• <

Wynik wyszukiwania - " koks" - Wiadomości

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach. W zakresie działań m.in. surowce energetyczne i atom

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
03.03.2024

Sfinalizowano transakcję przejęcia Portu Północnego przez Węglokoks

29 lutego, po spełnieniu się warunków zawieszających, Węglokoks i SEA-invest zamknęły transakcję nabycia udziałów PPS Port Północny sp. z o.o. i zawarły umowę transferu udziałów. Tym samym z dniem 1 marca Węglokoks wchodzi w prawa większościowego właściciela Portu Północnego.
29.02.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Zakup Portu Północnego przez Węglokoks wciąż czeka na finalizację

Państwowa spółka Węglokoks nadal finalizuje transakcję zakupu Portu Północnego, co ma nastąpić do końca lutego br. Spółka informowała o jej zamknięciu już w październiku zeszłego roku. Okazuje się, że wówczas podpisano tylko warunkową umowę nabycia udziałów.
21.02.2024

Bulk Cargo – Port Szczecin. Dobry 2023, optymistyczny 2024

Firma przeładunkowa Bulk Cargo – Port Szczecin, operująca w portach Szczecin i Świnoujście, ma za sobą niezły rok. Ze względu na nowe inwestycje wkrótce jednak wyniki firmy mogą być jeszcze lepsze.
18.02.2024

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
10.12.2023

Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie, które negocjatorzy europarlamentu i państw członkowskich zawarli w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE. Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski – oceniła europosłanka Izabela Kloc (PiS). Wygranymi są m.in. polscy producenci węgla koksowego czy miedzi - podkreślił europoseł Jerzy Buzek (PO).
08.12.2023

Speed otwiera magazyn do przeładunku zboża w Porcie Gdańsk

W dniu 16 listopada firma Speed, operator realizujący przeładunki w portach morskich w Gdańsku i Gdyni oficjalne otworzył magazyn o powierzchni 4.000 m2 dedykowany do przeładunku zbóż wraz z otaczającymi go placami składowymi i manewrowymi w Porcie Gdańsk.
16.11.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Węglokoks przejmuje Port Północny w Gdańsku

Dzisiaj w Porcie Gdańsk Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o repolonizacji spółki Port Północny przez spółkę Węglokoks. Dzięki tej transakcji Gdańsk stanie się jeszcze silniejszym graczem w europejskiej gospodarce morskiej.
05.10.2023

Forum w Karpaczu. Główny geolog kraju: kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski, co krajów Europy Zachodniej

Kryzys surowcowy nie dotknął w takim stopniu Polski co krajów Europy Zachodniej – ocenił we wtorek w Karpaczu główny geolog kraju Piotr Dziadzio.
05.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Polska hubem dla dostaw do krajów UE

Polska jest obecnie węzłem transportowym dla wielu ukraińskich firm realizujących dostawy do Unii Europejskiej. Istnieje jednak wiele wyzwań w łańcuchu logistycznym, obejmującym porty i linie kolejowe, które dotyczą między innymi firm metalurgicznych i górniczych. Te firmy do czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie na pełną skalę eksportowały 80 proc. wyrobów stalowych i podobny procent produktów górniczych. Jak wygląda sytuacja dziś?
24.08.2023

Uwaga węgiel! Ceny już spadły, mimo że import z Chin i Indii dynamicznie rośnie

Import węgla z Indii wzrósł do 162 t w roku obrachunkowym 1922/23. Import węgla koksującego wzrósł do 54 t informuje Indian Express. Całkowite globalne ładunki węgla drogą morską w Chinach wzrosły rok do roku o 5,8% do 1 204,8 mln t, podczas gdy w 2021 r. importowano drogą morską 1 138,3 mln t – alarmuje Banchero Costa.
07.07.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Gróbarczyk: Polskie porty przez najbliższe lata będą odnotowywać wzrost przeładunków

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk prognozuje, że najbliższe lata będą dla naszych portów bardzo udane, a ich znaczenie na świecie stale wzrasta.
13.04.2023

Twają analizy wyników branży rafineryjnej i węglowej po kątem podatku

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w środę, że specjalny zespół analizuje sytuację i wyniki sektora węglowego i paliwowego pod kątem podatku od nadmiarowych zysków. Podkreśliła jednocześnie, że są to jedynie analizy i konkretnych propozycji nie ma.
15.03.2023

Nowy dźwig mobilny w HES Gdynia [WIDEO]

19 lutego do terminalu HES Gdynia Bulk Terminal zawinęła specjalistyczna jednostka Aura – statek typu Heavy Lift Vessel. Z pokładu statku samodzielnie zjechał nowy dźwig mobilny Liebherr LHM 550.
28.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Port Gdynia. 2022 wymagał elastyczności [WIDEO]

2022 rok był kolejnym z rzędu zakończonym rekordem przeładunków w Porcie Gdynia. Był to jednak kolejny okres, w którym zarówno Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jak i działający w porcie operatorzy musieli wykazać się elastycznością i szybko dostosować do zmieniających się warunków na rynku.
12.02.2023

Port Gdynia z roku na rok notuje wzrost ilości przeładowanych towarów

Z roku na rok notujemy wzrost ilości przeładowanych towarów. Ubiegły rok, to wzrost o prawie 6 proc. w stosunku do roku 2021 – powiedział w rozmowie z PAP prezes Portu Gdynia Jacek Sadaj.
29.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

Rekordowy rok w przeładunkach morskich PG Eksploatacji S.A.

