• <

Porty zwierciadłem gospodarki - znamy wyniki przeładunkowe polskich portów z pierwszych dwóch miesięcy roku

gm24

18.03.2020 09:50 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Porty zwierciadłem gospodarki - znamy wyniki przeładunkowe polskich portów z pierwszych dwóch miesięcy roku

Partnerzy portalu

Porty zwierciadłem gospodarki - znamy wyniki przeładunkowe polskich portów z pierwszych dwóch miesięcy roku - GospodarkaMorska.pl

Znamy wyniki przeładunków w trzech największych polskich portach z miesięcy styczeń i luty. Mimo zawirowań na globalnym rynku wypracowały dobre wyniki - zobacz jakie.

Największy wzrost wszystkie porty odnotowały w przeładunkach zbóż, gdzie średnio przeładunki wzrosły dwukrotnie. Największą dynamikę wzrostu, rok do roku, odnotował Port Gdynia z blisko 2 procentowym wzrostem obsługując 4 mln ton ładunków w dwa miesiące. Port Gdańsk mimo kryzysu broni się przeładunkami na poziomie ubiegłorocznym (99.9%) z, co bardzo istotne, wzrostem w przeładunku drobnicy - głównie kontenerów. Port Szczecin, z małą korektą, na poziomie 95,7 procent, zaczął rok z świetnym wynikiem w przeładunkach masowych.

Port Gdynia po raz kolejny z rzędu odnotowuje wzrosty przeładunków, na które składa się głównie doskonały wynik w przeładunkach zbóż (wzrost z 0,5 mln ton do blisko 1 mln ton) i stabilny wynik w przeładunkach ładunków drobnicowych, w tym kontenerów.

Port Gdańsk broni się przed kryzysem związanym z konsekwencjami kryzysu epidemiologicznego w Chinach i odnotowuje doskonały wynik w przeładunkach drobnicy (głównie kontenerów) na poziomie blisko 4 mln ton, z wzrostem o 11,9 procent, rok do roku. Łącznie w Gdańsku przeładowano aż 7,9 mln ton.

Port Szczecin, mimo niewielkiej korekty (95,7 procent), broni się wzrostami w przeładunkach masowych (w tym dobrym wynikiem w przeładunkach węgla i koksu) oraz produktów naftowych (Terminal LNG). W Szczecinie i Świnoujściu przeładowoano ponad 5 mln ton.

Statystyki przeładunków w portach są prawdziwym barometrem gospodarki i choć wyniki z poszczególnych miesięcy mogą mieć zupełnie inny obraz z perspektywy całego roku, pokazują stabilną sytuację i rosnące znaczenie polskich portów w obrocie handlowym.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.