• <

Wynik wyszukiwania - "Innowator" - Wiadomości

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Bureau Veritas przyznaje pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu morskiego rozwiązania fotowoltaicznego firmy SolarDuck

Bureau Veritas (BV), światowy lider w dziedzinie testowania, inspekcji i certyfikacji (TIC), przyznał holendersko-norweskiej firmie SolarDuck zajmującej się energią odnawialną pierwszy na świecie certyfikat dla prototypu technologii pływającej morskiej energii słonecznej, zastosowanej w pilotażowym projekcie SolarDuck o mocy 0,5 MW. Certyfikat ten stanowi znaczący krok naprzód w rozwoju technologii morskiej energii odnawialnej do zastosowań morskich.
27.03.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna zawiązuje współpracę z Revobeam

Gdyńska stocznia nawiązała współpracę z firmą Revobeam, która specjalizuje się w komunikacji bezprzewodowej okrętów i jednostek bezzałogowych.
12.03.2024

Nowoczesne żagle ssące eSAIL już na pokładzie Ville de Bordeaux

Hiszpański start-up zajmujący się technologią wiatrową, bound4blue, z powodzeniem zainstalował trzy 22-metrowe żagle eSAIL na statku ro-ro Ville de Bordeaux, który należy do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. Konstrukcje fundamentów pod żagle statku zostały zamontowane w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku.
06.03.2024

206 milionów GPB rządowych dotacji na zielone porty, żeglugę, offshore

Rząd Wielkiej Brytanii zagwarantował 33 miliony GPB ma rozwój zielonej żeglugi i portów. Te jedna z transz programu UK SHORE na który przeznaczono w 2022 r. 206 milionów GPB. W br. dotacje przyznano 33 projektom zgłoszonym przez porty i firmy żeglugowe. Przeznaczone zostaną na nowe technologie mające na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji przez transport morski. Zapewnią również utrzymanie miejsc pracy na obszarach przybrzeżnych i pobudzenie lokalnej gospodarki – podkreśla rząd Wielkiej Brytanii w komunikacie.
22.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
15.02.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia dotacje w wysokości 33 mln funtów na zieloną transformację portów i statków

Brytyjskie władze ogłosiły 26 stycznia br. podmioty, które otrzymają dofinansowanie rządowe w wysokości 33 mln funtów na rozwój ekologicznych technologii dla portów i statków. Ma to przyspieszyć wyścig państwa w kierunku dekarbonizacji sektora morskiego, przy jednoczesnym wspieraniu miejsc pracy w społecznościach przybrzeżnych w całym kraju, pomagając rozwijać gospodarkę w dłuższej perspektywie.
29.01.2024

Morska Agencja Gdynia wyróżniona medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Morska Agencja Gdynia zostanie uhonorowana medalem im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. To prestiżowe wyróżnienie, które co roku przyznają gdyńscy samorządowcy za wybitne zasługi dla Gdyni. MAG podczas swojej kilkudziesięcioletniej działalności znacząco przyczynił się do rozwoju całego sektora gospodarki morskiej w Polsce.
25.01.2024

Pierwsza na świecie łódź wodorowa zasilana technologią ogniw paliwowych na płytkach drukowanych kończy testy

Bramble Energy, innowator w technologii ogniw paliwowych, osiągnął kamień milowy w historii żeglugi morskiej, uruchamiając pierwszą na świecie łódź wodorowo-elektryczną zasilaną ogniwem paliwowym na płytce drukowanej (PCBFC™).
10.01.2024

Canopée zbudowany w Szczecinie statkiem roku

Stocznia Neptune Shipyards wraz z Partner Stocznia z Polic zbudowała statek Canopée, który został uhonorowany prestiżową nagrodą Statek Roku. Jest to rewolucyjny projekt dwusilnikowego ro-ro napędzanego energią wiatru.
08.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

PortXL i GTT współpracują w celu przyspieszenia innowacji w przemyśle morskim

Holenderski akcelerator star-upów morskich PortXL i GTT, francuska grupą technologiczna i inżynieryjna specjalizująca się w systemach bezpieczeństwa z membranami kriogenicznymi do transportu i przechowywania skroplonych gazów, tworzą strategiczne partnerstwo w celu stymulowania postępów w transformacji energetycznej w branży morskiej. Współpraca ma przygotować grunt pod przedsiębiorczą podróż w kierunku przekształcenia przemysłu morskiego poprzez innowacje.
04.10.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Ostatnie pożegnanie Zygmunta Śmigielskiego

Morska Agencja Gdynia poinformowała, że 30 czerwca w wieku 81 lat zmarł wieloletni prezes firmy Zygmunt Śmigielski.
05.07.2023

Innowatorzy na szerokie wody. NCBR ogłasza II konkurs HYDROSTRATEG

220 mln zł na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie ogłoszonym w ramach Rządowego Programu Strategicznego HYDROSTRATEG. Wnioski konsorcjów z udziałem jednostek naukowych, przedsiębiorstw lub innych podmiotów będą przyjmowane w dniach 31 lipca - 31 października 2023 roku.
03.07.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
06.06.2023

OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej

Piętnaście brytyjskich firm otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów funtów od Offshore Wind Growth Partnership (OWGP).
31.05.2023

Baltic Hub wyznacza kurs na lepszą przyszłość. Podsumowanie pierwszej edycji konkursu grantowego Busole

Poprzez realizację konkursu Busole terminal ugruntował swoją pozycję wiodącego lokalnego obywatela Gdańska.
02.04.2023

Ekologiczny armator promów nie chce przewozić elektrycznych samochodów

Zaskakująca decyzja w kraju znanym z zaawansowanego promowania elektromobilności, wspieranej przez władze i duże przedsiębiorstwa. Jedna z dwóch głównych norweskich linii promowych nie chce już przewozić pojazdów z silnikami elektrycznymi. Winnymi mają być wypadki w postaci pożarów akumulatorów w samochodach.
24.01.2023

Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.
02.01.2023

Filmowe podsumowanie Innowatonu Morskiego

Młodzież uczestnicząca w warsztatach poświęconych tworzeniu i produkcji filmów podsumowała realizowane w tym roku morskie inicjatywy.
18.12.2022

Satelity, informatyka i banki w służbie dekarbonizacji żeglugi

Rynek zastosowań informatycznych na rzecz dekarbonizacji osiągnął wartość 11 mld USD i dynamicznie rośnie. Technologie informatyczne mają znaczący wpływ na zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania statków na środowisko naturalne – twierdzą eksperci Thetius i Inmarsat Maritime i wytyczają 3 kroki cyfrowej dekarbonizacji.
17.12.2022

Woodmac: CCS może dać nowe życie Zatoce Meksykańskiej

Projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w rejonie amerykańskiej części Zatoki Meksykańskiej, mogą odegrać istotną rolę w realizacji celu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w tym kraju - poinformowali w czwartek eksperci z Wood Mackenzie.
05.11.2022

PSSE i Northvolt uruchamiają program akceleracyjny dla startupów związanych z magazynowaniem energii

Eco-On to program akceleracyjny wspierający startupy działające głównie w obszarze magazynowania energii, automatyzacji i robotyzacji. Organizatorem programu jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny, należący do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a rolę wiodącego partnera objął Northvolt. Do projektu można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej gpnt.pl.
03.10.2022

PGNiG opatentowało wynalazek - mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.
25.08.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

Alfa Laval rozszerza swoją ofertę dla tankowców

Alfa Laval podpisała umowę o przejęciu firmy Scanjet, wiodącego dostawcy urządzeń do mycia zbiorników morskich. Dzięki tej transakcji inteligentne rozwiązania Scanjet w zakresie zarządzania zbiornikami zostaną dodane do szerokiej oferty Alfa Laval, tworząc kompletną ofertę dla zbiorników ładunkowych.
30.06.2022

Fit for 55 w opakowaniu. Informatyczne narzędzia w dekarbonizacji żeglugi. Polska ma potencjał

Marine Digital oraz ClassNK udostępniły niedawno armatorom bezpłatny próbny dostęp oprogramowania do wykorzystania przez operatora żeglugowego systemu zapewniającego optymalizację rejsów i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Informatyzacja flot nabrała tempa i nie zatrzyma jej nawet zagrożenie cyberatakami.
18.04.2022

Nor-Shipping 2022 z polskim akcentem. Nagrody za innowacje, silna inicjatywa Wista Norway

Targi Nor-Shipping wróciły po prawie trzech latach. To wydarzenie dla firm, które współpracują z rynkiem norweskim. Z Polski było ledwie 7 wystawców na prawie 600 wystawców z całego świata. Polskę reprezentowała Stocznia Remontowa Nauta oraz Marine Project.
07.04.2022

Schiedel bierze kurs na stal i morze

Schiedel to jeden z czołowych producentów systemów kominowych w Polsce i Europie. Od kilku lat również polski oddział rozszerzył swoją działalność o produkcję kominów stalowych dla branży morskiej. – Dostrzegamy w niej przyszłość i potencjał. Już dziś na koncie mamy kilka spektakularnych projektów – mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl Krystian Kula, prezes spółki Schiedel z centralą w Opolu.
01.02.2022

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.
26.01.2022

Forever Oceans otrzymuje największą na świecie koncesję na zrównoważoną produkcję owoców morza

14 stycznia odbyło się spotkanie Billa Biena, dyrektora generalnego Forever Oceans, największego innowatora w dziedzinie zrównoważonej produkcji owoców morza, z Jorge Seifem Juniorem, sekretarzem ds. akwakultury i rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, Zwierząt Gospodarskich i Zaopatrzenia, którego celem było podpisanie umowy koncesyjnej, otwierającej Brazylii drogę do pozycji wschodzącego lidera w tej właśnie dziedzinie.
14.01.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

OffshoreTronic prezentuje The Tripod Plus – fundament do instalacji na głębokościach do 90 m

Innowator technologiczny OffshoreTronic i jego nowy azjatycki partner zaprezentowali nowe rozwiązanie dla morskiej energetyki wiatrowej. Jest to fundament The Tripod Plus, który może być zamontowany na obszarach morskich do głębokości 90 metrów.
01.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