Operator portowy Port Gdański Eksploatacja S.A. finalizuje rok z historycznymi wynikami w przeładowanych towarach. Spółka ma szansę zakończyć ten rok na poziomie 6,5 mln ton przeładunków, czyli ponad dwukrotnie wyższym wynikiem w porównaniu z zeszłym rokiem. Wpływ na wynik ma wojna w Ukrainie i embargo na surowce energetyczne.
23.12.2022

GUS: W październiku w portach przeładowano 12,7 mln ton ładunków, wzrost o 45,5%

Rosną przeładunki w polskich portach, jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Ten trend się utrzymuje, szczególnie w przypadku dostaw węgla i koksu.
25.11.2022

Bulk Cargo - Port Szczecin przygotowany na nowe wyzwania. Rosnące przeładunki węgla priorytetem dla branży portowej

Kryzys ekonomiczny i energetyczny wywołany w lutym tego roku przez rosyjską agresję na Ukrainę stał się wyzwaniem dla Polski, między innymi, w zakresie dostaw węgla. Dotyczy to nie tylko jego rosnącej wartości, ale też dostępności na rynku. Wyzwaniem jest nie tylko organizacja dostaw zagranicznych, ale również możliwości przeładunkowe polskich portów. Gwałtowny wzrost przeładunku węgla w imporcie odnotowuje również największy terminal masowy w Porcie Szczecin, spółka Bulk Cargo.
27.10.2022

W okresie I-IX w portach przeładowano 83,7 mln ton ładunków, wzrost o 18,5% rdr

W okresie I-IX w portach przeładowano 83,7 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 18,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.
25.10.2022

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

PG Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
30.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Niemcy. Importerzy nie spodziewają się niedoboru węgla pomimo zakazu importu z Rosji

Pomimo zakazu importu rosyjskiego węgla niemieccy importerzy nie spodziewają się wąskich gardeł w dostawach. "Węgiel jest dostępny na rynku światowym" - powiedział agencji dpa szef stowarzyszenia importerów węgla (VdKi) Alexander Bethe.
10.08.2022

Port w Rotterdamie podsumowuje półrocze

Pomimo spadającego handlu z Rosją, Port Rotterdam poradził sobie w pierwszym półroczu 2022 roku nieźle, lekko przebijając poprzedni rok.
09.08.2022

Lotos renegocjuje warunki realizacji strategicznych inwestycji

Pandemia i wojna na Ukrainie podniosły koszty inwestycji. Zmusza to Lotos, tuż przed połączeniem z Orlenem, do renegocjacji umów i warunków realizacji strategicznych inwestycji jak blok olejowy HBO, port na Martwej Wiśle, czy też blok parowo-gazowy - poinformował PAP wiceprezes Grupy Lotos Piotr Walczak.
10.06.2022

Hiszpańskie media: sankcje wobec Rosji nie są przestrzegane w portach

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
09.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Wiceszef MSWiA: pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli na jak najszybszy powrót gazu do gmin

Pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli na jak najszybszy powrót gazu do gmin, które zostały go pozbawione - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że decyzja pozwalająca na podjęcie działań w ramach ustawy o zarządzaniu kryzysowym zapadnie najprawdopodobniej w ciągu najbliższych godzin.
28.04.2022

Łeba odcięta od dostaw gazu [AKTUALIZACJA]

Firma Novatek, wpisana na polską listę sankcyjną, zaprzestała dostaw gazu do Łeby. Jesteśmy w niekomfortowej sytuacji, bo cały majątek, czyli ok. 40 km sieci gazowniczej na terenie miasta oraz wszystkie urządzenia są własnością tej firmy – powiedział PAP burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.
28.04.2022

GUS: wzrost obrotów ładunkowych w portach morskich o 9,2 proc.

Obroty ładunkowe w polskich portach morskich w ub. roku wzrosły o 9,2 proc. w stosunku do 2020 roku – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. Wzrosły także ruch pasażerów i liczba statków zawijających do portów morskich.
27.04.2022

Prezes Portu Gdańsk na EKG: ukraińskie towary płyną w świat z Gdańska [WIDEO]

Wojna w Ukrainie, sankcje i 80 proc. spadek obrotów na Nowym Jedwabnym Szlaku zaburzyły łańcuchy dostaw i wymusiły radykalne zmiany w spedycji towarów. To wyzwanie, ale i szansa dla Gdańska, drugiego pod względem ilości przeładunków portu na Bałtyku. „Jesteśmy portem, który będzie zabezpieczał logistykę drogą morską dla Ukrainy” – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.
26.04.2022

Dobre sygnały z produkcji przemysłowej w marcu. Przemysł stoczniowy, rafinerie i produkcja metali na wzroście

Wzrost produkcji przemysłowej utrzymuje w marcu wysokie tempo, co pozwala Radzie Polityki Pieniężnej koncentrować się na walce z inflacją - stwierdzili eksperci ING w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Dodali, że działy produkcja metali, rafinerie czy przemysł stoczniowy radzą sobie bardzo dobrze.
21.04.2022

Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.
18.04.2022

Ustawa sankcyjna nie obejmie LPG z Rosji

W środę Sejm odrzucił poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
13.04.2022

Media: przez kryzys energetyczny Australia przewiduje rekordowe zyski z eksportu węgla i gazu

Z powodu kryzysu na rynku energetycznym Australia przewiduje rekordowe zyski z eksportu węgla i gazu. Odnotowano 12-proc. wzrost wobec styczniowej prognozy przychodów sprzed inwazji na Ukrainę. W skali roku wzrost wynosi 33 proc. - przekazał Financial Times.
04.04.2022

Rosja była największym partnerem handlowym niemieckich portów morskich w 2021 roku

Obecne sankcje przeciwko Rosji będą miały prawdopodobnie znaczący wpływ na niemiecki transport morski. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), od stycznia do listopada 2021 roku najważniejszym partnerem handlowym niemieckich portów morskich była Federacja Rosyjska.
12.03.2022

Ambitne cele Grupy OTL w obliczu przewidywanej dobrej koniunktury na usługi portowe

Grupa OTL zaktualizowała większość celów strategicznych w 2020-2021 i istotnie zredukowała zadłużenie. Po sprzedaży C.Hartwig Gdynia Spółka planuje osiągnięcie w 2022 przede wszystkim z działalności portowej skonsolidowane przychody ze sprzedaży 300 mln zł, EBITDA ponad 45 mln zł oraz zysk netto ponad 19 mln zł. W latach 2022-2023 Grupa OTL planuje realizację inwestycji modernizacyjnych w portach, w efekcie czego EBITDA Grupy OTL powinna przekroczyć 55 mln zł od 2023 r. oraz 70 mln zł od 2025 r.
10.02.2022

Bulk Cargo-Port Szczecin podsumował rok 2021. Spółka zanotowała wynik 3 mln i 900 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

Największa szczecińska spółka przeładunkowa podsumowała rok 2021. Bulk Cargo w Porcie Szczecin zanotował wynik 3 mln i 900 tys. ton. Największy, bo aż 30 proc., okazał się wzrost koksu.
28.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie.
23.01.2022

Port Gdańsk. Wolny Obszar Celny ma już 25 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wolny Obszar Celny to przestrzeń 31 hektarów otwarta w 1996 roku na wniosek Portu Gdańsk decyzją ministra finansów. Jak powstawał, zmieniał się i jakie dziś pełni funkcje? O tym opowiada nam Czesław Nowak, wieloletni dyrektor WOC-u oraz Adam Kłos, obecny dyrektor handlowy w Porcie Gdańsk.
04.12.2021

Nie tylko masówką OT Port Świnoujście stoi!

