• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

MPiT: Porozumienia o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi Polski i Rumunii

pc

18.09.2019 17:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska MPiT: Porozumienia o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi Polski i Rumunii

Partnerzy portalu

MPiT: Porozumienia o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi Polski i Rumunii - GospodarkaMorska.pl

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i minister środowiska biznesu, handlu i przedsiębiorczości Rumunii Stefan-Radu Oprea podpisali w Bukareszcie porozumienie o promowaniu i rozwijaniu współpracy między sektorami biznesowymi obu krajów.

Jak dodało w środę MPiT w komunikacie, podpisane porozumienie - memorandum o współpracy "pozwoli zwiększyć handel towarami i usługami oraz zacieśnieni współpracę w zakresie ułatwiania ścieżki wzrostu i rozwoju dla MŚP".

"Polska i Rumunia będą wspierały startupy, ale również współpracę między inkubatorami przedsiębiorczości oraz ośrodkami i sieciami akceleracyjnymi w celu szybszego transferu innowacji zapewniając konkurencyjne środowiska. Umowa dotyczy również wspólnych inicjatywy na poziomie UE, współpracy na rynkach stron trzecich, wymiany najlepszych praktyk oraz wsparcia powiązań między sektorem prywatnym, środowiskiem akademickim" - poinformowało MPiT.

Porozumienie podpisano przy okazji polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych, w których wzięli udział przedstawiciele rządów obu krajów na czele z premierami: Matuszem Morawieckim i .

Jak przypomniało MPiT, polsko-rumuńskie obroty gospodarcze z roku na rok rosną, ale wciąż istnieje jednak niewykorzystany potencjał wzajemnej współpracy handlowej. "Dzięki porozumieniu będziemy mogli przenieść nasze relacje na wyższy poziom i skoncentrować się na eliminowaniu faktycznych problemów przedsiębiorców działających zarówno w Polsce jak i w Rumunii" – powiedziała minister Emilewicz cytowana w komunikacie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaznaczyło, że oba kraje "działają ze sobą wspólnie na wielu polach, zarówno politycznych jak i gospodarczych". "Są integralną częścią inicjatywy Trójmorza i jako pierwsze powołały Fundusz Trójmorza. Z kolei podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Warszawie Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej polskie i rumuńskie organizacje przystąpiły do Europejskiego Sojuszu Klastrów" - podkreśliło MPiT.

Jak podało ministerstwo, od momentu przystąpienia do UE, Rumunia staje się coraz ważniejszym polskim partnerem handlowym. W 2018 r. dwustronna wymiana handlowa wyniosła 6,6 mld euro. Polska jest 7. partnerem handlowymi Rumunii w zarówno eksporcie i imporcie. W polskim eksporcie dominują części i akcesoria samochodowe, koks i półkoks, meble i aparatura odbiorcza dla telewizji. Do Polski z Rumunii trafiają m.in. samochody, druty i kable czy pompy do cieczy. Na rumuńskim rynku dynamicznie działają również polskie firmy. Od 2017 roku zainwestowały w tym kraju ponad 664 mln euro, tworząc ponad 10 tysięcy miejsc pracy - zaznaczyło MPiT.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.