• <
kongsberg_mega_2020

Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo)

Strona główna Stocznie, offshore Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo)
Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo) - GospodarkaMorska.pl

ew

08.12.2019 Źródło: własne

Projekt rewitalizacji terenów postoczniowych, Centrum Projektowania Robotów Przemysłowych, budowa strategicznej drogi do terenów inwestycyjnych w Grudziądzu - ostatni rok był bardzo pracowity dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Przemysława Sztandery. Odwiedziliśmy z kamerą Wyspę Ostrów i porozmawialiśmy o tym, jakie projekty zrealizowano w ostatnim czasie i co wydarzy się w najbliższych miesiącach.

We wrześniu, na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej. Nowo powstała płyta montażowa o powierzchni 10 tys. m2 została wykonana według najnowszych technologii. Umożliwia prowadzenie zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz gwarantuje najwyższe standardy pracy. Wyposażona w niezbędne media, daje możliwości budowy wielkogabarytowych konstrukcji stalowych i kompletnych jednostek pływających o długości do 150 metrów. Bezpośredni dostęp do nabrzeża pozwala na wodowanie tych jednostek. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zmodernizowała także halę produkcyjną nr 33. W ramach prac wymieniono posadzkę, powiększono bramy w elewacjach szczytowych, zmodernizowano zaplecze techniczne oraz wyposażono ją w niezbędne media. Dzięki temu hala została przystosowana do budowy kompletnych jednostek pływających o długości do 90 metrów. Jak powiedział nam prezes PSSE, Przemysław Sztandera: "Jest to bardzo nowoczesna infrastruktura i ogromne osiągnięcie, które pozwala odbudowywać polski przemysł stoczniowy."

Nieodłączną częścią planu odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego jest inwestowanie w edukację. Dlatego też, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podchodzi poważnie do wsparcia inwestorów i regionu w dziedzinie szkolnictwa branżowego. Jak dodaje Sztandera: "Nie powinniśmy ukrywać, że brakuje fachowców: monterów, spawaczy czy szlifierzy. Naszym zadaniem jest kształcić i przyciągać ludzi do tego zawodu. Razem z Centrum Nowych Technologii organizujemy wizyty w szkołach podstawowych i średnich, gdzie prezentujemy jak wyglądają nowoczesne zawody. Współpracujemy również z różnymi firmami z branży stoczniowej i morskiej po to, aby przyciągać młodzież do tych zawodów."

W tym roku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce. Centrum mieści się w budynku dawnej dyrekcji Stoczni Gdańskiej.. Ośrodek szkoleniowy, tworzony na potrzeby przemysłu stoczniowego i innych inwestorów ulokowanych na tym terenie, to element projektu rewitalizacji i aktywizacji obszarów postoczniowych. Jego celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rentownej produkcji w oparciu o nowe technologie i wykwalifikowane kadry.

"To bardzo istotne, bo jeśli polska gospodarka ma się rozwijać, musi stać się w pełni zautomatyzowana i zrobotyzowana. Żadnej szkoły nie stać na taki sprzęt, podobnie w żadnej fabryce przemysłowej nie wyłączy się robota z produkcji tylko po to, żeby młodzież mogła uczyć się programowania. To ważne, żeby młodzi ludzie, wchodząc za kilka lat na rynek pracy, już te umiejętności posiadali". - dodaje Sztandera.

To nie jedyne działanie PSSE w zakresie wzmacniania kształcenia branżowego dla branży morskiej. W 2017 roku Strefa utworzyła klasę patronacką w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni. Objęła patronatem klasę w Szkole Branżowej I stopnia w zawodzie – monter kadłubów jednostek pływających. W ramach patronatu funduje dla najlepszych pięciu uczniów stypendia, płatne wakacyjne staże w firmach na terenie dawnej toczni Gdynia, a także wyjazd na targi związane z branżą stoczniową i dodatkowe kursy zawodowe dopasowane do potrzeb rynku pracy. Te wszystkie działania mają sprawić, że uczeń po opuszczeniu szkoły będzie odpowiednio przygotowany do podjęcia zatrudniania. Część praktyczną uczniowie realizują w firmach strefowych np. Energomontaż Północ Gdynia oraz u naszych parterów np. firmie Crist. Wspólnie z Instytutem Morskim w Gdańsku PSSE realizuje projekt „Morskie Kompetencje”: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych poznają działalność laboratorium specjalizującego się w badaniach dla gospodarki morskiej.

Więcej o najważniejszych wydarzeniach ostatniego roku i planach na przyszłość można usłyszeć w naszym wywiadzie. Całą rozmowę z Przemysławem Sztanderą, prezesem PSSE, publikujemy poniżej.

Źródło:
własne
wartsila_390x100_2020

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.