OT Port Świnoujście udowadnia, że jest terminalem wielozadaniowym, który poza obsługą ładunków masowych, równie dobrze radzi sobie z ładunkami drobnicowymi. W minionych dniach na Nabrzeżu Chemików obsługiwany był pierwszy statek z ryżem w workach dla dwóch wiodących importerów na rynku.
29.10.2021

Przemysł utrzyma dwucyfrową dynamikę w całym III kwartale

Przemysł utrzyma dwucyfrową dynamikę w całym III kwartale. Prognozowane tempo wzrostu produkcji to ok. 10 proc., dwucyfrowa dynamika będzie osiągana przy mniej sprzyjających efektach statystycznych - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny odnosząc się do danych GUS.
20.08.2021

Rozładunek blisko 100 tysięcy ton węgla koksującego w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO]

16 sierpnia 2021 do portu w Gdańsku przybił kolejny już w tym roku masowiec przewożący węgiel koksujący – mv Andros Glory. Na jego pokładzie przywieziono ponad 90 tysięcy ton węgla przeznaczonego do jednej z polskich koksowni.
17.08.2021

Wyśmienite wyniki przeładunkowe w Porcie Gdynia. Lipiec kolejnym miesiącem intensywnych wzrostów

Lipcowe wyniki przeładunkowe po raz kolejny udowadniają bardzo silną pozycję Portu Gdynia na mapie Bałtyku. Miesięczne wyniki wskazują ponad 117-procentową dynamikę wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.
11.08.2021

Co ma wisieć, nie utonie. Koronawirus sposobem na chiński sukces

Początkowo przewidywano, że pandemia koronawirusa sparaliżuje gospodarkę morską Chin, będącą motorem światowego handlu. 20 miesięcy i 4 milionów zgonów później, widzimy, że przewidywania okazały się błędne, a pandemia przyniosła odwrotny skutek.
02.08.2021

GUS: w 2020 r. o 14,7 proc. mniej ładunków w żegludze śródlądowej niż rok wcześniej

W 2020 r. nastąpił 14,7 proc. spadek przewozów ładunków w porównaniu z 2019 r., a udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem zmniejszył się w skali roku z 0,21 proc. do 0,15 proc. - podał GUS w środę w informacji sygnalnej o transporcie wodnym śródlądowym w 2020 r.
28.07.2021

Portowa Straż Pożarna Florian zadba o bezpieczeństwo w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Od 1 lipca 2021 roku Portowa Straż Pożarna Florian realizować będzie ochronę przeciwpożarową na akwenach o łącznej powierzchni 13,5 tysiąca hektarów.
01.07.2021

Węgiel w polskich portach morskich - kierunki importu, najwięksi producenci, przeznaczenie i trendy na rynku

W świnoujskim porcie w kwietniu 2021 przeładunek węgla zanotował najlepszy wynik – wzrost o 165,4 % wobec kwietnia 2020. W pierwszym kwartale 2021 roku TSL Silesia przyjęła do obsługi spedycyjnej i celnej dwa statki z węglem koksowym z Australii o łącznym tonażu ponad 127 000 ton.
01.07.2021

20 lat terminalu ro-ro OT Port Gdynia: Kierunek na kolejne lata to rozbudowany i "zielony" terminal [WIDEO]

Najbardziej wyspecjalizowany polski terminal ro-ro świętuje okrągły jubileusz. - Wśród priorytetów jest dla nas rozwój i bardziej zaawansowana obsługa większych statków ro-ro z minimalnym wpływem na środowisko. To umożliwi rozbudowa placów składowych, stworzenie nowych ramp i wymiana sprzętu - mówi Jerzy Majewski, prezes zarządu OT Port Gdynia Sp. z o.o.
30.06.2021

Porty Szczecin-Świnoujście utrzymały w maju dwucyfrowe tempo wzrostu przeładunków

Dwucyfrowa dynamika wzrostu obsłużonych ładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu utrzymana w maju, w którym przeładunki w górę o prawie 18 proc. W sumie po pięciu miesiącach br. wyniki są o 13 proc. lepsze aniżeli w tym samym czasie ub. roku.
23.06.2021

Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji [analiza i komentarz]

19 maja Departament Stanu USA przedstawił amerykańskiemu Kongresowi obowiązkowy raport zawierający listę podmiotów podlegających wymierzonym w Nord Stream 2 przepisom sankcyjnym PEESCA zawartym w ustawie obronnej na rok 2021.
24.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie, kwestia – w jakiej perspektywie!

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownikiem Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Zarządzania, dr. hab. Michałem Plucińskim.
23.05.2021

Sankcje na rosyjską służbę ratownictwa morskiego, trzy firmy i 13 statków w związku z NS2

USA wprowadziły sankcje przeciwko rosyjskiej służbie ratownictwa morskiego, trzem przedsiębiorstwom i 13 statkom uczestniczącym w budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowano na stronie amerykańskiego ministerstwa finansów (skarbu).
22.05.2021

Wzrost cen węgla w europejskich portach - tak drogo nie było od dwóch lat

W kwietniu br. cena węgla energetycznego w europejskich portach po raz pierwszy od dwóch lat przekroczyła poziom 76 USD za tonę - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu. Wzrost cen był m.in. efektem rosnącej produkcji energii z paliw kopalnych - przede wszystkim węgla.
14.05.2021

Postój remontowy rafinerii LOTOSU zakończony

Trwał ponad dwa miesiące, zaangażował ponad dwa tysiące pracowników i 85 wykonawców. Częściowy postój remontowy rafinerii Grupy LOTOS zakończył się planowo na początku maja. Wszystkie prace zostały wykonane bezpiecznie i zgodnie z budżetem. Podzielono go na dwa etapy – druga część rozpocznie się wiosną 2022 r. Był to pierwszy taki remont w historii gdańskiego zakładu.
13.05.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Nowy sprzęt przeładunkowy w OT Port Świnoujście

