• <
PZT_980x120_gif_2020

Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo)

Strona główna Porty, logistyka Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo)
Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

30.01.2020 Źródło: własne

Zlokalizowany w bliskiej odległości Portu Lotniczego, obwodnicy Trójmiasta i tras krajowych Park Maszynowa przyciągnął do siebie różnorodnych inwestorów. Co ciekawe, 90% to firmy polskie, w dużej mierze z Pomorza. Co zdecydowało o wyborze tej lokalizacji, jak wygląda działalność w specjalnych strefach ekonomicznych i dlaczego warto współpracować z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną? Sprawdziliśmy, co wpłynęło na popularność terenów inwestycyjnych w Parku Maszynowa. 

7 lat temu, na sąsiadującym niemal przez miedzę z Portem Lotniczym Gdańsk terenie wyrosły dźwigi i konstrukcje pierwszych hal produkcyjnych. Został wybudowany również drogowy układ wewnętrzny Parku wraz z całą infrastrukturą. Każda działka inwestycyjna oferowała potencjalnym inwestorom bezpośredni dostęp do mediów: prądu, wody, gazu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

O aspektach, które wpłynęły na ogromną popularność Parku Maszynowa opowiedział nam prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Marek Ossowski: "Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze danej lokalizacji jako atrakcyjnego miejsca dla inwestorów niewątpliwie zawsze był aspekt finansowy. Teren parku znajdował się w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co dawało inwestorom możliwość skorzystania z dedykowanych strefom narzędzi ekonomicznych i mogło w znaczący sposób przyczynić się do podjęcia przez nich decyzji o realizacji swoich przedsięwzięć na terenach parku."

Rzeczywiście, objęcie danych terenów statusem specjalnej strefy ekonomicznej umożliwiło inwestorom uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego, a także podatku od nieruchomości. Jak podkreśla Beata Żaczek z Grupy Kapitałowej PEKABEX zlokalizowanej w Parku Maszynowa: "Decyzja o lokalizacji drugiej (a piątej w Grupie) obecnie powstałej, bardzo nowoczesnej fabryki w Gdańsku była podejmowana głównie ze względu na dostępność działki zlokalizowanej w PSSE i możliwości skorzystania z ulg jakie oferowała Strefa Ekonomiczna." 

Grupa Kapitałowa PEKABEX to wiodący wytwórca konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Produkuje elementy zbrojone tradycyjnie oraz nowoczesne elementy strunobetonowe wykorzystywane w budownictwie wielkokubaturowym (np. hale produkcyjne, magazyny, biura, obiekty handlowe, dworce, parkingi), inżynieryjnym (np. mosty, tunele), a także na potrzeby projektów nietypowych. Co więcej, w ofercie firmy znajdziemy szeroki wachlarz produktów standardowych, a także realizujemy specjalne zamówienia oparte na indywidualnych projektach.

"Grupa PEKABEX, rozważając lokalizację swoich fabryk, brała pod uwagę przede wszystkim koszty transportu oraz obszary o największej aktywności inwestycyjnej. Koszt transportu w przypadku wielkogabarytowych betonowych elementów prefabrykowanych stanowi duży procent w cenie samego elementu. Im trudniejszy i bardziej skomplikowany element, tym udział transportu jest mniejszy, ale w przypadku prostych/nieskomplikowanych technologicznie elementów, sam transport może stanowić nawet 40%. Dlatego też, tak kluczowa była dla nas bliskość duzych miast i dostęp do rynku pracy wykwalifikowanych pracowników." - dodaje Beata Żaczek.

Zgadza się z nią prezes InvestGDA, Marek Ossowski: "Dostęp do kadr i możliwość dojazdu do pracy pracowników nie tylko własnymi samochodami, ale również środkami transportu publicznego jest bardzo ważnym aspektem. Aktualnie, dostęp do wykwalifikowanego pracownika staje się największym wyzwaniem i jedną z najistotniejszych przesłanek przy wyborze danej lokalizacji przez inwestorów. Gdańsk, jako największe centrum akademickie północnej Polski, zapewnia co roku stały dopływ młodych, wykwalifikowanych osób".

