

Po raz kolejny członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich zjawili się wśród młodzieży w ramach opracowanego przez siebie programu „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy”. Tym razem zawitali do Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku, gdzie w czwartek, 27 lutego 2020 r. mieli okazję spotkać się z uczniami i opowiedzieć o swojej pasji.
04.03.2020

Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo)

Zlokalizowany w bliskiej odległości Portu Lotniczego, obwodnicy Trójmiasta i tras krajowych Park Maszynowa przyciągnął do siebie różnorodnych inwestorów. Co ciekawe, 90% to firmy polskie, w dużej mierze z Pomorza. Co zdecydowało o wyborze tej lokalizacji, jak wygląda działalność w specjalnych strefach ekonomicznych i dlaczego warto współpracować z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną? Sprawdziliśmy, co wpłynęło na popularność terenów inwestycyjnych w Parku Maszynowa.
30.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo)

Projekt rewitalizacji terenów postoczniowych, Centrum Projektowania Robotów Przemysłowych, budowa strategicznej drogi do terenów inwestycyjnych w Grudziądzu - ostatni rok był bardzo pracowity dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Przemysława Sztandery. Odwiedziliśmy z kamerą Wyspę Ostrów i porozmawialiśmy o tym, jakie projekty zrealizowano w ostatnim czasie i co wydarzy się w najbliższych miesiącach.
08.12.2019

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PSSE i Polskim Forum Technologii Morskich (wideo)

6 listopada miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Forum Technologii Morskich, a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ze strony Polskiego Forum Technologii Morskich porozumienie podpisał Prezes Zarządu pan Jerzy Czuczman, ze strony PSSE: pan Prezes Zarządu Przemysła Sztandera oraz pan Wiceprezes Zarządu Paweł Lulewicz.
06.11.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Pomorska Strefa (dla) polskich przedsiębiorców

Minął prawie rok od obowiązywania nowych przepisów, które ustanowiły całą Polskę strefą ekonomiczną. W Pomorskiej SSE jest coraz więcej chętnych do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego, wzrosły także nakłady inwestycyjne.
21.08.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Anwil z grupy Orlen ze wsparciem Pomorskiej SSE dla projektu rozbudowy segmentu nawozów

Anwil z Grupy Orlen uzyskał wsparcie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) na budowę instalacji granulacji mechanicznej w segmencie nawozów. Dzięki temu włocławska spółka przez 12 lat będzie mogła korzystać z udogodnień będących efektem przynależności do PSSE.
16.07.2019

Płatne staże dla uczniów w branży morskiej

Najlepsi uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni otrzymali płatne staże wakacyjne, ufundowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, które zostaną zrealizowane w spółce HG Solutions.
04.07.2019

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa

Ruszyły pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.
17.06.2019

PSSE powołała Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego (foto, wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego (RROG). Forum biznesowo-samorządowe rozpoczęło działalność w poniedziałek w Gdyni. Tworzy je 62 członków oraz dwóch członków honorowych: wojewoda pomorski i wojewoda kujawsko-pomorski. To dotychczas najbardziej reprezentatywna Rada w kraju.
10.06.2019

Inauguracja Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego

Wyznaczanie kierunków rozwoju gospodarczego regionu i poprawa otoczenia biznesu – to główne cele powołanej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. W jej skład weszli przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad dialogu społecznego z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
05.06.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Polska stała się jedną wielką strefą inwestycji. Z zachęt inwestycyjnych korzystają teraz też małe i średnie firmy

Zlikwidowanie bariery, która powodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogły korzystać z dobrodziejstw zwolnień podatkowych, to największa zaleta ustawy o wspieraniu nowych inwestycji – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obowiązująca od września ub.r. regulacja umożliwiła MŚP skorzystanie ze wsparcia, które do tej pory było w zasięgu jedynie dużych zagranicznych inwestorów i stworzyła samorządom możliwość rozwinięcia regionalnej gospodarki. Jak podkreśla prezes PSSE, zmieniła też
16.05.2019

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Firma Mostostal Pomorze, wyspecjalizowany wykonawca robót w branży konstrukcji stalowych, wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo-biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa.
10.05.2019

