• <
nauta_2024

Flint Systems opracowuje symulator spawania w VR dla PSSE

gm

21.03.2023 13:41
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Flint Systems opracowuje symulator spawania w VR dla PSSE

Partnerzy portalu

podpisanie umowy na symulator spawania
Fot. Flint Systems

Na mocy podpisanej 10 marca umowy pomiędzy Flint Systems a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE), Flint Systems dostarczy PSSE symulator spawania łączący technologię wirtualnej rzeczywistości z prawdziwymi elementami wykorzystywanymi przy spawaniu.

Symulator spawania zostanie oddany w ciągu roku od podpisania umowy i będzie obejmował osiem stanowisk spawalniczych do nauki. W ramach zamówienia, Flint Systems dostarczy zarówno oprogramowanie jak i hardware, czyli fizyczne elementy potrzebne do nauki symulacji.

Symulator będzie umożliwiał spawanie stali czarnej, nierdzewnej, aluminium i miedzi. Typ materiałów, które podlegać będą spawaniu to płaskownik, rura, teownik i blacha. Kandydaci na spawaczy będą mogli uczyć się w czterech metodach spawania – GMAW (MIG/MAG), SMAW (MMA), GTAW (TIG), oraz FCAW w pięciu pozycjach – podolnej, nabocznej, naściennej, pionowej i okapowej. Ponadto, symulator będzie uwzględniać ściegi pachwinowe, czołowe, grzbietowe, będzie mógł również łączyć różne typy ściegów ze sobą.

Możliwy będzie wybór nastawu odpowiedniego WPSa oraz ustawienie parametrów spawania, w tym co najmniej:
• Prąd spawania z uwzględnieniem natężenia prądu i jego biegunowości,
• Skład mieszanki,
• Prędkość przepływu gazu,
• Natężenie, napięcie,
• Prędkość podawania drutu,
• Dobór materiału do spawania (gatunek materiału-spoiwa),
• Wybór rodzaju elektrody, średnica elektrody,
• Grubość spawanego materiału oraz kilku wybranych faz spawalniczych.

Dodatkowo, do wyboru będzie sceneria szkolenia – hala, stocznia, wnętrze statku.

– Aktualnie na rynku są dostępne różne symulatory spawania, ale nie ma takiego, który łączy w sobie tak dużo elementów fizycznych z wirtualną rzeczywistością. Nasz symulator będzie posiadał elementy takie jak przyłbica, rękawice haptyczne i uchwyt spawalniczy. Szkolenie będzie bardzo realistyczne, a kursant będzie odczuwał np. ciepło czy zerwanie łuku. Po dostarczeniu symulatora do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zamierzamy dalej oferować nasz produkt klientom. Szczególnie cenna informacja jest taka, że będzie on oferowany przez nas w naprawdę przystępnych i konkurencyjnych cenach – powiedział Grzegorz Szatkowski, wiceprezes zarządu Flint Systems.

www.flint.systems

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.