• <

Była prezes PSSE zwolniona dyscyplinarnie. Nie otrzymała absolutorium

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Była prezes PSSE zwolniona dyscyplinarnie. Nie otrzymała absolutorium
Była prezes PSSE zwolniona dyscyplinarnie. Nie otrzymała absolutorium - GospodarkaMorska.pl

PMK

30.06.2016 Źródło: własne

Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, została dyscyplinarnie zwolniona ze swojej funkcji. Była prezes nie otrzymała bowiem absolutorium za poprzed rok. Nowy zarząd strefy zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury z powodu licznych nieprawidłowości.

Teresa Kamińska ze stanowiskiem prezesa PSSE pożegnała się w lutym tego roku, po 9 latach pełnienia tej funkcji. Była jednak wciąż zatrudniona w strefie z powodu okresu ochronnego. Teraz jednak nowe władze zwolniły ją dyscyplinarnie, po tym jak nie udzieliły Kamińskiej absolutorium za 2015 rok.

Obecne władze postawiły też wobec byłej prezes szereg zarzutów. Jednym z nich była krytyczna ocena umowy zawartej przez PSSE z firmą syna Teresy Kamińskiej, przez co strefa musi zwrócić unijną dotację w kwocie ponad 4,5 mln zł. Obecny zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej obarcza Kamińską także odpowiedzialnością za zakup sprzętu komputerowego po znacznie zawyżonej wartości. Według nich urządzenia i oprogramowania według wyceny były warte kilkaset tysięcy złotych, strefa zakupiła je z kolei za ponad 4 mln zł. Pieniądze miałaby być wyprowadzone do spółki ze Stanów Zjednoczonych powiązanej z rajami podatkowymi.

Byłej prezes zarzucono także nierozważne zarządzanie majątkiem i przekazywanie składników firmy prawie za darmo. Przykładem tej praktyki miało być przekazanie spółce Europejski Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprzętu o wartości ok 1 mln zł. Ta firma potem zarabiała na komercyjnym udostępnienie tych urządzeń. Umowy i informacje o urządzeniał miały być ukryte, tak że większość firm nie zdawała sobie sprawy z ich istnienia.

Skrytykowane zostało także zarządzanie nieruchomościami firmy. Chodzi m.in. o wybór bez przetargu firmy do zarządzania nieruchomościami strefy za cenę dwukrotnie wyższą od rynkowej. Według nowych władz PSSE za rządów Kamińskiej firma podpisywała niekorzystnie umowy i wynajmowała powierzchnie na preferencyjnych warunkach firmom, które się do tego nie kwalifikowały.
 
- W związku ze zidentyfikowanymi nieprawidłowościami oraz zgodnie z obowiązującym prawem, mając uzasadnione podstawy, składane będą zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełniania przestępstw - czytamy w komunikacie zarządu PSSE.

Teresa Kamińska odpiera wszystkie zarzuty i zapowiada złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.