Dobra Firma. Przedstawiciele branży morskiej na liście nagrodzonych za innowacje i rozwój

Swoje nagrody przyznał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wybierając najlepsze firmy województwa pomorskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. przedsiębiorstwa z branży morskiej, a także medycznej, spawalniczej, kolejowej, IT, rolniczej, budowlanej oraz prawniczej.
24.11.2021

U wybrzeży Bretanii powstanie pływająca farma wiatrowa South Brittany

Potentat technologii floating w morskiej energetyce wiatrowej Ocean Winds (spółka joint venture firm ENGIE i EDP Renewables) oraz spółka Principle Power zawarły umowę o współpracy przy projektowaniu platform na potrzeby pierwszego we Francji przetargu dla pływających technologii.
19.11.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Power Transfer Vessel – statek przetransportuje energię z farmy morskiej na ląd

Innowatorzy z firmy PowerX z siedzibą w Tokio ogłosili nowy profil działalności, który będzie obejmował produkcję technologii magazynowania i przesyłu energii. Nie byłoby to nic dziś dziwnego, gdyby nie to, że chcą to robić z pomocą statków Power Transfer Vessels.
01.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

TES finalizuje umowę na budowę zakładu recyklingu baterii w rotterdamskim porcie

Będzie to pierwszy zakład recyklingu baterii litowych w Holandii, o wydajności rozdrabniania do 10.000 ton rocznie. Firma TES, dostawca usług w zakresie zrównoważonych technologii, zawarła umowę na budowę zakładu recyklingu baterii w porcie w Rotterdamie.
26.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Endego, czyli nowa twarz CADM Automotive

CADM Automotive oficjalnie zakończył proces rebrandingu i stał się Endego. Prócz nowej nazwy firmy, zmiany obejmowały nową identyfikację wizualną oraz stronę internetową. Jest to kolejny ważny kamień milowy w historii spółki, będący bezpośrednim rezultatem nowej strategii skupiającej się na ewolucji, której celem jest stanie się wiodącym dostawcą usług inżynieryjnych E2E dla szerokiej gamy branż.
28.06.2021

Wielka Brytania zaczęła negocjacje o przystąpieniu do strefy wolnego handlu na Pacyfiku

Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
23.06.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Hughes prezentuje pierwszy tego rodzaju satelitarno-komórkowy terminal hybrydowy

Zaprezentowany przez Hughes terminal 4510 zapewnia inteligentną łączność dla kluczowych zastosowań mobilnych, naziemnych i morskich w odległych obszarach Europy bez dostępu do sieci energetycznej.
18.05.2021

Rozpoczęły się Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic online

We wtorek, 20 kwietnia, rozpoczęły się dwie imprezy targowe - Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 odbywają się one w wersji online. Uczestnictwo jest bezpłatne, można się jeszcze rejestrować.
20.04.2021

Branża morska może skorzystać z ponad 1 miliarda euro dotacji na innowacyjne start-upy oraz MiSP

Start-upy branży morskiej mogą teraz zacząć ubiegać się o dotacje i inwestycje kapitałowe od akceleratora Europejskiej Rady Innowacji (EIC), funduszu Horizon Europe - uruchomionego w ubiegłym miesiącu. Dostępne finansowanie zadeklarowane na 2021 rok to ponad 1 miliard euro, podaje w swoim komunikacie Europejska platforma badawczo-innowacyjna dla przemysłu morskiego WATERBORNE.
13.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Konferencja nt. widoczności łańcucha dostaw Transform 2021

Firma project44 zapowiedziała wirtualną konferencję dla innowatorów łańcucha dostaw Transform, która ma odbyć się 9 marca 2021 r. w Ameryce Północnej i 10 marca 2021 r. w Europie.
03.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Port Felixstowe testuje sieć 5G

Brytyjski Port Felixstowe zamierza wykorzystywać technologię 5G oraz Internet Rzeczy (IoT) w ramach rządowego „Programu prób i testów 5G”.
15.01.2021

Rekordowy rok w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2020 rok. Pomimo pandemii Covid-19 to rekordowy rok dla Spółki – 48 wydanych decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji o łącznym nakładzie ponad 1,6 mld zł. Inwestycje przyczyniły się do powstania 710 nowych miejsc pracy, a ponad 6 tys. stanowisk zostało utrzymanych.
07.01.2021

Thale dostarczy systemy dla niemieckich fregat MKS180

Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) i Thales podpisały umowę na dostawę i integrację systemu bojowego dla nowych fregat niemieckiej marynarki wojennej klasy MKS 180. Kontrakt obejmie cztery jednostki budowane w stoczni w Hamburgu i innych lokalizacjach stoczni północnoniemieckiej grupy Lürssen, usługi logistyczne oraz wiele lądowych stanowisk testowych i szkoleniowych.
24.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: miliony na budowę polskiego promu, który nie powstał

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o milionach złotych, które pochłonęła dotąd inwestycja związana z budową nowego promu dla PŻB.
10.11.2020

