• <
Nauta_top_1100x200

Instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

pc

26.08.2017 09:12 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - GospodarkaMorska.pl

Instalacja do produkcji propylenu, która ma być zrealizowana przez spółkę celową PDH Polska powstanie w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) – poinformowała PAP w piątek Grupa Azoty Police, która jest wraz z Grupą Azoty współwłaścicielem PDH Polska.

Dzięki temu inwestycja może uzyskać do 428 mln zł pomocy publicznej.

W zezwoleniu na działalność w strefie, wydanym przez PSSE i przekazanym w piątek PDH Polska napisano m.in., że wartość inwestycji nie może być niższa niż 1,5 mld zł.

Nowa instalacja do produkcji propylenu powstanie w podstrefie polickiej, która obejmuje ok. 50 ha przeznaczonych na budowę inwestycji w Policach.

„To bardzo dobra wiadomość. Zezwolenie pokazuje, że inwestor potrafi wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, by obniżyć koszty planowanej inwestycji, która w przyszłości ma przynieść korzyści nie tylko firmie, ale też regionowi i całej Polsce” - podkreśla cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki.

Zdaniem wiceprezesa PDH Polska dr. Marka Czyża, „zezwolenie jest jednym z kamieni milowych w realizacji naszego projektu”. „Korzyści, jakie dzięki niemu możemy osiągnąć, zwiększą efektywność finansową projektu, a jednocześnie stworzą wielkie szanse rozwoju, który znajdzie swe odzwierciedlanie np. w stabilnym, pewnym zatrudnieniu” – dodaje.

„W dokumencie wydanym przez PSSE ustalono także warunki prowadzenia przez PDH Polska działalności w polickiej podstrefie, w tym wysokość tzw. kosztów inwestycji kwalifikujących się do pomocy publicznej, która nie może przekroczyć 428 mln zł. Pomoc publiczna przyjmie formę zwolnień podatkowych” - czytamy w przesłanym komunikacie. Inwestor zobowiązał się także do zatrudnienia co najmniej 65 nowych pracowników do jesieni 2021 r.

Grupa Azoty i spółka PDH mają wspólnie wybudować w Policach instalację do produkcji propylenu. Jak przypomniano w komunikacie, „obecnie prowadzone jest rozszerzone o możliwość produkcji polipropylenu studium wykonalności inwestycji – oba produkty propylen i polipropylen są obecnie importowane do Polski”.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 3,5 tys. pracowników.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Spółka PDH Polska S.A. została powołana przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police do budowy instalacji propylenu metodą PDH. Budowa instalacji to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty. W szczytowym momencie realizacji inwestycji na placu budowy ma pracować ok. 2 tys. pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie może w niej znaleźć ok. 200 osób.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.