• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Polskie Forum Technologii Morskich kontynuuje spotkania z młodzieżą

04.03.2020 08:41 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Polskie Forum Technologii Morskich kontynuuje spotkania z młodzieżą
Polskie Forum Technologii Morskich kontynuuje spotkania z młodzieżą - GospodarkaMorska.pl

Po raz kolejny członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich zjawili się wśród młodzieży w ramach opracowanego przez siebie programu „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy”. Tym razem zawitali do Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku, gdzie w czwartek, 27 lutego 2020 r. mieli okazję spotkać się z uczniami i opowiedzieć o swojej pasji.

Stocznię CRIST reprezentował Michał, kierownik krojektu z piecioletnim stażem. Opowiedział jak wygląda praca w największej w Polsce stoczni i jakie wyzwania czekają na niego każdego dnia. Przybliżył specyfikę nieprzewidywalnych sytuacji, z jakimi się często spotyka i które niejako wymuszają natychmiastowe podjęcie decyzji. Od nich zależy, jak jest realizowany proces budowy statku. To ogromna frajda, ale też wielki stres, jednak, jak podsumował: „praca nie jest ani monotonna, ani nudna, to pewne”.

Z kolei Dominik, inżynier w biurze projektowym DELTAMARIN opowiedział, jak projektuje instalacje elektryczne. Podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z nadzorami projektowymi. Dzięki temu wiele można podróżować, poznawać ciekawe miejsca i ludzi, i widzieć jak rysunek w komputerze staje się rzeczywistością. Wszystko ma jednak swoją cenę i za tak atrakcyjną pracę płaci się rozłąką z rodziną.

Firma FAST jest znana głównie z wyposażania wnętrz, nie tylko na statkach ale i w luksusowych hotelach. Jednak teraz otwiera nowy obszar działalności związany z odnawialnymi źródłami energii. I o tym mówił jej prezes, który najpierw krótko przedstawił ścieżkę swojej kariery zawodowej, ale przede wszystkim wskazał na ciekawe wyzwania przyszłości związane z ekologią i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. To będzie praca właśnie dla absolwentów Zespołu Szkół Energetycznych, gdy już niedługo zaczną jej poszukiwać.

Firmę HG Solutions reprezentowała Monika, pani inżynier. Opowiedziała o swojej pasji i o tym jak została inżynierem. HG Solutions posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w zakresie projektowania i budowy nowych instalacji morskich, ich testowania a także naprawy istniejących instalacji. Potrafi zarządzać całym skomplikowanym procesem na każdym etapie jego realizacji.

O tym, jak dokonać wyboru swojej przyszłej kariery zawodowej i o tym co jest ważne przy podejmowaniu decyzji mówiłaa pani Joanna z Centrum Nowych Kompetencji. Centrum Nowych Kompetencji promuje nowoczesne metody szkoleniowe, a korzystnie z własnego symulatora pozwala przyspieszać naukę w sposób bezpieczny.

W spotkaniu wzięła udział przedstawicielka Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, organizacji aktywnie wspierającej wszelkie inicjatywy związane z kształceniem zawodowym. PSSE posiada nawet specjalne stanowisko z robotem przemysłowym pozwalające nauczyć się jak programować i jak sterować robotem.  

Okazało się, że spotkanie z młodzieżą może być również okazją do świętowania. Pomorska Specjalna Strefę Ekonomiczna przygotowała nagrodę w uznaniu za modelową współpracę na rzecz rozwoju szkolnictwa branżowego na terenie Województwa Pomorskiego. Nagroda została przyznana firmie HG Solutions. Statuetkę w imieniu firmy odebrała pani Monika Ogórek.

Spotkanie już tradycyjnie zakończyło się konkursem z nagrodami ufundowanymi przez uczestniczące w spotkaniu firmy.

Spotkania pod hasłem „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy” są atrakcyjną formą promowania gospodarki morskiej wśród młodzieży szkolnej, pozwalają również bliżej poznawać oczekiwania przyszłych adeptów sztuki budowy okrętów.

Wszystkim firmom i ich przedstawicielom uczestniczącym w spotkaniu składamy serdeczne podziękowania za ich wkłada i ogromne zaangażowanie w realizacji programu „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy”.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.