Pilotaż Energi Oświetlenia w Porcie Gdynia rozpoczęty i nagrodzony

Na terenie Portu Gdynia na parkingu przy ul. Polskiej 39 działa już pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych zamontowana przez Energę Oświetlenie na słupie oświetleniowym. Docenione przez jury prestiżowego konkursu przedsięwzięcie Energi z Grupy ORLEN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, to nie jedyny innowacyjny pilotaż koncernu realizowany w ostatnich latach w Gdyni.
23.10.2020

Badanie: firmy muszą znaleźć pieniądze na inwestycje dot. zielonej transformacji

75 proc. podmiotów zajmujących się innowacjami w europejskiej energetyce pozytywnie ocenia perspektywę dla zielonej transformacji, mimo koronawirusa; muszą jednak przyspieszyć inwestycje i zwiększyć dostępność do finansowania - wynika z badania EIT InnoEnergy.
16.10.2020

Festiwal Cyfryzacji rozpoczęty w Spacemaker w GPN-T

Festiwal Cyfryzacji to największa ogólnopolska inicjatywa edukacyjno – technologiczna mająca na celu przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Ideą organizatora Festiwalu Cyfryzacji - Digital Poland było otwarcie cyfrowego świata oraz pokazanie najciekawszych miejsc, gdzie rodzą się nowe technologie w Polsce.
02.10.2020

Innowacyjne rozwiązania dla portów morskich na Online Port Technology Hackathon

Porty morskie to gałąź gospodarki, w której technologia optymalizuje i rozwija działalność nad Bałtykiem. Śmiałe decyzje i konsekwencja w innowacyjnym działaniu zmieniają rzeczywistość. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot we współpracy z Portem Morskim w Kłajpedzie przygotowali nie lada wyzwanie.
25.09.2020

Rząd rozważa podniesienie progu dla estońskiego CIT

Rozważamy podniesienie progu przychodowego, do którego będzie można stosować estoński CIT, powyżej 50 mln zł, a informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając dziś Kongres Impact'20 Connected Edition.
23.09.2020

ISS Yachts Show - okazja, by sprawdzić rozwiązanie ISS Yachts w Chorwacji

Już we wrześniu w wybranych marinach w Chorwacji będzie okazja, by sprawdzić działanie Inventory Smart System for Yachts (ISS Yachts), oraz spotkać się z zespołem, który go tworzy. ISS Yachts to rozwiązanie postrzegane jako przełomowe w branży czarterowej - automatyzuje proces zdawania jachtu i skraca czas jego pełnej inwentaryzacji do mniej niż 2 minut. Wydarzenie ISS Yachts Show 2020 odbędzie się w dniach 21-25 września w marinach w Trogirze i Biogradzie na Moru.
09.09.2020

Nowoczesna prototypownia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o. oraz Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento sp. z o. o. podpisały porozumienie, w ramach którego w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym powstanie nowoczesna prototypownia Protolab2.
04.09.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Premier: polski program pomocowy największy w regionie, ale też najbardziej innowacyjny

Polski program pomocy dla gospodarki - w związku z epidemią koronawirusa - był nie tylko największy w regionie, ale także najbardziej innowacyjny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę do uczestników konferencji Impact w Krakowie.
03.06.2020

MFiPR: Ruszył nabór wniosków o premię technologiczną na nowych zasadach

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie do 30 grudnia 2020 r. Zmiany zapowiadało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
01.06.2020

Konferencja: najważniejsza aktualizacja oprogramowania w historii Altair

Dołącz do nas w naszym wirtualnej konferencji aby dowiedzieć się wiecej o najważniejszej aktualizacji oprogramowania w historii Altair. Wysłuchaj prelegentów, przejrzyj archiwalne sesje techniczne i komunikuj się na żywo z ekspertami ds. produktów
22.05.2020

Norwegian Cruise Line eliminuje plastikowe butelki w całej flocie

Norwegian Cruise Line, innowator w dziedzinie rejsów wycieczkowych, armator z 53-letnią tradycją wyznaczania trendów w cruising, wyeliminował plastikowe butelki w całej swojej flocie.
07.01.2020

Norwegian Cruise Line odebrał najnowszy statek Norwegian Encore

Norwegian Cruise Line, innowator w dziedzinie światowego cruising, odebrał dziś w Bremerhaven w Niemczech swój najnowszy statek Norwegian Encore.
31.10.2019

Norwegian Spirit przejdzie kompleksową rewitalizację

Armator NorwegianCruise Line, innowator w branży światowych rejsów, w dniu dzisiejszym ogłosił, że statek NorwegianSpirit przejdzie kompleksowy remont w ramach programu NorwegianEdge®, który opracowano po to, by podkreślić zobowiązanie firmy do ciągłego podwyższania standardów w całej flocie.
29.10.2019

PKN Orlen analizuje innowacyjną technologię dla produkcji wyrobów wysokomarżowych

