ew
Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji to szansa na rozwój gospodarczy naszych regionów - uważają samorządowcy. To wnioski z ponad 100 gmin i 33 powiatów, które w ciągu prawie 3 miesięcy odwiedzili pracownicy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ustawa wchodzi w życie za kilka dni .
Podczas trwającego w Gdyni Forum Wizja Rozwoju PSSE podsumowała efekty spotkań z samorządami i przedsiębiorcami. Prezentowała na nich najważniejsze założenia ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i możliwości otrzymania pomocy publicznej dla nowych inwestycji. Pracownicy Strefy odwiedzili już 117, czyli ponad połowę z 226 „swoich” gmin w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.
- Celem naszych spotkań „Strefa w każdej gminie” jest m.in. analiza terenów inwestycyjnych na zarządzanym przez nas obszarze. Zobowiązałem zespół, aby w trzy miesiące przeprowadzić audyt w terenie. Docieramy do gmin i powiatów, aby zdiagnozować ich potencjał i w oparciu o istniejącą infrastrukturę zbudować ofertę inwestycyjną. Spotykamy się też z przedsiębiorcami, którzy do tej pory nie korzystali albo nie znali narzędzia strefowego. Chcemy im pokazać, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm, że nie trzeba kupować dużej powierzchni ani budować ogromnego zakładu, aby otrzymać ulgę podatkową - podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Samorządowcy liczą, że nowa ustawa o wspieraniu inwestycji ożywi gospodarczo ich region, a przedsiębiorcy upatrują w niej szansy na rozwój swojego biznesu. Zmieni się bowiem model funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych: znikną ich granice. Główne założenie ustawy polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać korzystne warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom.
- Do tej pory inwestor, który chciał wybudować zakład i skorzystać z ulgi strefowej, miał do wyboru tylko konkretne lokalizacje, ograniczone do niewielkiego obszaru kraju. Teraz po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie mógł zainwestować dosłownie wszędzie i skorzystać z ulgi strefowej, co stwarza szansę rozwoju zarówno naszym lokalnym przedsiębiorcom, jak i samej gminie, do której zechcą przyjechać inwestorzy z zewnątrz - mówi Jacek Pauli, burmistrz gminy Skarszewy w województwie pomorskim.
Kto może skorzystać z ulgi podatkowej
O wsparcie może ubiegać się każda firma. Nowy system umożliwi skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie firm z sektora MŚP, które do tej pory nie dysponowały wystarczającym kapitałem, aby inwestować w strefach. Ustawa wspierać będzie regiony o wyższym bezrobociu i miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze, realizując przy tym strategię zrównoważonego rozwoju. Ma też stworzyć równie atrakcyjne wsparcie, jak w innych krajach UE, a tym samym przyciągać nowych inwestorów zagranicznych i wygrywać rywalizację o nowe miejsca pracy i miliony na inwestycje.
Na wsparcie mają szanse inwestycje, które spełnią kryteria ilościowe i jakościowe. Wymagana minimalna wysokość nakładów inwestycyjnych zależeć będzie od wielkości firmy oraz stopy bezrobocia w powiecie. Dla dużych firm wyniesie od 10 mln zł w powiatach o największym bezrobociu do 100 mln zł w powiatach o najniższej stopie bezrobocia. Premiowane mają być również te inwestycje, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki. Preferowane będą projekty stawiające m.in. na wysokokwalifikowane miejsca pracy, na współpracę ze szkolnictwem zawodowym czy na rozwój klastrów. Istotne będą również prace badawczo-rozwojowe, działalność w sektorach priorytetowych oraz eksport.
Strefa - one stop shop
Specjalne strefy ekonomiczne staną się regionalnymi centrami obsługami inwestorów, z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach. Będą to tzw. one stop shops, do których przedsiębiorcy mogą się zwrócić na każdym etapie inwestycji. Jednym z kluczowych zadań spółki zarządzającej będzie pomoc przedsiębiorcom w realizacji ich projektów, a także wsparcie o charakterze konsultacyjno-doradczym.
- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie wspomagać zainteresowanych inwestorów, przydzielając im indywidualnego opiekuna, który sprawdzi z przedsiębiorcą, czy spełnia on wymagane kryteria. Będziemy głównym regionalnym punktem obsługującym inwestorów i koordynatorem udzielania pomocy publicznej – zaznacza Paweł Lulewicz.
Ważnym zadaniem zarządzającego obszarem strefy będą działania na rzecz napływu nowych inwestycji i ich rozwoju, a co za tym idzie jeszcze większa aktywność spółek. Celem ich działalności będzie poprawa klimatu inwestycyjnego całej Polski i rozwój innowacyjnej gospodarki.
11
Tak to robią Włosi. Zobaczyliśmy jak powstają okręty podwodne i nawodne w Fincantieri
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Stena Futura przeszła ceremonię chrztu w Belfaście. Stena Connecta ukończona
Zwodowano największy na świecie statek do układania kabli
Świnoujście: zatopiony kuter wydobyty z dna Basenu Północnego. Służby podejrzewają celowe działanie
PRS sprawuje nadzór nad budową okrętu ratowniczego programu „Ratownik”
Chiny oddały do użytku gigantyczny statek do akwakultury. 12 gatunków ryb na jednostce
HD Hyundai jako pierwsza stocznia wyprodukował 5 tys. jednostek