W ślad za ożywieniem przeładunków zrealizowanych w ostatnich miesiącach w OT Port Świnoujście, a także realizując założone cele strategiczne, Spółka rozpoczęła proces doposażania terminala w nowoczesny sprzęt. Nowe inwestycje nie tylko wpłyną na zwiększenie możliwości obsługi różnorodnych ładunków masowych na terminalu, ale również poprawią jakość wykonywanych usług oraz bezpieczeństwo i warunki pracy swoich pracowników.
29.04.2021

Dobre wyniki LOTOSU potwierdzają stopniową odbudowę rynku

Grupa LOTOS ogłosiła wyniki finansowe za I kwartał 2021 r. Zysk operacyjny koncernu wyniósł w tym okresie 664,3 mln zł. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią, spółka bezpiecznie przeprowadziła kluczową część postoju remontowego rafinerii i elastycznie zarządzała strukturą uzysków.
28.04.2021

GUS: przeładunki w portach morskich spadły w ubiegłym roku o prawie 6 proc.

Obroty ładunkowe w portach morskich w 2020 roku wyniosły 88,5 mln ton, tj. o 5,7 proc. mniej niż w 2019 roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
27.04.2021

Bulk Cargo Port Szczecin - wzrost przeładunków w I kwartale i dobre perspektywy [wideo]

W największej szczecińskiej Spółce przeładunkowej, po odczuwalnej stagnacji na rynku przeładunków w II i III kwartale 2020, spowodowanej skutkami pandemii koronawirusa, odnotowano wyraźne odbicie w ostatnim kwartale 2020 oraz utrzymanie trendu wzrostowego od początku bieżącego roku. Przewidywany poziom przeładunków w roku 2021 to 4 mln ton wobec 3,8 mln ton w 2020.
26.04.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

Ożywienie przeładunków w OT Port Świnoujście

Ostatnie miesiące zaowocowały ożywieniem przeładunków zrealizowanych w morskim terminalu OT Port Świnoujście. Spółka zakończyła I kwartał 2021 roku z wynikiem nieco ponad 1 mln ton.
15.04.2021

Nielegalne papierosy na statku płynącym do Szczecina

20 tys. szt. nielegalnych papierosów ujawnili na statku w porcie w Szczecinie funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS. Papierosy ukryte były pomiędzy pojemnikami z farbami.
29.03.2021

Podsumowanie przełomowego tygodnia dla Baltic Dry Index

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, trzeci tydzień z rzędu notuje znaczny wzrost dla segmentów capesize i panamax.
22.03.2021

Uniewinnienie kpt. Lasoty - branża morska odetchnęła z ulgą

Międzynarodowa branża transportu morskiego z zadowoleniem przyjęła piątkowe orzeczenie sądu w meksykańskim Ciudad Victoria, który uniewinnił oskarżonego o przemyt narkotyków kapitana cypryjskiego statku UBC Savannah Andrzeja Lasotę. Pozbawionemu wolności od 2019 r. Polakowi groziło 10 lat więzienia.
21.03.2021

MSZ: Polski kapitan statku Andrzej Lasota jest już pod opieką konsula

Kapitan Andrzej Lasota osadzony w 2019 r. w Meksyku w związku z oskarżeniami o rzekomy udział w przemycie kokainy został uniewinniony przez sąd w Ciudad Victoria, na północnym wschodzie tego kraju, poinformował w piątek wieczorem PAP polski resort spraw zagranicznych.
20.03.2021

Kapitan Lasota oczyszczony z zarzutów

Kapitan Andrzej Lasota, którego oskarżono o przemyt, został w Meksyku oczyszczony z zarzutów i może opuścić areszt - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
20.03.2021

Skutki Covid-19 kształtują wynik przeładunkowy hamburskiego portu w 2020 roku

W czwartym kwartale 2020 roku przeładunki morskie w porcie w Hamburgu rozwijały się bardziej pozytywnie niż oczekiwano. I tak łączne przeładunki morskie osiągnęły w czwartym kwartale z wynikiem plus 3 procent nawet lepszy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś przeładunki kontenerowe były na poziomie jedynie o 1,2 procenta niższym. Ogólnie jednak wynik przeładunkowy za cały rok 2020 pozostaje na poziomie 126,3 mln ton (-7,6 %) poniżej dobrego wyniku z roku poprzedzającego, który wyniósł 136,6 mln ton.
25.02.2021

Tomanek: w lutym oczekujemy wzrostu produkcji przemysłowej o ok. 4 proc.

W styczniu przemysł ósmy miesiąc z rzędu na plusie, a w lutym, przy braku w różnicy dni roboczych, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie ok. 4 proc. - ocenił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
19.02.2021

Dobry początek roku w portach Szczecin i Świnoujście

Rok 2021 w zespole portów Szczecin-Świnoujście rozpoczął się wzrostem przeładunków. Te w relacji styczeń 2021 do stycznia 2020 wzrosły o prawie 8 proc. Wzrosty zauważalne są w prawie wszystkich grupach towarowych. Liderem miesiąca pod względem przeładowanej ilości była ruda, w górę o blisko 154 proc. W styczniu br. w portach obsłużono masowce z rudą żelaza, rudą manganu i koncentratem cynku.
16.02.2021

W styczniu gwałtowny wzrost przeładunków w Porcie Gdynia

Pierwszy miesiąc roku okazał się bardzo intensywny dla terminali w gdyńskim porcie. W większości grup przeładunkowych odnotowano gwałtowne wzrosty. Ogółem wzrost przeładunków wyniósł 13,6 procent. Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane.
08.02.2021

Bałtycki Indeks Towarowy na najniższym od 4 tygodni poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy spadł w poniedziałek na najniższy poziom od początku stycznia, po spadku stawek frachtowych we wszystkich segmentach.
03.02.2021

Wkrótce ruszy proces w sprawie polskiego kapitana zatrzymanego w Meksyku?