PKN Orlen analizuje wykorzystanie innowacyjnej technologii MaxEne firmy Honeywell UOP, która może przyczynić się do wyższej marży na paliwach i petrochemikaliach. Koncern zakupił licencję na wdrożenie tego ekologicznego rozwiązania w zakładzie produkcyjnym w Płocku - podała spółka.
10.09.2019

PKN ORLEN przedstawia długofalową strategię rozwoju innowacji

​Zaawansowane tworzywa i biopaliwa, systemy magazynowania energii, elektromobilność, zagospodarowanie poprodukcyjnego dwutlenku węgla i automatyzacja procesów produkcyjnych – to tylko niektóre z trzydziestu programów badawczych, które znalazły się w Strategicznej Agendzie Badawczej PKN ORLEN. Koncern opracował dokument, definiujący strategiczne obszary inwestycji w innowacje, nowe technologie i modele biznesowe, kluczowe dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w horyzoncie 2030+.
04.09.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodorem

Finansowany przez UE projekt FLAGSHIPS zakłada budowę dwóch komercyjnych statków bezemisyjnych, przeznaczonych do transportu śródlądowego i operacji morskich bliskiego zasięgu. Oba statki będą napędzane wodorem generowanym z energii odnawialnej. Projekt ma być punktem wyjścia dla kolejnych inicjatyw, które będą rozwijać bezemisyjną żeglugę w Europie.
05.06.2019

Bardzo dobry początek roku - Agility podsumowuje I kwartał 2019 na świecie i w Polsce

Agility, czołowy globalny operator logistyczny, opublikował wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku i podsumował działalność na świecie i w Polsce. Zysk wyniósł 20,3 mln KWD* (66,8 mln USD) i wzrósł o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 (po odliczeniu wpływu IFRS-16, wzrost wyniósł 10,2 proc.). Przychody osiągnęły poziom 378,8 mln KWD (1,2 mld USD), a zysk operacyjny (EBITDA) 46,3 mln KWD (152,4 mln USD), co przekłada się na wzrost odpowiednio o 1,9 proc. i 22,8 proc. W Polsce firma odnotowała dwucyfrowe wzr
29.05.2019

PAIH: 20 polskich innowatorów zawalczy o kontrakty na Hannover Messe 2019

20 polskich firm, projektujących rozwiązania dla przemysłu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek największych targach przemysłowych świata - Hannover Messe 2019, podczas których stoisko narodowe uruchomi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
31.03.2019

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.
21.03.2019

Pekao SA: Rok 2018 dobry dla mikro, małych i średnich firm

Rok 2018 był rokiem najlepszej od dziewięciu lat koniunktury dla firm zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu pracowników – wynika z zaprezentowanego we wtorek Raportu o Sytuacji Mikro, Małych i Średnich Firm, który przygotował Bank Pekao SA.
05.03.2019

Przed nami druga edycja Forum Wizja Rozwoju

Przed nami druga edycja Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się 24-25.06.2019 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas Forum zajmiemy się najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Będzie to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Udział w konferencji umożliwi wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych.
07.02.2019

PGNiG zdobyła trzy nowe koncesje na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, norweska spółka PGNiG, otrzymała od Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii Norwegii trzy nowe koncesje. Na dwóch z nich będzie pełnić rolę operatora - poinformowała w piątek spółka.
18.01.2019

Pisula: W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkami odległymi od UE

W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich firm Azją Południowo-Wschodnią czy Afryką. Przedsiębiorcy chętniej też rozmawiali z naszymi przedstawicielami o działalności na terenie Europy” - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
28.12.2018

Emilewicz: Pakiet MŚP ułatwi życie przedsiębiorcom

Pakiet dla małych i średnich firm, który wchodzi w życie od 1 stycznia 2019 roku sprawi, że prowadzenie działalności gospodarczej stanie się łatwiejsze i tańsze - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
20.12.2018

Polscy innowatorzy mogą ubiegać się o grant organizatorów Expo 2020

Polscy innowatorzy mogą otrzymać grant do 100 tys. dol. oferowany przez organizatorów światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju. Mogą się o niego starać zarówno start-upy, małe organizacje, jak i osoby fizyczne - podała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
06.12.2018

PAIH: Rusza wsparcie dla MŚP zainteresowanych wejściem na rynki ZEA i Kenii

Małe i średnie firmy zainteresowane ekspansją na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii będą mogli wziąć udział w programie Polskie Mosty Technologiczne i otrzymać do 200 tys. zł dotacji - poinformowała we wtorek PAP Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
07.11.2018

Ruszył pilotażowy program polsko-izraelskich innowacji

Ruszył program polsko-izraelskich koinnowacji, którego celem jest znalezienie dużych korporacji i zaproszenie ich do współpracy z młodymi innowatorami z Polski i Izraela. Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz to nowe forum, które umożliwi młodym firmom start na globalnym rynku.
24.10.2018

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami (foto, wideo)

Branża morsko-logistyczna korzysta na współpracy ze startupami. O światowych trendach technologicznych, m.in. sztucznej inteligencji, robotyce oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości rozmawiali eksperci podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbyła się we wtorek w Gdańsku w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.
10.10.2018