Warto pamiętać, że Gdańsk jest ewenementem na skalę kraju. W całym 2018 roku był jedynym dużym miastem w Polsce z dodatnim bilansem przeprowadzek. Oznacza to, że więcej osób się do niego wprowadziło, niż opuściło. Co wpłynęło na tę sytuację? Eksperci wskazują na coraz lepszą sytuację gospodarczą kraju i samego Gdańska. Jak dodaje Ossowski: "Nie bez znaczenia jest także bogata oferta kulturalna miasta i możliwość spędzania czasu wolnego. Zabytki starego miasta, nowoczesne muzea, organizowane jarmarki, koncerty i festiwale, a także możliwość uczestnictwa w wielu wydarzeniach sportowych sprawiają, że miasto Gdańsk jest atrakcyjne nie tylko dla samych inwestorów, ale przede wszystkim dla pracowników tych firm (dla których Gdańsk staje się nowym miejscem do życia). Bliskość morza i trójmiejskich lasów, czyste powietrze bez smogu (szczególnie ważne dla osób uprawiających sport i prowadzących zdrowy tryb życia), sprawiają, że Gdańsk jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla realizacji inwestycji."

O atrakcyjności Parku Maszynowa przekonał się także Tomasz Ostrowski z firmy EcoTerm: "Dobrze skomunikowane z centrum miast tereny inwestycyjne są jedynym rozwiązaniem, które nie wpływa negatywnie na mieszkańców. Wyniesienie inwestycji poza obręb miasta to w przypadku Gdańska wykorzystanie posiadanego potencjału, bez ingerencji w funkcje mieszkaniowe osiedli i tereny turystyczne. Tereny zlokalizowane w centrum logistycznym Trójmiasta, w okolicy lotniska i głównych dróg województwa, dają olbrzymie korzyści biznesowe i znacznie podnoszą wartość inwestycji. To sprawdzona w rozwiniętych krajach UE praktyka biznesowa, odciążająca centra miast od ciężkiego transportu."

Ecoterm s.c. to specjaliści w dziedzinie chłodnictwa drogowego. Pracownicy zapewniają optymalne warunki termiczne dostaw towarów w eksploatowanych pojazdach na długich dystansach i w dystrybucji. Jak przyznaje Ostrowski: "Odkąd prowadzimy działalność również w Parku Maszynowa, zwielokrotniliśmy swoje moce obsługowe, wraz z perespektywą rozbudowy potencjału." 

Warto podkreślić, że w tworzeniu i projektowaniu Parku Maszynowa brała udział Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego. Stała się jednocześnie ważnym partnerem zarówno dla dużych, międzynarodowych korporacji, ale też dla trójmiejskich małych i średnich podmiotów, które staniowią ponad 70% inwestorów, którzy zrealizowali swoje przedsięwzięcia na terenie Parku Maszynowa! Jak podkreśla Beata Żaczek: "Wielokrotnie przekonaliśmy się że InvestGDA to prawdziwy partner a nie tylko instytucja. Zawsze możemy liczyć na wsparcie i pomoc przedstawicieli GARG zarówno w kwestiach biznesowych jak i urzędowych. Osobiście współpracuję bezpośrednio z kilkoma osobami z GARG i jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i sprawności działania."

Tomasz Ostrowski dodaje, że "propozycja współpracy ze strony GARG była nie tylko atrakcyjna, ale też kompleksowa".

Warto bowiem podkreślić, że firmy podejmujące współpracę z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, otrzymują kompleksowe wsparcie, od pomocy w uzyskaniu uzgodnień czy pozwoleń na budowę, do zaangażowania inżynierów, którzy współpracują z InvestGDA.

Dzięki współpracy, na wygranej pozycji są więc wszystkie strony. Inwestorzy zyskują optymalną przestrzeń do pracy i życia, mieszkańcy miasta - dodatkowe miejsca pracy (tylko w 2018 roku powstało ich ok. 1200) a samo miasto wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości zlokalizowanych na terenie Parku Maszynowa.

 

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_szczecin_390x100_2020
port_gdańsk_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 47,97 $ baryłka  0,04% 13:58
 Cyna 18873,00 $ tona -0,56% 1 gru
 Cynk 2768,00 $ tona -1,46% 1 gru
 Aluminium 2045,00 $ tona 1,54% 1 gru
 Pallad 2411,35 $ uncja  0,77% 13:58
 Platyna 1035,30 $ uncja  1,57% 13:58
 Srebro 24,35 $ uncja  0,50% 13:58
 Złoto 1845,40 $ uncja  0,60% 13:58
invest_gda_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.