Jak poinformowało RMF FM, na 27 stycznia zaplanowana jest rozprawa w procesie aresztowanego półtora roku temu w Meksyku polskiego kapitana Andrzeja Lasoty. Nie jest jednak pewne, że dotrą na nią choćby w wirtualnej formie eksperci prawa i transportu morskiego, broniący oskarżonego.
18.01.2021

Rafineria w Gdańsku zabezpieczona na mrozy

Gdy temperatura spada poniżej zera, w rafinerii rozpoczynają się wyzwania. Woda zamarza, zwiększa swoją objętość i wypełnia szczelnie zamknięte przestrzenie, np. rury. W efekcie, może je nawet rozsadzić. Choć zima za oknem nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat, mróz nadal jest poważnym sprawdzianem dla tak dużego zakładu jak rafineria.
18.01.2021

W grudniu br. wzrost produkcji przemysłowej będzie na poziomie 8,6 proc.

W grudniu br. wzrost produkcji przemysłowej będzie na poziomie 8,6 proc. - przewiduje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, odnosząc się do piątkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dodał, że będzie to wynikało przede wszystkim z korzystnych efektów kalendarzowych.
18.12.2020

Produkcja przemysłowa w X wzrosła w 19 działach

Produkcja przemysłowa w październiku 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 19 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
20.11.2020

Problem zatopionej amunicji w Bałtyku

Bałtyk otoczony jest ze wszystkich stron uprzemysłowionymi państwami. Do morza uchodzi ponad 250 rzek, zaś w zlewni Morza Bałtyckiego zamieszkuje około 84 milionów ludzi. Wymiana wody ze wszechoceanem jest ograniczona i odbywa się przez stosunkowo wąskie Cieśniny Duńskie. Stąd też, akwen ten jest bardzo podatny na zanieczyszczenie.
06.11.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Produkcja przemysłowa w sierpniu rosła w 21 działach

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2020 r. wrosła w ujęciu rocznym w 21 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
18.09.2020

KE: nowa lista surowców krytycznych; nowa strategia zabezpieczenia dostaw

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców, uznanych za krytyczne, m.in. z punktu widzenia Zielonego Ładu. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje.
05.09.2020

25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal (wideo)

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat! O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.
18.08.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

Port Gdynia odporny na kryzys Covid-19. W lipcu 18 procent wzrostu w kontenerach

Aż o 18 procent wzrosły przeładunki kontenerów w lipcu w Porcie Gdynia rok do roku. Gdyński port utrzymuje również świetne, ogólne wyniki przeładunkowe z ubiegłego roku i wszystko wskazuje na to, że mimo pandemii i globalnej recesji jest szansa na kolejny rekord w przeładunkach na koniec roku.
08.08.2020

PKP Cargo w pierwszym półroczu br. przewiozło o ponad 21 proc. towarów mniej

Grupa PKP Cargo w pierwszym półroczu 2020 roku przewiozła na krajowym rynku 39,3 mln ton towarów, czyli o 21,3 proc. mniej niż w takim samym okresie rok wcześniej - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.
31.07.2020

PIE: przejawem ożywienia światowej gospodarki jest poprawa koniunktury na rynkach surowców

Jednym z przejawów ożywienia światowej gospodarki po wychodzeniu z lockdownu jest poprawa koniunktury na rynkach surowców w dwóch ostatnich miesiącach. Chodzi m.in. o ceny ropy, podstawowych metali, a także mięsa i cukru - wskazują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
24.07.2020

W lipcu możliwy pozytywny wpływ tempa wzrostu produkcji w działach dotkniętych przez lockdown

W lipcu oczekujemy pozytywnego wpływu tempa wzrostu produkcji w działach najsilniej doświadczających spadków w okresie lockdownu - prognozuje Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS.
20.07.2020

Produkcja przemysłowa na plus! Najwięksi optymiści nie zakładali takiego wzrostu

Nikt nie spodziewał się takiego pokazu siły polskiego przemysłu. Jak napisali tuż po opublikowaniu danych przez GUS ekonomiści Banku Pekao: "Produkcja przemysłowa wyższa o 0,5 proc. rdr - to duża niespodzianka. Pomogły dni robocze, niska baza, ale przede wszystkim odbudowa aktywności po pandemii. W stosunku do stanu wyjściowego produkcja jest już "tylko" o 10 proc. niższa".
20.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

HES Gdynia Bulk Terminal świętuje 25 - lecie (foto, wideo)

W czerwcu 2020 roku mija 25 lat od momentu powołania spółki MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. (obecnie HES Gdynia Bulk Terminal Sp z o.o.). Terminal rozpoczął swoją działalność w trudnych warunkach, dysponując zdekapitalizowanym wyposażeniem technicznym oraz starymi technologiami przeładunkowymi. W czasie 10-letniej restrukturyzacji terminal został przystosowany do potrzeb rynku i swoich klientów, a spółka zbudowała silną pozycję na rynku, ugruntowaną w kolejnych latach.
29.06.2020

Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia

Ponad 10 miesięcy temu, polski kapitan Andrzej Lasota wraz z załogą został zatrzymany przez meksykańskie służby. Dopiero teraz tamtejsza prokuratura wniosła do sądu akt oskarżenia. Jak poinformowało RMF24, mężczyzna ma odpowiedzieć przed sądem jako bezpośredni sprawca nielegalnego przemytu wyłącznie na podstawie zeznań przesłuchanych do tej pory osób. Grozi mu 10 lat więzienia.
17.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Czas na zmiany - 100 tonowy żuraw opuszcza OT Port Gdynia (foto)

3 czerwca br. przy Nabrzeżu Polskim w OT Port Gdynia, odbył się załadunek mobilnego żurawia portowego LHM 400 LIEBHERR o udźwigu 104 ton, na statek mv Meri Turku. Maszyna popłynie do Finlandii, gdzie będzie pracować przy przeładunkach rudy żelaza w porcie Raahe, na terenie którego jednym z operatorów jest firma Liftlink OY, nowy właściciel maszyny.
04.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu maja 2020

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
03.06.2020

Filmowy rejs po szczecińskim porcie (wideo)

Zespół portów Szczecin-Świnoujście to prawie 20 km nabrzeży pełnych zaskakujących urządzeń, budowli i jednostek. W filmowym rejsie, który przygotowali przedstawiciele przedsiębiorstwa, można zobaczyć szczeciński port z bliska. Miłej wycieczki!
31.05.2020

Piękoś z Pekao: drastyczne załamanie polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu

Kwiecień przyniósł drastyczne załamanie polskiej produkcji przemysłowej - komentuje czwartkowe dane GUS ekonomista z Pekao Piotr Piękoś. Zwraca uwagę, że objęło ono praktycznie wszystkie branże przetwórcze, a jako jedyna wzrost rdr odnotowała produkcja farmaceutyków.
21.05.2020