Transformacja energetyczna w żegludze szansą dla innowatorów

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL wypuściło swój raport o przyszłości żeglugi Maritime Forecast to 2050. Główny temat raportu to transformacja energetyczna i to, jak ona wpłynie długofalowo na żeglugę.
12.09.2018

Młodzi innowatorzy spotykają się w Gdyni

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całego świata przyjechali do Gdyni. Od wtorku aż do niedzieli w mieście będą odbywać się targi MILSET Expo Sciences Europe. Po raz pierwszy w Polsce pojawiła się czołówka blisko trzystu innowacyjnych twórców z branży biologicznej, chemicznej i medycznej.
18.07.2018

Poznaj technologie młodych

Cztery dni i aż 135 innowacyjnych projektów z 29 krajów z całego świata. Tak zapowiada się MILSET Expo Sciences Europe 2018. Największe organizowane w Europie targi dla młodzieży zainteresowanej nauką i technologią, w tym roku po raz pierwszy odbędą się w Polsce i to właśnie w Gdyni! Wydarzenie dla gości rozpocznie się we wtorek 17 lipca.
12.07.2018

TOP100 Innowatorzy Gospodarki

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozbudować działalność badawczo-rozwojową (B+R) i zatrudniają naukowców, mogą dostać środki, by wysłać ich na staż do zagranicznych jednostek badawczych lub przedsiębiorstw. To wszystko za sprawą programu „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”, którego celem jest wsparcie procesu zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacją wyników prac B+R.
06.07.2018

Morawiecki: geniusz polskiej technologii dziś może rozwijać się w Polsce

Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce - powiedział podczas kongresu Impact 2018 w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
13.06.2018

Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju

W dniach 25-26 czerwca w Gdyni odbędzie się Forum Gospodarcze Wizja Rozwoju, które ma być okazją do dyskusji o likwidowaniu barier dla przedsiębiorców i tworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju polskich firm, których produkty mogą konkurować z zagranicznymi. Forum odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który otworzy konferencję. Partnerami forum są: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
08.06.2018

Wartość zagranicznych inwestycji obsługiwanych przez PAIH wzrosła rdr o 1,6 mld euro

Wartość portfela aktywnych projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wzrosła o 1,6 mld euro od maja 2017 r. do maja 2018. Jak podała w poniedziałek PAIH, wspiera ona 182 inwestycje warte 6,5 mld euro, które mogą dać ponad 48 tys. miejsc pracy.
07.05.2018

Ponad 5 tys. osób ma wziąć udział w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Ponad 5 tys. osób oraz 500 zaproszonych mówców ma wziąć udział pod koniec czerwca w Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem organizatorów to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. W niedzielę uruchomiono rejestrację uczestników.
29.04.2018

Start-upy z branży energetycznej mogą wygrać 30 tys. euro w międzynarodowym konkursie

Start-upy z pomysłem na rozwiązania z sektora energii i czystych technologii mogą wziąć udział w kolejnym PowerUp! To konkurs dla młodych firmy z 24 krajów Europy Środkowej. Do wygrania jest 30 tys. euro - poinformował PAP organizator konkursu InnoEnergy.
04.04.2018

PAIH: Rusza cykl internetowych seminariów dla polskich przedsiębiorców w San Francisco

Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w San Francisco przygotowało dla polskich przedsiębiorstw technologicznych cykl bezpłatnych webinariów, czyli internetowych seminariów, z udziałem doświadczonych praktyków. „PolishHUB Academy” rusza w czwartek - podała we wtorek PAIH.
21.02.2018

Gowin: Dzięki NCBR polska gospodarka zyskuje silny impuls rozwojowy

W ciągu 10 lat istnienia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło ok. 40 mld zł na wsparcie polskich uczelni i przedsiębiorców. Polska gospodarka, dzięki NCB, zyskuje silny impuls rozwojowy – powiedział w czwartek na Kongresie 590 w Jasionce wicepremier Jarosław Gowin.
17.11.2017

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów (foto, wideo)

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów, szczególnie z zakresu nowych technologii – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podczas konferencji Venture Day, która odbyła się w czwartek w Gdańsku. Podkreśliła, że w Porcie Gdańsk firmy mają wiele możliwości działania, uczestnicząc m.in. w seminariach, misjach gospodarczych czy targach w kraju i zagranicą. Specjalnie dla nich powstaje także odpowiednia infrastruktura.
16.11.2017

Czy biznes potrzebuje naukowców? Ostatni moment na dołączenie do Venture Day w Gdańsku

Spotkania z inwestorami, szkolenia na temat komercjalizacji projektów, najnowsze polskie odkrycia naukowe, prelekcje zagranicznych i polskich ekspertów z branż: e-zdrowie i morskiej. To wszystko już podczas Venture Day – konferencji, która odbędzie się 16 listopada na Stadionie Energa Gdańsk. Organizują ją: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Pomorski Klaster ICT Interizon. To ostatni moment na rejestrację. Projektodawcy mają wstęp wolny, jednak zapisy kończą się już 6 listopada. Zapisy dla osób zainteresowanych prelek
02.11.2017

