• <
kongsberg_mega_2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa

Strona główna Stocznie, offshore Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa
Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa - GospodarkaMorska.pl

ew

17.06.2019 Źródło: własne

Ruszyły pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.


Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej na Wyspie Ostrów w Gdańsku, gdzie obecnie trwa proces rewitalizacji i przygotowania terenu do produkcji przemysłowej w branży stoczniowej. Ośrodek szkoleniowy, tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym terenie, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych.  Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i  wykwalifikowane kadry.  


- Od czasu ogłoszenia projektu Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy początek konsekwentnie realizujemy zaplanowane prace, dzięki którym przywracamy ten teren dla nowoczesnej produkcji stoczniowej.  Wychodząc naprzeciw rozwojowi przemysłu w kierunku robotyzacji i programowania postanowiliśmy wesprzeć pracodawców w kształceniu przyszłych pracowników w umiejętności niezbędne do pracy w przemyśle 4.0. – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes PSSE.


Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i wchodzi do kolejnych.  Według ekspertów wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a  większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów.  


Robot przemysłowy na Wyspie Ostrów to nowoczesne 6-osiowe urządzenie do cięcia leserem metalu i tworzyw sztucznych Fanuc Robot M-20iA. Do utworzonego przez PSSE Centrum szkoleniowego robot został przekazany przez Instytut Maszyn przepływowych PAN.


Jako pierwsi w zajęciach prowadzonych przez pracowników PZU Lab uczestniczyli uczniowie klas technik mechatronik Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum z Gdańska oraz Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku.  W ramach trzygodzinnych zajęć uczniowie poznali budowę i działanie ramienia robota, jego sterownika oraz podstawy kinematyki ruchu. Zobaczyli również możliwości zrobotyzowanych narzędzi do zastosowań przemysłowych: kurs pisania prostych programów pozwalających na poruszanie ramieniem po wybranej trajektorii,  symulację spawania na taśmie montażowej, przykład ruchu z dużą prędkością i precyzją. Na koniec szkolenia mogli samodzielnie sterować  robotem.


Regularne zajęcia w Centrum rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym we wrześniu.  Powołane Centrum będzie ściśle współpracować ze szkołą Conradinum, gdzie od września zostanie uruchomiony nowy kierunek Technik mechatronik – z innowacją programowanie robotów. Z tą szkoła w styczniu 2019 roku PSSE podpisała umowę o współpracy, która ma na celu m.in.  dopasowywanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Dla uczniów wskazanej klasy zostanie przygotowany dedykowany program zajęć z zakresu programowania. PSSE PSSE będzie również współpracować w tym zakresie z Zespołem Szkół Technicznych we Włocławku, gdzie wspólnie z firmą Wika Polska prowadzi klasę patronacką w zawodzie technik mechatronik i technik mechanik. Ponadto Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna planuje uruchomienie zajęć dla dorosłych, którzy będą zainteresowani zdobyciem nowych kompetencji potrzebnych na rynku pracy.


To nie jedyne działanie PSSE w zakresie wzmacniania kształcenia branżowego dla branży morskiej. W 2017 roku Strefa utworzyła klasę patronacką w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Objęła patronatem klasę w Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie – monter kadłubów jednostek pływających. W ramach patronatu funduje dla najlepszych pięciu uczniów stypendia, płatne wakacyjne staże w firmach na terenie dawnej toczni Gdynia, a także wyjazd na targi związane z branżą stoczniową i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy. Te wszystkie działania mają sprawić, że uczeń po opuszczeniu szkoły będzie odpowiednio przygotowany do podjęcia zatrudniania. Część praktyczną uczniowie realizują w firmach strefowych np. Energomontaż Północ Gdynia oraz u naszych parterów np. firmie Crist.  Wspólnie z Instytutem Morskim w Gdańsku PSSE realizuje projekt „Morskie Kompetencje”:  uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych poznają działalność laboratorium specjalizującego się w badaniach dla gospodarki morskiej.

Źródło:
własne
wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.