Spadek produkcji przemysłowej w kwietniu odnotowano w 30 spośród 34 działów - GUS

Spadek produkcji przemysłowej w kwietniu odnotowano w 30 spośród 34 działów - podał Główny Urząd Statystyczny.
21.05.2020

Port Gdynia utrzymał wzrost przeładunków w pierwszych 4 miesiącach roku

Mimo trwającego kryzysu wywołanego epidemią COVID-19 Port Gdynia utrzymał wzrost przeładunków w pierwszych 4 miesiącach bieżącego roku. Do końca kwietnia w Gdyni przeładowano ponad 8,26 mln ton co daje dynamikę wzrostu na poziomie 102,3 procent rok do roku. W największych portach regionu skutki kryzysu są bardziej widoczne.
19.05.2020

Rafineria Lotosu w kwietniu br. wykorzystała 98 proc. swoich mocy wytwórczych

W kwietniu br., mimo epidemii, rafineria spółki wykorzystała 98 proc. swoich mocy wytwórczych - poinformowała w czwartek Grupa Lotos.
14.05.2020

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Porcie Gdynia

Terminal OT Port Gdynia od 25 lat realizuje usługi przeładunkowo-składowe we wschodniej części portu Gdynia, w obrębie dwóch basenów portowych – Basenu IV i Basenu V. Tereny te, zwane dawniej Rejonem I i II, od samego początku powstawania gdyńskiego portu były wyspecjalizowane w obsłudze wszelakich ładunków drobnicowych. Port powstawał razem z miastem, a miasto razem z portem. Do przyśpieszenia rozwoju Gdyni w zasadniczy sposób przyczynił się inżynier Eugeniusz Kwiatkowski. W jego koncepcji bardzo istotne miejsce zajmowała
13.05.2020

W kwietniu ceny węgla w zachodnioeuropejskich portach najniższe od 17 lat

W kwietniu tego roku ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - były najniższe od blisko 17 lat - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Pandemia koronawirusa od dwóch miesięcy paraliżuje międzynarodowy rynek węgla.
13.05.2020

Trwa dramat kapitana Lasoty. Koronawirus może zagrażać jego życiu

Mija ósmy miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Zdesperowani bliscy polskiego kapitana wysłali właśnie do Kancelarii Prezydenta RP kolejny list z prośbą o interwencję. Jak piszą: "To ostatni moment na zdecydowaną reakcję polskich władz, potem może być już za późno". Ponadto, bliscy Lasoty wskazują, że w razie dotarcia epidemii koronawirusa do więzienia - kapitan może nie przeżyć ewentualnej infekcji ponieważ zmaga się z licznymi chorobami układu krążenia.
07.04.2020

Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. TOP Menedżerem 2019 roku! [wideo]

TOP Menedżer Pomorza od 20 lat organizowany jest przez redakcję Polska the Times "Dziennika Bałtyckiego". Ranking najlepszych z najlepszych na Pomorzu prezentuje pomorskich biznesmenów, wybranych przez kapitułę plebiscytu, którą tworzą autorytety ze świata ekonomii, biznesu i mediów. Prestiżowa nagroda została wręczona menedżerom, których działania w danym roku zostały docenione nie tylko za dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa, ale także za styl i sposób zarządzania, za tworzenie wizerunku firmy oraz za reagowanie na potrzeby
31.03.2020

Lotos: Gigantyczna instalacja projektu EFRA pomyślnie przeszła testy

Instalacje Projektu EFRA pomyślnie przeszły 30-dniowy bankowy ruch testowy, który zakończył się w rafinerii LOTOSU w Gdańsku w nocy z 24 na 25 marca. Wymóg jego przeprowadzenia przewidywała umowa kredytowa na finansowanie tego przedsięwzięcia. Dzięki tej inwestycji na rynek trafi dodatkowo rocznie blisko milion ton wysokiej jakości paliw.
27.03.2020

Analityk: przywrócenie granic ryzykiem dla produkcji przemysłowej

Przywrócenie granic, które pogłębia zaburzenia w łańcuchach dostaw jest czynnikiem ryzyka dla produkcji przemysłowej w najbliższych miesiącach - zauważył w czwartek analityk Credit Agricole Jakub Olipra.
19.03.2020

Porty zwierciadłem gospodarki - znamy wyniki przeładunkowe polskich portów z pierwszych dwóch miesięcy roku

Znamy wyniki przeładunków w trzech największych polskich portach z miesięcy styczeń i luty. Mimo zawirowań na globalnym rynku wypracowały dobre wyniki - zobacz jakie.
18.03.2020

Trwa analiza najbardziej optymalnych dla Lotosu projektów inwestycyjnych

Trwa intensywna analiza najbardziej optymalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na rozwój całego koncernu - powiedział PAP prezes Grupy Lotos Paweł Jan Majewski. Dodał, że chodzi m.in. o produkcję wysokiej jakości bazowych olejów smarowych, czy budowę elektrociepłowni.
04.03.2020

Przewozy towarowe w styczniu 2020 roku wg danych GUS

W styczniu 2020 roku wolumen rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce skurczył się rok do roku. Zmniejszenie przewozów r/r dotyczyło zarówno Grupy PKP CARGO, jak i konkurencyjnych operatorów kolejowych. Przewozy rynku spadły również względem grudnia 2019 roku, choć jednocześnie Grupę PKP CARGO cechowała niższa od pozostałych przewoźników łącznie dynamika spadku m/m.
02.03.2020

Adam Meller: „W setną rocznicę zaślubin Polski z morzem Port Gdynia jest w doskonałej kondycji i po raz kolejny z rzędu odnotowuje rekordowe przeładunki” [wywiad]

O zbliżającym się 100-leciu Portu Gdynia, rekordowych przeładunkach w 2019 roku, wielopłaszczyznowych inwestycjach na niespotykaną dotąd skalę oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Adamem Mellerem prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
26.02.2020

Umacnia się pozycja polskich portów morskich. Dzięki nowym inwestycjom znacznie zwiększą się ich zdolności przeładunkowe

