• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Festiwal Cyfryzacji rozpoczęty w Spacemaker w GPN-T

02.10.2020 09:10 Źródło: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Festiwal Cyfryzacji rozpoczęty w Spacemaker w GPN-T

Partnerzy portalu

Festiwal Cyfryzacji rozpoczęty w Spacemaker w GPN-T - GospodarkaMorska.pl
fot. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Festiwal Cyfryzacji to największa ogólnopolska inicjatywa edukacyjno – technologiczna mająca na celu przybliżenie społeczeństwu wiedzy na temat nowych technologii i cyfryzacji. Ideą organizatora Festiwalu Cyfryzacji - Digital Poland było otwarcie cyfrowego świata oraz pokazanie najciekawszych miejsc, gdzie rodzą się nowe technologie w Polsce.
 
W tegorocznej Edycji wydarzenia nie mogło zabraknąć zatem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Od 1 października przez kolejne 10 dni będziemy Państwu przedstawiać TOP INNOWACYJNE przedsiębiorstwa tworzące nowe technologie w GPN-T, a w NOC Innowacji zabierzemy Państwa w podróż w cyfrowy świat, w którym na co dzień funkcjonują parkowe przedsiębiorstwa.

Z dumą informujemy Państwa, że, w pierwszy dzień Festiwalu Cyfryzacji została podpisana umowa o współpracy, w ramach której w Gdańskim Parku Naukowo–Technologicznym rozpocznie swoją działalność DIH.4.AI, współtworzony przez konsorcjum Voicelab.ai i Politechniki Gdańskiej przy współpracy z prawie 20 partnerami. DIH4.AI jest jednym z pięciu Digital Innovation Hubów w Polsce, wyłonionych w październiku 2019 roku przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (obecnie Ministra Rozwoju) w konkursie „Standaryzacja usług Hubów Innowacji Cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw”.

- Celem działań DIH4.AI jest wspieranie firm podczas wytwarzania i komercjalizacji innowacyjnych projektów z zakresu nowoczesnych technologii poprzez dostęp do wiedzy, doświadczeń, technologii i dobrych praktyk. W ramach DIH, możliwe będzie prowadzenie działań informacyjnych, szkoleniowych, doradczych i wdrożeniowych, w szczególności z zakresu sztucznej inteligencji, ale także robotyki, Internet Rzeczy (IoT) czy cyberbezpieczeństwa. – przekonuje Tomasz Szwelnik, Dyrektor Komercjalizacji Innowacji w DIH4.AI.
 
Digital Innovation Hub zaproponuje osobom zainteresowanym dostęp do prototypowni oraz szereg szkoleń związanych z Przemysłem 4.0. Oferta będzie kierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Zapewniając małym i dużym przedsiębiorcom, organizacjom otoczenia biznesu oraz przedstawicielom administracji publicznej wsparcie w procesie cyfrowej transformacji, DIH4.AI we współpracy ze Stowarzyszeniem Robotyków SKALP oferuje przestrzeń do działań prototypowych i eksperymentalnych wraz z kadrą ekspertów która pozwala na nabywanie kompetencji niezbędnych do transferu technologii i nauki do przemysłu.

- DIH będzie funkcjonował w Spacemaker, miejscu tworzonym dla startupów, innowacyjnych przedsiębiorstw i wynalazców, którzy będą mogli realizować swoje nieszablonowe pomysły na powierzchni 400m2 w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W Spacemaker znajdziemy warsztat elektroniczny, obróbki drewna i metali, oraz warsztat druku 3D. Dostępne będą także zamykane boxy, w których innowatorzy będą mogli prowadzić część swoich indywidualnych prac nad prototypami. – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny swoją działalność opiera między innymi na łączeniu nauki z biznesem, stymulowaniu innowacyjnej przedsiębiorczości, wspieraniu start-upów i firm bazujących na unikalnym pomyśle. Jednym z przedstawicieli środowiska nauki, z którym GPN-T niejednokrotnie współpracował w ramach nietuzinkowych projektów, jest właśnie Stowarzyszanie Robotyków SKALP, które w przestrzeni Spacemaker zlokalizowało swój warsztat robotyczny.

- Stowarzyszenie Robotyków SKALP to interdyscyplinarna organizacja non profit, mająca na celu promocję robotyki, edukację związaną z nowoczesnymi technologiami oraz wspieranie społeczności w realizowaniu projektów związanych z m.in. robotyką i automatyką, nowoczesnymi metodami produkcji oraz przemysłem kosmicznym. Poprzez przybliżanie zagadnień związanych z robotyką, sztuczną inteligencją, techniką kosmiczną oraz łącznością bezprzewodową kontakt z technologiami przyszłości może stać się łatwiejszy i dostępny dla każdego.
 – tłumaczy Mateusz Dyrda Dyrektor Zarządzający w DIH4.AI oraz Prezes Stowarzyszenia Robotyków SKALP – partnera DIH4.AI.
 
Celem działań Stowarzyszenia jest stworzenie środowiska skupiającego osoby zajmujące się robotyką i nowoczesnymi technologiami na wszystkich polach: od Inżynierów, przez Startupy i duże firmy aż po artystów. Jako przedstawiciele świata technologii SKALP dba o edukację społeczeństwa w tym zakresie, ponieważ ludzie boją się tego, czego nie znają.
 
Cieszymy się, że wraz z młodymi i ambitnymi ludźmi możemy wspólnie tworzyć rozwiązania ułatwiające społeczeństwu dostęp do nowych technologii, tak, aby każdy mógł rozwijać swoje pasje i umiejętności. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologiczny zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed młodym pokoleniem w kontaktach z biznesem i nowymi technologiami, dlatego swoimi działaniami wychodzimy im naprzeciw wspierając między innymi takie inicjatywy jak odbywające się w ostatnim czasie Bałtyckie Bitwy Robotów organizowane przez SKALP. – podkreśla Radosław Wika, Dyrektor Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Spacemaker zlokalizowany w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym to idealny przykład współpracy gdańskiego ekosystemu innowacyjności. Politechnika Gdańska, Digital Innovation Hub, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Stowarzyszenie Robotyków SKALP razem tworzą miejsce, gdzie ambitni ludzie zainteresowani robotyką, AI, przemysłem 4.0 mogą z powodzeniem rozwijać swoje pomysły na nowe technologie.

Gospodarka Morska
fot. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.