Rok 2019 to czas rekordowych inwestycji w Porcie Gdynia

O rekordowych wynikach i inwestycjach oraz konieczności dalszej ekspansji gdyńskiego portu rozmawiamy z Piotrem Nowakiem Wiceprezesem Zarządu ZMPG S.A.
12.04.2019

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft

Stocznia Gdańsk wykona bloki okrętowe dla norweskiej firmy UlsteinVerft. Planowany termin realizacji kontraktu to pierwszy kwartał 2020 roku. O kontrakcie poinformował w czwartek w komunikacie dyrektor komunikacji i PR GSG Towers i Stocznia Gdańsk Maciej Grajewski.
11.04.2019

Nowoczesna płyta do budowy statków powstaje na Wyspie Ostrów

Rusza budowa płyty montażowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. To jedyna w Polsce konstrukcja przystosowana do budowy i wodowania dużych jednostek oraz wielkogabarytowych konstrukcji. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 16,5 mln zł.
01.04.2019

Stocznia Gdańsk wchodzi z produkcją na tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Już w lipcu ruszy produkcja stoczniowa na rewitalizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną (PSSE) terenach Wyspy Ostrów w Gdańsku. PSSE i Balitc Operator (spółka z GK ARP S.A.) podpisały porozumienie w tej sprawie.
22.03.2019

Norwegowie zainwestują 65 mln zł w Grudziądzu

Kitron, wiodąca międzynarodowa grupa EMS (Electronics Manufacturing Services), otworzy nowy zakład produkcyjny w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Producent podzespołów elektronicznych zainwestuje w Grudziądzu 65 mln zł, a docelowo zatrudni 400 osób.
07.03.2019

W szkolnictwie zawodowym trzeba przełamywać bariery – rozmowa z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna od kilku lat skutecznie łączy naukę z biznesem, także z branżą morską. W ubiegłym miesiącu podpisane zostało porozumienie ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, którego celem będzie m.in. dopasowanie profilów kształcenia do potrzeb inwestorów związanych z gospodarką morską. O barierach, jakie trzeba przełamywać w szkolnictwie zawodowym i zmianach na Wyspie Ostrów, gdzie powstaje m.in. Stoczniowe Centrum Kształcenia Zawodowego, rozmawiamy z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pom
05.03.2019

Była prezes PSSE w zarządzie LOTOS Oil

Była prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zarządzie LOTOS Oil. Aleksandra Jankowska pełni funkcję wiceprezesa zarządu ds. handlu i komunikacji.
22.02.2019

Kogo poszukuje branża morska?

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę o współpracy ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, które dopasują profile kształcenia do potrzeb inwestorów z branży morskiej – poinformowała prof. AWSB dr hab. Barbara Piontek, przewodnicząca Rady Nadzorczej spółki.
11.02.2019

Uzupełniono zarzuty w śledztwie ws. Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Prokuratura uzupełniła zarzuty czwórce podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. Obecnie postępowanie dotyczy m.in. wyłudzenia niemal 15 mln zł i próby wyłudzenia prawie 113 mln zł.
28.01.2019

Tak zmienia się Wyspa Ostrów (foto)

Wyspa Ostrów w Gdańsku już wkrótce jak nowa. Od 9 miesięcy trwają tam prace rewitalizacyjne prowadzone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Inwestycje pozwolą nie tylko na produkcję okrętową, ale również na realizację projektów typu offshore, m.in. budowę stacji transformatorowych dla bałtyckich projektów wiatrowych.
12.01.2019

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała rok 2018

25 nowych inwestorów, 531,5 mln zł deklarowanych inwestycji i 764 nowych miejsc oraz utrzymanie 3570 etatów. Dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miniony rok był bardzo udany, również pod kątem napływu nowych inwestycji.
09.01.2019

Powołano prezesa PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nowego prezesa. Decyzją Rady Nadzorczej na to stanowisko powołano Przemysława Sztanderę. W zarządzie spółki pozostał dotychczasowy wiceprezes Paweł Lulewicz.
21.12.2018

PSSE szuka prezesa - kolejny nabór na finiszu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny szuka prezesa. Nabór trwa od 1,5 roku. Jest szansa że bieżący tydzień roztrzygnie przeciągającą się rekrutację.
11.12.2018