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku przekroczyły rekordowe 108 mln ton. Do ponad 3 mln TEU wzrosła też liczba kontenerów, które do nich trafiły. Zaplanowane na kolejne lata inwestycje mają przyczynić się do dalszego wzrostu możliwości przeładunkowych i znaczenia krajowych portów w Europie. Prognozy zakładają, że do 2050 roku zapotrzebowanie na przeładunki kontenerowe będzie ponad trzykrotnie większe niż dziś. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.02.2020

Rzecznik rządu: nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu

Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu, one podejmują działania we własnym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył zarazem, że przygotowywane są rozwiązania mające na celu wykorzystanie przede wszystkim krajowego potencjału.
18.02.2020

Wiceminister Gawęda: import węgla w 2019 r. mniejszy o blisko 2,6 mln ton

Do Polski napłynęło w ub. roku 16,7 mln ton węgla z importu - prawie 2,6 mln ton mniej niż rok wcześniej. Ponad 4 mln z 13,2 mln ton sprowadzonego z zagranicy węgla energetycznego zaimportowały spółki związane ze Skarbem Państwa - poinformował wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.
13.02.2020

HES Gdynia Bulk Terminal sp. z.o.o - inwestycje i rozwój z troską o środowisko - podsumowanie 2019 roku

HES Gdynia Bulk Terminal może zaliczyć rok 2019 do bardzo udanych. Po wielu inwestycjach z 2018 roku spółka nie osiada na laurach. Systematycznie wdraża niezbędne rozwiązania proekologiczne i optymalizujące procesy przeładunkowe. HES Gdynia zaliczany jest do grona najbardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się terminali przeładunkowych w Polsce.
28.01.2020

Przeładunki portów Morza Bałtyckiego w 2019 roku – umiarkowane zmiany na stabilnym rynku

Analiza wielkości przeładunków portowych wskazuje, że Bałtycki rynek transportu morskiego odnotował w ubiegłym roku niewielki spadek wolumenu (-0,2%), co przełożyło się na obroty wynoszące szacunkowo 931,2 mln ton. Na wynik ten złożyły się z jednej strony przyrosty w portach rosyjskich (+4,1%), a z drugiej spadki w portach krajów członkowskich Unii Europejskiej (-1,7%).
27.01.2020

Port Gdańsk: Eksport koksu wyprodukowanego przez Lotos – szybko, sprawnie i kompleksowo [foto, wideo]

Przeładunek blisko 26 tys. ton koksu naftowego wyprodukowanego w Lotosie to efekt projektu inwestycyjnego EFRA, który zwiększył efektywność przerobu ropy, co pozwala na wytworzenie dodatkowo rocznie ok. 900 tys. ton wysokomarżowych paliw i 300 tys. ton koksu. Operację ekspedycji koksu z rafinerii oraz załadunku na statek wykonała firma Speed Sp. z o.o.
20.01.2020

Morski handel węglem wzrósł o niecały procent w 2019 roku

Morski handel węglem wzrósł globalnie o 0,7 procent w zeszłym roku, dzięki wyższej produkcji w Chinach i Indonezji oraz większej aktywności eksportowej w Indonezji, Australii, Rosji i Kanadzie.
19.01.2020

Przegląd przeładunków w polskich terminalach 2019 - SPEED sp. z.o.o

Speed działa na dwóch terminalach zlokalizowanych w porcie Gdańsk i Gdynia. Plany rozwojowe firmy zakładają dynamiczny rozwój działalności w szczególności w Porcie Gdańsk. Jak firma radziła sobie w 2019 roku?
17.01.2020

Duży wzrost przewozów PŻM

Polska Żegluga Morska zanotowała w ubiegłym roku bardzo dobre wyniki przewozowe. Statki narodowego armatora przewiozły 16,8 mln ton ładunków i było to aż o 2,2 mln ton więcej niż w 2018 r.
09.01.2020

Ministerstwo Rozwoju: oczekujemy przyspieszenia w sektorze przemysłowym

W grudniu br. oczekujemy przyspieszenia w sektorze przemysłowym; produkcja sprzedana w przemyśle wzrośnie o blisko 6 proc. rdr - poinformował resort rozwoju komentując czwartkowe dane GUS.
19.12.2019

Plan naprawczy OT Logistics przynosi efekty

Grupa Kapitałowa OT Logistics, największy operator portowy w Polsce, zanotowała 758,7 mln zł skonsolidowanych przychodów po 3 kwartałach 2019 r., co oznacza wzrost o 4,8% r/r. Grupa odnotowała też wyraźny wzrost wyniku EBITDA oraz poprawę efektywności w głównych segmentach działalności, co jest efektem realizacji planu naprawczego.
29.11.2019

Dramat kapitana Andrzeja Lasoty wciąż trwa. Rodzina prosi o podpisy pod petycją do Prezydenta RP

Mija czwarty miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Podczas jednego z jego ostatnich rejsów w karierze doszło do niewytłumaczalnej sytuacji. Na masowcu UBC Savannah, któremu dowodził, po zawinięciu do portu w Altamirze w Meksyku służby portowe znalazły oprócz przewożonego koksu metalurgicznego prawie 240 kilogramów kokainy. Nikt nie wie jak się tam znalazły i nikt nie próbuje tego wyjaśnić. Pierwotnie aresztowaną całą załogę - 19 Filipińczyków i 3 Polaków - jednak do dziś w więzieniu pozostaj
26.11.2019

Świetne wyniki Portu Gdynia. Wzrost przeładunku kontenerów aż o 13%!

Po 10 miesiącach 2019 roku Port Gdynia notuje znakomite wyniki. Z najnowszych statystyk wynika, że wskaźniki wzrostu wolumenu przeładunków są bardzo wysokie w prawie każdej grupie towarów. Łącznie Port Gdynia przekroczył już granicę 20 mln ton ładunków.
21.11.2019

Nowy dźwig w HES Gdynia (foto, wideo)

HES Gdynia Bulk Terminal (dawny MTMG) kontynuuje inwestycje w celu udoskonalenia potencjału przeładunkowego. Dnia 13 listopada br, na pokładzie specjalistycznego statku typu heavy load carrier ‘Aura’, do gdyńskiego terminalu przybył nowy, wielozadaniowy dźwig.
15.11.2019

PKP Cargo liczy na dalszy wzrost przewozów

PKP Cargo zwiększyło o 2,6 proc. przewozy towarów we wrześniu i liczy na utrzymanie tej tendencji w kolejnych miesiącach - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
04.11.2019

