• <
urząd_morski_gdynia_2021

Była prezes kontra nowy zarząd. W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozpocznie się batalia prawna

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Była prezes kontra nowy zarząd. W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozpocznie się batalia prawna
Była prezes kontra nowy zarząd. W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozpocznie się batalia prawna - GospodarkaMorska.pl

PMK

26.07.2016 Źródło: własne

Nowy zarząd PSSE złożył zawiadomienie do prokuratury na poprzednie władze Strefy, w tym prezes Teresę Kamińską. Była prezes w odpowiedzi złożyła sprawę do sądu, oskarżając nowe władze o próbę zdyskredytowania i zemstę.

Wcześniej Teresa Kamińska została dyscyplinarnie zwolniona ze swojej funkcji. Była prezes nie otrzymała bowiem absolutorium za poprzedni rok. Obecne władze postawiły wobec byłej prezes szereg zarzutów. Jednym z nich była krytyczna ocena umowy zawartej przez PSSE z firmą syna Teresy Kamińskiej, przez co strefa musi zwrócić unijną dotację w kwocie ponad 4,5 mln zł. Obecny zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obarcza Kamińską także odpowiedzialnością za zakup sprzętu komputerowego po znacznie zawyżonej wartości. Według nich urządzenia i oprogramowania według wyceny były warte kilkaset tysięcy złotych, strefa zakupiła je z kolei za ponad 4 mln zł. Pieniądze miałaby być wyprowadzone do spółki ze Stanów Zjednoczonych powiązanej z rajami podatkowymi.

Byłej prezes zarzucono także nierozważne zarządzanie majątkiem i przekazywanie składników firmy prawie za darmo. Przykładem tej praktyki miało być przekazanie spółce Europejski Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprzętu o wartości ok 1 mln zł. Ta firma potem zarabiała na komercyjnym udostępnienie tych urządzeń. Umowy i informacje o urządzeniał miały być ukryte, tak że większość firm nie zdawała sobie sprawy z ich istnienia.

Skrytykowane zostało także zarządzanie nieruchomościami firmy. Chodzi m.in. o wybór bez przetargu firmy do zarządzania nieruchomościami strefy za cenę dwukrotnie wyższą od rynkowej. Według nowych władz PSSE za rządów Kamińskiej firma podpisywała niekorzystnie umowy i wynajmowała powierzchnie na preferencyjnych warunkach firmom, które się do tego nie kwalifikowały.

Teresa Kamińska odpiera wszystkie zarzuty.

- A w myśl projektu 20 proc. to właśnie miały być firmy około biznesowe. Kancelarie, które tam są trzy, nie korzystały z żadnych innych priorytetów, były na normalnych zasadach. Insynuowano też zawyżenie kosztów zarządzania, tylko na jakiej podstawie? Z czy porównano, nie ma takiego drugiego obiektu w kraju - broni się w rozmowie dla portalu Trojmiasto.pl Teresa Kamińska. Według niej, nie można tego porównać z kosztami zarządzania biurowcem. - Tam są laboratoria biotechnologiczne, w których prowadzone są bardzo kosztowne badania. Każdy spadek napięcia w sieci może spowodować ogromne straty. Zarządzanie parkiem z tak skomplikowaną infrastrukturą, to nie jest zarządzanie biurowcem. Firma która tym się zajmował miała też obowiązek ubezpieczenia się, czyli jakby coś się stało nie odpowiadałaby Strefa, a ta firma. Idea była taka, że operatorami w parku są firmy parkowe. Chodziło o stworzenie przyjaznego środowiska i kooperacji. Tu powstało pierwsze przedszkole przyzakładowe, dla dzieci pracowników firm parkowy, tu powstało pierwsze Wirtualne Biuro.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31251,00 $ tona -6,49% 13 maj
 Cynk 2891,00 $ tona -3,12% 13 maj
 Aluminium 2422,00 $ tona -2,10% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.