• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

PKN Orlen analizuje innowacyjną technologię dla produkcji wyrobów wysokomarżowych

ew

10.09.2019 10:36 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PKN Orlen analizuje innowacyjną technologię dla produkcji wyrobów wysokomarżowych
PKN Orlen analizuje innowacyjną technologię dla produkcji wyrobów wysokomarżowych - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen analizuje wykorzystanie innowacyjnej technologii MaxEne firmy Honeywell UOP, która może przyczynić się do wyższej marży na paliwach i petrochemikaliach. Koncern zakupił licencję na wdrożenie tego ekologicznego rozwiązania w zakładzie produkcyjnym w Płocku - podała spółka.

Informując we wtorek o innowacyjnym projekcie, PKN Orlen zaznaczył, że "w przypadku podjęcia decyzji realizacyjnej", płocki koncern "będzie pierwszą w Europie i drugą na świecie firmą, która wdroży technologię MaxEne".

"Umożliwi to wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych, czyli benzyny, etylenu i paraksylenu. W ten sposób PKN Orlen umocni pozycję konkurencyjną na europejskim rynku paliwowym i petrochemicznym" - podkreśliła spółka. W jej ocenie, "rozwiązanie firmy Honeywell UOP, przy niskim zużyciu energii, pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie frakcji benzynowych, kierując je na odpowiednie instalacje".

PKN Orlen zwrócił uwagę, iż "w ramach prowadzonych procesów produkcyjnych dąży do coraz efektywniejszego wykorzystania surowców na poszczególnych instalacjach, tak aby uzyskiwać jak najwięcej produktów wysokomarżowych".

"Spółka analizuje różne możliwości w tym zakresie. Jedną z nich jest wykorzystanie innowacyjnej technologii od firmy Honeywell UOP o nazwie MaxEne, która może przyczynić się do generowania wyższej marży na paliwach i petrochemikaliach" - podał płocki koncern. Dodał przy tym, że "na obecnym, analitycznym etapie projektu, PKN Orlen zakupił licencję na wdrożenie tego nowoczesnego i ekologicznego rozwiązania w zakładzie w Płocku".

"Zgodnie z zapowiedziami, chcemy wydłużać łańcuch wartości w kierunku produktów wysokomarżowych, na które rośnie zapotrzebowanie na świecie. Technologia MaxEne, w przypadku wdrożenia, pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie potencjału płockiej rafinerii" – podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych Józef Węgrecki, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki.

Jak podał PKN Orlen, "obecnie opracowywany jest projekt bazowy instalacji pod tą samą nazwą oraz projekty modernizacyjne powiązanych jednostek produkcyjnych". "Po podjęciu decyzji realizacyjnej, projekt będzie wdrażany w kilku etapach w kolejnych latach. W najbliższych miesiącach planowane jest rozpoczęcie procesu wyboru wykonawcy dla analizowanych inwestycji" - zaznaczył płocki koncern.

Na początku września PKN Orlen poinformował, iż opracował Strategiczną Agendę Badawczą (SAB), dokument, definiujący strategiczne obszary inwestycji w innowacje, nowe technologie i modele biznesowe, kluczowe dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej w horyzoncie 2030+. Znalazło się tam 30 programów.

Informując o SAB, płocki koncern podkreślił, że jest to "narzędzie, które uwzględniając długofalowe wyzwania związane z otoczeniem konkurencyjnym i legislacyjnym, przekłada cele strategii biznesowej PKN Orlen na konkretne obszary działań innowacyjnych i badawczo-rozwojowych".

"Dzięki SAB pragniemy przyspieszyć budowę ekosystemu innowacji wokół PKN Orlen, wzmocnić dialog ze środowiskiem uczelni, instytutów naukowo-badawczych, wynalazców i innowatorów, akceleratorów i startupów technologicznych, a także producentów i dostawców innowacyjnych technologii" - zapowiedziała na początku września Patrycja Panasiuk, dyrektor biura innowacji spółki.

W kwietniu PKN Orlen wmurował kamień węgielny pod budowę innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowe na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w którym koncern i miasto mają po połowie udziałów. Placówka ma powstać do końca 2020 r. Inwestycję realizuje Budimex. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 184 mln zł.

W przyjętej w grudniu 2018 r. przez radę nadzorczą PKN Orlen zaktualizowanej strategii na lata 2019-22 płocki koncern podkreślił, iż istotnym jej celem jest „zapewnienie przewag konkurencyjnych Grupy Orlen w długiej perspektywie, poprzez wzmocnienie innowacyjności wewnętrznej i zewnętrznej”.

PKN Orlen zapowiedział wtedy, że w latach 2019-20 na inwestycje planuje przeznaczać średniorocznie 6,8 mld zł, co oznacza wzrost o 2,2 mld zł w stosunku do lat 2017-18, a w ramach tej kwoty 4,9 mld zł wykorzystane zostanie w segmencie downstream - rafineria, petrochemia, energetyka, 0,7 mld zł w detalu oraz 0,7 mld zł w segmencie upstream - wydobycie. „W tym okresie zakładana średnioroczna wartość EBITDA LIFO wyniesie 10,3 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu do lat 2017-18 o 1,1 mld zł” – informował wcześniej koncern.

PKN Orlen to największy w Polsce i jeden z największych w Europie podmiotów branży rafineryjno-petrochemicznej. Do Grupy Orlen należą spółki działające w Niemczech, Czechach na Litwie, a także w Kanadzie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.