W Helsinkach spotkają się fińscy i polscy przedsiębiorcy

W Helsinkach odbędzie się w środę polsko-fińskie Forum Gospodarcze, które ma zachęcić inwestorów do wspólnych przedsięwzięć oraz inwestycji, m.in. w projekty innowacyjne oraz związane z efektywnością energetyczną.
23.10.2017

Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory

Fundacja Zaawansowanych Technologii już po raz szósty zorganizowała w dniach 18-21 października 2017 roku Program E(x)plory, będący unikalną inicjatywą promującą naukę i innowacje oraz wspierającą młode talenty naukowe i innowatorów.
23.10.2017

Gdynia: Program „Dobry Pomysł” dla twórców i innowatorów

Na zgłoszenie ok. 350 pomysłów liczą organizatorzy programu „Dobry Pomysł” skierowanego do twórców i innowatorów. W środę na platformie dobrypomysl.pfr.pl uruchomiono nabór wniosków do programu. 35 najlepszych pomysłów ma otrzymać pakiet doradczych usług.
19.10.2017

Startupy, badacze i inwestorzy w jednym miejscu. Venture Day powraca do Gdańska

Venture Day od lat łączy świat biznesu z naukowym. Podczas konferencji organizowanej przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Pomorski Klaster ICT Interizon startupy spotkają się z inwestorami. A czołowi managerowie z Polski porozmawiają o wsparciu projektów naukowych i rozwoju innowacji w sektorze morskim czy opiece zdrowotnej. Venture Day odbędzie się 16 listopada na Stadionie Energa Gdańsk. Partnerem konferencji jest Miasto Gdańsk. Trwają zapisy na wydarzenie: www.ventureday.pl. Tańsze bilety w ofercie „early birds
10.10.2017

Orange Polska dołącza do Space3ac Intermodal Transportation

W piątek 29 września, umowę o partnerstwie w akceleratorze Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Orange Polska i organizatora programu - Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp z o.o.
29.09.2017

NCBR: Miliony dla start-upów i innowatorów

Grant dla innowatora w wysokości 80 proc. budżetu projektu badawczo-rozwojowego, zapewnienie praw własności intelektualnej wynalazcom i szerokie grono adresatów wsparcia – to wyróżniki konkursu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
27.09.2017

Borys: „Dobry pomysł” podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki

Nabór do projektu "Dobry pomysł" potrwa do początku 2018 roku. Do połowy kolejnego roku chcemy wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów i przejdą do etapu wdrożenia - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Chodzi o podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki.
08.09.2017

Dachser dla producenta światłowodów

Dachser, globalny operator logistyczny, umożliwia firmie OFS międzynarodowy rozwój i zapewnia efektywne wsparcie z zakresu logistyki na pięciu kontynentach. OFS jest renomowanym producentem światłowodów i należy do japońskiego koncernu Furukawa Electric Group.
25.07.2017

Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą

Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą, dlatego należy wspierać ich rozwój - uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego pożądane i możliwe jest wsparcie nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ponadnarodowym.
30.06.2017

Innowacje dla branży morskiej jednym z głównych wątków BALTEXPO 2017

Podczas zbliżających się XIX Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO 2017 w dn. 11-13 września 2017 z pewnością nie zabraknie prezentacji nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań – zarówno tych już wdrożonych do produkcji i sprzedaży, jak i znajdujących się w różnych stadiach prac badawczo-rozwojowych.
04.06.2017

Promotech w gronie Innowatorów Dziesięciolecia

Promotech, białostocki producent narzędzi elektromagnetycznych i automatów spawalniczych, zdobył tytuł Innowatora Dziesięciolecia w jubileuszowym rankingu podlaskich firm – Innowacje 2016.
25.05.2017

Trwają zapisy na infoShare Startup Contest. To szansa także dla morskich startupów

Innowatorzy z całego świata wciąż mogą dołączyć do największej w Europie Środkowo-Wschodniej rywalizacji dla firm. Startup Contest odbędzie się w dniach 17-19 maja w ramach infoShare. Organizatorzy konkursu: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Fundacja infoShare, przedłużają zapisy na wydarzenie do 13 kwietnia. Udział w konkursie jest bezpłatny.
05.04.2017

Premierzy Państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską

Premierzy Państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Podczas swojego wystąpienia premier Beata Szydło podkreśliła, że Deklaracja to nowa, wspólna droga dla przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Partnerem wydarzenia było m.in. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które reprezentował Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w tym resorcie.
29.03.2017

Na styku nauki i biznesu - piąta edycja Alfa School wraca na Pomorze

Warsztaty Alfa School skierowane m.in. do branży portowo-logistycznej ponownie odbędą się w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Do kolejnego spotkania świata nauki ze środowiskiem biznesowym dojdzie już 23 i 24 lutego podczas dwudniowego, bezpłatnego wydarzenia poświęconego komercjalizacji wyników badań i projektów naukowo – badawczych wpisujących się w obszar Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Zapisy na wydarzenie dostępne są na stronie: www.alfa.ac/alfa-school.
09.02.2017