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w PSSE

Doradztwo na temat funduszy unijnych, dni otwarte Wirtualnego Biura, wizyty studyjne młodzieży, spotkania inwestorów ze studentami czy szkolnych doradców zawodowych – to propozycje Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która po kolejny włącza się w organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
30.10.2018

Pomorska Strefa Ekonomiczna wzmacnia bezpieczeństwo firm

Zminimalizowanie ryzyk w biznesie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa firmom i ich pracownikom korzystającym z przestrzeni strefy ekonomicznej – zakłada analiza ryzyka, jaką PZU Lab wykona dla parków naukowo-technologicznych w Gdyni i Gdańsku. Dzisiaj prezesi obu firm podpisali w tej sprawie umowę.
27.10.2018

Duży biznes połyka małych… pomysły

Trójmiejski startup Advanced Protection System, absolwent programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, szykuje się do wejścia na giełdę papierów wartościowych. Ich system do neutralizacji dronów okazał się rynkowym hitem. Rynek docenił też i kupił innowacyjne projekty kilku innych startupów ze strefowego akceleratora.
25.10.2018

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wśród liderów bezpieczeństwa

Zarządzanie ryzykiem w firmie w dobie szybkiego rozwoju technologicznego staje się coraz większym wyzwaniem. Podczas PZU LAB Day nagrodzone zostały firmy, które sprawnie minimalizują ryzyka w biznesie. Jedną z nich została Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
15.10.2018

PSSE szuka prezesa

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna szuka prezesa. Ogłoszenie w tej sprawie pojawiło się w czwartek na stronie internetowej PSSE. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są do 29 października.
04.10.2018

Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek - tak zmieni się Wyspa Ostrów

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni
31.08.2018

Aktywizacja terenów stoczniowych na Wyspie Ostrów wspólnym celem PSSE, ARP i Stoczni Gdańsk (foto, wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Stocznia Gdańsk rozpoczynają projekt rewitalizacji terenów Wyspy Ostrów. Do końca roku PSSE zakończy pierwszy etap prac modernizacyjnych, a ARP wzmocni finansowo Stocznię Gdańsk. Dla nowego zarządu stoczni w najbliższym czasie priorytetem jest finalizacja prac nad strategią rozwoju oraz zdobycie nowych kontraktów. Współpraca umożliwi wznowienie działalności stoczniowej i pozyskanie nowych inwestorów. Projekt rewitalizacji wspiera również zakładowa NSZ
31.08.2018

Kwieciński: Stocznia Gdańska będzie nadal świeciła na mapie gospodarczej Polski

Stocznia Gdańska, jako kolebka polskiej niezależności i jako kolebka początku transformacji polskiej gospodarki, będzie nadal świeciła na mapie gospodarczej Polski i będzie przykładem dla świata - mówił w piątek w Gdańsku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
31.08.2018

J. Kaczyński: przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk to element wielkiego planu

Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers to element wielkiego planu, jakim jest odbudowa przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości na terenie Wyspy Ostrów.
31.08.2018

Emilewicz: potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego

Jesteśmy przekonani, że potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego - mówiła w piątek w Gdańsku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
31.08.2018

Główny podejrzany w śledztwie ws. pomorskiej strefy zostanie w areszcie

Prawnik Wojciech K., główny podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku, pozostanie w areszcie - zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Postanowienie jest prawomocne.
27.08.2018

Pomorska SSE wydała w I półroczu br. 14 zezwoleń na działalność

Utworzenie 335 nowych miejsc pracy i utrzymanie ponad 1,7 tys. miejsc oraz zainwestowanie prawie 184 mln zł zadeklarowali inwestorzy, którzy otrzymali w pierwszym półroczu 2018 r. zezwolenia na działalność w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
26.07.2018

Główny podejrzany w śledztwie ws. Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - aresztowany

Prawnik Wojciech K., główny podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w Gdańsku, trafi do aresztu - zdecydował w czwartek Sąd Rejonowy w Gdańsku.
26.07.2018

12 podejrzanych w śledztwie ws. Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

12 osobom postawiono zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku. Wśród podejrzanych jest m.in. b. prezes PSSE Teresa K. Sprawa dotyczy wyłudzeń na wiele milionów złotych.
25.07.2018

