• <
bulk_cargo_port_szczecin

Kosmos w gospodarce morskiej

jk

05.07.2017 20:32 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Kosmos w gospodarce morskiej - GospodarkaMorska.pl

Technologie satelitarne to jedna z najmłodszych gałęzi polskiej gospodarki. Polscy przedsiębiorcy – w tym startupy technologiczne - ogniskują swoje wysiłki na tzw. downstreamie – dolnym segmencie sektora kosmicznego. Przy aktywnym wsparciu sektora przez rząd RP, powstało kilka projektów z udziałem spółek skarbu państwa, a jednym z nich jest akcelerator technologii kosmicznych Space3ac Intermodal Transportation, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną sp. z.o.o, który tym razem ma pomóc rozwiązać problemy logistyczne związane z szeroko pojętą gospodarką morską.

Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest inicjatywą realizowaną w ramach organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu Scale UP opartego o rządowy programu Start In Poland, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Zadaniem akceleratora jest rozwój polskiego sektora kosmicznego poprzez łączenie potrzeb przemysłu i spółek skarbu państwa z potencjałem i kreatywnością startupów. Te ostatnie wspiera dodatkowo panel ekspercki i co najważniejsze solidny zastrzyk gotówki. Firmy otrzymają dofinansowanie w wysokości do 200 tysięcy PLN.  Technologie kosmiczne to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki przynosząca wymierne efekty.

- Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce jako organizator projektu, pomóc w rozwiązaniu zadań stawianych przez branżę morską poprzez wykorzystanie potencjału intelektualnego poczatkujących firm. To jedno z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli stworzenia nowego modelu gospodarki, opartej na innowacjach i postępie technologicznym – podsumowuje program Aleksandra Jankowska, prezes PSSE.

Duże podmioty, takie jak Port Gdynia, Port Gdańsk, OT Logistics i Instytut Morski, wybrały 8 firm z ponad 50 zgłoszeń. Rekrutacja zakończyła się w kwietniu 2017 r. Uczestnicy spotykają się co tydzień na trzydniowe zjazdy w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym, należącym do PSSE. Dzięki wsparciu mentorów, pracują zarówno nad aspektami technologicznymi jak i biznesowymi.

- Łącznie każdy zespół otrzyma 160 godzin w postaci mentoringu technicznego i biznesowego, który został podzielony na zajęcia indywidualne, grupowe oraz fakultatywne. W ten sposób mamy pewność, że każdy zespół otrzyma pomoc szytą na miarę – podkreśla kierownik projektu Scale UP, Wojciech Drewczyński.

Całość zakończy tzw. Demo Day w dniu 12 września 2017, na którym inwestorom zostaną przedstawione finalne efekty. Przedsiębiorcy, naukowcy i inżynierowie pracują nad implementacją rozwiązań dotyczących m in., badań zanieczyszczenia wody w Bałtyku, wdrożeniem systemu pomiaru środowiskowych, badaniem natężenia ruchu drogowego w portach. Każde z tych rozwiązań wykorzystuje dane satelitarne. Warto nadmienić, że na jesieni ruszy nabór do kolejnej rundy akceleratora.

Rozwój segmentu kosmicznego to przyszłość. Komisja Europejska szacuje, że ok. 7-8 proc. PKB europejskiego jest wytwarzane przy pomocy technologii satelitarnych. Rząd RP, w lutym 2017 r., przyjął Polską Strategię Kosmiczną zakładając, że do końca 2030 roku, polski sektor kosmiczny będzie zdolny do skutecznego konkurowania na rynku europejskim, a jego obroty wyniosą co najmniej 3% ogólnych obrotów tego rynku. Akcelerator Space3ac Intermodal Transportation jest jednym z czynników, który poprzez budowanie stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.