• <
Nauta_top_1100x200

Borys: „Dobry pomysł” podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki

pc

08.09.2017 11:48 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Borys: „Dobry pomysł” podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki
Borys: „Dobry pomysł” podniesie konkurencyjność polskiej gospodarki - GospodarkaMorska.pl

Nabór do projektu "Dobry pomysł" potrwa do początku 2018 roku. Do połowy kolejnego roku chcemy wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów i przejdą do etapu wdrożenia - powiedział PAP prezes PFR Paweł Borys. Chodzi o podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki.

W piątek Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę na realizację pilotażowego programu "Dobry pomysł". Przewidziano na ten cel budżet w wysokości 2 mln zł. Program został opracowany w Ministerstwie Rozwoju, a jego realizacją zajmie się PFR.

"Projekt ma służyć młodym innowacyjnym firmom, innowatorom, wynalazcom w tym, aby swój wstępny pomysł na produkt, biznes, innowację mogli wdrożyć" - wskazał Borys.

Dodał, że może do projektu aplikować każdy, kto przedstawi pomysł z zakresu tzw. krajowych inteligentnych specjalizacji (od nowoczesnych technologii dla przemysłu, czy nowoczesnych usług, po elementy związane z ochroną środowiska, energetyką) - czyli branż ważnych z perspektywy budowania konkurencyjnej gospodarki, co jest jednym z podstawowych celów tzw. planu Morawieckiego.

W ramach "Dobrego pomysłu" pomysłodawcy, jak zaznaczył szef PFR, będą mogli skorzystać z doradztwa zarówno specjalistów z określonych branż, jak i z zakresu komercjalizacji, procesów patentowych. Otrzymają też doradztwo prawne, jak założyć działalność gospodarczą, a także doradztwo finansowe, jak zbudować biznesplan czy tworzyć plany marketingowe.

"Wszystko po to, aby jak największa liczba dobrych pomysłów mogła być wdrożona, podnosząc potencjał innowacyjności naszej gospodarki. Po to, żeby tworzyć nowe, ciekawe produkty z jak największą wartością dodaną" - powiedział. Dodał, że chodzi o podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki, co jest kluczowym elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Projekt Dobry pomysł startuje 18 października. Wtedy poprzez specjalną aplikację wszyscy będą mogli zgłaszać pomysły. "Zakładamy, że na tym etapie zgłosi się ok. 350 projektów. Liczymy, że co najmniej 10 zostanie w przyszłości wdrożonych" - ocenił Borys.

Jak zaznaczył szef PFR, w tej chwili jest to jeszcze program pilotażowy. "Chcemy ocenić, jakie jest zainteresowanie rynku tym projektem, jakich kompetencji rzeczywiście potrzebują innowatorzy. Jeżeli zobaczymy, że projekt spotkał się z dobrym odbiorem, dużym zainteresowaniem, zakładamy jego kontynuowanie w dłuższym terminie, w kolejnych latach" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Dodał, że obecny nabór będzie trwał do początku 2018 roku. "Do połowy kolejnego roku chcemy rzeczywiście wyłonić co najmniej 35 projektów, które pozyskają inwestorów, wsparcie i przejdą już do etapu wdrożenia" - ocenił. Wyraził nadzieję, że jeżeli kilkadziesiąt takich projektów odniesie sukces, "powstanie z tego być może kilka globalnych marek, które będą odnosiły sukcesy również na rynkach międzynarodowych".

Podkreślił, że celem grupy PFR jest wzmocnienie całego systemu innowacji. "Chcemy, żeby efektem tego było podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki, animowanie współpracy pomiędzy dużym biznesem, uczelniami, innowatorami" - mówił.

"Dobry pomysł" ma też promować, jak zaznaczył Borys, polski ekosystem innowacji za granicą: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii. "Po to, aby jak najwięcej pomysłodawców przyjechało do Polski i tutaj realizowało swoje koncepcje na nowe produkty, nowe przedsiębiorstwa" - powiedział.

Borys podkreślił, że podpisana w piątek umowa rozpoczyna realizację projektu "Dobry pomysł" w ramach szerszego programu "Start in Poland".

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.