8 osób zatrzymanych ws. milionowych wyłudzeń przez spółkę z Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Wspólne działania Delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Agenci CBA zatrzymali 8 osób – wśród nich jest Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.
24.07.2018

Stoczniowcy dziękują premierowi za odkupienie Stoczni Gdańsk od zagranicznych właścicieli

Gdańscy stoczniowcy wystosowali list do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w podziękowaniu za odkupienie Stoczni Gdańsk od ukraińskich właścicieli. Zdaniem związkowców to krok w kierunku odbudowania potencjału rozwojowego stoczni.
20.07.2018

Emilewicz: ogromne zainteresowanie inwestowaniem w Polsce

Jest ogromne zainteresowanie inwestowaniem w Polsce, widzimy bardzo wielu inwestorów, którzy czekają na nową ustawę o wspieraniu inwestycji – oceniła w Gdyni minister przedsiębiorczości i technologii. To milowy krok w pozyskiwaniu inwestorów - ocenia burmistrz Skarszewy.
25.06.2018

Każda gmina atrakcyjną strefą inwestycyjną

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji to szansa na rozwój gospodarczy naszych regionów - uważają samorządowcy. To wnioski z ponad 100 gmin i 33 powiatów, które w ciągu prawie 3 miesięcy odwiedzili pracownicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ustawa wchodzi w życie za kilka dni .
25.06.2018

Kwieciński: Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne miejsca pracy

Polska stoi przemysłem, a ten daje atrakcyjne pod względem rozwoju i wynagrodzenia miejsca pracy - powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński po wizycie w Podstrefie PSSE w Brześciu Kujawskim (Kujawsko-Pomorskie). Dodał, że konieczna jest współpraca stref ekonomicznych z firmami i szkołami.
29.05.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, którą przyjął już Sejm i Senat. Nowe przepisy znoszą granice stref, stwarzają szanse na rozwój małych i średnich firm oraz innowacyjnych projektów. Założenia ustawy przedstawiono we wtorek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na konferencji, którą pod patronatem Wojewody Pomorskiego zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
23.05.2018

Rewitalizacja terenów wokół Stoczni Gdańsk i GSG Towers wspólnym celem ARP i PSSE

SPV Operator, spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy rewitalizacji ponad 23 ha nieruchomości PSSE, należących niegdyś do Stoczni Gdańsk. Wspólny projekt ma na celu przystosowanie tych terenów do prowadzenia produkcji stoczniowej, wytwarzania urządzeń energetyki wiatrowej i konstrukcji stalowych na gdańskiej Wyspie Ostrów.
21.05.2018

Nagroda dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Strefa poprawia wyniki. Podwojenie zysku netto było głównym kryterium przyznania Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej nagrody Orła 2018 tygodnika Wprost. Na gali statuetkę odebrał wiceprezes Strefy Paweł Lulewicz.
26.04.2018

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy (foto, wideo)

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.
17.04.2018

„Uczeń-pracownik w gospodarce morskiej”

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Krajowa Izba Gospodarki Morskiej zapraszają na seminarium, „Uczeń - pracownik w gospodarce morskiej". Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia w Bałtyckim Porcie Nowyh Technologii (Biurowiec „Akwarium”) w Gdyni. Start o godzinie 10:00.
04.04.2018

Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo)

Specjalistyczne plomby do kontenerów, inteligentne kaski, a nawet system umożliwiający zabezpieczenie krytycznej infrastruktury przed atakiem dronów. To tylko niektóre rozwiązania, jakie statrtupy opracowały w ramach drugiej edycji Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ich prezentacja odbyła się w czwartek podczas Demo Day w Gdańsku.
31.03.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej (foto, wideo)

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatk
29.03.2018

Powstał program wspierający innowacje w przemyśle stoczniowym (foto, wideo)

Uruchomienie pierwszego w Polsce programu wspierającego innowacje w przemyśle stoczniowym ogłosiło w środę w Gdyni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. INNOship ma zwiększyć konkurencyjność tego sektora w perspektywie do 2023 r. Budżet pilotażowego dwuletniego etapu programu to ok. 240 mln zł.
07.03.2018

