• <
Proteh GlassDeep_top

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

25.01.2018 04:01 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo)
Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, ekologicznych czy życia ludzi.

– System bezpieczeństwa ma na celu zmniejszenie różnego rodzaju zagrożeń, budowanie świadomości pracowników, kultury pracy w zakładzie – mówi Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa.

Uczestnicy forum wymieniali doświadczenia związane m.in. z łagodzeniem skutków wypadków. Rozmawiali także o kryteriach określania ryzyka dla obiektów morskich, sposobach budowania ochrony portów oraz o roli ubezpieczycieli w przemyśle morskim.

– Lepiej przyczynić się do rozwoju świadomości ryzyka, badać je, uświadamiać, jakie elementy wpływają na bezpieczeństwo w danym zakładzie przemysłowym, porcie, u armatora, i później na tej podstawie wyciągać wnioski, zarówno od strony ubezpieczeniowej, jak i samego klienta – mówi Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.

Jak podkreślił Dariusz Gołębiewski, wiceprezes PZU LAB, ubezpieczenia morskie są jednymi z bardziej złożonych, jeśli chodzi o konstrukcję warunków i ryzyko.

– Organizując to forum liczymy na to, że będziemy mogli pozyskać wiedzę w tym kierunku, żeby jeszcze sprawniej zarządzać ryzykiem i wspierać naszych klientów w poprawie bezpieczeństwa – mówi Dariusz Gołębiewski, wiceprezes PZU LAB.

Paweł Lulewicz, wiceprezes zarządu PSSE, powiedział, że frekwencja forum udowadnia, że takie spotkania są branży morskiej potrzebne. Zapowiedział, że organizowane będą kolejne edycje.

– Forum bezpieczeństwa w sektorze przemysłu morskiego, przemysłu okrętowego, to inicjatywa, którą podjęliśmy wspólnie z naszymi partnerami z grupy PZU. Postanowiliśmy zapytać najbardziej zorientowanych w temacie, czyli właścicieli firm, stoczni, które działają na terenie Trójmiasta, z jakimi problemami zmagają się na co dzień, tak aby spróbować przygotować dla niech dedykowaną ofertę – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes zarządu PSSE.

Forum zakończyła debata ekspercka na temat kierunków rozwoju bezpieczeństwa przemysłu morskiego. Jej uczestnikami byli m.in. przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni, Politechniki Gdańskiej. Gdańskiej Stoczni Remontowa, Naftoportu oraz TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych i PZU.

Organizatorami I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego byli PZU LAB oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40825,00 $ tona -2,44% 14 sty
 Cynk 3559,00 $ tona -0,42% 14 sty
 Aluminium 2977,00 $ tona 0,61% 14 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.