Port Gdański Eksploatacja - najbardziej uniwerslany operator w polskich portach [foto, wideo]

Port Gdański Eksploatacja S.A. jest największym i najbardziej uniwersalnym operatorem przeładunkowym w polskich portach morskich, świadczącym usługi w zakresie przeładunków towarów w obrocie międzynarodowym, pomiędzy morskimi i śródlądowymi (statek, barka) a lądowymi środkami transportu (samochody, wagony kolejowe).
14.10.2019

Kwieciński o spadku produkcji: najbliższe miesiące dadzą odpowiedź, czy to efekt spowolnienia

Musimy spodziewać się konsekwencji spowolnienia gospodarki niemieckiej - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując dane GUS dot. produkcji przemysłowej w sierpniu. Dodał, że następne miesiące dadzą odpowiedź, czy to efekt spowolnienia.
19.09.2019

GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu spadła rok do roku w 18 branżach

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła rok do roku w 18 z 34 działów przemysłu - wynika ze wstępnych danych, jakie w czwartek opublikował GUS. Produkcja spadła m.in. w wydobyciu węgla, produkcji koksu, czy samochodów.
19.09.2019

MPiT: Porozumienia o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi Polski i Rumunii

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister środowiska biznesu, handlu i przedsiębiorczości Rumunii Stefan-Radu Oprea podpisali w Bukareszcie porozumienie o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi obu krajów.
18.09.2019

Gróbarczyk o akcji Greenpeace w porcie gdańskim: nie ma nic wspólnego z ekologią

Zachowanie Greenpeace ma negatywny wpływ na funkcjonowanie portów, ale nie ma nic wspólnego z ekologią - powiedział PAP szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił, że w ładunku, który zablokowali aktywiści znajdował się węgiel koksujący, używany głównie do wyrobu stali.
12.09.2019

Prezes Lotos: Efekty finansowe uruchomienia kompleksu EFRA w IV kw. 2019 r.

Grupa Lotos oczekuje pierwszych efektów finansowych uruchomienia kompleksu EFRA w czwartym kwartale 2019 r. - zapowiedział we wtorek prezes Lotos Mateusz Bonca.
20.08.2019

Hinduski import węgla wzmocnił stawki panamaxów

Stawki masowców panamax mocno wzrosły w 2019 roku - informuje agencja konsultingowa Drewry. To zasługa głównie niedawnego wzrostu importu węgla przez Indie.
07.08.2019

Prezes Lotos Asfalt: Projekt EFRA będzie zakończony o czasie

W trakcie uruchomiania kompleksu koksowania, najważniejszej części Projektu Efektywnej Rafinacji (EFRA), natrafiamy na usterki, ale nie opóźnią one zakończenia inwestycji - uważa prezes Lotos Asfalt Cezary Godziuk. Projekt ma być gotowy w 2019 roku.
06.08.2019

Bardzo dobre I półrocze w Bulk Cargo Port Szczecin [foto, wideo]

Największy szczeciński operator portowy spółka Bulk Cargo Port Szczecin w I półroczu 2019 powtórzyła bardzo dobry, ubiegłoroczny wynik przeładunkowy przekraczając 2 200 000 ton.
22.07.2019

PKO BP: Produkcja przemysłowa w czerwcu to najgorszy wynik od lipca 2016

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. spadła o 2,7 proc. rok do roku, co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016 r. - ocenili ekonomiści PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem na takim odczycie zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rdr.
18.07.2019

Lotos: opóźnienie projektu EFRA przez braki kadrowe u wykonawcy

Brak odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników, z którym borykał się włoski wykonawca inwestycji EFRA, spółka KT, spowodował opóźnienie w formalnym zakończeniu budowy - powiedział PAP wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski.
03.07.2019

Kompleks koksowania Grupy LOTOS gotowy do rozruchu

Grupa LOTOS S.A. osiągnęła stan gotowości do rozruchu (Ready For Start Up - RFSU), kluczowego obiektu Projektu EFRA: Kompleksu Koksowania (instalacja DCU wraz z instalacjami towarzyszącymi).
29.06.2019

Rekordowy masowiec w Porcie Gdynia. Przypłynął z ponad 111 tys. t węgla z Australii (foto, wideo)

Rekordowy masowiec w Porcie Gdynia w kategorii „single load”. Mineral China, bo o nim mowa, w minioną środę zawinął do HES Gdynia Bulk Terminal z Australii z ładunkiem ponad 111 tys. t węgla. Obecnie przy Nabrzeżu Holenderskim trwa rozładunek tego surowca.
11.06.2019

Lotos rozważy udział w rozbudowie Portu Gdańsk lub wybuduje własne nabrzeża i terminal

Grupa Lotos rozważymy swój udział w rozbudowie Portu Gdańsk - poinformował PAP jej wiceprezes ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski. Dodał, że alternatywą może być budowa własnego nabrzeża i terminalu na Martwej Wiśle.
08.06.2019

Lotos opóźnia o miesiąc start jednej z instalacji projektu EFRA

Grupa Lotos poinformowała w piątek, że opóźnia o miesiąc - do 30 czerwca - uruchomienie części kompleksu EFRA - instalacji opóźnionego koksowania DCU.
31.05.2019

Lotos: na finiszu instalacja opóźnionego koksowania - pierwsza w Polsce

Prace związane z "sercem" projektu Efektywnej Rafinacji, czyli instalacji opóźnionego koksowania, mają się zakończyć do końca maja - poinformowała PAP Grupa Lotos. Spółka wskazała, że będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce.
22.05.2019

Dane ARP: 881,9 mln zł zysku netto górnictwa węgla kamiennego w 2018 roku

881,9 mln zł wyniósł ubiegłoroczny zysk netto górnictwa węgla kamiennego - poinformował w środę dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Mirosław Skibski. Rok wcześniej sektor węglowy wypracował prawie 2,9 mld zł zysku netto.
15.05.2019

Ukraina: Rząd wprowadził specjalne cło na rosyjskie towary

Rząd Ukrainy wprowadził specjalne cło na towary z Rosji oraz ogłosił embargo na import cementu, sklejek i wyrobów produkowanych z ich użyciem. Jest to reakcja na sankcje, które wcześniej wprowadziła wobec Kijowa Moskwa – oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman.
15.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.