• <
Proteh GlassDeep_top

Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

31.03.2018 21:33 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo)
Poznaj nowatorskie rozwiązania dla branży morskiej. Stworzyły je startupy (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Specjalistyczne plomby do kontenerów, inteligentne kaski, a nawet system umożliwiający zabezpieczenie krytycznej infrastruktury przed atakiem dronów. To tylko niektóre rozwiązania, jakie statrtupy opracowały w ramach drugiej edycji Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Ich prezentacja odbyła się w czwartek podczas Demo Day w Gdańsku.

– Udało się nam w ramach takiego akceleratora w PSSE połączyć te dwa światy: ten duży biznes z dużym potencjałem, z poważnymi kontraktami, z małym, młodym biznesem, młodymi firmami, które podjęły się tego wyzwania i opracowały, czy starały się opracować rozwiązania problemów, i dzisiaj prezentują efekty swojej pracy – mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE.

Startup 3DPLab na przykład opracował inteligentne kaski, które mogą mieć zastosowanie m.in. w obszarach przemysłowych, industrialnych, np. w rafineriach oraz w portach, czy na wszelkiego rodzaju budowach. Testy przeprowadzono w  rafinerii LOTOS-u w Gdańsku.

– Urządzenie to monitoruje pracownika online, tak pokazuje jego pozycję, sprawdza status, w zależności od wybranej konfiguracji czujników. Jest w stanie, jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji niebezpiecznej, poinformować o tym osobę nadzorującą pracę na danym terenie, ewentualnie w przypadku już zajścia sytuacji niebezpiecznej, grupę, która uda się i udzieli pomocy – mówi Damian Dziak, prezes 3DPLab.

Dzięki urządzeniu opracowanemu przez startup yetiBox można natomiast mierzyć zanieczyszczenia powietrza.

– Robimy czujniki mierzące zanieczyszczenia powietrza i robimy platformę, która analizuje zanieczyszczenia w taki sposób, żebyśmy mogli ocenić ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia oraz podjąć kroki ku usunięciu źródła zanieczyszczenia. Nasza instalacja jest zainstalowana w porcie gdańskim, w tym momencie mierzymy sześć różnych parametrów zanieczyszczenia powierza, łącznie z hałasem, cząstkami, pyłami zawieszonymi: dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, gazy toksyczne – mówi Piotr Siedlecki z yetiBox.

Jakub Kownacki z ISS RFID Gdynia podkreślił, że udział w programie był bardzo dobrą decyzją i szansą na sukces na polskim rynku. Umożliwił współpracę z dużym przedsiębiorstwem, a dzięki dofinansowaniu startup mógł przeprowadzić testy nowych technologii.

– Prezentujemy wyniki naszego projektu, który robiliśmy w ramach Space3ac, dla firmy x-kom robiliśmy rozwiązanie do zabezpieczania kontroli ruchu towarów i osób na magazynie. Tego typu rozwiązania mogą być stosowane w branży morskiej, mamy plomby RFID, które mogą być zamykane w kontenerach i umożliwiają potwierdzenie, czy kontener dotarł w dobre miejsce, czy został poprawnie zamknięty, czy, krótko mówiąc, towar i cały proces załadunku był zabezpieczony w odpowiednim stopniu – mówi Jakub Kownacki z ISS RFID Gdynia.

Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems, poinformował natomiast, że system opracowany przez jego startup może np. skutecznie ochronić gdański Naftoport przed atakiem dronów.

– Opracowaliśmy wyjątkowy system do ochrony, zabezpieczenia infrastruktury krytycznej przed atakiem ze strony dronów, czy przed niewłaściwym użyciem dronów. Po wykryciu skutecznym drona, w automatyczny sposób system takiego drona neutralizuje. W konsekwencji dron nie wlatuje w strefę zabezpieczaną. Naftoport jest bardzo podatny na atak ze strony dronów. Taki dron może przenosić ładunek wybuchowy lub ładunek zapalający i niestety doprowadzić do wybuchu czy do pożaru w instalacjach Naftoportu – tłumaczy Radosław Piesiewicz, prezes Advanced Protection Systems.

Startupy działające w ramach Space3ac Intermodal Transportation otrzymały wsparcie finansowe w wysokości od około 160 000 do 200 000 zł na każdy projekt. Uczestniczyły także w 286 godzinach warsztatów biznesowych i technologicznych, które poprowadziło 69 mentorów z Polski i zagranicy. Akcelerator wsparł łącznie 27 sturtupów, które wdrażały rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.