• <

Ukraina: Rząd wprowadził specjalne cło na rosyjskie towary

Strona główna Prawo, polityka Ukraina: Rząd wprowadził specjalne cło na rosyjskie towary

ew

15.05.2019 Źródło: PAP
Ukraina: Rząd wprowadził specjalne cło na rosyjskie towary - GospodarkaMorska.pl

Rząd Ukrainy wprowadził specjalne cło na towary z Rosji oraz ogłosił embargo na import cementu, sklejek i wyrobów produkowanych z ich użyciem. Jest to reakcja na sankcje, które wcześniej wprowadziła wobec Kijowa Moskwa – oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman.

„Zakazy te rząd Ukrainy wprowadza w odpowiedzi na agresywne i dyskryminacyjne działania Federacji Rosyjskiej, polegające na zamknięciu dostępu na rosyjski rynek towarów pochodzących z terytorium Ukrainy oraz w odpowiedzi na ograniczanie tranzytu towarów z Ukrainy przez terytorium Federacji Rosyjskiej” – ogłosiła w środę Rada Ministrów.

Jak podano w komunikacie, wartość cementu i wyrabianych z niego towarów, które importowane są z Rosji, wyniosła w ubiegłym roku niemal 17 mln dolarów. Wartość importu sklejki i jej wyrobów stanowiła w 2018 roku 19,7 mln dolarów.

Od 1 sierpnia Ukraina wprowadza także specjalne, dodatkowe cło na niemal wszystkie towary sprowadzane z Rosji. Wyjątkiem będzie jedynie tzw. wrażliwy import, czyli: węgiel, koks, benzyna, gaz ziemny i wyroby farmaceutyczne. Cło to będzie pobierane niezależnie od obowiązujących stawek celnych na poszczególne towary, a pochodzące z niego środki mają zasilić fundusz substytucji importu.

W kwietniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że od 1 czerwca wprowadzone zostaną ograniczenia eksportu na Ukrainę ropy i produktów naftowych oraz ogłoszony będzie zakaz sprzedaży temu państwu produkcji przemysłu lekkiego, budowy maszyn i obróbki metali.

Wcześniej władze Ukrainy ogłosiły kolejne rozszerzenie swoich sankcji handlowych wobec Rosji, które dotyczyły m.in. mięsa, ryb, mleka, sera, herbaty, kawy i papierosów.

Źródło:
PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.