Nowe inwestycje w PSSE

To był udany początek roku dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Spółka wydała 8 nowych zezwoleń w tym pierwsze dla inwestora – firmy EDWOOD, w Podstrefie Biała Podlaska.
12.02.2018

Czwarty, ostatni nabór uczestników do projektu ALLIANCE

W ramach Projektu ALLIANCE rozpoczął się czwarty nabór dla obiecujących firm i przedsiębiorców, ale również osób z pomysłem, które potrzebują dedykowanego wsparcia eksperckiego w celu rozwoju produktu lub usługi oferowanej w oparciu o błękitną biotechnologię.
31.01.2018

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo)

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, eko
25.01.2018

Polski Klaster Morski – kurs na projekty i innowacje

Walne zebranie Polskiego Klastra Morskiego, na którym przedstawiono sprawozdanie merytoryczne za 2017 r. oraz plan pracy na 2018 r. odbyło się w miniony czwartek. Ze względu na duże zaangażowanie w Klastra w projektach krajowych i międzynarodowych oraz aktywną promocję Polski Morskiej na rynku międzynarodowym postanowiono powiększyć skład zarządu. W wyniku wyborów w skład Zarządu wszedł mecenas Zbigniew Jaś, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej oraz mgr inż. Krzysztof Anze
15.01.2018

Bardzo dobry rok PSSE

To był bardzo dobry rok dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tak w skrócie można podsumować wyniki spółki, zarówno pod względem liczby wydanych zezwoleń, jak i pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia.
08.01.2018

ARP: Alternatywny plan dla Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. chce jak najbardziej efektywnie wykorzystać możliwości produkcyjne terenów Stoczni Gdańsk S.A. Zarząd ARP przygotował alternatywny plan dla rozwoju swoich aktywów stoczniowych.
14.12.2017

Kolejne szkolenie dla inwestorów PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z Deloitte organizuje kolejne bezpłatne seminarium dla inwestorów działających na terenie PSSE oraz dla najemców Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Bałtyckiego Portu Nowych Technologii. Tematem spotkania będzie: „Prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej. Zmiany w podatku dochodowym 2018 oraz program wspierania nowych inwestycji".
29.11.2017

PSSE nagrodzona w konkursie Global Free Zones of the Year

Szerokie spektrum działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostało docenione na arenie międzynarodowej. W tegorocznym prestiżowym rankingu FDI Intelligence – Global Free Zones of The Year 2017, PSSE zdobyła aż 7 wyróżnień.
16.10.2017

PSSE w Orange Fab

Trwa budowa ekosystemu wsparcia dla startupów. We wtorek na Kampusie Orange w Warszawie delegacja PSSE uczestniczyła w panelu dyskusyjnym programu Orange Fab. Jest to kolejny etap współpracy pomiędzy Orange Polska i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, bowiem w piątek 29 września podpisano umowę o partnerstwie w akceleratorze kosmicznym Space3ac Intermodal Transportation.
04.10.2017

Orange Polska dołącza do Space3ac Intermodal Transportation

W piątek 29 września, umowę o partnerstwie w akceleratorze Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Orange Polska i organizatora programu - Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp z o.o.
29.09.2017

Gdyńskie stocznie poszukują zawodowców (foto, wideo)

Zawodowcy potrzebni od zaraz. Aby zachęcić młode osoby do pracy w firmach związanych z gospodarką morską, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdynia stworzyły projekt „Odkrywamy gdyńskie stocznie gimnazjalistom”. W jego ramach w czwartek grupa 225 uczniów gdyńskich gimnazjów odwiedziła Bałtycki Port Nowych Technologii.
29.09.2017

Startupy z potencjałem budują polski sektor kosmiczny

19 września w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.
20.09.2017

Demo Day programu Space3ac Intermodal Transportation

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym 19 września odbędzie się Demo Day programu Space3ac Intermodal Transportation. Akcelerator jest inicjatywą realizowaną w ramach konkursu Scale UP Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości opartego o program rządowy Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.
15.09.2017

Pomorska SSE pozytywnie o planach rozszerzenia zachęt inwestycyjnych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozytywnie ocenia zapowiedziane przez MR rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski. „Proponowane rozwiązanie zdecydowanie skróci czas oczekiwania na wsparcie inwestycyjne" – ocenił rzecznik PSSE, Igor Nagraba.
09.09.2017

Instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Instalacja do produkcji propylenu, która ma być zrealizowana przez spółkę celową PDH Polska powstanie w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) – poinformowała PAP w piątek Grupa Azoty Police, która jest wraz z Grupą Azoty współwłaścicielem PDH Polska.
26.08.2017

Zdymisjonowano prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Rada Nadzorcza Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poinformowała o zmianach jej zarządu. Ze stanowiskiem prezesa pożegnała się Aleksandra Jankowska.
25.08.2017

PSSE z misją gospodarczą w Egipcie

W dniach 9 – 14 lipca br. delegacja Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pod kierownictwem dr Marty Dargas - Draganik, Dyrektor Działu Międzynarodowych Relacji Gospodarczych PSSE, uczestniczyła w misji gospodarczej w Kairze. W stolicy Egiptu uzgodniono kolejne etapy budowy Polskiego Parku Przemysłowego w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego oraz inne projekty inwestycyjne realizowane przez Strefy.
18.07.2017

Stalkone sp. z o.o. nowym Inwestorem PSSE

11 lipca 2017 r. spółka Stalkone sp. z o.o. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Podstrefie Gdynia.
17.07.2017

Kosmos w gospodarce morskiej

Technologie satelitarne to jedna z najmłodszych gałęzi polskiej gospodarki. Polscy przedsiębiorcy – w tym startupy technologiczne - ogniskują swoje wysiłki na tzw. downstreamie – dolnym segmencie sektora kosmicznego. Przy aktywnym wsparciu sektora przez rząd RP, powstało kilka projektów z udziałem spółek skarbu państwa, a jednym z nich jest akcelerator technologii kosmicznych Space3ac Intermodal Transportation, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z.o.o, który tym razem ma pomóc rozwiązać problemy l
05.07.2017

200 tys. zł na rozwój technologii satelitarnych dla żeglugi intermodalnej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podpisały umowę partnerską w ramach projektu "Techniki satelitarne dla transportu intermodalnego" (Space3ac Intermodal Transportation).
02.03.2017

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia rejestracji na konferencję „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
20.02.2017

PSSE zwiększa powierzchnię o ok. 206 ha. Będą nowe miejsca pracy

Nowe tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powiększy się ona o ok. 206 ha. Powstaną tam inwestycje za łączną kwotę prawie 1,57 mld zł. Zainwestują trzy firmy: Lacroix Electronisc, Mueller Fabryka Świec oraz PDH Polska – spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.
08.12.2016

Stocznia Gdańsk pozbyła się długów. Znów pomogła PSSE

Stocznia Gdańsk bez finansowych zaległości. A to za sprawą kolejnego porozumienia podpisanego z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wartość tej transakcji to 10 milionów złotych. W zamian PSSE przejmie część majątku zakładu.
08.10.2016

Polski Klaster Morski – kurs na innowacje i projekty

15 września 2016 r. odbyło się Zebranie Zarządu Polskiego Klastra Morskiego. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Akademii Morskiej w Gdyni. Przedmiotem zebrania były bieżące i perspektywiczne plany działania w obszarze projektów międzynarodowych i inteligentnych specjalizacji. Działania wpisują się w Strategię Polskiego Klastra Morskiego przyjętą na ostatnim zebraniu sprawozdawczo-wyborczym PKM.
17.09.2016

Była prezes kontra nowy zarząd. W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozpocznie się batalia prawna

Nowy zarząd PSSE złożył zawiadomienie do prokuratury na poprzednie władze Strefy, w tym prezes Teresę Kamińską. Była prezes w odpowiedzi złożyła sprawę do sądu, oskarżając nowe władze o próbę zdyskredytowania i zemstę.
26.07.2016

Nowy inwestor w PSSE. Montex Shipyard wchodzi na Wyspę Ostrów

Na Wyspie Ostrów, przejętej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, pojawił się nowy inwestor. Gdański Montex Shipyard do 2019 roku wybuduje tam zakład produkcji i montażu wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.
21.07.2016