LOTOS innowatorem bezpieczeństwa technicznego

Grupa LOTOS otrzymała nagrodę specjalną w kategorii innowacyjność w ramach rankingu Lider Bezpieczeństwa Technicznego 2016 za innowacyjne podejście do analizy ryzyka eksploatacji urządzeń technicznych. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Lider Bezpieczeństwa Technicznego to inicjatywa Urzędu Dozoru Technicznego organizowana pod patronatem Ministerstwa Rozwoju.
19.01.2017

Linie rejsowe Virigin Cruises wyruszają w podróż pod nową nazwą Virgin Voyages

Linie rejsowe należące do Sir Richarda Bransona ogłaszają światu nową nazwę, wizerunek, jak również podpisanie umowy na budowę statków i pierwsze na świecie partnerstwo w zakresie czystej energii.
19.10.2016

Ogromna fala uderzyła w platformę. Są ofiary

Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne po uderzeniu dużej fali w półzanurzalną platformę wiertniczą. Zdarzenie miało miejsce w środę na Morzu Północnym
31.12.2015

Otwarto Park Konstruktorów w Gdyni

18 listopada 2015 roku został otwarty Park Konstruktorów. Ten nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu“. Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
20.11.2015

ABB czołowym innowatorem branży morskiej w 2015 roku

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, za swój najnowszy elektryczny układ napędowy Azipod D i znaczący wkład w rozwój nowoczesnej żeglugi zdobyła nagrodę „Innovation of the Year” („Innowacja Roku”).
30.06.2015

Polska-Floryda, współpraca na szeroką skalę

W dniach 16 – 17 kwietnia 2015 r. odbył się w Warszawie Kongres Naukowo-Gospodarczy „POLSKIE INNOWACJE FLORIDA – GATEWAY TO THE AMERICAS, POLAND – GATEWAY TO CENTRAL & EASTERN EUROPE, który zorganizował Klaster COP. W trakcie Kongresu mówiono o potencjalnych płaszczyznach współpracy między Polską a Florydą.
20.04.2015

ABB na liście TOP 100 Globalnych Innowatorów 2014 według Thomson Reuters

ABB została po raz trzeci z rzędu uznana przez firmę Thomson Reuters za należącą do pierwszej setki najważniejszych innowatorów na świecie. W rankingu wyróżniane są firmy z całego świata za wyjątkowe zaangażowanie w innowacje globalne, ochronę pomysłów i komercjalizację wynalazków.
14.11.2014

Zgodnie z zapowiedziami – ARP S.A. przygotowała założenia nowej strategii spółki

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przedstawiła Ministerstwu Skarbu Państwa założenia do nowej strategii rozwoju spółki na lata 2014-2020. Zakończenie prac nad dokumentem planowane jest w październiku.
29.08.2014

Przedstawiciele DCNS i MARS Shipyard & Offshore podpisali umowę o współpracy w obszarze budowy okrętów podwodnych

DCNS, jeden ze światowych liderów w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego zacieśnia współpracę z Grupą MARS Shipyards & Offshore. 9 lipca w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie podpisane zostało Memorandum o współpracy w obszarze budowy okrętów podwodnych na potrzeby projektu „Orka”. Sygnatariuszami byli Bernard Planchais, Wiceprezes DCNS oraz Piotr Słupski, Prezes MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzającego Funduszem MARS.
10.07.2014

Powstaje Park Konstruktorów w Gdyni

W 2015 roku w Gdyni pojawi się nowe, interesujące miejsce dla twórców, artystów, projektantów i inżynierów - Park Konstruktorów. 26 czerwca 2014 roku wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia. Park Konstruktorów to doskonały dowód na to, że innowacje łączą - powstaje bowiem dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.07.2014

DCNS we współpracy z Nautą chce budować w Polsce okręty podwodne i nawodne

DCNS planuje pogłębiać współpracę z polskim przemysłem stoczniowym i deklaruje budowę w stoczni Nauta nie tylko okrętów podwodnych, ale również nawodnych, poinformował agencję ISBnews nowy szef pionu okrętów podwodnych DCNS Olivier Dambricourt. Według niego, w dalszej perspektywie możliwe są inwestycje w kolejne polskie firmy.
29.06.2014

Polska w kilwaterze Morza Bałtyckiego

Populacja Polski to około 40% ludności Regionu Morza Bałtyckiego. Uczestnicząc w projektach w ramach „Strategii Unii europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego” należeliśmy do jednego z najmniej aktywnych państw. Z około 223 mln euro realnie na rozwój kraju wykorzystaliśmy według wstępnych szacunków około 10% środków przyznanych na integracją, wyrównywanie luk w poziomie życia i zrównoważony rozwój (w tym na naukę i innowacje).
24.02.2014

Przedsiębiorczy naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie

Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim (NAVDEC) to innowacja na skalę światową, opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej. W październiku br. naukowcy założyli spółkę Sup4Nav w celu wdrożenia innowacyjnego systemu do produkcji. Prace nad rozwojem wynalazku prowadzone będą w Technoparku Pomerania, który w ramach programu inkubacji obejmie młodą firmę wsparciem biznesowym.
10.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.