• <
nauta_2024

W lipcu możliwy pozytywny wpływ tempa wzrostu produkcji w działach dotkniętych przez lockdown

ew

20.07.2020 15:04 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki W lipcu możliwy pozytywny wpływ tempa wzrostu produkcji w działach dotkniętych przez lockdown

Partnerzy portalu

W lipcu możliwy pozytywny wpływ tempa wzrostu produkcji w działach dotkniętych przez lockdown - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

W lipcu oczekujemy pozytywnego wpływu tempa wzrostu produkcji w działach najsilniej doświadczających spadków w okresie lockdownu - prognozuje Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w czerwcu rdr wzrosła o 0,5 proc. po spadku o 17,0 proc. w maju.

Jak zaznaczyli analitycy resortu rozwoju, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 4,9 proc. niż w analogicznym miesiącu 2019 r., natomiast "w ujęciu narastającym w okresie styczeń-czerwiec br. ukształtowała się na poziomie o 6,3 proc. niższym (rdr)".

"W lipcu oczekujemy pozytywnego wpływu, wyższego od oczekiwanego, tempa wzrostu produkcji w działach najsilniej doświadczających spadków w kulminacyjnym okresie lockdownu" - ocenili analitycy MR. Zastrzegli, że "możliwe jest też wystąpienie czynników negatywnych".

Resort zwrócił uwagę, że wzrost produkcji sprzedanej, w cenach stałych, odnotowano w 21 działach przemysłu. Największe wzrosty dotyczyły produkcji mebli (o 19,3 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (17,6 proc.), urządzeń elektrycznych (16,9 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (7,0 proc.). Natomiast spadki produkcji odnotowano w 13 działach przemysłu m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-17,2 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-17,0 proc.), w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (-15,2 proc.), maszyn i urządzeń (-13,0 proc.), metali (- 7,3 proc.).

"Kontynuowana jest poprawa w odniesieniu do wyjątkowo trudnego okresu z kwietnia" - zaznaczyło MR. Po wzroście, w ujęciu miesiąc do miesiąca w maju o 10,1 proc., w czerwcu wzrost wyniósł 13,9 proc. Produkcja zwiększyła się w 29 działach przemysłu (miesiąc wcześniej w 25), "głównie tych, których produkcja gwałtownie spadła w kwietniu". Wskazali w tym kontekście na produkcję pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, "gdzie wzrost wyniósł aż 80,5 proc. mdm, kontynuując tym samym majowy wzrost o 109,1 proc. mdm".

Analitycy odnosząc się do danych GUS podkreślili, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu, które w czerwcu br. spadły o 0,8 proc. w ujęciu rok do roku, wzrosły o 0,4 proc. w porównaniu z majem br. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły odpowiednio o 2,6 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.