Była prezes PSSE zwolniona dyscyplinarnie. Nie otrzymała absolutorium

Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, została dyscyplinarnie zwolniona ze swojej funkcji. Była prezes nie otrzymała bowiem absolutorium za poprzed rok. Nowy zarząd strefy zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury z powodu licznych nieprawidłowości.
30.06.2016

Tereny na Wyspie Ostrów już otwarte dla inwestorów

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oficjalnie zaprosiła do składania zgłoszeń inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie Wyspy Ostrów w Gdańsku. Priorytet uzyskają firmy z branży gospodarki morskiej.
17.05.2016

Teresa Kamińska odwołana ze stanowiska

Podczas dzisiejszego (08.02) Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników doszło do zmiany zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ze stanowiskiem pożegnała się Teresa Kamińska.
08.02.2016

Pracowity rok 2016 dla Pomorskiej PSSE

W 2016 r. Pomorska SSE kontynuować będzie duże projekty takie jak zagospodarowanie terenów stoczniowych w Gdańsku na Wyspie Ostrów objętych granicami strefy pod koniec ubiegłego roku czy rewitalizacja terenów po Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy.
11.01.2016

Marek Siemaszko: Mam nadzieję, że uda się w krótkim czasie polepszyć warunki dla całego naszego podmiotu, stoczni Safe i Alkoru

O konsolidacji stoczni Safe i Alkoru oraz o momentach przełomowych w funkcjonowaniu firmy i najważniejszych realizacjach rozmawiamy z prezesem spółki, Markiem Siemaszko.
12.12.2015

Pomorski Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

W ciągu najbliższych lat zmiany klimatu będą miały ogromny wpływ na istotne sektory gospodarki tj. energetyka, transport, rolnictwo. Jednak w pierwsze kolejności na zmiany klimatyczne narażone są tereny morskie. Jak więc przygotować się na nadchodzące zmiany i w jaki sposób zaadaptować do klimatu, aby przyniósł korzyści dla rozwoju innowacyjności oraz wzmocnił konkurencyjność Europy? – na te pytania będzie można znleźć odpowiedź podczas Pomorskiego Szczytu Klimatycznego już 18 listopada w Bałtyckim Porcie Nowych Technolog
12.11.2015

Byłe tereny Stoczni Gdańsk zyskują na popularności

Tereny byłej Stoczni Gdańsk cieszą się dużą popularnością – przekonywała na symozjum „Czy Pomorskie wykorzystało szanse rozwojowe w zakresie gospodarki morskiej?” Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
15.10.2015

Czy Pomorskie wykorzystało szanse rozwojowe w zakresie gospodarki morskiej?

Pracodawcy Pomorza oraz Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej organizuje w środę (14.10) o godz. 10 sympozjum „Czy Pomorskie wykorzystało szanse rozwojowe w zakresie gospodarki morskiej?”.
09.10.2015

Droga S6 motorem napędowym branży morskiej?

Budowa drogi szybkiego ruchu S6 ruszyła już na dobre. W tym roku rozpisano już kilka przetargów na poszczególne odcinki. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna planuje wykorzystać inwestycję do stworzenia Nadmorskiego Szlaku Inwestycyjnego, którego częścią byłyby firmy związane z branżą morską.
07.10.2015

Baltexpo 2015: Jakiego wsparcia oczekuje branża morska?

Jednym z tematów wczorajszego dnia Baltexpo były formy wsparcia dla przemysłu morskiego. W dyskusji brali udział przedstawiciele Stoczni Crist, ICD Polska, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
08.09.2015

Wiceminister Jerzy Pietrewicz na Pomorzu o rozwiązaniach usprawniających transport morski

Udział w wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów w Gdańsku oraz spotkania z firmami i instytucjami w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym (GPNT), funkcjonującym w Pomorskiej SSE, to główne punkty wizyty wiceministra Jerzego Pietrewicza na Pomorzu. Spotkania odbyły się w Gdańsku i w Gdyni 31 sierpnia 2015 r.
31.08.2015

Teresa Kamińska: Wierzę w partnerstwo. Rozmowa z prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Jedno miejsce pracy w strefie uruchamia kolejne trzy. To jest miarą dobrze wydanych pieniędzy – przekonuje w rozmowie z naszym portalem Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.06.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.